FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
18-12-16 22:16  [Relacja/Galeria]Mały okręt rakietowy pr. 205 ORP Dziwnów, skala 1/100 - wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Będzie to model pamiątkowy, dla kolegi który sporą część służby spędził na tym okręcie. Służba tam ciężka była, a same dwieściepiątki były kuźnią admirałów... kto był, ten wie jak było.

Jest to pierwszy model kartonowy od 10 lat jaki sklejami z wycinanki projektu innego niż własny - poprzedni to był Harrier, sklejony gdzieś około 2007 roku.
Korzystając z postępu techniki i akcesoriów o jakich w tamtych czasach czytało się tylko w angielskojęzycznym internecie, do modelu zakupiłem zestaw ciętych laserem wręg, oraz części fototrawionych.
Części cięte laserem to niebywały komfort i szybkość pracy, aczkolwiek kilka elementów wyciętych jest nierówno (np. cz. 35k, burty GSD, i któraś z wręg). Tektura tzw. piwna - zapewne łatwo się tnie, ale miękka, delikatna i wymagająca w obróbce. Lepsze widziałem.

Fototrawki ocenię jak się za nie wezmę.

Sam model ładnie zdetalizowany, choć kolor szary raczej zbyt jasny. Aby przedstawić jednostkę z końca służby, burty od wydechów w stronę rufy pomaluję na czarno. Poza tym - pełen standard, żadnych kombinacji i zadowalania internetowych badaczy pisma świętego.

Szkielet kadłuba:



oraz szkielet nadbudówki z dosyć wymagającą konstrukcyjnie podstawką z wycinanki, z wyrafinowaną stylistycznie tabliczką informacyjną.
Można powiedzieć, że autor zaszalał ;)



--

Post zmieniony (15-06-17 19:25)

 
19-12-16 20:30  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Jakub 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

Witaj
Posiadam sporo zdjęć bliźniaka - ORP "Władysławowo" ,jeżeli będziesz potrzebował jakiś zdjęć napisz maila . Zrobiłem sporo zdjęć na ORP Władysławowo stojącym w Kołobrzegu.
pozdrawiam
Jakub

 
20-12-16 11:02  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Ok, dziękuję za info.

--
imagination+extrapolation

 
20-12-16 12:13  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Okładeczka?

 
20-12-16 12:26  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Słucham?

--
imagination+extrapolation

 
20-12-16 18:26  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Teledzin   

Bar Tholo
Jeśli prowadzisz relację z budowy modelu to powinieneś zacząć od okładki - co ma udowodnić, że sklejasz z oryginalnej wycinanki a nie np. ze skanu czy kserokopii.
Takie są obyczaje na forum.
Zazwyczaj sklejasz swoje projekty, więc pewnie ten fakt przeoczyłeś.
Pzdr i zasiadam na widowni

--
Sklejam, bo lubię...

 
20-12-16 18:51  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Pierwsze słyszę. Ale ok, zaraz zrobię foto i zamieszczę.

--
imagination+extrapolation

 
20-12-16 22:37  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Potwierdzam taki miły obyczaj zamieszczania fotki okładki modelu w relacji z budowy.
Obyczaj przypomniany uprzejmie przez Teledzina.
Dziękuję.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
20-12-16 23:16  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Patrz Pan, jak to można się wyobcować. Wziął człowiek wycinankę z wydawnictwa i zgłupiał :)
Dosyć specyficzny ten model, nieprecyzyjny opis i układ poszycia jakiś dziwny. Nieskromnie napiszę, że moje modele lepiej mi się skleja...

Okładka i przygotowanie do malowania burty:


--

Post zmieniony (20-12-16 23:19)

 
21-12-16 09:54  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Dziękujemy!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
21-12-16 15:46  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Bardziej mi chodziło, przyjacielu, aby nacieszyć się ładnym kolorowym rysunkiem na okładce no i żebym nie musiał latać do netu aby zobaczyć jak dana konstrukcja wyglądała. Tylko tyle i aż tyle.

Post zmieniony (21-12-16 15:47)

 
21-12-16 16:12  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Teledzin   

Na okładce jest zdjęcie sklejonego modelu a nie rysunek.

