FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
04-11-03 08:06  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

dzieki za slowa uznania :-)
Igor, do zagla jeszcze bardzo daleko... ale mam 3 pomysly -
1. tak jak piszesz retuszowac
2. przerysowac na komputerze i samemu wydrukowac
3. wykonac z materialu

pzdr
Kemot

 
04-11-03 08:56  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
MarekB 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2
 

opcja nr 3 jest najlepsza :)

*********
5914289

PROJEKT WŁASNY
Maz-537G + naczepa MAZ/ChMZAP-5247G
Niemiecka wyrzutnia rakiet NEBELWERFER
Rosyjski pojazd inżynieryjny BAT-M
Polski lekki czołg ANDERS
AMERYKAŃSKI CIĄGNIK M4 + LONG TOM

 
04-11-03 09:10  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
Abwzdrx 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

W ostatnim Modelarzu są przepisy na wykonanie żagli, może warto żebyś rzucił na nie okiem ?

 
04-11-03 09:29  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Dzieki Sławek, jakos ostatnio brak czasu na przegladanie gazet... A Modelarza kupuje sporadycznie

ps. Wczoraj z braku czasu udalo mi sie jedynie wyciac i uformować czesc 2. po przymiarce wydaje sie troszke za krotka i wystaja biale pasy na pokladzie. Ale tak jak napisalem to tylko przymiarka.
Jeszcze jedna WAŻNA sprawa jaka mi umknęla w 1 poscie. Proponuje nie wklejac od razu wreg w podluznice a potem na to poklad (tak jak sie zwykle postępuje), gdyz jest potem bardzo ciezko wcisnac wystajace slupki wręg w szczeliny w pokladzie (wregi mają wiekszą szerokość na górze). Alternatywą jest ugięcie pokładu w lekki luk (aby zmniejszył swą szerokość) i nakładanie na wregi. Ja jednak postapilem inaczej. Na luzny poklad nałozylem w szczeliny wregi W6-W13 i taką całość delikatnie wsuwalem w podłużnicę PI. Następnie obie wodnice PII i PIII. Potem pozlewam szczeliny klejem

pzdr
Kemot

 
12-11-03 08:46  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Cześć, kolejna odsłona budowy Holka. Kilka nowych rad i uwag. Postanowiłem oklejki mocować bezpośrednio na wręgi (bez dodatkowych pasków) Dlatego wręgi pomalowałem na brązowo. Niestety potwierdziły się moje obawy odnośnie szlifowania krawędzi wręg. Trzeba to wykonać perfekcyjnie, gdyż od razu pojawiają się załamania na poszyciu (widać na jednej z fotek moją walkę z materiałem). Myślę jednak, że sporo winy spada tutaj na moją nieudolność klejenia poszycia bezpośrednio na wręgi. To był pierwszy i ostatni raz. Zdecydowanie wole stosować paski a na to dopiero poszycie. Przy okazji zauważyłem, że farba dosyć łatwo schodzi z części wiec dobrym pomysłem byłoby zaimpregnowanie kartek przed wycieciem. Pewnie zapytacie jak ze spasowaniem oklejek. I to miła wiadomość. Wszystko pasuje niemalże IDEALNIE. Musiałem wykonać tylko korekte w 1 (druga od dziobu) oklejce. Wydaje mi sie rownież, że trzecia oklejka od dziobu (część 10) jest jakby troszke za długa i przykrywa w całości wręgi. Jedyna uwaga jaką mogę mieć do poszycia (dno i burty) to zbyt cienki papier, bardzo łatwo zapadający się (burty).













