FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
04-03-16 23:00  Irytujące rozwiązania projektowe
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Klejąc modele regularnie napotykam się na rozwiązania projektowe, które wydają się być bardzo niefortunne i komplikują sklejanie modelu albo psują efekt końcowy. Poniżej wymieniam trzy które akurat dzisiaj dały mi się we znaki, ale jestem pewien że potraficie tą listę poszerzyć. Temat zakładam w nadziei, że projektanci wezmą sobie uwagi do serca ;-)

Poniższa fotka jest z aktualnie klejonego modelu samolotu Curtiss Tomahawk z WAKu i pokazuje dwa segmenty w przedniej części kadłuba:



1. Łączenia segmentów są zrobione na dole, a przecież możnaby rozwinąć część tak, żeby zrobić łączenie na górze i ukryć je pod częścią która będzie naklejona na białym polu. Byłoby w ten sposób całkowicie niewidoczne. Trywialna zmiana, a bardzo korzystnie wpłynęłaby na efekt końcowy.

2. Bardzo nie lubię, kiedy pole na którym ma być przyklejona jakaś część pozostawiane jest białe. Oczywiście jeśli wszystko się ładnie spasuje to nic nie będzie widać, ale to zakłada nieomylność projektanta i modelarza. Klejenie byłoby o wiele łatwiejsze, gdyby takie pola były wypełniane w kolorze kamuflażu.

3. (Niezwiązane ze zdjęciem) Bardzo nie lubię, kiedy koło i felga stanowią jedną część. Przy samodzielnym wykonywaniu kół z tektury felgę trzeba wyciąć, przy jednoczesnym zachowaniu koła do naklejenia na tekturę. Byłoby mi dużo łatwiej gdyby koło i felga zawsze były osobnymi częściami.

--

Post zmieniony (05-03-16 09:36)

 
05-03-16 00:14  Odp: Irytujace rozwiązania projektowe
andy 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23


 - 23

killy9999 - ad 2 . Popieram w 100 procentach , te białe miejsca to jest zgroza , trzeba potem to kamuflować . A wystarczyłoby zakolorować to w trakcie drukowania i po sprawie . Mam to samo odczucie i czasami mnie nerwy biorą ..,..

 
05-03-16 10:45  Odp: Irytujące rozwiązania projektowe
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> To, co ukazujesz nam w tej wycinance nie jest wcale szczytem Ich możliwości - bywają znacznie ciekawsze!

Śmiało, opisz jakie :-)

> Cóż, najlepszym wyjściem z tej sytuacji jest po prostu przyzwyczaić się...

I tu się nie zgadzam - to jakieś fatalistyczne podejście. Projektanci też przecież kleją model i myślę, że wielu z nich potrafi podejść krytycznie do swojej pracy. Patrząc na modele współczesne i te sprzed lat na pewno można stwierdzić, że rozwiązania projektowe ewoluują. Np. kiedyś praktycznie każdy samolot miał segmenty kadłuba klejone na dwie wręgi, a dzisiaj zdecydowana większość opracowań klei się na jedną.

Do listy irytujących rozwiązań dopisuję:

- W częściach zwijanych (np. segmenty kadłuba w samolocie) projektowanie sklejek na zakładkę, tak że jeden koniec zwijanej części wchodzi pod drugi. Zawsze wtedy obcinam taką zakładkę i zastępuję sklejką.

- Białe sklejki. Powinny być w kolorze części do których są przeznaczone.

--

Post zmieniony (05-03-16 10:48)

 
05-03-16 10:55  Odp: Irytujące rozwiązania projektowe
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Od siebie dodam jeszcze czarne krawędzie na jasnych częściach. Na prawdę nie da się zrobić czegoś pod kolor tak by było łatwiej podretuszować? A przy ciemniejszych kolorach to krawędzi w ogóle mogłoby nie być...

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
05-03-16 10:56  Odp: Irytujące rozwiązania projektowe
bathory   

Jako, że wciągnęło mnie modelarstwo kolejowe, niezmiernie irytuje mnie brak środków okręgów. Przy parowozach mających po 4-5 par kół + koła do tendra jest to kilkadziesiąt okręgów do wycięcia. Środki okręgów - mała rzecz, a jakże ułatwiająca wycinanie.

 
05-03-16 10:59  Odp: Irytujące rozwiązania projektowe
Piotr D. 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 21


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 6


 - 4

ad 2 - przyjmuję do wiadomości i wprowadzę w życie ;-)

--
pozdrawiam
Piotr


 
05-03-16 12:16  Odp: Irytujące rozwiązania projektowe
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Środki kół jedna " . " a jak wiele ułatwia.

ad 2 to w zasadzie nie musi być całe wolne pole zapełniane drukiem. Wystarczy wjechać do wewnątrz obrysu choć 1mm. Pamiętajmy o młodszych doświadczeniem. Jednak l białe pole jest potrzebne.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
05-03-16 14:17  Odp: Irytujące rozwiązania projektowe
Brystol 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 15


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Kołpaki śmigieł i podobne okrągłości z tzw. listków / nawet najlepiej narysowane i czysto sklejone wygląda to dziwacznie.

 
05-03-16 16:54  Odp: Irytujące rozwiązania projektowe
kari   

... części, które mają być ciasno zwinięte na drucie (np. golenie) czy jako rurki (np. lufy) chciałbym
aby były drukowane na zwykłym papierze; ułatwia to pracę, a i efekt końcowy jest lepszy.

... chciałbym, aby autorzy nie robili takich zabiegów jak przeskalowywanie modelu jak w przpadku
"Hiei" czy "Batorego" albo "Admirala Hippera" i "Glowworm" bo jest to po prostu bezsensowne.
Życzę szczęścia w wycinaniu i sklejaniu "drobnicy".
-----------------------------------------------------------------------------------------------

 
05-03-16 17:28  Odp: Irytujące rozwiązania projektowe
piotter 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 11
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Przyłączam się do wcześniejszych uwag.
Mój postulat to jak najwięcej części alternatywnych.
Tam gdzie jest na to miejsce proszę o zdublowanie części skomplikowanych do wycięcia i formowania.
Proszę o możliwe zamieszczanie części w alternatywnej wersji wykonawczej - czyli np kołpak śmigła jako pierścienie plus "listkowy".
Miło by było dostawać dwie lub trzy wersje malowania. Wiem że to niełatwe. Samolotu nie da się tak prosto zrobić.
Ale już np okręt podwodny tak ;)

--
Tyle pięknych samolotów do sklejenia...

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024