FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)

Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Wstawianie zdjęć na forum: tutoriale i miejsce na testy
Roboczy spis relacji: 1. OKRĘTY , 2. SAMOLOTY , 3...

Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok bez stronicowania (rolka)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
15-12-16 07:29  [G] [R] Samobieżne działo przeciwlotnicze MM 10/78 czyli jak to się kiedyś robiło
Adam Cook - bomb 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 16
Galerie - 53

- 19

Witam w kolejnej relacji.
Zgodnie z obietnicą na macie wylądowało, a w zasadzie zaparkowało, samobieżne działo przeciwlotnicze wydane w 1978 roku prze z Małego Modelarza.

Na dzień dobry przywitał mnie piękny twardy wysuszony karton - na szczęście jest mało zwijania, a to co się da to zamieniam na barwiony karton. W modelu są pewne "wynalazki" jak wewnątrz dużych części narysowano ramki z mniejszymi, przez co zostaje w wielgachnego prostokąta tylko wąska ramka jak na zdjęcie :-) Części te - jak np spód kadłuba wymieniam na nowe. Brak jest, według mnie, wystarczającej ilości wzmocnień, więc dorabiam takowe gdzie się da.
Z uwag o projekcie.
Ręcznie kreślony z dużą dozą wiary w sklejacza, że sam pokombinuje co i jak skleić/podkleić - czyli sama radość z modelarstwa :-)
Część 2 za długa o jakieś 12-13 mm i do przycinania i sztukowania część nr 4 na tyle kadłuba - reszta na razie bajka.

Zdjęcia robione nocną porą z ręki więc takie sobie wyszły - dzisiaj zrobię porządne.

W tej chwili dosychają przyklejone w nocy koła do wahaczy.

--

Post zmieniony (27-12-16 21:01)

Odpowiedz na tę wiadomość 

15-12-16 09:18  Odp: [R] Samobieżne działo przeciwlotnicze MM 10/78 czyli jak to się kiedyś robiło
Viking_BB 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 6
Galerie - 11

Hahaha - od dziś będę Ci mówił "Panie kustoszu' :) a ten karton, jakby zwilżyć przed zwijaniem?...

--
Pozdrowienia z Beskidów
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

15-12-16 09:34  Odp: [R] Samobieżne działo przeciwlotnicze MM 10/78 czyli jak to się kiedyś robiło
ZbiG 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 50

- 21

Tę "szyłkę" można było wykonać z blachy. Cynkowej zresztą.
Na blachę cynkową przenosiłem siatki części, a zamiast kleić - lutowałem. Lufy i i parę drobiazgów - wytoczyłem. Koła - częściowo toczone, częściowo lutowane. Gąsienice - plastikowe od modelu IS-3.który kupowało się w Składnicy Harcerskiej
Do malowania przyjaciel mój zorganizował z jednostki wojskowej oryginalną farbę, którą malowano te wózki.
Wyszedł modelik całkiem porządny - w środku urządziłem sekretny schowek otwierany przez odpowiednie ustawienie obrotowych peryskopów.
To był eksperyment: - chciałem przekonać się, czy można użyć blachy zamiast kartonu.
Otóż - można.
Można również przeskanować wycinankę na lepszy karton...

Post zmieniony (15-12-16 09:36)

15-12-16 09:58  Odp: [R] Samobieżne działo przeciwlotnicze MM 10/78 czyli jak to się kiedyś robiło
Adam Cook - bomb 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 16
Galerie - 53

- 19

Marcinie
Obiecuję, że skleję jakiś model nie tylko z tego stulecia - ba nawet tysiąclecia !!! Czeka tylko coś inszego w kolejce.

Panie ZbiG-u
Ja strasznie lubię te stare Małe Modelarze - a że papier jest jaki jest - taki ich urok. Jeżeli coś się nie da z tego zrobić - to część dorabiam, ale staram się maksymalnie trzymać części i wersji z wycinanki. Jakoś nigdy nie byłem zwolennikiem klejenia samodzielnie drukowanych modeli - zrobiłem w ten sposób tylko P-50 z MM, ale to tylko ze względu na kolorystykę, a nie sam projekt.

Pozdrawiam z placu boku :-)

A tak na marginesie już za godzinkę zaczyna się mój seans Gwiezdnych Wojen Łotr Jeden - będzie dodatkowa dawka pozytywnej energii - tudzież MOC-y.

Adam

15-12-16 10:26  Odp: [R] Samobieżne działo przeciwlotnicze MM 10/78 czyli jak to się kiedyś robiło
killy9999 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 1

- 9

Bajka :-) Zasiadam w pierwszym rzędzie. Mnie osobiście bardzo kusi T-72 z 85go - to podobny klimat do tego.

