FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
20-03-17 01:22  [R] U-141 typ IID z GPM
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

EDIT: Tak się rozpędziłem, że zapomniałem wrzucić zdjęcie okładki. Tak się prezentuje:



Dzień dobry! :)

Nie wytrzymałem. Nie jestem zwolennikiem klejenia więcej niż jednego modelu ale tym razem postanowiłem zaryzykować. Model otrzymałem dzięki uprzejmości forumowego kolegi, za który jeszcze raz serdecznie dziękuję. Zobowiązałem się do poprowadzenia relacji z budowy co niniejszym czynię. W czeluściach internetu znalazłem jedną, świetnie zapowiadająca się relację - niestety nie została ukończona. Mam nadzieję, że tego wątku nie spotka ten sam los.

Model został wydany z ciekawym zabezpieczeniem antypirackim - wręgami wyciętymi laserem. Nie mi oceniać skuteczność takiego posunięcia ale cieszę się, że pomysł się nie przyjął. Przypomniałem sobie dlaczego unikam wręg wycinanych laserowo - uskoki przy mikropołączeniach, nierówna krawędź cięcia, łamliwy i kruchy karton, z którym współpraca jest bardzo uciążliwa. Możliwe, że 5 lat od wydania tego modelu technologia cięcia laserem trochę się polepszyła i dzisiejsze zestawy są lepszej jakości. Gdybym chciał sklejać model w standardowy sposób to brak wręg do samodzielnego podklejenia i wycięcia chyba zdyskfalifikowałby ten model. Całe szczęście zamierzam trochę poszaleć i skleić model w mniej konwencjonalny sposób. Szkielet złożyłem na sucho z ciekawości a i żeby mieć co pokazać w tym wpisie :D - ostatecznie w modelu będzie go niewiele i na pewno nie w takiej formie.





Model ten będzie służył też jako poligon doświadczalny technik lutowania. Nigdy nie przepadałem za łączeniem drutów cyjanoakrylem a teraz będę miał świetną okazję na naukę czegoś nowego.

Ze względu na równoległą budowę innego modelu aktualizacje nie będą aż tak systematyczne - mimo to postaram się sukcesywnie wrzucać zdjęcia z postępów.

Pozdrawiam! :)

Post zmieniony (28-10-18 21:17)

 
20-03-17 11:57  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Mam ten model pośród moich "półkowników". Przeczytałem ostatnio nieco wspomnień dowódców U-bootów i bardzo mnie korciło żeby za jakiegoś w końcu się wziąć. Niestety, poziom detalizacji nieco mnie jeszcze odstrasza. Poczekam więc z klejeniem aż więcej się nauczę, a póki co zadowolę się podglądaniem twojej relacji :-)

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
20-03-17 14:02  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
Waldek K 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Szkielet zacny :)

--
Najlepsza skala to...? 1:100!!!
W budowie: PT-109 i PT-171 , USS Emmons
Free papermodel LCP(S)

 
20-03-17 17:52  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Z wielką przyjemnością oglądam Twoją obecną relację na sąsiednim forum i cieszę się, że się, że "zaryzykowałeś" jak powiadasz i poprowadzisz jeszcze jedną budowę równolegle tutaj.

Rzadko zasiadam na jakiejkolwiek widowni, zanim budowa zacznie się na dobre, ale tym razem jakoś bez obaw nastawiam się na kolejne odsłony i jestem spokojny o to, że będzie na co popatrzeć.

Pozdrawiam

 
20-03-17 18:19  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Znając Twoje umiejętności zasiadam z wypiekami na twarzy! ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
21-03-17 08:59  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
Dziadek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1


 - 4

Witam...
"Technick" model nie należy do łatwych a relacji u-bootów na forach jest jak na lekarstwo ;-/ U-booty to moje oczko w głowie i z chęcią będę zaglądał i podziwiał twoją pracę. Postaraj się wrzucać jak najwięcej zdjęć opisów, błędów które na pewno sie pojawią myślę, że te co były to poprawili a takowe były na pewno z pokładem nie wiem jak z poszyciem... Mój czeka na dokończenie na razie nie mam za dużo czasu ale myślę, że jeszcze z rok i powrócę do modelarstwa...Trzymam kciuki aby sie udało dociągnąć relacje do końca. We mnie masz wiernego kibica i oczywiście służę pomocą. Ja przystępując do sklejania danego modelu zawsze zaopatruje sie w dwie wycinanki także jak coś to mam mały zapas jakbyś potrzebował ....
Pozdrawiam...

--
Na półce "Relacje z Galerią"
*******************************
* Fokker Dr.1 MM * Fokker E.V (D.VIII) MM * Sopwith F.1 CAMEL MM * Fokker D.VII KK * Ścigacz OP MM * Fokker E.II GPM * Friedrichshafen FF33E GPM * Morane-Saulnier L-Answer * Nieuport IV-Answer * Macchi M.5 Answer wyd.I * Halberstadt D.II-GPM * Macchi M.5 Answer wyd.II * Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 * Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 *

W budowie "Relacje w Toku"
*******************************
Das Boot U-141 typ. IID GPM 31/2012
Ford Tfc - Modelik 8/04

 
10-04-17 10:55  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
Dziadek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1


 - 4

Witam...
Jak tam posuwają się prace nad U- bootem...

