FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 
23-05-16 21:32  Odp: [Relacja] Jak-1 Kartonowy Arsenał 1/33
Kmicic 

Na Forum:
Galerie - 4
 

Korzystając z okazji że 'miszczu' Jasiek odpowiada na pytania, będę miał takie małe: jakich kolorów używasz do retuszu? Mieszasz czy masz jakieś gotowe?
Aktualnie mam tego Jaka na macie i mam lekką zagwozdkę. Jako jasno-niebieski używam H65. Próbowałem też zmieszać H65 z H89 (notabene o tym ostatnim można wyczytać że to dzisiejszy odpowiednik koloru AMT-7 - czyli niebieskiego stosowanego u sowietów na spodzie myśliwców) jednak nie jestem zadowolony z efektu. Nie mam pojęcia co dać jako jasno zielony na poszycie. A to co oryginalnie było czarno-zielonym zostało wydrukowane jako szaro-czarne.
U mnie kabinka wygląda mniej więcej tak:

Cudów nie ma, ale dobrze się bawię :D

 
24-05-16 06:09  Odp: [Relacja] Jak-1 Kartonowy Arsenał 1/33
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Co do retuszu to bardzo rzadko zdarza się żeby trafić gotową farbę dlatego zazwyczaj dobieram sobie sam odpowiedni kolor. W kabinie używam Pactry A109 to odpowiednik AMT-17, ale rozjaśniam ją trochę bo ma zbyt intensywny kolor.

--
Pozdrawiam!

 
24-05-16 13:52  Odp: [Relacja] Jak-1 Kartonowy Arsenał 1/33
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Art moim zdaniem to bardzo cenna uwaga do samolotów. Chodzi Ci zapewne o coś takiego jak w opisywał MarcinG:
http://www.konradus.com/forum/read.php?f=1&i=113109&t=113109&filtr=0&page=4

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
24-05-16 14:23  Odp: [Relacja] Jak-1 Kartonowy Arsenał 1/33
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Dokładnie tak, Windus.
To jest "clu" całej zabawy, tylko trzeba się w nią zabawić :)
Dodatkowo można, jak wspomniałem, wyoblać od spodu skorupę dla płynnych, łukowych przejść.
Szkoda, że żaden z wydawców nie poszedł tą drogą...

Odpowiadając Jasiowi na jego sugestie, że się nie da... ja w swoim P-40 dałem rady a chłodnicę pod nosem to ma on większą ze 3x od Jaka.
Zawsze przecież można dla "priorytetów celów" zastosować metodę "jajka Kolumba": rozwalić, aby było dobrze i ładnie poskładane ;)
Ale trzeba się odważyć i spróbować.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
24-05-16 15:40  Odp: [Relacja] Jak-1 Kartonowy Arsenał 1/33
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Art a robiłeś tak w Hurricane Mk1?
Jasiek przepraszam za odejście od tematu ale takie rozwiązanie byłoby dobre w środkowym segmencie F-104 KK (tam gdzie jest podwozie główne). Wiem, pisaliśmy o tym, że po podklejeniu tego segmentu będzie ciężki w uformowaniu ale to dobre rozwiązanie. Autor o tym wspomina w instrukcji. Ja zrobiłem to w standardzie i teraz żałuje.
Jaśku piszę o F-104 bo wiem, że masz go w kolejce. Jeśli Ci to przeszkadza zrobię edycję tego postu.

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
24-05-16 15:58  Odp: [Relacja] Jak-1 Kartonowy Arsenał 1/33
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Jeżeli Jasiu pozwoli...
Niemal każdy segment podklejam brystolem albo metodą Marcina G. albo inną, to znaczy po połączeniu segmentów standardowymi paskami z wycinaki (bez szkieletu - dokąd się da, czyli praktycznie od kabiny do nosa) i odpowiednim uformowaniu segmentów, wklejam do wewnątrz odmierzony pasek brystolu (pomiędzy paski łączące).
Potem wpasowuję wręgi lub szkielet - oczywiście po oszlifowaniu, utrzymując właściwy kształt wręg po ich obwodzie. Zasada kluczowa: wręgi mają luźno wchodzić w poszycie.

