FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
15-12-16 14:05  [T] Reportaż o twórcy Małego Modelarza, Program 3 PR.
Dombeer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 3


 - 1

Witam, dzisiaj natrafiłem na ciekawą zapowiedz reportażu w radiowej Trójce o Janie Marczaku, współtwórcy takich pism jak "Modelarz" i twórcy "Małego Modelarza".
Początek dzisiaj o 18:15, pr 3 Polskiego Radia

http://www.polskieradio.pl/9/325/Artykul/1704660,Niezwykly-modelarz-pan-Jan

Post zmieniony (15-12-16 14:16)

 
15-12-16 15:30  Odp: [T] Reportaż o twórcy Małego Modelarza, Program 3 PR.
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

Więc warto dziś na chwilę włączyć "Trójkę"...

--
pozdrawiam
Piotr


 
15-12-16 18:36  Odp: [T] Reportaż o twórcy Małego Modelarza, Program 3 PR.
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Super Dombrek, za informację o tym reportażu !
Przesympatyczna opowieść o życiu z modelarskimi i ... łódzkimi akcentami.

Post zmieniony (15-12-16 18:36)

 
15-12-16 19:12  Odp: [T] Reportaż o twórcy Małego Modelarza, Program 3 PR.
yak   

Dzięki, warto było posłuchać.

 
15-12-16 21:42  Odp: [T] Reportaż o twórcy Małego Modelarza, Program 3 PR.
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Słuchałem.... Dawno, dawno temu miałem możliwość osobiście porozmawiać z Panem
Marczakiem. Z racji wieku , już pamięć nie ta: MM zaczął się ukazywać w grudniu 1957
roku. Nakład MM sięgnął pułapu 140000 egzemplarzy , a Modelarza 40000 . A tak po prawdzie
to twórcą MM był Stefan Smolis. Słynny Nadredaktor z LOK-u trzymał w swoich rękach
wydawanie MM, przez cały okres PRL.
A'propos tego reportażu. Króciutka wstawka z uwagami , to był mój głos. Oczywiście
w rozmowie telefonicznej powiedziałem dużo więcej... A dodzwoniłem się za siódmą próbą
przez prawie 30 minut ... taaaa...
Mam KUTRY TORPEDOWE z serii Biblioteka Morza.autorstwa Pana Jana Marczaka. Na czasy przaśnej epoki Gomółki
książka była rewelacyjna !! Niestety brakuje mi wkładki do tej ksiażki z planami trzech
kutrów torpedowych . :-)))))

 
15-12-16 21:45  Odp: [T] Reportaż o twórcy Małego Modelarza, Program 3 PR.
krzysztof   

THEO.Mam te plany jako ksero.Czy jesteś tym zainteresowany? Pisz na maila; kserdak@poczta.onet.pl

 
15-12-16 22:57  Odp: [T] Reportaż o twórcy Małego Modelarza, Program 3 PR.
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dzięki, jutro się do Ciebie zgłoszę. Właściwie to najbardziej mi zależy na Brave Borderer.
Plany autorstwa Krzysztofa Siwca , a potem Plejada. Dobre plany kutra typu P6A mam z
Modellbau Heute.

 
16-12-16 07:38  Odp: [T] Reportaż o twórcy Małego Modelarza, Program 3 PR.
yak   

W reportażu kwestia opracowania polskiego kutra została wyjaśniona. Oficer z cenzury chciał zablokować wydanie. W końcu pod warunkiem "haniebnego" poziomu opracowania uzbrojenia objętego tajemnicą wojskową zgodził się. Ujawnianiu tajemnic angielskich okrętów nikt się nie sprzeciwiał. A z całej opowieści Pana Marczaka, to mi najbardziej działa na wyobraźnię rejs kajakiem z żaglem/prześcieradłem od Czarnej Przemszy do Gdańska w 1948 roku.

Post zmieniony (16-12-16 07:39)

 
16-12-16 08:30  Odp: [T] Reportaż o twórcy Małego Modelarza, Program 3 PR.
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

A propos pana Smolisa: pod koniec 1985 przywiozłem do redakcji rysunki i biały model King George V. Ku mojej niezmiernej radości pan Stefan ściągnął wszystkich pracowników i razem zaczęli stękać z zachwytu :-)

Stękał także jakiś młody człowiek który przyszedł z tekturową teczką zaraz po mnie. Kiedy pan Smolis i jego kompania przestali stękać, przed rozmową ze mną pan Stefan spytał owego gościa z czym przychodzi. Z rysunkami modelu Me-109 i to w dodatku ze swastyką na ogonie! Pan Stefan odchrząknął i powiedział że takiego czegoś on na pewni nie wyda i żeby autor lepiej się już u niego z takimi prowokacyjnymi modelami nie pokazywał :-)

Trzeba było czekać aż pięć lat, aby wreszcie pierwszy niemiecki samolot z drugiej wojny mógł się w MM ukazać - i był to właśnie Me-109. A kolejny rok przyniósł Stukasa, Fw-190, Me-110 i Me-262. Jedna trzecia modeli z tego rocznika to były niemieckie samoloty! Rekord nie do pobicia. Siedzący do tej pory bezradnie z bezużytecznymi planami tych maszyn projektanci odreagowywali wieloletni szlaban :-)

--

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024