--
Sklejam, bo lubię...

 
21-12-16 16:44  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Wygląd okładki to już autonomiczny pomysł wydawcy modelu.
Chyba nie będziemy tu zaśmiecać relacji rozczarowaniami w temacie obrazka na okładce...? ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
21-12-16 16:51  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Spokojnie. Relacja nie będzie zbyt szybka, więc każdy post/dyskusja mile widziany. Nawet nie na temat.

--
imagination+extrapolation

 
21-12-16 20:48  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Pomalowane poszycie burt przykleiłem do szkieletu. Im dalej w las, tym bardziej utwierdzam się w przekonaniu, że ten prosty model jest nieprzemyślany a zastosowane w nim rozwiązania tylko uprzykrzają życie i wpływają na efekt końcowy...







Jak widać, poszycie ładnie się zeszło na dziobie-w sumie to nic dziwnego, bo od dziobu zaczynałem. Powiedzcie jednak co autor modelu chciał osiągnąć łącząc dwa elementy poszycia burty w rejonie dziobu w miejscu najbardziej widocznym, gdzie kadłub ma najbardziej skomplikowany kształt - zamiast w rejonie rufy, gdzie jest najprostszy (płaskie powierzchnie i krawędzie)?
Różnice w kolorach obu części pomijam...

Przypadek?
Nie sądzę.

--

Post zmieniony (21-12-16 20:52)

 
21-12-16 22:20  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Patrząc na miejsce łączenia burt, domyślam się, że chodzi ci o pionowe łączenie burt na 4 wręgu od dziobu, no bo chyba nie o miejsce łączenia burt w poziomie tam, gdzie będzie to zamaskowane przez doklejenie listwy przeciw rozbryzgowej ( tak to chyba się mniej więcej nazywa ) ? Wiadomo, że każdy projektant ma jakieś tam swoje pomysły na projektowanie części nie zawsze pokrywające się z pomysłami innych, ale w tym przypadku jakoś nie widzę, żeby było to jak piszesz miejsce najbardziej widoczne i dodatkowo miejsce, gdzie kadłub ma najbardziej skomplikowany kształt, no zobaczmy jak to wygląda na sklejonym modelu http://sklep.gpm.pl/modele-kartonowe/okrety/1/100/osa-proj-205-kuter-rakietowy

Z wielka przyjemnością będę obserwował sklejanie tego modelu szczególnie ze względów sentymentalnych, ponieważ model kutra rakietowego wydanego w "Małym Modelarzu" 6/1973 pod nazwą Kuter Rakietowy MOR był pierwszym modelem kartonowym jaki skleiłem w roku jego wydania.

 
21-12-16 22:47  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Oczywiście, każdy ma swoje pomysły.
Ale zobacz: dwieściepiątki ze względów estetycznych miały malowane burty (od jakiego okresu nie jestem w stanie stwierdzić, na pewno jednak było to popularne malowanie) na czarno, aby zamaskować sadzę ze spalin. Dlaczego więc nie wykorzystać tego faktu i nie rozrysować modelu w popularnych barwach/schemacie i przy okazji świetnie ukryć łączenie poszycia burt? Dwie pieczenie na jednym ogniu przecież.

A tak mam dwa odcienie szarego na dziobie - ja to zamaskuję suchymi pastelami, nie mniej jednak w świetle dziennym łączenie po prostu widać. Minus.
Konstrukcja szkieletu też jest zastanawiająca, zwłaszcza ułożenie wodnicy zbyt nisko w stosunku do KLW - ale co tam, już przez to przebrnąłem.

