FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 
17-04-12 07:35  Odp: [Technika] Relingi
Kefas93 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4


 - 2

Witam!
Jestem właśnie gdzieś w połowie błyskawicy MM z 97. Pierwsze pytanie to jakich grubości drucika użyć do relingu najlepiej, a drugie to jaką farba malujecie relingi?

--
"Życie to odrobina więcej niż ta woda,
chleb.
Mamy marzenia, którym tylko śmierć
może położyć kres." Bob One

 
14-11-13 19:37  Odp: [Technika] Relingi
Bartek   

Witam ja natomiast robiłem relingi z cienkich szpilek i cienkich niemechacących się
mocnych nici. Po naciągnięciu wzdłuż słupków przymocowuję klejem super glu .
Potem maluję farbką olejną przeważnie na szary kolor. Otwory pod słupki nawiercam
szpilka zamocowaną w mini wiertarce.

--

 
14-11-13 20:07  Odp: [Technika] Relingi
FloggerB   

A czym obcina się słupki bo obcięcie szczypcami powoduje że od góry wyglądają paskudnie
Mógłbym prosić o zdjęcia relingów samodiełok ?

 
14-11-13 20:17  Odp: [Technika] Relingi
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Reling na nadbudówkach - jak sobie radzić: Słupki drut stalowy 0,25 mm, poziome druty 0,1mm.Na kadłubie na poziome linki lepsza jest żyłka (też 0,1 mm - ładniej układa się na prostych i łukowatych odcinkach - nie nadaje się na ostre załamania). Na kadłubie są słupki 0,3mm (mosiężne): Druty cięte nożyczkami do szablonu z wysokością relingu. Np. rurka zakładana na słupek lub kawałek kartonu o wysokości relingu, do którego docinam słupki.Malowanie rzadką farbą olejną Humbrola - 2 warstwy. Dopiero będzie ;-)Reszta w relacji z budowy USS Farenholt:http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=250199&t=160457lub USS Leutze:http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=157806&t=106680#reply_157806--Post zmieniony (14-11-13 20:33)

 
14-11-13 21:01  Odp: [Technika] Relingi
Bartek   

Odcięte szpilki na wymiar od góry opiłowuję i dopiero montuję w otwory w pokładzie.

 
08-02-14 10:22  Odp: [Technika] Relingi
Łuki 

 

Witam
Jestem nowy na forum, witam wszystkich :) W modelarstwie siedzę już około 15 lat, z małymi przerwami, ale moje skromne umiejętności są bardzo ograniczone.
Dopiero po lekturze kilku relacji na tym forum mam głowę pełną patentów, jak udoskonalić swój warsztat.
A oto mój osobisty patent na lutowane relingi.




Poręcz, jak i słupki relingu wykonuję z drutu mosiężnego 0,2. Odcinam dwa kawałki (dłuższe niż docelowy reling).




Następnie na kawałku płytki ceramicznej rysuję linie, w celu dokładnego rozmieszczenia poręczy.




W dalszej kolejności przyklejam drucik zwykłą taśmą klejącą i rysuję linie dla słupków.




Lutuję taką pastą lutowniczą. Jest to zwykła pasta do lutowania rurek miedzianych. Innych past nie próbowałem.
Zasada przy zakupie jest jedna, pasta musi być z zawartością cyny. Swoją znalazłem w garażu, tata był hydraulikiem, pełno leży tego na półkach.
Dosyć drogi sprzęt, taka butla 250g kosztuje około 40 zł, ale starczy na lata.




Wygodna metoda aplikacji ze strzykawki. Pasta jest zbyt gęsta, żeby ją zassać, ale można wyjąć tłoczek i nałożyć wykałaczką.




Igłą nakładam pastę w miejsach lutowania, wystarczy niewielka ilość, można to robić także maczając słupek w paście, następnie dołożyć do całości, i idąc za ciosem od razu zlutować.




Gdy już wszystko jest ustawione, bierzemy się za lutowanie. Trzymając słupek pęsetą, dotykamy go grotem w miejscu między poręczami, na dosłownie sekundę, dwie.
I to wszystko. Drucik lubi czasami przykleić się do grotu, dlatego zabezpieczamy się pęsetką. Korekcja ewentualnych błędów, to kwestia ponownego podgrzania elementu.
Czasem pasta potrafi wytopić się całkowicie, bez połączenia elementów, wtedy oczywiście uzupełniamy ubytki.



Tak wykonany reling ucinamy na pożądaną długość, słupki jak i poręcze, malujemy i przyklejamy do pokładu.
Dobrym klejem do mocowania relingów jest kropelka w żelu. Teraz możecie mnie krytykować jak zbeszcześciłem Hiei :)
PS. Próbowałem z początku lutować relingi palnikiem, nie polecam tej metody, za dużo grzania nim pasta się rozpuści,
druty się nagrzewają, falują we wszystkich kierunkach, trzeba unieruchamiać słupki, gdyż płomień potrafi je przesunąć,
ogólem strata czasu, pieniędzy i nerwów. A i palnik nie każdy posiada. Za to lutownicę...

--

Post zmieniony (08-02-14 10:25)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024