FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
20-10-03 18:39  [TECHNIKA] Jak wykonałem siatki na burty w SdKfz
JAH 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 1
 

Jak w temacie.
Publikując tu zdjecia kilka osób było zainteresowane jak ja to zrobiłem. Postaram sie to tutaj opisać w jak najbardziej przystępny sposób.

Chcąc zrobić takie siatki miałem dylemat albo z fitranek (efekt do kitu) albo tak jak prawdziwe z drutu. Jak by mogło być inaczej gdubym wybrał inne rozwiązanie jak nie drugie.

Potrzebny był mi drut. Drut wybrałem bardzo cieńki z jakiejś cewki albo innej elektroniki. Fajnie ze miałem drut jak był cały pozwijany we wszystkie strony. Żeby go wyprostować pociołem go na kawałki odpowiedzniej długości i w dwu kombinierkach za końce rozciągałem max jak sie dało (tak mocno że aż kilka mi pękło). Efektem były proste odconki drutu takie jakie chciałem uzyskać. Czyli tak - drut pocięty ale nadal nic z tego nie ma.

Kolejnym potrzebnym cudem była deska do krojenia - idealnie prosta i gładka (właściwie to może być byla jaki kawał dechy byle by nie za mały. Deska jest akurat o kilka centymetrów dłuższa od burt wiec OK. No ale dalej nic z tego.
Aby dalej urzeczywistnić pomysł musiałem na desce nakleić do okoła paski kartonu (1mm grubości) 1cm. Czyli mamy takie jakby "pudełko".
Aby zamocować tam drut musiałem na tym kartonie rozrysować linie w odległosci ok 2mm. Rysowałem je długopisem aby były lepiej widoczna. Wszystkie linie zostały ponacinane na długości ok 2-3mm.

W tak ponacinane linie przytwierdzałem druty z jednego końca na super glueeee. Następnie były one naciągane (dla uzyskanie sztywnosci) i przytwierdzane tak samo po przeciwległych końcach. I jeszcze raz to samo na krzyż. W ten sposób tworzy sie siatka o oczkach ok 2x2mm umiejscowiona 1 mm nad powierchnią dechy. Wszystkie miejsca gdzie, druty sie krzyżowały były klejone glu.

I to wszystko, teraz wystarczy odciac potrzebny fragment i wyrwać pozostałe końcówki. Ja moją maszynke urzywałem wiele razy i papier nie schodzi jak na razie.

Opis moze trochę dziwny ale inaczej sie nie da.

 
20-10-03 18:45  Re: [TECHNIKA] Jak wykonałem siatki na burty w SdKfz
JAH 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku () - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
To są zdjęcia jeśli ktoś nie wie jak wyglada maszynka.
No a jeśli nadal ktoś nie wie jak się tym obsługiwać to zrobię przykładową siatkę i dam tu zdjecia z każdego etapu. Gotową siatkę mozna ogladać w wątku o moim SdKfzecie.

 
21-10-03 07:50  Re: [TECHNIKA] Jak wykonałem siatki na burty w SdKfz
Hayabusa 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 2


 - 1

WOW!!! Super sprawa! Muszę spróbować czy da się zrobić jeszcze drobniejsza na wloty do chłodnic:) Dzieki za super opis z fotkami:)

----------------------
Jeśli dzisiaj jest źle to wiesz, że jutro może być lepiej
a jeśli dzisiej jest dobrze to ... po co się martwić na zapas;)
----------------------

 
21-10-03 09:49  Re: [TECHNIKA] Jak wykonałem siatki na burty w SdKfz
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Bardzo fajna, drobna stalowa siateczka jest w szklanych czajniczkach do zaparzania herbaty, daje sie nawet kupic czajniczki z rozna wielkoscia oczek siatki. Taki czajniczek kosztuje 5-7 zl. Polecam.



 
21-10-03 09:53  Re: [TECHNIKA] Jak wykonałem siatki na burty w SdKfz
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

A ja kupiłem siatkę typu moskitiera o oczkach idealnie kwadratowych 1,5mm x 1,5mm i miałem problem z głowy. Jest plastikowa, daje się kleić cyjanopanem.
Mam też metalową, od jakiegoś filtra powietrza.
Ale jak się nie ma - opisana metoda jest najszybszą i jedyną sensowną.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
21-10-03 10:04  Re: [TECHNIKA] Jak wykonałem siatki na burty w SdKfz
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Koledzy, a co z drobniejszymi siatkami, np dla skali 1/200 - oczywiscie pomijajac elementy fototrawione. Metoda klejenia na ramce raczej odpada. Moze macie jakies pomysly, materialy. Bedac w Porąbce Randar polecil mi wykonanie siateczek (do zaslon wentylatorów itp w Prinz Eugenie) z rajstop nylonowych. Trzeba jedynie naciagnac je na jakas ramke, i pomalowac np Pactra. Po zaschnieciu farby pozostaje ladna struktura siateczki. Probowalem tak wykonac siatki z 5 razy. Jednak efekt byl mizerny Po pierwsze nie moge tak naciagnac materialu aby uzyskac rowne krateczki. Malowanie tez jest problematyczne Powstaja drobne wloski itp.
Slyszalem, ze stosowac mozna siatki z filtrów (chyba paliwa). Moze ktos ma jakies doswiadczene...

