FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 
18-12-03 01:28  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
Thunder909 

 

takiego Testera to by oni potrzebowali,oj potrzebowali, albo tylko modele Pana Mistewicza wydawac ;-)

 
18-12-03 12:49  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

jako tester to raczej sie bym nie nadawal Z moim tempem to wydawali by modele raz na rok (te mniej skomplikowane). Model ogolnie jest dobrze opracowany ale ma kilka baboli. Jesli faktycznie jestescie zaintersowani jego "sklejalnoscia" itp. to obiecuje na koniec zrobic liste napotkanych przeze mnie potkniec i rade jak sie ich wystrzec.

pzdr
Kemot

 
18-12-03 15:25  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
Thunder909 

 

jasne ze nas to interesuje :-) jesli Ci to nie sprawi klopotu, to prosimy bardzo.
Co do MM to ich tempo nawet bez takich testerow jest zawrotne. Fajny ten holk, w sam raz jesli kobiety, zony ,dziewczyny, tesciowe i inne takie beda zaglowca chcieli ;-)

 
19-01-04 11:42  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Hej, kilka dalszych fotek z budowy Holka. Niestety sa to głównie detale, które nie zostaly przyklejone do modelu albo sfotografowane duzo wczesniej. Postanowilem na zakonczenie stworzyc PDF'a z dokladna relacja z budowy i udostepnie ja do pobrania. Teraz wiec tylko kilka wazniejszych uwag. Przedarlem sie poprzez oba kasztele i stwierdzam, ze to mordercza praca. Znalazlem powazy babol w opracowaniu. Trz wyciecia w stępce na wzmocnienia podtrzymujące dziobowy kasztel sa źle rozmieszczone. Tu autor po prosu sie "machnął" i je wszystkie przesunal. Proponuje korekte zrobic w stepce - oczywiscie przed jej przyklejeniem do kadluba (przymierzcie do czesci 47C i dopiero zrobcie naciecia). Poza tym wiekszych problemow nie mialem. Pamietacie ostatnia fotke w tym watku z kasztela rufowego? po przyklejeniu w zasadzie nie widac niedokladnosci - a to dlatego ze musialem go przesunac mocno ku dziobowi. Pociagnelo to koniecznosc poważnej korekty podpory 46. Jesli dobrze pamietam to czesci 50 jest o 2 sztuki za duzo. Aby wychodzilo wszystko na zero czesci 64 jest o 2 za malo :-)

Kilka slow wyjasnien wymagaja zewnetrzne wzmocnienia kaszteli. Po pierwsze te cieniutkie (36, 37, 55, 56) - zastanawialem sie czy zamiast kleic je jako pudelka nie nakleic po prostu na takture i wyretuszowac krawedzie. Zrobilem jednak je tak jak przykazal autor. Druga sprawa to 2mm zewnetrzne. Ich wycinanie przemilcze, gdyz problemem jest zupelnie co innego - krawedz styku ze sciana kaszteli i (a w zasadzie przede wszystkim) burta. Trzeba wykonac sporo korekt papierem sciernym aby wszystko pasowalo. Musimy zadbac o to aby wzmocnienia mialy krawedzie sciete pod skosem, gdyz w przeciwnym wypadku beda z jednej stony nieladnie odstawac od burty. Problem scinania krawedzi pojawia juz na poziomie szkieletu kadluba i w zasadzie kazdy 2mm element trzeba wpierw dokladnie spasowac zanim go ostatecznie przyklei. Ten temat niestety zostal przez autora potraktowany z przymrozeniem oka.

Listwy odbojowe - cz. 63 byly nieco za krotkie za to idealnie maskuja niemalze wszystkie nidokladnosaci na styku burta-dno. W zasadzie musimy zadbac jedynie o ladne polaczenie 2 rufowych i 2 dziobowych segmentow - reszta bedzie niewidoczna. Przy okazji na rys. 10 jest tylko czesc 63a a nie ma 63b.
Wyposazenie skleja sie calkiem przyjemnie (oczywiscie pamietac nalezy o braku 2 szt. czesci 64). Imitacje wystajacych fragmentow ramowych czyli czesci 72 - sam nie wiem co napisac. Taka prosta siatka a tak schrzaniona... Na szczescia latwa do korekty.

pzdr
Kemot

 
19-01-04 11:43  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Łodz ratunkowa to jeden z trudniejszych etapow budowy. Po pierwsze na rysunku 6 pomylone sa czesci 83P z 83L - wprowadzilo to troche niepotrzebnego zamieszania. No dobrze, szkielet lodzi jest OK, ale poszycie na rufie troche nie pasi. Wogole oklejenie wreg poszyciem sprawilo mi mnostwo klopotow. Musialem miedzy innymi przycinac na stepce poszycie. Opisu rozmieszczenia podpór, na ktorych ma spoczywac łódz najlepiej wogole nie czytac a dopasować je wg. wlasnego uznania (a w zasadzie ksztaltu dna lodzi). Zwroccie prosze uwage na drobne naciecia w legarach (na paski na pokladzie), ktore powinny byc po LEWEJ burcie lodzi. Ja sie tutaj machnalem i lodke przykleje po prawej (a nie jak wskazuje instrukcja po lewej) burcie Holka.

