FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
18-04-17 11:56  Odp: [P] lasery gruntowanie.
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

tak, jest taki problem. Lecz w razie z kartonem ono nagle sztafiruje, ta i nie o dużych że jednak działce rozmowa: do 3-5 см.kw. za jeden raz.
Lecz nauczyłem się walczyć z wyziewami opary. Z krajowi stołu ustalił malutki wentylator-cooler 12V . On nie daje potok, żeby zdmuchiwało detale :) i podejmowało kurz, lecz malutki ruch powietrza jest.

--
Pieniądze to nie wszystko

 
18-04-17 14:11  Odp: [P] lasery gruntowanie.
Krys 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 38
 

FloggerB co caponuję?

 
18-04-17 18:35  Odp: [P] lasery gruntowanie.
pawcio37   

Klej cyjanoakrylowy po procesie polimeryzacji jest całkowicie obojętny dla organizmu człowieka. Co do pyłu powstającego przy szlifowaniu to jak każdy pył wdychany przez płuca włącznie np z mąką jest tak samo przyjmowany/kumulowany w organizmie człowieka. Reasumując do szlifowania cyjanoakrylu używać podstawowych masek ochronnych (ja używam w klasie FFP3) ponieważ dają radę również podczas samej aplikacji na dużych powierzchniach kleju pod warunkiem używania jednocześnie okularów ochronnych chemicznych. Koszt maski to jakieś max 6zł a okularów 10zł. Przy czym okulary są na długi okres czasu (wyznacznikiem jest jedynie jak mocno porysują się szkła od czyszczenia) a maska na max kilka dni. Można również zakupić profesjonalną maskę gdzie wymienne są tylko wkłady, ale to już wydatek ok 150zł.

Co do ostrego zapachu cyjanoakrylu to są również odmiany bezzapachowe...

Post zmieniony (18-04-17 19:06)

 
18-04-17 20:45  Odp: [P] lasery gruntowanie.
CIDER 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 7
Galerie - 1
 

Pawcio37 widzę że znasz temat , a ja mam pytanie dotyczące CA .
Mianowicie zauważyłem kiedyś nasączając CA element z " laserów" że karton się dymił :)
Trochę mnie to zdystansowało do tego kleju , nie wiem na ile to grożne dla płuc ?

--
POZDRAWIAM
DRUCIAKOTFURCA - AMATOR :)

PFALZ E.1 - FOKKER D VII -
AVIATIK-BERG 30.40 -
ALBATROS D XI -
MORANE SAULNIER L -
LUBLIN R XIII D -
PO - 2 WS(LNB)

 
18-04-17 21:25  Odp: [P] lasery gruntowanie.
indianscout   

Pawcio a nie przyszło Ci do głowy że Balu 109 używa translatora?Przecież czytając jego pierwszy post można się zorientować że jest to tekst przetłumaczony przez komputer z obcego języka.

 
18-04-17 21:50  Odp: [P] lasery gruntowanie.
pawcio37   

indianscout nasi rodacy też czasami piszą w ten sposób korzystając z nowoczesnych urządzeń przenośnych :)

CIDER to reakcja egzotermiczna (zależna od jakości - porowatości kartonu), tak samo dzieje się po nasączeniu np wacika lub patyczka higienicznego. Wdychanie oparów tego typu lub dostanie się do oka może doprowadzić do silnego chwilowego porażenia błon śluzowych więc najprościej zastosować to co pisałem wcześniej ... i problemy znikają. Można też zbudować prostą wentylację a raczej wyciąg, ale maska i okulary zawsze przy kleju cyjanoakrylowym są niezbędne.

 
18-04-17 22:47  Odp: [P] lasery gruntowanie.
balu109 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 2


 - 3

Mało korzystam translatora. Często korzystam i dobrze znam waszą mowę: czytam księgi i patrzę filmy on-line.
Długi czas żyłem na Ukrainie Zachodniej , patrzyłem wasze TV i słuchałem radie, tak i przestudiował mowę. Chociaż gramatyka, zwyczajnie, "kuleje"
Sonda, 5-10-15, Teleranek, DT, Teleekspress, Archiwum XX wieku, Lato z radiem, Maja & Gulchio, Gargamel & Smerfy - to wszystko część mojej młodzieńczości

--

Post zmieniony (18-04-17 22:51)

 
21-04-17 10:44  Odp: [P] lasery gruntowanie.
FloggerB   

Maski wyciągi okulary rękawice - ludzie !
Może po prostu popracować z cyjanoakrylem na świeżym powietrzu na tarasie albo na chwilę w piwnicy
Klejenie to dla nas hobby - kontakt z tymi substancjami jest minimalny w porównaniu z ludźmi którzy codziennie z tym pracują.
Trochę zdrowego rozsądku - bo za chwilę to ktoś rzuci hasło zakupu kombinezonu z aparatem tlenowym:))

 
21-04-17 11:13  Odp: [P] lasery gruntowanie.
pawcio37   

FloggerB nie demonizuj. W przypadku małych aplikacji można nie używać środków ochronnych, ale przy impregnacji większych powierzchni (zwłaszcza tektury o różnym stanie porowatości gdzie następuje w różnym stopniu wydzielanie nawet dużej ilości oparów ) to tylko szkodzenie samemu sobie.
Cyjanoakrylami ich testowaniem i zastosowaniem w praktyce zajmuję się od 1996 roku i wiele już widziałem zwłaszcza bagatelizowanie podstawowych zasad BHP.
Resumując nikogo do stosowania maski lub okularów ochronnych nie zmuszam.

Wątek miał być o gruntowaniu laserów i niech taki będzie. Jak widać z powyższych postów są dwie metody impregnacji laserów - cyjanoakrylami lub lakierem nitrocelulozowym.
Czy ktoś stosuje jeszcze inną technikę?

 
21-04-17 13:49  Odp: [P] lasery gruntowanie.
darmuszka 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 1

pawcio37.

Dlaczego niektóre odmiany cyjano-kleju wydzielają biały osad?
Troche to paskudzi powierzchnie. Jak temu zapobiegać i jakie odmiany kleju nie maja takich właściwości? Kryptoreklama mile widziana :-)

Kłaniam się.
Darmuszka.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024