FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 
04-04-17 10:25  Odp: [N] MODELIK 2/17 – Eskortowiec TOBRUK - reaktywzacja
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Seversky już się skończył ?. W nim nic nie trzeba zmieniać . Nic ale to nic. Wychodzi bardzo ładnie. Można zobaczyć na galeri modellota. A z prostymi modelikami ostatnio takiej posuchy już nie ma, bo WAK się stara w tym temacie. Ale jak by były w cenach tych wakowskich (nawet digital print) to ja osobiście bym kupił wiele takich. Mnie np. by interesowały Lublin R XIII i Su 2, wypasione to one nie były ale w dzisiejszych możliwościach technicznych wydruku to bym zrobiłi te proste od ręki bo by cieszyły oko. A tak mam te stare MM to grafika mnie na dziś co nieco odstrasza a bardziej wypasione Lubliny R XII znów mnie odstraszają pewnym przekombinowaniem do zrobienia tylko na półkę. A z innych modeli , to np. SB 2 z Modelcardu bym wziął beż żadnych ulepszeń technicznych prócz nowej grafiki. No i inne też pewnie by się znalazły.

Post zmieniony (04-04-17 10:27)

 
04-04-17 11:12  Odp: [N] MODELIK 2/17 – Eskortowiec TOBRUK - reaktywzacja
JOL 

 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Druk cyfrowy ma w zasadzie tylko jedną istotną, ale dla modelarzy starszej daty bardzo uciążliwą wadę: nie wolno kleić go butaprenem (no może poza szkieletem), bo kleje butaprenopodobne rozpuszczają toner. Poza tym wydruki są nieco błyszczące co przy modelach militariów może trochę razić (ale tylko znawców tematu), natomiast jakość druku w technice druku cyfrowego polimeryzowanego jaki stosuję jest wprost idealna - zarówno pod względem krycia dużych powierzchni (tzw. apli) jak i najcieńszych kreseczek czy przejść tonalnych. Nie ma możliwości drukowania w rozsądnych cenach małych nakładów techniką offsetową a dowalanie kolejnych paczek na magazyn i dalsze zamrażanie kasy na długie lata uznałem za nieracjonalne, stąd zmiana technologii. Nie ja pierwszy zresztą zacząłem wydawać modele drukowane cyfrowo i zapewniam Was że nie ostatni - to tylko kwestia czasu.
No cóż - Ci którzy takich modeli jeszcze nie kleili niech po prostu spróbują - może nie taki diabeł straszny. Nieco więcej informacji o technice sklejania modeli drukowanych cyfrowo i propozycje kilku rodzajów kleju który się nadaje znajdziecie na www.modelik.pl. Zapraszam do odwiedzin i przeczytania.

Odnośnie uwagi co do modelu Seversky odpowiadam: w nr 5/98 był on wydany w wersji kreślonej ręcznie, natomiast po przerysowaniu komputerowym został wydany jeszcze raz w nr 19/07 i ten drugi jest dostępny w sprzedaży. Wszystkie "Modeliki" jakie widać w naszym sklepie internetowym, a jest ich już ponad 350, są dostępne "od ręki".

--
JOL

 
04-04-17 11:37  Odp: [N] MODELIK 2/17 – Eskortowiec TOBRUK - reaktywzacja
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Akurat dla modelarzy starszej daty nie ma problemu z klejeniem klejami wodnymi . Wtedy się kleiło wikolem (czasem płynnym jak się nie dało zdobyć innego, nawet Łosia z MM takim płynnym wikolem skleiłem ). Był nawet czasem wtedy klej Hermol który trawił czasem i druk ofsetowy. A co do estetyki modelu prawda jest taka że cyfrowe wyglądają efektowniej. Natomiast ten rodzaj druku raczej słabo się nadaje do zdetalizowanych modeli gdzie jest dużo małych cylindrycznych elementów. Ale do modeli małoarkuszowych gdzie rzecz jasna drobiazgu nie ma wiele to jak najbardziej jestem za stosowaniem digitalu.

 
04-04-17 11:41  Odp: [N] MODELIK 2/17 – Eskortowiec TOBRUK - reaktywzacja
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

O przy okazji przypomniał mi się jeszcze z Modelcardu samolot Hudson, na który osobiście bym reflektował.

 
04-04-17 16:32  Odp: [N] MODELIK 2/17 – Eskortowiec TOBRUK - reaktywzacja
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

JOL, ale największy hit byłby prawdopodobnie po reaktywacji Twojego HMS Vanguarda ;)

--
Sven

HMS Ark Royal

 
04-04-17 17:16  Odp: [N] MODELIK 2/17 – Eskortowiec TOBRUK - reaktywzacja
ribik   

Pytanie do autora odnośnie planów. Jakie plany był wykorzystane przy projektowaniu Tobruku?

 
04-04-17 17:53  Odp: [N] MODELIK 2/17 – Eskortowiec TOBRUK - reaktywzacja
Arturo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2
 

Odnośnie druku cyfrowego. Skleiłem do tej pory jeden, którego nie malowałem i który był wydrukowany tą techniką - Lxd2. Problemem dla mnie nie był butapren, część tego modelu posklejałem właśnie butaprenem. Główną wadą jest pękanie druku przy zaginaniu, a także przy wycinaniu. Przydałby się jakiś impregnat - mi jeszcze nie udało się takowego znaleźć.

Vanguarda też bym kupił :)

--
Pozdrawiam, Arturo :)

 
04-04-17 19:34  Odp: [N] MODELIK 2/17 – Eskortowiec TOBRUK - reaktywzacja
marcino 

Na Forum:
Galerie - 3
 

Ja również w moich modelach, które również są drukowane w technice cyfrowej stosuję głównie butapren, jak również introligatorski i BCG. Moim zdaniem dużo zależy również od rodzaju zastosowanego kartonu do wydruku. W przypadku zaginania krawędzi to niestety należy zrezygnować z ich "natłaczania" stępioną igłą. W tym wypadku polecam delikatne nacięcie krawędzi od strony widocznej lub niezadrukowanej (w zależności od kierunku załamania) Daje to z pewnością dużo lepszy efekt. Jak już wspomniał ABC, problemem stają się drobne elementy cylindryczne. Ja radzę sobie w ten sposób że te elementy drukuję na zwykłym papierze biurowym i podczas formowania pomagam sobie stosując BCG.

--
Pozdrawiam, Marcin

 
04-04-17 19:36  Odp: [N] MODELIK 2/17 – Eskortowiec TOBRUK - reaktywzacja
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Skleiłem cyfrowo drukowany samochód z SZK i to butaprenem. Natomiast z samolotów to kleiłem WIR- y butaprenem i nawet nie wiedziałem że druk cyfrowy, ładnie wyglądało (z połowa WIR-ów jest nieofsetowa). I jeszcze 2 modele z Dragos gdzie jednak takie rzeczy jak oprofilowanie skrzydło kadłub to trzeba koniecznie na klej neutralny kleić .A ogólnie to się dobrze klei ale drobiazgi zwijane to idealnie nie mi nie wyszły. Ale żeby się druk łamał przy wycinaniu to nie rozumiem, niby jak.

 
04-04-17 20:50  Odp: [N] MODELIK 2/17 – Eskortowiec TOBRUK - reaktywzacja
mondo   

Hmm,a można gdzieś poczytać o historii powstania tego okrętu,to był samotnik:) czy jakiś typ,klasa itp..

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 3Strony:  <-  1  2  3  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024