Dodatkową ważną modyfikacją jest wypełnianie tekturą (w strukturze szkieletu) pustych przestrzeni między wręgami zarówno w kadłubie jak i przede wszystkim w szkielecie skrzydeł, czyli tworzenie podposzycia, tak jak w okrętach (ale pełnego, nie z pasków, jak zrobiłem Bisie).
Metoda pracochłonna ale daje dobre efekty.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
24-05-16 16:40  Odp: [Relacja] Jak-1 Kartonowy Arsenał 1/33
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Piszcie, nie ma problemu, mądre i cenne uwagi zawsze mile widziane:)

--
Pozdrawiam!

 
24-05-16 19:59  Odp: [Relacja] Jak-1 Kartonowy Arsenał 1/33
Windus 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 1

Jasiek za Twoim przyzwoleniem zadam jeszcze kilka pytań Artowi.
1. Czy impregnujesz kartki papieru caponem.
2. Jakiego kleju używasz do wklejenia brystolu wewnątrz poszycia.
3. Jakiego kleju używasz do łączenie poszczególnych segmentów poszycia.
4. Jakiego używasz finalnie lakieru, firma itp.
Czemu pytam? Otóż zaimpregnowałem model capnonem. Po czym kilka płaskich jasnych elementów podkleiłem butaprenem. Efekt jest taki, że mi odbarwiło karton... co prawda jest to mało widoczne ale jest (wnętrze komory podwozia).
Tam gdzie używałem BCG wszystko jest tip-top.
Aż się zachciało skleić coś tą metodą :)
Jasiek jeszcze raz przepraszam za odbieganie od tematu ;)

--
Skończone:
Bell AH-1F "Cobra", PZL W3-W "Sokół", Pantera, Sopwith F.1 Camel, Hawker Hurricane Mk.IIB, Messerschmitt Me 109 F-4, F-104G Starfighter, Mirage F1CT
W toku:
IJN Oyodo

 
24-05-16 20:26  Odp: [Relacja] Jak-1 Kartonowy Arsenał 1/33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Jeśli można się wtrącić, ja po raz pierwszy zastosowałem podposzycie (tzn. wzmacnianie poszycia dodatkową warstwą brystolu, nie wzmacnianie szkieletu o którym pisał Art) w modelu A-10 i od tamtej pory stosuję właściwie w każdym modelu. Nawet w stosunkowo niewielkich myśliwcach z 2WŚ ma to sens, i to nawet przy niewielkich powierzchniach.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
25-05-16 08:50  Odp: [Relacja] Jak-1 Kartonowy Arsenał 1/33
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Odpowiem na pytania Windusa:
1. Czy impregnujesz kartki papieru caponem.
Tak, z jednej strony (zadrukowanej, dwie lub trzy warstwy, kolejna, po wyschnięciu poprzedniej).

2. Jakiego kleju używasz do wklejenia brystolu wewnątrz poszycia.
Do większych powierzchni od lat używam kleju polimerowego prosto z tubki (bez rozcieńczalnika). Przyzwyczaiłem się do nitkowania.
Coraz częściej też stosuję ten klej do łączenia mniejszych elementów (w kilku modelach - budowle - stosowałem wyłącznie ten klej).
Butapren, nie dość, że ma intensywny zapach, to jeszcze - jak zauważyłeś - może odbarwić kolory. Używam go wyłącznie do punktowego łączenia ożebrowania kabin z pleksą.

3. Jakiego kleju używasz do łączenia poszczególnych segmentów poszycia.
Niemal wyłącznie BCG, ale tam gdzie jest to konieczne, stosuję też polimerowy.

4. Jakiego używasz finalnie lakieru, firma itp.
Matowy akryl w sprayu (chyba Tamiyi - takie niewielkie puszeczki). Używałem dotychczas Duplicolor, ale od pewnego czasu coś pozmieniali i zamiast matu jest satyna.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 3Strony:  <=  <-  1  2  3 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024