FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
31-12-15 17:14  [R/G] Muleta de Seixal portugalska łódź rybacka 1:100 projekt własny
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Witam Wszystkie i Wszystkich,

długo się to ciągnęło, ale by nie wchodzić w Nowy Rok z zaszłościami, zakasałem rękawy i chyba zakończyłem nierówną walkę z muletą - tradycyjną rybacką łodzią przez kilka wieków obecną w rejonie miast Seixal i Barreiro w Portugalii. Nietypowy kształt kadłuba i jedyne w swoim rodzaju ożaglowanie skusiły mnie do pracy nad tą łodzią. Była tak charakterystyczna dla tego regionu, że znalazła się w herbach Seixal i Berreiro.

Sam kadłub miał 12-14 metrów długości, ale wraz z ożaglowaniem robi się ciekawiej. . Korzystałem ze zdjęć, szkiców i przede wszystkim z relacji z budowy serii tych łodzi w klubie modelarskim w Seixal(!) w ramach promocji tego miasteczka.
http://muleta-do-seixal-index.blogspot.com/
http://muleta-do-seixal-aprestos.blogspot.com/

Całość okazała się moim zdaniem trudna, i to nie ze względu na olinowanie/ożaglowanie, ale na bardzo złożony kadłub. Ostro zwężony na dziobie i rufie i bardzo "obły". Układanie planek nie było łatwe ale w pierwszym(!) egzemplarzu jakoś to wyszło i powędrował do gablotki. "Tradycyjnie" wydrukowany na laserze, więc toner kruszył się zostawiając białe dziury, które mam nadzieję widać na zdjęciu;-)))


Myśląc trochę o wydaniu szukałem mówiąc brzydko "testera" i miałem szczęście, że zgodził się kolega z naszego forum, czyli "cyrylus" i skleił kadłub. Po burzliwych dyskusjach i szukaniu przyczyn (bo trochę mu niektóre elementy nie pasowały) wspólnie zwaliliśmy winę na drukarkę, złożoność kadłuba i programy graficzne 3D, które przekłamują przy rozwijaniu powierzchni na płaszczyznę:-))))))) W żadnym wypadku na projektanta, czy wykonawcę!
To wynik walki kolegi "cyrylusa" (bez retuszu):


A poważniej to sądzę, że obłości kadłuba i ilość planek za każdym razem spowodują odrobinę inny efekt pracy. 20 desek na burtę przy takim kształcie ciężko jest zduplikować z dokładnością 0,1 mm. Nie dawało mi to spokoju, więc dla relaksu skleiłem kadłub raz jeszcze - czyli już 3 egzemplarz - ale tym razem w "kombinacji łączonej". Do rzeczy:

1. Szkielet (nudy! - jak mawia moja córka)

2. Poszycie poprzeczne tak nudne, że nawet nie ma zdjęcia
3. Planki. Postanowiłem zacząć kleić z dwóch miejsc jednocześnie, by ostatnie planki pasować tam gdzie łatwo, lub tam gdzie nie widać. Na dnie poprowadziłem pierwszą plankę zgodnie z liniami przerywanymi i na jej podstawie uzupełniałem dno deskami równoległymi, jak w pierwszym egzemplarzu na zdjęciu poniżej (ach ten toner):
.
Jednocześnie deski z okolic krawędzi pokładu ukształtowałem dopasowałem i skleiłem ze sobą plecami, dodając jeszcze jedną deskę poniżej "na zakładkę":

Tak przygotowane nadburcie dokleiłem do pokładu i krawędzi podposzycia. Miałem dzięki temu krawędź burty dokładnie na zaprojektowanej wysokości. Teraz pozostało "jechać" z plankami w górę i w dół, by zeszły się one w połowie wysokości burty pod listwą odbojową, która szparę zasłoni. Najlepiej pewnie to widać na zdjęciach:

... i ostatnia deska do wpasowania w szparę:


Pozostało dociągnąć deski na górze dziobu, zamaskować listwami szparę na burcie i łączenie pod skosem desek w części dziobowej Żeby było ładnie, to dokleiłem jeszcze poręcze:

4. Nie będę kończył drugiego egzemplarza, więc posiłkuję się zdjęciami z pierwszej sztuki. Wyposażenie pokładu (nudy:-)):

5. I to co tygrysy morskie lubią najbardziej czyli olinowanie. Dopiero kilka samodzielnych rysunków pozwoliło mi zrozumieć, który żagiel za którym , przed którym i gdzie idą wszystkie sznurki i nitki. Udało się, zresztą oceńcie sami:


No i Szczęśliwego Nowego Roku!!!

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
31-12-15 17:17  Odp: [R/G] Muleta de Seixal portugalska łódź rybacka 1:100 projekt własny
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Widzę,że kolega z relacją to poszedł ostro na skróty !!! Na szczęście te skróty nie zaszkodziły modelowi - wygląda FANTASTYCZNIE !!!