--

Post zmieniony (21-12-16 22:49)

 
22-12-16 20:16  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Sławek 

Na Forum:
Galerie - 37


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 3

Witamam, pozwolę wtrącić swoje trzy grosze, jako że służyłem na bliźniaczym okręcie ORP "Szczecin". Autor w opracowaniu pisze, iż malowanie przedstawia okręt w początkowym okresie służby i mogę to potwierdzić. Proszę zwrócić uwagę, że w modelu nie ma rufowej nadbudówki do wyrzutni "Fasta M", która pełniła rolę magazynku dla rakiet plot "Strzała 2M" .Montaż tych magazynków i wyrzutni plot rozpoczał się w pierwszej połowie lat 80 , ORP "Szczecin" dostał ją w 1983r. w czasie remontu średniego. Czarne części burt były malowane w okresach późniejszych, na pewno po 85r jak nie dalej Tak więc pomalowanie przez Ciebie burt na czarno nie odzwierciedla faktycznego malowania okrętu, musiałbyś dorobić właśnie tą nadbudówkę i wtedy malowanie byłoby OK.. I jeszcze uwaga do pokładu dziobowego, został on żle zaprojektowany ponieważ jest zaoblony a był ostry widać to dobrze w planach wydanych przez MO. Takie moje dywagacje do modelu. Pozdrawiam

 
22-12-16 21:28  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

To istotne info. Ale cóż, skoro zamawiający chciał czarne burty... ta nadbudówka to był rodzaj platformy pomiędzy rufowymi hangarami (na której stała FASTa), czy mówimy o podstawie radaru MR-104?

Wygląd a na to, że dwieściepiątki nie doczekały się godnego odwzorowania w modelarstwie. Tutaj nieprawidłowy pokład, a w plastikowym 1/72 okna nadbudówki na wysokości kolan...

Jeszcze raz dziękuję, liczyłem na taką pomoc.
--

Post zmieniony (22-12-16 21:37)

 
22-12-16 22:16  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
sławomir kromer 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 19


 - 2

Zasiadam i oglądam tym bardziej że kiedyś ulepiłem ten modelik.Gdyby było pomocne to relacja jest
http://www.kartonwork.pl/forum/viewtopic.php?f=19&t=14606&hilit=osa+431

 
22-12-16 23:56  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

No proszę, tyle jestem na kartonworku, a tego nie widziałem. Dziękuję!

Tymczasem rozpocząłem układanie poszycia na podwodnej części kadłuba. Pierwsza przymiarka na sucho - i krawędź dwóch sąsiadujących elementów różna o 1mm z każdej strony:


Trochę przyciąłem tu, trochę dodałem tam i jest ok

Niech was nie martwią te białe mazy - będą one zamaskowane suchymi pastelami.
To werniks jakiego użyłem do zabezpieczenia papieru :(

Te suche pastele najprawdopodobniej będą ratowały cały model, ze względu na różnice kolorów na arkuszach. Otóż burty są dwukolorowe, nadbudówka i pokład mają jeszcze inny odcień, zaś hangary - niemal niebieskie...
--

Post zmieniony (23-12-16 00:02)

 
23-12-16 22:00  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Prace nad poszyciem kadłuba zostały zakończone, więc mogę się teraz trochę żalić.

Otóż, okazało się, że elementy poszycia mają zapas szerokości i każdy element należy pasować indywidualnie:


W instrukcji ani słowa o tym jakże doniosłym fakcie, zwłaszcza że dziobowy element - co pokazałem wcześniej - takiego zapasu nie ma.
Elementy szkieletu - dziobową krawędź wzdłużnicy fazowałem - w instrukcji nie ma o tym wzmianki, ani też sama część nie posiada podwójnej linii krawędziowej która by wskazywała na konieczność fazowania. Może to mój błąd?
Dodatkowo, poszycie w części dziobowej jest jakby od innego modelu. Rozumiem teraz, dlaczego nie widziałem tego modelu sklejonego bez udziału szpachli i farby.
Pomimo tych przeciwności, efekt good/just satisfactory:





--

Post zmieniony (23-12-16 22:01)

 
24-12-16 13:19  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Walki z materią ciąg dalszy. Pokład dociągnięty do rufy:


Pokład dociągnięty do rufy i dziobu:

Brakuje jakieś 1.5mm

Żeby choć zapas koloru był, to problem błahy. Teoretycznie, można wykorzystać podklejenie cz. 15 (łamacze fal/listwy przeciwbryzgowe na burtach dziobu) ale... tak słusznie się domyślacie: szary kolor ma inny odcień niż pokład.

