FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
26-02-17 17:58  Ekspozycja i przechowywania róznych modeli - pytania/rozwiązania
Przemek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5
Galerie - 2


 - 9

Witam!

Chciałem zapytać kolegów modelarzy o doświadczenia w przechowywaniu modeli jak i ich eksponowaniu.

Generalnie nasze prace narażone są głownie na trzy zagrożenia:

1. Kurz, jest zawsze i wszędzie, usuwanie go z modeli może prowadzić do uszkodzeń samego modelu, poza tym jest pracochłonne przy dużej kolekcji.

2. Uszkodzenie mechaniczne, natężenie tego czynnik zależy przede wszystkim od liczby i rodzajów domowników. Poza dziecinami zagrożeniem są tez koty i psy, sam miałem niestety sytuacje gdzie kot stwierdził ze pobawi sie pewnym myśliwcem.....

3.Słoce, czynnik który dział w dłuższym okresie czasu, jednak jego efekty są nie odwracalne i potrafi zniszczyć nawet najlepiej sklejony model.

Osobiście sposób przechowywania modeli u mnie zależy przede wszystkim od rodzaju samego modelu.

Jeśli chodzi o samoloty z okresu II WS, to umieszczone są w "starym kalwaryjskim" segmencie za szybą. Sam mebel lekko zmodyfikowałem, jedną z półek zastąpiłem szybą, ja i dodałem oświetlenie, (według własnego patentu, dziś zastosował bym ledy ;) Rozwiązanie to jak dla mnie sprawdza sie bardzo dobrze, modele są dość dobrze chronione przed kurzem, i uszkodzeniami mechanicznym.


Dolna część, segmentu nie byłą zabezpieczona szybą, zamontowałem wieć w dosć prosty sposób płytę z pleksi.


Jako ze modeli przybywa, zaprojektowałem i zbudowałem sobie specjalną witrynę idealnie mieszcząca się miedzy ściana kolankowa a skosem sufitu. Witryna może też być użyta do przechowywania modeli okrętów.

Całkiem inaczej ma się sprawa z pancerką, tu postanowiłem wykonać indywidualna gablotki. Pierwszą, była gablota na Tygrysa z listewek i foli, niezbyt estetycznie wyszła, ale pomimo upływu 10 alt, Tygrys ma się całkiem dobrze. Kolejne czołgi zostały umiejscowione w gablotce wykonanej z pleksi, pierwszy był T-38. TU gablotka zaczyna się już rozpadać, jest to wina cienkiej pleksi i słabego kleju. Druga gablotka została wykonana z pleksi 2mm, i jest bardzo solidna. Myślę że duża zaletą tego pomysłu jest swoista "modułowość" dzięki czemu mogę układać w razie potrzeby czołg na czołgu;)



I na koniec moja największa..porażka w dziedzinie przechowywania modeli:(((


O ile ten sposób pozwala zaoszczędzić dużo miejsca w pokoju, to absolutnie nie chroni przed kurzem, co gorsza również przed uszkodzeniami. na skutek przeciąg, nie ostrożnego otwierania okna itp. Uszkodzeń doznały wszystkie 3 myśliwce, sam Mirage był już z 3 razy "remontowany" :( Dlatego, byłbym bardzo wdzięczny, kolega modelarzom gdyby podzielili się swoim patentami na zabezpieczani takich dużych modeli jak współczesne odrzutowce. Są to często bardzo imponujące i ładnie prezentujące się samoloty, jednak bez zabezpieczeń szybko niszczeją:(

--

Post zmieniony (26-02-17 17:59)

 
26-02-17 19:46  Odp: Ekspozycja i przechowywania róznych modeli - pytania/rozwiązania
noker 



 - 4

Wydaje mi się, że nic lepszego niż gablotka dla każdego modelu nikt nie wymyśli. Bo nawet trzymanie modeli w (teoretycznie) zamkniętej witrynce nie izoluje ich od kurzu.

Ale też jestem ciekaw innych sposobów. Ja osobiście przez dłuugi ostatni czas schowałem modele (magazynowo) do pudełek po butach, i w miarę dobrze przetrwały.

--
Pozdrawiam Rafał
<< Nidy Nikogo O Nic nie Proś, Sami Przyjdą, Sami Dadzą >>

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024