OK, dość chwalenia, trzeba znow trochę pomarudzić. W trakcie szykowania sie do przyklejenie burt znalazłem poważny bląd w rysunku montażowym!!! Na rysunku nr 1 widać wyraźnie, że zejściówka w pokładzie PV jest na prawej burcie. Zobaczcie jednak część 47b - tutaj jest otwór na lewej burcie!!!. Ja na szczeście wykryłem błąd jeszcze przed przyklejeniem PV, ale wręga W12 poszła pod nóż. Wracamy do burt... Po wtępnych przymiarkach w moim modelu WSZYSTKIE burty są stanowczo za niskie, nawet, gdy pasuje je na styk z poszyciem dna. Zauważcie, że podłużnica nie jest dzielona, więc grubość zastosowanej tektury na wodnice nie ma znaczenia. Po chwilach namysłu zeszlifowałem wręgi na dziobie i rufie oraz przyciąłem wzmocnienie nadburć na śródokręciu. przy klejeniu burt znów zaczyna dokuczać wiotkość papieru. Ponieważ nie chciało mi sie uzupełniać szkieletu jakimiś dodatkowymi wręgami, postanowiłem zastosować podwójne poszycie. Najpierw na styk pierwsza warstwa, a na to oryginalne, cóż na zakładke ale trudno. Aby lepiej kleilo mi sie burty na styk z poszyciem (wodnica jak widac prawie w całości przykryta poszyciem dna) dorobiłem oparcie dla burt z 2mm tektury.



Ostatnie zdjęcie to koncowy etap oklejania 1 warstwy. W chwili obecnej wkradł mi się do mieszkania mały remoncik, więc proszę o cierpliwość, dalsze odcinki beda napewno.



pzdr
Kemot

 
12-11-03 21:54  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
zuza_ 

 

Mojemy bratu, wyszlo, ze poklad "dolny" jest mniej wiecej jakies 2-3 mm
za dlugi przy wredze nr V i tylko tam, bo po za tym pasuja wszystkie wyciecia.

Czy Ty tez tak miales? bo widac, ze u Ciebie wrega V byla podzielona na pol
i dopiero pozniej doklejona. a moze po prostu nalezalo to tak zrobic ? :)

"Biały Żuraw rozpościera skrzydła."
GG: 392383

 
13-11-03 07:49  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

zuza_ bylo dokladnie tak jak mowisz, ja rozcialem W5 na 2 czesci.
Wciecia pasowaly, ale trzeba bylo czesc z nich poglebic. Teraz po przyklejeniu na gotowo burt i przymiarkach nadburcia doszedlem do wniosku, ze wcale nie sa mi potrzebne te wystajace zabki z wreg i wiekszosc z nich po prostu wyrwalem :-)

pzdr
Kemot

 
02-12-03 14:00  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Witam ponownie, niestety firmowy aparat zostal mi odebrany :-(, wiec chwilowo nie bedze zadnych fotek. Prace troszke sie posunely do przodu. Sa jez przyklejone burty i wewnetrzna czesc nadburc. I tutaj mam pytanie do osob sklejajacych ten model. Tak jak pisalem wczesniej burty wydawaly mi sie za niskie. Potwierdza sie to w nadburciach, ktore z kolei sa za wysokie. Czy Wy tez tak macie? Wogole wklejenie tych nadburc (czesci 15L i P) to byla jazda. Po pierwsze sa one za wiotkie wiec podkleilem je kartonem (podobnie zreszta jak "gore" nadburcia- czyli czesc 16). Ale wkleic je poprawnie w pod dziobowy poklad zdemolowalem nieco szkielet - a dokladnie czesc PV(o ktorej pisalem wyzej) i zrobilem w niej duuuzy otwor w ktory swobodnie moglem wetknac moje paluchy. Pozwolilo to mi na dobry docisk nadburcia do wreg. Oczywiscie oba nadburcia mialy wczesniej korygowaną wysokosc. Na domiar zlego nadburcia sa u mnie za krotkie i w okolicach W5 (ta wrega z drzwiami) brakowalo po kilka mm. Na szczescie jest rezerwa i mozna dosztukowac. Pytam tylko dlaczego? Byc moze jest tu winny zbyt dlugi poklad, o ktorym wspominala juz zuza_

Przy okazji znalazlem pomylke w opisie sklejania drabinki. Jest to czesc 73 o autor wspomina o elementach nr 107.

pzdr
Kemot

 
02-12-03 21:16  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
Radek Zamość 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Ja wczoraj kupiłem ten model i chyba będzie następny po Leclercu, ale to chyba dopiero jak zawita u nas wiosna...

 
02-12-03 21:30  Re: [raport z budowy] Holk Gdański
Krzys 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 4
Galerie - 2


 - 2

Kemot według mnie to wina autora ja miałem takie same problemy z Kogą . Tu za długa tam za krótka brak jakiegoś elementu i długie medytacje nad rysunkami.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 5Strony:  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024