--
Modele rolnicze od podstaw
KZB 3B Vistula,DUTRA Ue 28,BIZON Z056,DUTRA D4K-B,Ursusy w natarciu,ZETOR ZTS 16245,John Deere 6150M,Ursusy C-385

 
31-12-15 17:40  Odp: [R/G] Muleta de Seixal portugalska łódź rybacka 1:100 projekt własny
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2
 
31-12-15 18:11  Odp: [R/G] Muleta de Seixal portugalska łódź rybacka 1:100 projekt własny
Seahorse 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 16
Galerie - 2
 

Mało zdjęć i krótka relacja, bo model już swoje ma i trochę zdjęć przepadło. Nie chcę zaśmiecać forum pisząc, że "knagi nakleiłem na karton i wyciąłem" i pokazywać zdjęcie knagi. Kilka zdjęć jeszcze znalazłem, ale odpadający toner czyni je "mało atrakcyjnymi".
Chyba nie mam wyboru - jeszcze kilka zdjęć:


PS. A miałem się szykować na Sylwestra:-))

--
http://seahorse.pl
http://facebook.com/seahorsepl
Na morzu: Bounty, Saettia, Allege d'Arles, Muleta de Seixal, Grosse Jacht, Speedy, Leudo vinacciere,
Badger, Trabaccolo, Duyfken, Łódź z Gokstad, HMS "Fly", Sao Gabriel, Il leudo vinaccere, Armed Virginia Sloop,
Wodnik 1627,Szkuta wiślana,De Zeven Provincien,USRC

 
31-12-15 18:18  Odp: [R/G] Muleta de Seixal portugalska łódź rybacka 1:100 projekt własny
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Nie przekonują mnie takie dziwactwa, nie mniej gratuluję podjęcia tematu!
Im więcej żaglowców, tym lepiej. :-)

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
31-12-15 18:21  Odp: [R/G] Muleta de Seixal portugalska łódź rybacka 1:100 projekt własny
cyrylus 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 7
 

No nareszcie się pojawiła!
Nie mogę się doczekać druku bo bardzo chcę skleić ten model w całości.
Fakt, mieliśmy kłopoty z dojściem do tego dlaczego deski "nadrabiają" z szerokości. Model jest bardzo dokładnie zaprojektowany (do setnych milimetra). Ja sklejałem kadłub jak leci, więc może i to sprawiło kłopot z naddatkami. Druga sprawa to karton jakiego użyłem do podklejania desek - pewnie był grubszy niż powinien być i stąd to "nadrabianie". Ale wystarczy pilnować żeby deski za każdym razem znajdowały się w obrysie linii wyznaczonych na podposzyciu i będzie dobrze.
Kadłub jest malutki ale wraz z takielunkiem robi duże wrażenie.
Pochwał dla Seahorse za bardzo dobry rysunek ukazujący schemat olinowania.
Doskonale widać gdzie, jak i do czego ma być przywiązana każda lina.
Mnie się ten model bardzo podoba.
Tak trzymaj Seahorse, świetna robota..
Gorąco polecam!

Post zmieniony (31-12-15 18:25)

 
31-12-15 19:24  Odp: [R/G] Muleta de Seixal portugalska łódź rybacka 1:100 projekt własny
fitter 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 27


 - 7

Kolejna fajna łupinka o kadłubie podobnym do małego spuchniętego canoe ;)

--
pozdrawiam
fitter
----------------------
nie projektuję - po prostu robię sobie model...
----------------------

 
31-12-15 19:43  Odp: [R/G] Muleta de Seixal portugalska łódź rybacka 1:100 projekt własny
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,wyglądem przypomina przerośnięte kanu,malutki stateczek ,ale modelik ładny,gratuluję wykonania,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
01-01-16 02:14  Odp: [R/G] Muleta de Seixal portugalska łódź rybacka 1:100 projekt własny
Kalor 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 10
Galerie - 8
 

Łaaadne.

--
Inne moje projekty: Batignolles-Châtillon Char 25T, STRV 103C, Trabaccolo
Przyjemność powinno się mierzyć stopniem realizacji zamierzeń, panie Liang


 
01-01-16 20:37  Odp: [R/G] Muleta de Seixal portugalska łódź rybacka 1:100 projekt własny
Mariaszek 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 12
Galerie - 4
 

Ciekawa łódka. Cieszę się, że modele takich łajb powstają. Gratulacje dla Ciebie Seahorse oraz dla Cyrylusa za "walkę":). Efekt bardzo fajny.
Kibicuję i życzę sukcesów w dalszych poczynaniach:).

Pozdrawiam

--
Ukończone: "Czarny Kruk", "Wolf", "Vesuvius" (1890), "Fuso" (1904), "Mecidiye" (1903), "Swietłana" (1898), "Kersaint", kościół sv.Jilji, kościół z Krpy, HMS "Vega", "Chin Yen", "Pinta", kościół z Vroutek, HMS "Captain"(1870)
Nieukończone: "Mercury", HMS "Cotswold"

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024