FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
01-04-17 08:49  [N] WAK - FW-190F-8
Wydawnictwo WAK   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości




Wiemy, że dziś jest 1. kwietnia, ale w końcu to nie zapowiedź USS Nimitz w 1:100 :)
Druga z zapowiedzi kwietniowych to węgierski myśliwiec szturmowy FW-190F-8 autorstwa Jurka Janukowicza. Model w skali 1:33 i przeznaczony dla bardziej dla początkujących (jak Bf-109E-4 czy D.520C1), czyli brak jest komór podwozia, a kabina pilota jest jako opcjonalna.
Więcej na naszej stronie dziś wieczorem.

--
-----------------------------------------------
http://www.wak.pl
-----------------------------------------------------------------------
http://www.facebook.com/WAKpl

 
01-04-17 18:23  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Jak tak iładny jak na okładce to biorę mimo braku wnęk.

 
01-04-17 23:05  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

Podaję za Internetem:
Jesienią 1944 r. Królewskie Węgierskie Siły Powietrzne zaczęły otrzymywać samoloty Fw-190F-8 i F-8/R1. Były intensywnie wykorzystywane w ciągu kilku następnych miesięcy do ataków szturmowych na wysunięte pozycje sowieckie. Od marca 1945 r. węgierskie Fw-190F ponosiły ciężkie straty. Węgierskie Siły Powietrzne otrzymały w sumie 72 Fw-190F. W sierpniu 1944 r. Rumuni przejęli 2 niemieckie samoloty Fw-190F. Były używane do szkolenia do początków 1945 r., kiedy to Sowieci, zgodnie z postanowieniami traktatu pokojowego pomiędzy ZSRS a Rumunią, skonfiskowali je. Po wojnie samolot Fw-190 F-8/U3 (R15) testowany był w Wielkiej Brytanii.
http://www.samolotypolskie.pl/samoloty/1031/126/Focke-Wulf-Fw-190F

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
02-04-17 19:20  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
RAVEN6   

@ABC - moim zdaniem jest tak ładny jak na okładce ;-) Na stronie WAK (zakładka "sklep") zamieszczono zdjęcia przykładowych arkuszy. Kolory mi się bardzo podobają, model wygląda tez na bardzo prosty. Jest też to co lubię, czyli model przedstawia samolot, na którym latał konkretnie znany osobnik. Według internetu na tym samolocie latał na przełomie 1944 i 1945 pilot Lajos Varga. Dziwi mnie tylko kolor liczby "54" - moim zdaniem z fotografii wynika, że miała ona kolor biały, a nie żółty - proszę porównać kolor liczby, węża na kołpaku i przedniej części osłony silnika. Fotka: http://cdn-live.warthunder.com/uploads/1a/a9dc083ce90fd712315d953815c37ed880ddab_mq/mica.jpg Na fotce widac też, że samolot miał zdemontowaną część osłon podwozia głównego, acz może był to demontaż chwilowy. Swoją drogą zabawne miał bombki z tymi szczękami. Z racji tego, że autor (Jurgen) bywa czasami aktywny na forum, pozwolę sobie zadać pytanie o:
1. źródło wskazujące, że kolor liczby 54 był w jakimś okresie żółty a nie biały,
2. jeżeli takiego źródła nie ma - czy planowana jest errata - choćby cyfry o odpowiednim formacie do wydruku i zaklejenia obecnego koloru?
3. czy Autor będzie uprzejmy opracować dla modelarzy chcących "podpicować" tę Fokę wnękę podwozia i alternatywny szkielet skrzydeł (jeżeli modyfikacja obecnego jest konieczna) - do pobrania i samodzielnego wydruku? To byłoby miłe...
4. czy Autor będzie uprzejmy opracować dla modelarzy chcących "podpicować" tę Fokę bombki z namalowanymi szczękami takie jak na fotografii- do pobrania i samodzielnego wydruku? To też byłoby miłe...

Tak czy owak, ja pewnie zakupię. Cena jest bardzo niska, a malowanie piękne. No i karton oraz jakość druku WAKu też lubię.