pzdr
Kemot

 
19-01-04 11:45  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Maszt jest OK, okleilem go na patyku. Żagiel wykonalem z materialu. Niestety nie jestem do konca z niego zadowolony. Po pierwsze na brzegach widac przebarwienia popstale poprzez utwardzanie krawedzi cietego materialu Ponalem. Moze jest to dobry pomysl ale trzeba to wykonac PO moczeniu w herbacie :-). Linka dookola zagla przyklejona butapranem i pomalowana plakatowka. Aby nieco wyprofilowac zagiel ulozylem go na ogkaglym plastikowym koszu na smieci i linke nasaczylem Cyjanopanem. Niestety w kilku miejscach nadmiar kleju przedostal sie na material i nieladnie go zabarwil :-(.
No to teraz bedzie jazda... Bocianie gniazdo. Jak wyglada dwustronny druk z MM widac na fotce. Zastanawiam sie czy nie lepiej byloby po prostu po 2 stronie arkusza namalowac brazowe kolo? Klejenie kwiatuszka zajelo mi okolo 1,5h. Nie trzyma idealnie symetrii ale co tam. Drugi raz mi sie nie chce kleic :-) Po wklejeniu obreczy caly srodek pomalowalem na braz.

Jeszcze jedna uwaga dotyczaca nie tylko zreszta Holka. Model ma sporo czesci, ktore oklejane sa z dwoch stron. Wiele z nich ma dosyc skomplikowane ksztalty i po wycieciu czesci lewej i prawej czesto nie pasuja dokladnie do siebe (a zwlaszacza jak jedną z polowek wycina sie w 2mm tekturze). Ja majac 2 egzemplarze wykorzystalem poszycie drugiego jako częsc lewą (a moze prawa? - jak tam wolicie) i po prostu nakleilem niemalze wszystkie wzmocnienia na tekture ok 2mm a potem na zadrukowane poszycie dna. Dzieki temu wycinajac nozem elementy od razu mialem kolorowe 2 strony. Mysle ze zdecydowanie łatwiej i szybciej. Jeszcze raz powtarzam - to nie dotyczy tylko HOLKA! Dawniej, gdy projektowalo sie modele recznie autor wolal namalowac kolorowy prostokat stanowiacy "lewa" strone elementu, teraz w epoce komputerow latwiej jest nacisnac CTRL+V, odbic symetrycznie i gotowe. Tylko potem My modelarze dostajemy szału przy wycianiu i pasowaniu takich elementow...

To tyle marudzenia... pozostaly jeszcze drobiazgi i olinowanie.

pzdr
Kemot

 
27-01-04 09:48  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
Kolejne 3 fotki spreparowany moim skanerem. Pierwsza to reja wystrugana z patyczka na szaszlyki. Poniewaz drewienko bylo zbyt cienkie okleilem je cienkim papierem i przeszlifowalem. Na to poszla oryginalna oklejka. Z rei jestem zadowolony :-).
Kolejne zdjecie pokazuje moje zmagania z zamocowaniem zagla do rei. Staralem sie jak moglem, ale troche to kiepsko wyglada.
I na koniec jesze raz bocianie gniazdo - widok na wnetrze. Te zebra sprawily mi okropnie duzo problemow przy wycinaniu. Wogole pewne elementy sa praktycznie niewycinalne (np. glowa smoka, wzmocniona 2mm tekturka - niech ktos sprobuje powycinac zeby w paszczy :-)))

pzdr
Kemot

 
27-01-04 20:43  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
jarro   

Mam pytanie.Czy zewnetrzne wzmocnienia kasztelu dziobowego sa puste w srodku,czy oklejales je na cieniutkim pasku.Przymierzalem sie wstepnie do ich uformowania ale tak dlugi element trudno mi pozaginac,zeby ladnie i rowno wygladal.

 
28-01-04 07:38  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

tak sa one puste. Ja robilem to w nastepujacy sposob: Linie zagiec ponacinalem lekko nozykiem (ale z wyczuciem, aby nie przeciac na wylot. Potem pozaginalem na sucho (na krawedzi linijki metalowej. Oczywiscie papier na zagieciach lekko sie rozwarstwial ale nie przejmowalem sie tym zbytnio. Kleilem wszystko butapraem, smarujac obie krawedzie styku (ale nie calosc od razu lecz po ok.1-2 cm.) Na koniec retusz krawedzi plakatowka.

Zastanawiłem sie jednak nad Twoim rozwiazaniem. Sam nie wiem co byloby lepsze. Ja poradzilem sobie tak jak proponowal autor....

pzdr
Kemot

 
31-01-04 09:56  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
Tempest 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

>I na koniec jesze raz bocianie gniazdo <
Moja żona przed chwilą zapytała mnie co na statku robią bociany. Muszę ja uświadomić ;-) ;-)

Pozdrawiam
Tempest
-----------------------------------------------------------------------------------
I i II WŚ -okręty, samoloty a ostatnio nawet pojazdy. I piwo też.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 4 z 5Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024