Wobec tego, pociąłem listwę odbojnicy cz.14 i dokleiłem do krawędzi rufy:


Dopasowałem i pokład uratowany:



Wesołych Świą, niech Wam się klei w życiu i modelach!

--

Post zmieniony (24-12-16 13:20)

 
26-12-16 17:34  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Nie bardzo zrozumiałem ideę jaka przyświecała autorowi, aby odbojnicę wzdłuż burt wykonać z 6 (!) półtoramilimetrowej szerokości pasków naklejonych jeden na drugi.
(przy okazji - są one zamienione stronami, elementy prawe są lewe a lewe - prawe)

Po prostu wziąłem arkusz tektury piwnej, wyciąłem pasek właściwej szerokości z fazowaną krawędzią i przykleiłem pod krawędzią burty. Cz. 14c nie przyklejałem od spodu odbojnicy, bo kawałek tej części zużyłem przecież na ratowanie pokładu. Poza tym, ten element dodałby niepotrzebnej grubości do listwy odbojnicy. W rzeczywistości były wąskie



zaś w modelu wyglądają na przeskalowane w górę i przez to zbyt szerokie:


Zawsze były postrzępione, zgniecione i porozrywane, a metalowy wzdłużny płaskownik - zardzewiały i pogięty.

Post zmieniony (26-12-16 17:39)

 
26-12-16 18:41  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Teledzin   

Wybrałeś zdjęcie jakiegoś egzemplarza ze zmasakrowanym dziobem.
Ja kilkakrotnie oglądałem z bliska Osy w drugiej połowie lat 80-tych, dzięki uprzejmości Ligi Morskiej.
Osy miały już dodatkowe wyrzutnie rakiet Strzała 2M przed tylnym działkiem i stojąc w porcie robiły wrażenie zadbanych - marynarze ze służby zasadniczej pracowicie je pucowali, odmalowywali i w razie potrzeby prostowali młotkami pogięte blachy.

Co do modelu dobrze Ci idzie - Aleluja i do przodu!

--
Sklejam, bo lubię...

 
26-12-16 19:00  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Właśnie tak wyglądały te okręty i tak je pamiętam z końcowego okresu ich służby w połowie lat 2000.

Zauważyłem właśnie, że model ma numer burtowy 433, ale na kołach ratunkowych widnieje 432. Czyli akurat taki jaki mam zamiar zbudować... co za przypadek :)

--
imagination+extrapolation

 
26-12-16 19:04  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Tutaj ten sam okręt tylko ujęcie od burty. Sądząc po otoczeniu, a zwłaszcza ORP Kaszub przy molo i pięknie powiewającej banderze - foto wykonane w niewielkim odstępie czasowym od poprzedniego:


--

Post zmieniony (26-12-16 19:05)

 
26-12-16 19:35  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Teledzin   

Tak... W połowie lat 2000 to Osy służyły głównie do wystrzeliwania celów dla przeciwlotników...

--
Sklejam, bo lubię...

 
26-12-16 19:37  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Tomek, model jak model. Raz wychodzi lepiej raz gorzej. Czasopochłaniacz :) zobacz lepiej co Mikołaj przyniósł pod choinkę:

Takich rzeczy już niemal nie ma...

--
imagination+extrapolation

 
26-12-16 19:51  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Teledzin   

Fajny Mikołaj. U mnie był Gwiazdor ...

--
Sklejam, bo lubię...

 
26-12-16 20:05  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Dobrze, że nie Dziad Maroz hehehe

--
imagination+extrapolation

 
26-12-16 20:18  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Jarod 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Agzaim Bar Tholo - zaraz zaraz, ale ten wycior to chyba nie od MAG, jak sobie przypominam to wycior od TT'ki.

A ładowarka do naboi po dłuższym używaniu naboi (bo przecież nie mogliśmy trzymać naboi w magazynku ze względu na możliwość przeciągnięcia sprężyny magazynka) powodowała wgniecenia na obwodzie koło kryzy ze spłonką.

Ale gratuluje prezentu, MAG służył mi wzorowo.

