FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Poprzednie wiadomości  |  Następne wiadomości 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
06-02-16 18:13  [R/G]Grosse Jacht 1:100 - projekt własny
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 17
Galerie - 2
 

Witam Wszystkich,

po krótkiej przerwie pojawił się "na desce" i teraz "w stoczni" nowy projekt. Chęć na sklejenie tej jednostki ogarniała mnie od dawna, ale nikt w kartonie nie raczył jej zaprojektować, więc kilka lat temu zakasałem rękawy i... się nie udało. Powróciłem do tematu niedawno i może doprowadzę go do końca.
Grosse Jacht (nazwany też "Golden Yacht" lub "Nowy Jacht") został zbudowany pod kierunkiem p. Gillis'a W. Pickelhering'a w polskim mieście Kolberg w latach 1678/79 dla Elektora Brandenburskiego Friedrich'a Wilhelm'a. Wzorowany był na pełnomorskim jachcie Willem'a III Orańskiego (nie jestem historykiem, więc jeśli poprzekręcałem tytuły, proszę owych panów o wybaczenie). Inne źródła podają, że był raczej prototypem dla jachtu tego drugiego z panów Jak to zwykle bywa z dawnymi jednostkami niewiele wiadomo na ich temat: dł 70 lub 72 stopy, szer. 21 stóp, uzbrojony w 6 (10?) "trzyfuntówek". Załoga to 15 osób, a w przypadku działań wojennych nawet 50 chłopa. Jacht trochę popływał (Amsterdam, Londyn) by pod koniec wieku znaleźć się w Berlinie. W 1721 roku został rozebrany.
Zakładając, że w książce "Risse von Schiffen des16. und 17. Jahrhunderts" autorzy napisali prawdę, jacht poniżej linii wody miał kolor ciemnobrązowy, powyżej jasnobrązowy, bogato zdobione burty to jasnoczerwone tło i złocenia, lustro rufy posiadało herb Brandenburgii...
Same plany zostały skreślone w 1940 roku w Berlinie (taką mają adnotację) więc brakuje w nich detali i szczegółów, które uzupełnię w oparciu o inne źródła.

Obraz, w centrum którego znajduje się prawdopodobnie Grosse Jacht:
https://de.wikipedia.org/wiki/Kurbrandenburgische_Marine#/media/File:Kurbrandenburgi_Navy.jpg

oraz zbliżenie tejże jednostki:


Po zbyt długim wstępie zapraszam do relacji.
Na początek szkielecik zrobiony standardowo z kartonu 1 mm. Zastanawiałem się, czy robić wnętrze pod pokładem, gdzie była "sala balowa", ale ostatecznie zrobiłem tylko otwarty przedni luk i schody prowadzące pod pokład:


W "salonce" na rufie rozłożyłem dywan...


... i zacząłem poszycie poprzeczne:


Tu zaczęły się schody (no może schodki:-)), bo zaplanowałem na samej rufie dwa "kątowniki" wspierające ostatnią wręgę w kształcie ramki (zdjęcie z dywanem)do których miało być przyklejone lustro rufy. Sądziłem, że w ten sposób uzyskam poprawne kąty i odległości. Niestety nadmiar elementów raczej przyczynia się do "gubienia" wymiarów niż ich zachowania. Dlatego za namową Mariaszka uciąłem nieszczęsną ramkę, usunąłem kątowniki i wkleiłem "wewnętrzną" ścinę lustra rufy bezpośrednio w poszycie poprzeczne. Zdecydowanie lepsze rozwiązanie, które okazało się być całkiem sztywne i, co ważne, zachowało wymiary ( na zdjęciu widać ślady po odciętej ramce):


"Fałszywe podposzycie podłużne" sprawdziło się w saetti, więc tu również przewidziałem to rozwiązanie. Na prawej burcie dodatkowo wyginałem części w łuk również poprzecznie, tak by "obejmowały" obłości kadłuba. Efekt był wyśmienity: gdyby przetrzeć papierem ściernym i pomalować, pewnie by wystarczyło. Na drugiej burcie łączenia zostawiłem "kanciaste", myślę, że różnicę widać poniżej:

Resztę podposzycia podłużnego "pociągnę" w górę po oklejeniu dna, by w trakcie prac nie "zmiętosić" elementów powyżej pokładu.

Żeby nie zanudzić się przyklajeniem podłużnych białych pasków, zdecydowałem się na umeblowanie kajuty na rufie. Pewnie i tak nic nie będzie widać:-), ale wyszły fajnie...


... do tego drzwi...


... i gotowe...


Wpadłem w trans, więc zrobiłem jeszcze pierwsze podejście do zdobień w postaci dziewoi z rybimi ogonami i ozdobnych listew. Nie byłbym sobą, gdybym nie waloryzował (własnego projektu?), więc płaską dziewoję posmarowałem wikolem i naciskałem, przygniatałem, głaskałem przy pomocy różnych twardych narzędzi, aż stała się uległa i przestrzenna. Brzmi to jak ostry film XXX, ale zabawa przednia. Podobnie przy pomocy wikolu uplastyczniłem listwy.


Przykleiłem elementy przy drzwiach i zobaczyłem "drobny" błąd: dziewoje powinny być na kartonie 1 mm a listwy na 0,5 mm, ale zrywać nie będę, bo "lepsze wrogiem dobrego"


Obecnie prace przy poszyciu są na ukończeniu, więc kolejny etap lada moment.

Pozdrawiam
Tomek

--

Post zmieniony (19-05-16 19:41)

 Odpowiedz na tę wiadomość  |  Tematy/Start  |  Wyświetlaj płasko   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 

 Tematy Autor Odsłon Data
 [R/G]Grosse Jacht 1:100 - projekt własny  nowe
Seahorse 14425 06-02-16 18:13
 Odp: Grosse Jacht 1:100 - projekt własny  nowe
Mariaszek 454 07-02-16 09:07
 Odp: Grosse Jacht 1:100 - projekt własny  nowe
Seahorse 449 07-02-16 12:41
 Odp: Grosse Jacht 1:100 - projekt własny  nowe
Patryk.K 441 08-02-16 19:54
 Odp: Grosse Jacht 1:100 - projekt własny  nowe
Borowy 465 08-02-16 20:18
 Odp: Grosse Jacht 1:100 - projekt własny  nowe
Petrov 410 08-02-16 22:04
 Odp: [R]Grosse Jacht 1:100 - projekt własny  nowe
GrzechuO 410 09-02-16 18:43
 Odp: [R]Grosse Jacht 1:100 - projekt własny  nowe
Seahorse 421 09-02-16 20:39
 Odp: [R]Grosse Jacht 1:100 - projekt własny  nowe
Seahorse 562 09-02-16 21:54
 Odp: [R]Grosse Jacht 1:100 - projekt własny  nowe
Jarod 432 09-02-16 22:42

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024