 
02-04-17 19:57  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
Wydawnictwo WAK   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Może postaram się odpowiedzieć na kilka pytań:
1-2.. Żółte 54 - malowanie zostało zaczerpnięte z kalkomanii firmy Techmod nr 48112. Przy wyborze malowania zaleciłem Jerzemu tylko dwie wytyczne: Węgier i wczesna wersja osłony kabiny. Patrząc na różne malowania nawet tych samych maszyn, widać że bardzo często dodawano różne modyfikacje do kamuflażu i nawet plansze barwne "kłócą się" między sobą. Stanęło więc na tym konkretnym.
3. Za dużo zmian - to tak w skrócie. W sumie bardziej sensowne byłoby wykreślenie modelu od nowa z przeznaczeniem dla modelarzy bardziej zaawansowanych.
4. Pomyślimy. Te bombki są naprawdę małe i chodziło o to, aby już nie "męczyć" docelowego odbiorcy modelu jeszcze wysiłkiem "w którą stronę ma być paszczęka i jak ją wyretuszować".

--
-----------------------------------------------
http://www.wak.pl
-----------------------------------------------------------------------
http://www.facebook.com/WAKpl

 
02-04-17 21:26  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Oznaczenia kodowe (na kadłubie) - żółte lub czarne na żółtym pasie a numery indywidualne z przodu kadłuba (np. 24, 54) - białe.
Źródło: "Sojusznicy Luftwaffe" cz. 2 J.Rajlich/Z.Lalak/M.J.Murawski/W.Bączkowski

 
02-04-17 21:37  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
Perez69 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

ZDECYDOWANIE popieram opcje wydania erraty z bombkami model zakupię bo ładny ale bombki dodadzą mu uroku

--
"W odpowiednim wieku, trzeba rzucić tą pasję - ja rzuciłem i wracam"

 
03-04-17 09:36  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
RAVEN6   

@Wydawnictwo WAK - dziękuję za wyjaśnienia. W takim razie:
1-2. Bardzo prosiłbym o zamieszczenie do pobrania i wydruku fragmentu osłony silnika z białą liczbą 54 (można zrobić tę część w kilku różnych odcieniach, tak aby po wydruku można było wybrać tę, która z danej drukarki najlepiej odpowiada reszcie wycinanki pod względem kolorystycznym - vide MODEL-KOM z erratą do Su-7). Celowe wydawałoby się także zamieszczenie samej białej liczby 54 (cyfry należałoby nieznacznie powiększyć) aby chętny mógł je wyciąć i nakleić na oryginalną część z wycinanki. Rozumiem, że autor bazował na kalkach TECHMODU i nie zarzucam tu niechlujstwa, acz jednak lepszym źródłem wydaje mi się zdjęcie oryginału przedstawione przeze mnie. Jest ono także zgodne z zasadami opisanymi przez Ryszarda na podstawie przytoczonej publikacji. 3. Rozumiem. 4. Byłoby fajnie ;-)

 
03-04-17 13:02  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
Perez69 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Przeglądając internety i wersje szturmowe FW-190, znalazłem pewną prawidłowość, że owe wersje zarówno z lotnictwa węgierskiego jak i np pułku Immelman posiadają inne osłony podwozia mianowicie osłoniete są tylko golenie a koło już nie. Czy ktoś z szanownych forumowiczów wie skąd i w jakim celu takie rozwiazanie ?

--
"W odpowiednim wieku, trzeba rzucić tą pasję - ja rzuciłem i wracam"

 
03-04-17 13:12  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jeszcze w temacie malowania.
Na okładce FW jest bez oznaczenia kodowego. Wg w/w książki (str. 70-73) na samolotach myśliwskich malowano literę kodową V(W), na bombowych - B i liczbę przydzieloną dla danego typu maszyny.

Na rys. widać także, że górny czerwony pas na sterze kierunku jest dłuższy.
Na poniższym zdjęciu FW bez owiewek podwozia - można wnioskować, że ich demontaż nie był jednostkowy.

 
03-04-17 13:19  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
tomek   

W modelu na stronie wak czerwony pasek też jest dłuższy :)

 
03-04-17 15:24  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
RAVEN6   

Co do osłon podwozia - nawet kalki Techmodu, na które powołuje się Wydawca pokazują, że część ich była zdemontowana. W sumie żaden problem odciąć samemu - choć z pełnymi podoba mi się bardziej. Jak dla mnie fajny model - tylko ta biała/żółta "54" mi bruździ...

 
03-04-17 22:19  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
Jurgen 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 6
Galerie - 6


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Cześć i czołem!

Faktycznie, przeglądam forum dosyć regularnie, ale nieco pasywnie - głównie śledząc nowości.