--
Ukończone: F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

Moja lista życzeń do projektantów samolotów

15-12-16 10:56  Odp: [R] Samobieżne działo przeciwlotnicze MM 10/78 czyli jak to się kiedyś robiło
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1

Killy, to może nie ten temat, bo trochę zbaczamy.. Ale parę słów o modelu T-72 z numeru
11-12/85 MM pewnie się Tobie przyda, gdybyś zabrał się za ten model. Bardzo zacny to
model. Tylko, najpierw się zdecyduj w jaki model chcesz robić : taki prosto z MM , czy też
malowany. Ja przejrzałem coś ok. 10 egzemplarzy i nie znalazłem takiego w którym podstawowy kolor khaki byłby o takim samym odcieniu i nasyceniu na arkuszach. Karton jest
kiepskiej jakości. Model więc swój robiłem malowany w całości , do tego sporo części wykorzystałem z przedruków na plujce, na dobrej jakości kartonie. Części pasują dobrze,
trochę rażą koła napinające, są źle umieszczone. Ale to wina planów, bo ten model był
opracowany na podstawie pierwszych dostępnych, z "enerdowskiego" Modellbau Heute jeszcze z 1983 roku. Mój gotowy model stoi na regale, w 2015 roku pokazałem go na naszym Paprykarzu. Aha, mam do T-72 lufę armaty, toczoną z drewna , z zestawu GPM. Wykorzystałem gąsienice - laserki, lufę zrobiłem swoim sposobem, warstwowo z papieru ksero
i rurki od zabawki - wiatraczka. Tak, ze polecam tan model - jak lubisz zabawę ze starszymi
MM-ami.
Sorry, Adamie za tę krótką dygresję, podziwiam Cię,że wziąłeś się za tan model. Dotarłem
do etapu z tą różnicą kilkunastu milimetrów niezgodności i ciepnąłem wsystko w kosz przysłowiowy. Wtedy cierpliwości mi nie starczyło. Modele autorstwa J.Matczaka były już wtedy
ponad moją cierpliwość. Namęczyłem się z Mosquitem 12/77 i ten model ukończyłem.
Przy Pe-2 już nie zdzierżyłem... nie przebrnąłem przez kadłub. A potem ta Szyłka...
Tak,że kibicuję Ci mocno i myślę, że zrobisz maksimum - bo masz smykałkę !!!!
Z tego okresu pamiętam inny model pancerki - nasz PZInż.130 z MM - 9/81.Mały, ale
bardzo ładny i starannie opracowany !! :-))))))

15-12-16 11:28  Odp: [R] Samobieżne działo przeciwlotnicze MM 10/78 czyli jak to się kiedyś robiło
kolejny_cichy   

Mam ten model. Jego "genialność" polega na tym, że opracowany jest bez skali na podstawie ocenzurowanego rysunku w radzieckim piśmie. Ale, naprawdę łza w oku się kręci jak się czyta ten mocno zaangażowany komunistyczny opis radzieckiej myśli technicznej z zakresu armat p-lot. Fajny temat, jego i cały urok polega na tym, aby złożyć go takim jaki jest, bez przeróbek. Malowania się nie uniknie, bo karton faktycznie lichy.
Życzę sporo radości przy budowie.

--
Moja strona: http://www.strefacichego.pl

15-12-16 12:12  Odp: [R] Samobieżne działo przeciwlotnicze MM 10/78 czyli jak to się kiedyś robiło
MARIUSZ 
moderator

Na Forum:
Relacje w toku - 9
Relacje z galerią - 16
Galerie - 9

- 10

Grupa: ŁSM

Jeden z uroków tamtych modeli - względnie nieduża ilość części - oczywiście w porównaniu do obecnych standardów.
Chętnie sobie popatrzę na Twoje poczynania.

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

15-12-16 13:10  Odp: [R] Samobieżne działo przeciwlotnicze MM 10/78 czyli jak to się kiedyś robiło
ABC 

Na Forum:
Galerie - 17

Ludzie już nie przesadzajcie z tym ocenzurowanym rysunkiem bo był taki tygodni Żołnierz Polski gdzie był cały przekrój perspektywiczny T - 72 i to w dużym formacie. ZSU 23 i T 72 to moim zdaniem zupełnie inne klimaty gdyż ZSU 23 jest bardzo bardzo uproszczony, a T 72 z MM z 85 r. to było coś. Bym go natychmiast wziął na warształ jakby ktoś właśnie wydał w takim stylu jak było ale rzecz jasna na dzisiejszym kartonie i w dzisiejszej grafice. Bo tamtem nawet wtedy wyglądał marnawie i wymagał malowania. A przygotowanie do malowania takiego nierównego kartonu jak wtedy był to ogrom pracy.

15-12-16 13:56  Odp: [R] Samobieżne działo przeciwlotnicze MM 10/78 czyli jak to się kiedyś robiło
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1

ABC, a co stoi na przeszkodzie wydrukować sobie na plujce wszystkie arkusze do T-72 ?
Karton masz do wyboru, jaki chcesz. Kłopoty z nierównym kartonem idą w kąt :-))) A model
T-72 z MM z 85 roku to najlepszy model kartonowy czołgu w MM , projektowany ręcznie.
I to by było na tyle...

Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Widok z podziałem na strony: strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:

Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.

© konradus 2001-2016