--
Na półce "Relacje z Galerią"
*******************************
* Fokker Dr.1 MM * Fokker E.V (D.VIII) MM * Sopwith F.1 CAMEL MM * Fokker D.VII KK * Ścigacz OP MM * Fokker E.II GPM * Friedrichshafen FF33E GPM * Morane-Saulnier L-Answer * Nieuport IV-Answer * Macchi M.5 Answer wyd.I * Halberstadt D.II-GPM * Macchi M.5 Answer wyd.II * Das Boot U-25 typ. IA Fly Model nr.16 * Das Boot U-116 typ. XB Fly Model nr.16 *

W budowie "Relacje w Toku"
*******************************
Das Boot U-141 typ. IID GPM 31/2012
Ford Tfc - Modelik 8/04

 
10-04-17 12:08  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Dziadku, na początku chciałbym podziękować za propozycję pomocy w razie awarii. Mam nadzieję, że w końcu znajdziesz trochę wolnego czasu na dokończenie swojego modelu. Szkoda byłoby żeby taka perełka miała nigdy nie zostać ukończona..

Wstrzymywałem się z dalszymi wpisami nie mając jeszcze nic konkretnego do pokazania i niestety dalej nic się w tej kwestii nie zmieniło. Założyłem sobie, że za dalsze prace zabiorę się po ukończeniu silnika z innego projektu, nad którym obecnie pracuję. Niestety miałem trochę pod górkę i zajęło mi to więcej czasu niż przypuszczałem. Całe szczęście została już ostatnia prosta i już niedługo zamiast "latać", będę mógł trochę "popływać" :)

 
22-06-17 23:18  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Postanowiłem sobie, ze U-bootem zajmę się po uporaniu się z silnikiem do Ryana. Ta chwila wreszcie nadeszła i w końcu mogę pokazać niewielkie - ale zawsze postępy :)

Od samego początku planowałem klejenie w odwrotnej kolejności na rzecz gładszych łączeń między segmentami i trzymam się tej koncepcji. Jest to bardzo ryzykowne bo nie trudno o wszelkie odchyłki od osi symetrii i w zasadzie do samego końca nie wiem czy uda mi się skleić kadłub, który nie będzie bananem. Naprężeń pomiędzy segmentami nie naprostuję wręgami. W najgorszym wypadku będzie to mocno zniekształcona wydmuszka z kilkoma wręgami wewnątrz. Klejenie zacząłem od tylnej, jak mi się wydawało - łatwiejszej części. "Wydawało się" to bardzo trafne określenie bo sporo gimnastyki kosztowało mnie sklejenie tego w całość. Szkoda, że na segmentach nie ma oznaczeń wszystkich gięć bo część z nich trzeba zaznaczyć samemu (chodzi o 2 gięcia w dennej części oklejek). Sprawy nie ułatwia fakt, że gięcia nie są łamane - są to zaokrąglenia o małym promieniu i niestety widać tu moje kombinacje i ślady walki. Po tak długiej przerwie straciłem czucie w palcach i parę razy lekko poprzecinałem karton próbując go rozwarstwić co ułatwia mi wyprowadzanie łuków a jednocześnie daje lekki margines na błędy bo w razie czego mogę jeszcze trochę ponaciągać odpowiednie fragmenty. Formując gięcia bez pocienienia konstrukcja byłaby sztywniejsza i mniej podatna na ewentualne poprawki w razie niespasowania.

Miałem wątpliwości czy powinienem wycinać otwory przelewowe nie wiedząc czy uda mi się sensownie skleić kadłub. Ostatecznie zaryzykowałem.

Ze względu na delikatne przesunięcie druku segmenty staram się wycinać bez linii obrysowych.

8 segmentów sklejonych w całość. Najbardziej problematyczny był fragment, z widoczną zmianą geometrii i przekroju. Jak widać zabrakło też trójkątnych wstawek. Po wstępnych przymiarkach okazuje się, że nie przylegają do jednej z krawędzi. Powstanie szpara, którą chcę załatać zapasem koloru. Jest to ewidentnie błąd projektowy bo to samo widać na zdjęciu surówki jak i w relacji na zagranicznym forum. Gimnastykę związaną z takim kombinowaniem zostawiam sobie na później i najprawdopodobniej zajmę się tym przed sklejeniem dwóch połówek kadłuba.



Pozdrawiam i do następnego :)

--
Kanał Youtube, Nakajima B5N2 "Kate", Ryan FR-1 Fireball, U-141 typ IID

 
23-06-17 07:30  Odp: [R] U-141 typ IID z GPM
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Ja wiedziałem, że tak będzie... ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024