Widzę że opracowanie modelu poruszyło jak zwykle tropicieli poprawności merytorycznej czegoś co jest zwykłą zabawką i przeznaczoną dla początkującego grona modelarzy. Gdzie główny nacisk położony jest na łatwość wycięcia i sklejenia modelu przy zachowaniu wierności kształtów oryginału. Więc użyte słowo 'niechlujność' przez RAVENa6 zostało użyte dosyć niefrasobliwie i nieco na wyrost, to jednak mnie zabolało. Chodziło ci RAVEN zapewne o słowo 'niedopatrzenie' bo owszem, nieco ich popełniłem.

Pierwszą rzeczą do której się przyznaje to obcięte osłony kół - faktycznie, wersje węgierskie
mają je obcięte. Model adaptowałem na podstawie planów wersji F-8 która miała całe kształty osłon. Przeoczyłem po prostu ten fakt. Jest to łatwe do zniwelowania.

Druga sprawa - uśmiechy rekinie na bombkach - zrobię dla WAKu taki mały suplement i owe bombki będzie można pobrać i wydrukować. W oryginalnej wycinance obawiałem się że te zębicha nie wyjdą poprawnie w druku ze względu na ich rozmiar. Ale jak chcecie to proszę bardzo.

Trzecia sprawa - komór wnęk podwozia nie ma i nie będzie. Komplikują za bardzo układ szkieletu skrzydła. Przynajmniej w skali trudności w jakiej był zamysł wycinanki konstruowany.

Czwarta sprawa - kolor numeru na osłonie silnika. Model przedstawia specyficzną i konkretną maszynę o nazwie "Yellow 54". Zwyczajowo maszyny węgierskie miały numer malowany białą farbą, ale ta maszyna akurat kolorem żółtym - oraz przednią część osłony silnika. Stąd ta nazwa - dla tego wybrałem akurat to malowanie. Na przedstawionym wcześniej czarno-białym zdjęciu (trochę to śmieszne konfabulować na temat kolorów na podstawie czarno-białego zdjęcia) numer 54 jest wyraźnie ciemniejszy niż wąż przy śmigle i napisie MICA. Można natomiast sądzić, że pas osłony silnika nie jest żółty tylko w innym odcieniu, żółty kolor nie da takiego ciemnego koloru w skali szarości. Więc kolor "54" jest poprawny. Można się jedynie zastanawiać nad kolorem pierścienia na osłonie silnika.

Jeśli coś pominąłem proszę o uwagi.

--
Pozdrawiam, Jerzy 'Jurgen' Janukowicz

http://jerzyjanukowicz.pl
http://sklej-model.pl Autorskie wydawnictwo

 
03-04-17 23:11  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Jedna techniczna uwaga. Wszystko jest fajnie i absolutnie nie czepiam się, tylko że interpetacja kolorów na filmach cz-b jest trudna z uwagi na rózną czułość filmów na kolory (filmy ortochromatyczne, panchromatyczne. na jednym z nich - chyba na orto :) - żółty był prawie czarny) i filtrów. Wojtek Matusiak fajnie to pokazał w jednym z tomów AJPressowej monografii Spita.Kokarda z zupełnie różnymi "kolorami" na zdjęciach cz-b.

--
Się robi: coś...
skończone ORP Błyskawica 1:300 MO , OS2U Kingfisher 1:33 Orlik , Nowgorod 1:200 Pro-Model , Kamow A-7 1:33 Orlik , TKS 1:25 GPM , Od2 1:25 Modelik

 
03-04-17 23:52  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
Perez69 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

No i super, czyli tylko bombki :)

--
"W odpowiednim wieku, trzeba rzucić tą pasję - ja rzuciłem i wracam"

 
04-04-17 08:01  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
tomek   

W grze war tunder jest ten samolot ale pod oznaczeniem
RHAF Fw 190f-8 White 54 "mica"