 
26-12-16 20:28  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Też tak podejrzewałem ale definitywnie jest to wycior od MAG.
One są bardzo podobne, lecz tetetkowy ma większe i mniej regularne oczko, oraz końcówkę spłaszczoną na krótszym odcinku niż magowy. Zaś ładowarka to tylko uzupełnienie zestawu :)
Brakuje mi jeszcze pudełka.
MAG jest przesuper, choć mam do niego zbyt małe dłonie. Tak to jest jak się kupuje sercem a nie rozumem. Ale co tam!

--

Post zmieniony (26-12-16 20:31)

 
28-12-16 21:44  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Postanowiłem odstąpić od zalecanej kolejności montażu i po ukończeniu kadłuba - a przed zamontowaniem śrub,sterów i wyposażenia na pokładzie dziobowym - dokonałem postarzenia modelu i przykleiłem nadbudówkę. Dzięki temu w dalszej budowie do minimum ograniczę możliwości uszkodzenia drobnych detali.

Plan zakłada model okrętu steranego służbą i salwą rakiet - kolega który będzie jego właścicielem, twierdzi że po starcie czterech rakiet, dwieściepiątka była niemal czarna od sadzy i spalonej farby. To co można było wyszorować - szorowano, a resztę malowano. I tak za każdym razem.
Ja nie odważę się aż tak, model będzie po prostu lekko doprowadzony do porządku po strzelaniu.


Nadbudówka a w zasadzie sterówka to masakra modelarska - rozwinięcie jest skomplikowane i w pewnych miejscach niewystarczająco precyzyjne. W narożnikach, suma krawędzi trzech listków jest mniejsza niż sąsiadującej krawędzi. Ale nic to. Trochę farbek akrylowych, trochę suchych pasteli i jakoś wyszło. Choć mam wrażenie, że można to było uprościć, niewiele tracąc z jakości odwzorowania:




--

Post zmieniony (28-12-16 22:12)

 
29-12-16 19:46  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Sławek 

Na Forum:
Galerie - 37


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 3

Fajnie Ci wychodzi ten model , ja tez go kiedyś kupiłem, ale czekam na prawidłowe opracowanie zwłaszcza kadłuba.

 
29-12-16 20:53  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Zacnie by pasował do twojej kolekcji.

Osa nie jest ostatecznie taka zła, kształt pokładu dziobowego można zweryfikować tylko z planami... to duży błąd w tym opracowaniu, ale wbrew pozorom najmniej widoczny.

--
imagination+extrapolation

 
30-12-16 12:47  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Pablos 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 4
 

A czym to brudziłeś model? Zakładam że werniks o którym piszesz jest na całym kartonie...

--
Model udany, to model który sprawił nam przyjemność i nauczył nas czegoś nowego

 
30-12-16 20:05  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Tak, arkusze pomalowałem werniksem. Brud to suche pastele, sproszkowane i nanoszone krótkim, sztywnym pędzelkiem.

Wczoraj i dziś pracowałem nad detalami pokładu. To lubię najmniej, tym bardziej że co krok to jakieś poprawki: a to zawiasy włazów zbyt długie i trzeba było skracać, a to zrębnica włazów źle rozrysowana, a to płetwy sterów niesklejalne z dostępnych elementów... bzedtki łatwe do korekcji ale znakomicie spowalniające prace:




--
imagination+extrapolation

 
06-01-17 20:55  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Okres noworoczny zdecydowanie nie sprzyja budowie okrętu. Wykonałem toteż tylko kilka detali, okna sterówki, kotwicę i elementy pomocnicze oraz poręcze z elementów fototrawionych. Średnio one się nadają, a to z tego powodu, że wszelkiego rodzaju klamry, stopnie, szczeble i poręcze mają przekrój okrągły. Nie są płaskie.





--
imagination+extrapolation

 
06-01-17 21:41  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Te czarne oczodoły okien to już finalny wygląd, bo słabo to wygląda - można to było zrobić z białą ramką w środku, na zewnątrz przezroczysta folia, a wewnątrz dopiero ciemna, bo wiadomo, że wnętrza nie ma - vide zdjęcie http://www.rch-gdy.pl/images_normal/137039.jpg

 
07-01-17 00:01  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Zastosowałem krążek z dyskietki 2,5" - na żywo daje to jakieś wrażenie głębi - ale brak białej ramki jest niestety nienaprawialny.

