FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 
25-02-16 15:08  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
Jaskoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Dzięki za wszelkie pomocne informacje - przydadzą się na pewno. Relację Mrówki, Cichego i jeszcze parę innych mam już od dawna na liście przydatnych linków, do których często wracam.

Jak pisałem na wstępie, wycinanka trafiła do mnie przypadkiem i jak do tej pory złe opinie na jej temat, znane mi zresztą nie od dziś, nie zdołały mnie wystarczająco zniechęcić. Niewykluczone, że w pewnym momencie, gdy głowa spotka się z murem, spakuję wszystko do pudła i schowam gdzieś w głębokiej szafie na wieki.

Generalnie, nie skupiam się na ukończeniu (przynajmniej jeszcze nie teraz) tego modelu. Bardziej interesuje mnie wypracowanie odpowiedniego warsztatu, sprawdzenie różnych rozwiązań czy technik. Taki bardziej poligon doświadczalny, choć będę się bardzo cieszył, gdy dotrwam do końca tego ultra maratonu.

--

 
25-02-16 15:42  Odp: [R] Czołg Średni PT-91
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Ponieważ dysponujesz bardzo dobrym warsztatem wykonawczym, szkoda przy tym by było "zmarnować" wysiłku i Twojej pomysłowości.
Chodzi mi o wygląd wykonanych kół. Powstały swego rodzaju "szprychy", podczas gdy przednia część felgi była odlewaną całością.
Zerknij na zdjęcia oryginalnego koła i generalnie wzoruj się na fotkach z realu.
Powodzenia w budowie.

--

Post zmieniony (25-02-16 15:43)

 
25-02-16 18:34  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
Jaskoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Niemało dylematów miałem przy podejmowaniu decyzji na którym z etapów składania kół uporać się z ich ogumowaniem. Po przemyśleniu kilku wariantów uznałem, że najlepiej będzie wkleić je do frontów a następnie tak powstałe elementy można będzie w prosty sposób nasunąć na tylne części kół.

Zależało mi tutaj na dużej precyzji łączenia, bo krawędź styku będzie w miejscu eksponowanym. W tym celu powstało kolejne narzędzie umożliwiające szybki i precyzyjny montaż.



--

 
26-02-16 10:09  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
Jaskoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Art napisał:

> ...Chodzi mi o wygląd wykonanych kół. Powstały swego rodzaju "szprychy"...
>
> --

Klejąc zgodnie instrukcją pierwsze koło, też zauważyłem, że zaproponowane w wycinance rozwiązanie felg powoduje taki, jak to trafnie ująłeś, efekt szprych. Moja próba zminimalizowania tego efektu polegała na zmnieszeniu dystansu między warstami kartonu. Różnicę można zaobserwować, na jednym z wcześniej publikowanych przeze mnie zdjęć.



Przed finalnym sklejeniem kół, bo wszystko jeszcze w formie półfabrykatów, zdecyduję czy czegoś jeszcze z tym nie zrobić.

 
26-02-16 10:56  Odp: [R] Czołg Średni PT-91
Jaskoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Ostatnim istotnym elementem kół nośnych jest osłona piasty. Niestety sklejenie jej zgodnie z instrukcją pozbawia koła plastyczności oraz charakteru (wychodzą takie jakieś placki). Próba wycięcia ich z grubszej tektury (1mm) poprawia efekt plastyczności ale charakteru nadal brak. Przy pełnym malowaniu rozwiązanie jest oczywiste, natomiast przy retuszu z pomocą przychodzi wyoblanie.

Instrukcja wprawdzie przewiduje jeszcze jendą podkładkę (brak jej na zdjęciach), ale sam jeszcze nie wiem, czy będę ją wykorzystywał.



--

Post zmieniony (26-02-16 10:57)

 
26-02-16 13:18  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
LuZaK 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 16


 - 0

Jak na razie kółka wychodzą pięknie, bardzo czysty standard. W ogóle nie widać, że dawno nie kleiłeś. Też powoli sklejam ten model, tylko, że ja zacząłem od koł napinających i napędowych. W celu wyeliminowania problemu z za krótką i niepasującą gąsienicą zamieniłem wieniec zębaty na element z Leoparda. Gąski też będą takie jak w Leopardzie.

--
Pozdrawiam.Andrzej.

Moja strona. https://www.facebook.com/modelarstwoluzaka

 
02-03-16 09:37  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
Jaskoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Po przemyśleniach zdecydowałem jednak, że spróbuję jeszcze bardziej zminimalizować efekt "szprych" w kołach nośnych. Niestety, przy zastosowanych mniejszych dystansach był on nadal widoczny. Przy okazji postanowiłem poprawić imitacje śrub, na wersje pogrubione z retuszem.

Do środka felgi dostałem się przez rozprucie nożykiem tekturowgo dystansu (BCG raczej by nie puścił).

 
02-03-16 14:14  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Proponuję z "koloru" drugiej wycinanki zupełnie inaczej wykonać przednią część kół (ponacinać promieniście po obwodzie między szprychami i zagiąć dwie "strony szprychy" w dół likwidując prześwit).
Zmniejszanie dystansu niewiele pomoże, prześwit pozostanie.
Model będzie bardzo fajnie wykonany - już można to stwierdzić po tym co pokazałeś. Dlatego warto "zainwestować"

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
02-03-16 14:30  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
Jaskoo 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Prace nad ogumieniem kół nośnych dobiegają końca, bo pozostał jeszcze retusz oraz przyklejenie elementów zamykających ogumienie od ich tylnej strony, ale no to przyjdzie jeszcze czas.



--

 
02-03-16 14:42  Odp: [R] Czołg Średni PT-91 "Twardy" MM 10-12/2006 skala 1:25
Endrju 



Na Forum:
Galerie - 1
 

Kółeczka doskonałe. A jakim klejem je sklejałeś?

--
Pozdrawiam.
Andrzej

Kolekcja: TK-3
Warsztat: T-70

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 4Strony:  <-  1  2  3  4  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024