 
04-04-17 08:23  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
RAVEN6   

@Jurgen - Błagam, zanim poczujesz się dotknięty i zarzucisz komuś "niefrasobliwość" wróć proszę na stronę nr 1 i przeczytaj ponownie moją wypowiedź.. Albo i nie, zacytuję sam siebie: " Rozumiem, że autor bazował na kalkach TECHMODU i nie zarzucam tu niechlujstwa, acz jednak lepszym źródłem wydaje mi się zdjęcie oryginału przedstawione przeze mnie.". Nie bardzo wiem, gdzie niby zarzucam Ci "niechlujność", skoro przyjąłem do wiadomości Twoje źródło i napisałem "nie zarzucam tu niechlujstwa". Więc nie wiem niby co to za "niefrasobliwość". Użyłem zwrotu "nie zarzucam tu niechlujstwa", aby uniknąć podejrzeń o czepialstwo i krytykanctwo. Natomiast wskazałem Ci dużo lepsze źródło, niż kalki Techmodu bo zdjęcie oryginału, którego - przyznaj się sam przed sobą - zapewne nie widziałeś przed opracowaniem modelu. Ja z kolei czuję się dotknięty zarzutem jakobym "konfabulował" - to słowo oznacza mniej więcej tyle co "zmyślać". Oczywiście co do koloru liczby 54 na podstawie czarno-białego zdjęcia można dyskutować, ale na dwóch monitorach (służbowy i domowy) jak na moje oko to liczba ta ma odcień bardzo zbliżony do białego węża na kołpaku (a może wąż na kołpaku nie był biały tylko np. zielony? Nie no OK żartuję). Nie będę tu prowokował dyskusji takiej jak wystąpiła przy P-47 od Pana Halińskiego, ale zwróć uwagę, że teraz nawet sam dostrzegasz, że na zdjęciu widać WYRAŹNĄ różnicę między kolorem przedniej części osłony silnika a kolorem liczby 54. Jeżeli zatem upierasz się, że liczba była żółta, to pewnikiem taka nie była osłona silnika. Mogłaby być co najwyżej czerwona (były takie kolory osłon w przypadku Fw-190 - fakt). No ale w modelu jak byk i osłona i liczba są żółte. Zdjęcie temu na pewno przeczy. Więc odpowiedz sobie proszę na pytanie, czy to ja konfabuluję, czy konfabulacją jest kolor części w modelu. I nijak nie kupuję tłumaczenia, że model ma być prostą zabawką. Poprawna kolorystyka na pewno nie utrudnia sklejenia. Wydanie erraty też nie boli - robiły tak już różne wydawnictwa i nie ma w tym nic złego. Ten Fw-190 ze względu na piękne, ciekawe malowanie leżał w moim kręgu planów zakupowych, lecz takie nieścisłości dosyć mocno mnie zniechęcają. Wiem, że to niby "zabawka" ale akurat to też i "model" (czyli jakieś odwzorowanie rzeczywistego obiektu). W tym przypadku trudno mówić o celowym i akceptowalnym uproszczeniu (zwróć uwagę, że nie czepiam się np. uproszczonego kształtu nasady statecznika pionowego - tu jest to celowe ze względu na target wycinanki; co do kolorystyki - nie widzę usprawiedliwienia). I nie ma się co złościć, że ktoś zwraca uwagę na pewne nieścisłości, które zresztą można skorygować.
Pozdrawiam
konfabulujący i niefrasobliwy tropiciel RAVEN6

Post zmieniony (04-04-17 11:16)

 
04-04-17 08:27  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3

Ale dyskusja;) a ja tam jak bedzie w empiczku se zakupie. Brawo i poprosze wiecej prostszych modeli. Wiem nie jestem poczatkujacy, ale jakos lubie se dziabnac cos co niema miliona czesci ,ot tak dla relaksu :)

--
Si vis pacem, para bellum

 
04-04-17 11:50  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
Perez69 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Ja zdecydowanie tez, ale trzasnąć erratę z bombkami i osławionym numerem 54, i dołączyć np do modelu który wleci do Empiku to moim zdaniem miły ukłon w stronę sklejaczy :)

--
"W odpowiednim wieku, trzeba rzucić tą pasję - ja rzuciłem i wracam"

 
04-04-17 19:08  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
tomek   

Czy jest już w empiku...?