--
imagination+extrapolation

 
07-01-17 09:27  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

No, cóż trudno się mówi jakoś trzeba będzie z tym żyć : )))) Tak patrząc na to twoje sklejanie miałem już przez moment takiego "pomysła", aby wzorem parki P-40 Art-a skleić pierwsze wydanie MOR-a i to obecne, tak ze względów sentymentalnych, bo przecież MOR to był mój pierwszy sklejony model kartonowy, ale tak troszkę szkoda mi w sumie czasu na realizację, bo w sumie są ciekawsze modele do sklejenia.

 
07-01-17 15:27  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Pierwsze wydanie MOR z MM to zdecydowanie strata czasu. Ten model wygląda lepiej niesklejony hahaha.

Jeśli chodzi o ciekawość, to w ogóle są ciekawsze zajęcia niż sklejanie ;)

--
imagination+extrapolation

 
07-01-17 17:31  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Sławek 

Na Forum:
Galerie - 37


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 3

Witam, jszcze jedna taka moja uwaga. Wydaje mi się że w opracowaniu maszt jest zbyt cienki nieproporcjonalny, można by zwiększyć mu troche obwód. Tak myślę.,

 
07-01-17 17:57  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Sprawdzę to, dziękuję za sugestię!

--
imagination+extrapolation

 
15-01-17 18:50  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Budowa idzie opornie. Co krok to potknięcia. Pracowałem nad wnętrzem GSD: okazało się, że podłoga jest zbyt krótka 1-1.5mm. Dosztukowałem , pasuje, nic nie widać.
Spojrzałem na rysunki montażowe GSD (są dwa) ponieważ nie mogłem znaleźć miejsca przyklejenia kilku części. Niestety oba rysunki pokazują tę samą, lewą stronę wnętrza GSD. Szkoda, ponieważ ma to swoje konsekwencje.

Zamontowałem jakieś skrzynki, jedna (ta na prawo od steru) wydawała mi się zbyt duża, toteż spojrzałem na dostępne foto. Dostrzegłem jednak coś zupełnie innego i lekko się zniesmaczyłem, ponieważ to co miało być miejscem montażu (ktoś jeszcze stosuje białe pola??) ma być wyciętym otworem, tuż przed fotelem oficera wachtowego (siedzisko dorobiłem, bo chyba go nie ma w wycinance)...

A skrzynka rzeczywiście okazała się zbyt duża...






Ogólnie coś tam wydaje się być pomieszane, bowiem widoczny na czarno-białym foto słupek podpierający "blat" nad manetkami, w modelu nie może być zamontowany jak w realu - na rogu/lewej krawędzi konsoli. Brakuje jakieś 1-1,5mm, co dziwnie zbiega się ze zbyt krótką podłogą?


Wracając jeszcze do białych obszarów - dlaczego się je stosuje?

--

Post zmieniony (15-01-17 18:57)

 
15-01-17 19:16  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
sławomir kromer 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 19


 - 2

Na ORP Świnoujście wyglądało tak

kiedyś było więcej ale komputer uległ awari i ostały się tylko te
powinienem dopisać że fotki dostałem ale nie pamiętam od kogo
--

Post zmieniony (15-01-17 20:17)

 
15-01-17 19:50  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Ładne foto Kolego Sławomirze. Dziękuję!

--
imagination+extrapolation

 
15-01-17 21:16  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Sławek 

Na Forum:
Galerie - 37


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 3

Witam, ta skrzynka na flagi sygnałowe przyklejona obok miejsca na maszt powinna być z tyłu masztu


--

 
15-01-17 22:31  Odp: [Relacja]ORP Dziwnów - kuter rakietowy pr. 205 Osa, skala 1/100, wyd. GPM
Agzaim Bar Tholo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 22
Galerie - 4
 

Ok, w modelu są dwie takie, obok siebie. Przesunę jedną na maszt.

--
imagination+extrapolation

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024