pzdr
Kemot

 
21-10-03 10:10  Re: [TECHNIKA] Jak wykonałem siatki na burty w SdKfz
Batonus 



Na Forum:
Relacje w toku - 12
Relacje z galerią - 25
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 10

Grupa: QWKAK

Tak, mam nawet taką siateczkę - ale oka są tak małe, że trzeba się dobrze przyjrzeć, żeby je w ogóle zobaczyć. Malowanie odpada, bo zaklei wszystkie oka. Nawet najrzadszą farbą.
Na razie zastosowałem je kiedyś w plastikowym Bismarcku, ale nie było widać, że to w ogóle siatka. Trzeba znaleźć inną, o nieco większych okach.

Fejs - zbuk: Tomek Szejnoch, w robocie: Cutty Sark
Zazdroszczę owadom - w makro są doskonałe.

 
21-10-03 10:18  Re: [TECHNIKA] Jak wykonałem siatki na burty w SdKfz
Abwzdrx 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Kratownicę chłodnicy na T38 zrobiłem tak:

- naciagnąłem damską skarpetkę na szpulce izolacji [taki walec tekturowy z dużą dziurą w środku [ skarpetka damska jest z takiego materiału jak cienkie rajstopy :-)) ], po drugiej stronie skarpetkę zawiązałem na węzełek, żeby się trzymało.
- zalałem naciągnięty fragment kropelką, trzeba tylko uważać zeby ją równo rozprowadzić, ilość kleju nie może być za duża, żeby nie zlikwidować struktury skarpetki - zalanie klejem zlikwidowało wydaje mi się te włoski
- po wyschnięciu pactra

PS. Tomek, jak oddać Ci te materiały o Willysie ? i mam dla Ciebie Le Zebre wyd. Orlik - rozdawali na do widzenia uczestnikom Porąbki ...

 
21-10-03 10:44  Re: [TECHNIKA] Jak wykonałem siatki na burty w SdKfz
Zielony   

JAH - dzięki za dokladny opis - wypróbuję Twoją metodę na" prawdziwie" metalowe siatki
Ja do tej pory stosowałem mniej wyrafinowaną technikę zastępczą .
Być może niektórzy ją znają ale chyba nikt się nie pogniewa jak opiszę swój sposób na siateczki
Opiszę wam wygrzebany w necie i troszkę zmodyfikowany do moich potrzeb sposób na siatkę. Próbowalem zrobić kraty wlotu powietrza w Stuarcie z gazy opatrunkowej. Zastosowałem gazę z gazików opatrunkowych - można nabyć za parę groszy w aptece - ja dostałem gratis od siostry parę przeterminowanych opakowań. Najpierw rozwijam taki gazik i rozprasowywuję żelazkiem na jednolita płachtę. Następnie po wstępnym przycięciu rozpinam płachetkę gazy szpilkami na kawałku starej korkowej tablicy ogłoszeń na tym etapie mozna uformować kształt kratek np kwadrat romb jak potrzeba do modelu. Następnie maluje farbką plakatową na stosowny kolor (oczywiście można użyć bardziej profesjonalnej farbki, ja z braku innych uzywam plakatówek) . Przed przycięciem tak zrobionej siatki w celu uniknięcia strzępienia i rozpadania się gazy psikam ją bezbarwnym akrylem w sprayu. Podejrzewam, że stosują do malowania siatki jakąś farbę modelarską typu Pactra ten punkt programu mamy z głowy. Po wyschnięciu docinam ostateczny kształt siatki. Dla mnie wyszło przyzwoicie - niestety na razie nie mam dojścia do cyfrówki, żeby pokazać wam jakoweś zdjęcia.
Zalety: Tani i łatwo dostępny materiał , możliwość dowolnego kształtowania oczek siatki poprzez odpowiedni naciąg.
Wady - podczas obróbki zwłaszcza małych kawałków gaza sie pieruńsko strzępi i rozłazi - nim opanowałem technikę naciągania to poleciało parę ciężkich słówek.
Miałem problem przy malowaniu plakatówką z "mechaceniem" się gazy przy zbytnim zmoczeniu - być może z innym typem farbki problem ten nie występuje.
To by było tyle
MACIEK

 
21-10-03 18:19  Re: [TECHNIKA] Jak wykonałem siatki na burty w SdKfz
JAH 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 1
 

Zielony, nie mam nic przeciwko temu. Teraz będę pracował nad zmodyfikowaniem gotowych siatek.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024