FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 
02-03-16 15:42  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
Jaskoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Endrju napisał:

> Kółeczka doskonałe. A jakim klejem je sklejałeś?
>
> --

Brand Clear Glue (BCG)

 
28-03-16 01:31  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
Jaskoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Zakończenie prac nad kołami nośnymi. Mimo słabej jakości projektu wycinanki sklejanie było całkiem przyjemne. Ostatni etap ujawnił niestety błędy i po mojej stronie, które popełniłem na samym początku ich budowy - wewnętrzne elementy felg z lenistwa docinane były nożyczkami, co w efekcie wygenerowało w niektórych przypadkach problemy z precyzyjnym dopasowaniem ostatniego elementu na całej długości obwodu koła.

 
28-03-16 02:26  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
Jaskoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Walcząc z monotonią pojawiającą się podczas sklejania 24 elementów kół nośnych część swoich zasobów czasowych skierowałem na pracę nad technologią przyszłej i jeszcze bardziej monotonnej produkcji gąsienic. Założenia jakie sobie postawiłem, to szybkość produkcji przy akceptowalnej estetyce, powtarzalność oraz wydłużenie długości pojedynczych ogniw, bo te oryginalne nie pasują do kół napędowych.

Do wydłużenia wykorzystam przerwy w wycinance między sąsiednimi elementami ogniw a do zamaskowania wnikających z tego niezgodności połączenia nadruku użyję pogrubionego kawałka wyciętego z uproszczonej wersji gąsienicy.

 
06-04-16 00:31  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
Jaskoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Po zapoznaniu się z opisem montażu korpusu w wycinance, kilku wstępnych przymiarkach oraz przyjrzeniu się kilku relacjom z budowy "Twardego", doszedłem do wniosku, że całe zło leży w projekcie samego szkieletu. Staram się raczej nie narzekać, ale jak ostatnio (30 wiosen temu) sklejałem HMS Victory z roku 1986, to takie problemy były na porządku dziennym , ale dwadzieścia lat później coś takiego jak poniżej na zdjęciu (tektura dokładnie docięta do poszycia) nie powinno chyba mieć już miejsca...



...no cóż, jak górze się nie chce to teraz swoje cztery litery będzie musiał ruszyć Mahomet. Inaczej mówiąc, od dzisiaj to poszycie staje się wzorcem, do którego będzie się musiał dopasować szkielet. Takie podejście będzie miało według mnie wiele zalet:
- prostsza konstrukcja szkieletu
- brak konieczności wycinania tych wszystkich piór (czopów), otworów,
- większa precyzja oraz łatwość w poprawianiu fazowania krawędzi szkieletu
- wyłapywanie najdrobniejszych błędów jeszcze w fazie wstępnych przymiarek (po sklejeniu całego szkieletu, pole do manewru staje się już mocno ograniczone)

 
10-04-16 07:51  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
Jaskoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Przed przystąpieniem do kolejnych etapów budowy kadłuba jego przód musiał zostać zabezpieczony gustownym taranem. Poszycie w tym miejscu celowo wystaję o jakieś 0.3 mm poza sfazowaną krawędź tektury i każdy nawet najdelikatniejszy kontakt z ciałem obcym (nieuniknione podczas budowy) mógłby doprowadzić delikatne krawędzie rogów do niechcianych zagięć czy otarć.

 
10-04-16 08:44  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
Jaskoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Tył kadłuba był jednym z elementów, który mógłby w łatwy sposób zniweczyć cały misternie ułożony przeze mnie plan budowy. Jego konstrukcja przynajmniej dla mnie do prostych nie należy a brak osiągnięcia zadowalającego efektu mógł sprawić, że to coś co jeszcze niczego nie przypomina z hukiem wylądowałoby w koszu.

Mając na uwadze czystość oraz estetykę wykonania całe tylne poszycie musiało zostać uformowane w taki sposób aby samo, bez większej pomocy, dopasowało się do kształtu szkieletu. Tu bardzo pomocna stała się jedna z relacji StuGa, w której sprzedany został patent z formowaniem kartonu na gumce do mazania - genialne w swej prostocie. Dla wielu z Was pewnie nie są to żadne arkana, ale dla mnie to kolejna cenna cegiełka w budowie warsztatu modelarskiego.

 
10-04-16 19:39  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
mrówka 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 0

Iście,Syzyfowa robota.Ale efekt jest.

--
////////////////////////////////////////////////
https://www.facebook.com/Modelarstwo-kartonowe-wgBeaty-338001226312995/
Zapraszam na moją stronkę.

 
11-04-16 10:26  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
Jaskoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

mrówka napisał:

> Iście,Syzyfowa robota.Ale efekt jest.
>
> --

Myślę, że Wiesławowi Lipeckiemu chwilami udaje się na swój sposób czytać w moich myślach podczas tej całej dłubaniny.



--

 
11-04-16 16:35  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
LuZaK 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 16


 - 0

Cześć Jaskoo, Mam problem. A mianowicie nie wiem jaki nr. mają i mniej więcej gdzie są oklejki gniazd amortyzatorów wahaczy (elementy 62)? Za nic nie mogę ich znaleźć. Model odkupiłem jako zaczęty, więc nie wykluczam zagubienia tych części, ale może po prostu źle szukam...

--
Pozdrawiam.Andrzej.

Moja strona. https://www.facebook.com/modelarstwoluzaka

 
11-04-16 20:46  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Czasami i gumka na coś się przyda ;) A poważnie to podoba mi się to co już wykonałeś.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024