 
04-04-17 21:04  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
kari   

... tak jak Jurgen pisał; tego typu model jest raczej
dla początkujących, którzy nie odróżniają 190 -tki
od Spitfire'a; o znakach przynależności państwowej
nie wspomnę, ... dla nich białe czy żółte cyferki nie
robią różnicy.
... uważam, że jak na tak prosty model to wydany jest rewelacyjnie.
---------------------------------------------------------------------------------------------

 
04-04-17 21:30  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
zbin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
 

Ale czasy.... kiedyś się od kiosku do kiosku biegało po MM, a dziś ...jest fajny prosty model do sklejenia i co?....... w tyłkach się przewraca...;-)

 
05-04-17 08:02  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Piękna rzecz, kupuję. Toż to jak MM sprzed lat, tylko w technologicznie współczesnej wersji, nie skażonej leśnym dziadkiem. Dzieciakowi skleję do zabawy, będzie piał ze szczęścia. A jak jeszcze podrośnie to dam mu drugi żeby zrobił już samemu.
Zresztą WAK ostatnio ma wiele takich wydań, bardzo się cieszę, jest co młodzieży dać do sklejenia wreszcie.

 
05-04-17 08:24  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
RAVEN6   

zbin - masz rację, w tyłku mi się przewraca, że za 19 PLN oczekuję prostego modelu, ale z poprawną grafiką. Żeby się poprawić, jakby się ukazało A6M Zero (oczywiście w tej serii z WAKu) to kupię je (i to nawet w pięciu egzemplarzach!) nawet jakby Hinomaru było niebieskie, albo byłby w malowaniu Jana Zumbacha i miał śmigło przeciwbieżne ;-))) Obiecuję też, że nie będę więcej zwracał uwagi na błędy w modelach Jurgena wydanych przez WAK. Pokazałem bowiem mocny dowód (zdjęcie oryginału, tego właśnie konkretnego egzemplarza), co nie tylko nie spotkało się z chęcią sporządzenia erraty, ale też - jak widzę - nie podoba się Wam. Dostosuję się zatem do klimatu panującego na forum i od tej pory krytykować będę tylko modele Pana Maciejczaka (nota bene zestaw Fw-190 i Jak-9 był w cenie 25PLN zatem po 12,5 PLN za model), Pana Staszałka (bo szachownica nie w tę stronę), Pana Dworzeckiego i Halińskiego (bo za drogie) i Piotra Saka (bo na pewno plagiaty albo uchwyty w armatce nie takie – nota bene armatka była za 16,90PLN). Spróbuję też u siebie w pracy tłumaczeń w stylu tego wątku (model prosty i tani więc malowanie nie musi odpowiadać oryginałowi – tak to w skrócie rozumiem). Ponieważ w pracy sporządzam sporo pism to pozwolę sobie odpuścić ortografię, tłumacząc przełożonym, że adresatem pisma był starszy człowiek, mieszkający na wsi, który zapewne i tak nie zna się na zasadach poprawnej polszczyzny. Zobaczymy jak to doceni przełożony - może nawet dostanę premię w wysokości 19PLN? ;-)))))

 
05-04-17 08:27  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
RAVEN6   

Aha - sama idea wydawania prostych modeli bardzo mi pasuje. Też nieraz mam ochotę odpocząć od drobnicy i miesięcy dłubania. Ale jednak oczekuję ładnej i realistycznej grafiki. Ot tyle. Reasumując - w przypadku tego Fw-190 idea mi pasuje, ale malowanie już nie. Może choć errata z czerwoną osłoną przodu silnika? Już byłoby zupełnie akceptowalnie jeżeli chodzi o realizm.

 
05-04-17 12:11  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
Black_Cat 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5
 

Mi się model bardzo podoba bez względu na to czy ta 54 powinna być biała czy żółta.
Szkoda tylko, że model nie jest dostępny w kioskach w Tajlandii :(
Niemniej jak będę zamawiał jakieś modele z Polski, ten będzie na 100% w zamówieniu:)

--
Wielka Wojna na lądzie: Jeffery-Poplavko
Wielka Wojna w powietrzu: Morane Saulnier G , Nieuport 17

 
05-04-17 12:16  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
Perez69 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

A mam jeszcze takie pytanie: jakie barwy użyte są do kamuflażu modelu czy zestaw Hataki (bo taki akurat mam) będzie w jakiś sposób przydatny do retuszu ?

Link do zestawu poniżej, jakby ktoś był uprzejmy zerknąć albo ktoś może posiada wiedzę na temat malowania owego osobnika

http://hataka-hobby.com/modelarstwo/uploads/2014/11/As03_Front.png

--
"W odpowiednim wieku, trzeba rzucić tą pasję - ja rzuciłem i wracam"

 
05-04-17 17:10  Odp: [N] WAK - FW-190F-8
tomek   

W empiku jeszcze nie ma...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024