FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 9 z 10Strony:  <=  <-  6  7  8  9  10  -> 
29-11-03 00:39  Re: [Nowość]KET - Sdkfz 252
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Wcale nie twierdzę, że niezgodność ilości ogniw modelu pojazdu gąsiencowego w porównaniu do oryginału jest do przyjęcia - absolutnie nie. Moje słowa zostały nieco opatrznie zrozumiane, a być może i jak zrozumiałem niezbyt precyzyjnie intencje orinoko. W każdym razie jeśli w modelu będzie za mało ogniw (czyli po prostu gąsienica będzie za krótka), ale jednocześnie otwory i koła napędowe będą dobrze zaprojektowane (czytaj : będzie wszystko pasować idealnie) - to model jest tak samo do bani, jak w sytuacji, w której ogniwa za żadne skarby nie mogą "wleźć" na zęby kół napędowych.
I tylko tyle....

Pozdrawiam

StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
29-11-03 01:08  Re: [Nowość]KET - Sdkfz 252
StuGu 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 13
 

Grupa: GEKO

Jeszcze dwa słowa :

>Reasumujac , mysle ze konstrukcja , srednica i ilosc zebow w kole napedowym
>modelu czolgu ma scisly i staly zwiazek z odlegloscia otworow w ogniwach gasienicy a >w tym przypadku ze scisla ich iloscia ( ogniwa) .

Ja patrzę na gąsienicę jako na całość, dlatego jeśli np. w modelu jest 50 ogniw, a rzeczywisty obiekt miał ich powiedzmy 60, to przy prawidłowym zaprojektowaniu pozostałych elementów podwozia (m.in prawidłowa ilośc zębów w kołach napędowych, wymiary poszczególnych elementów), gąsienica będzie za krótka (czyli do bani), pomimo tego, że ogniwa stykające się z kołami napędowymi będą do nich idealnie pasować - i w tym kontekście należy odczytywać moją wcześniejszą wypowiedź. Jeśli ogniw było by 60, to tak samo dobrze pasowały by one do kół napędowych. A to, że wtedy dopiero model byłby pozbawiony wady w postaci "dziury" w ciągłości gąsienic to już zupełnie inny problem...

>Nie da sie tego ustalic , albo nie jest to wazne przy montowaniu
>gasienic z tzw "paska " w modelu kartonowym .....

Tutaj się nie zgadzam - jeśli mamy zaprojektowane gąsienice w postaci pasków, to tak samo ważna jest kwestia pasowania otworów (jesli je oczywiście wycinamy) do zębów kół napędowych - i to w takich modelach częściej spotykany jest problem niedopasowania - bo , jak słusznie zauważyłeś - projektanci sugerują szczególnie mniej wprawionym modelarzom ścięcie zębów i nie wycinanie otworów na nie - a jak ktoś jest ambitny to nabawi się stresów, bo przecież projektant nie pomyślał o takich modelarzach ( bo skoro jest doświadczony to sobie poradzi, a co!)...

>gasienica w tasmie .....jest inna alternatywa , mozna wyciac odpowiednie otwory
>tak aby zeby kola napedowego pasowaly w otwory gasienicy

Teoretycznie masz oczywiście rację - ale w takim razie musiałbyś sobie taki pasek sam wyrysować, bo nie wyobrażam sobie, żeby jeden otwory były np. większe od drugich, byle by tylko zęby wchodziły w nie bezboleśnie. Zazwyczaj jest tak, że to koła napędowe mają tych zębów nieodpowiednią ilość (przykład - 7TP z GPM - ma o dwa więcej niż w oryginale, czyli są one bardziej upakowane na obwodzie koła i ogniwa (obojętnie czy wyrysowane czy pojedyncze) są za długie (czy za szerokie:) - nie wejdą po prostu).

Pozdrawiam

StuGu

Relacja w toku - Charron-Nakaszidze / StuG Ausf. F

Relacja/galeria - ChTZ-16 / FAI-M / T-50 / T-37A Modelik / Pz.Inż. 130 / Ha-Go / T-37A Orlik / L6/40 / 7TP Dwuwieżowy

 
29-11-03 12:58  Re: [Nowość]KET - Sdkfz 252
Robin 

Na Forum:
Relacje w toku - 1


 - 2

Podsumowując:
- ilość ogniw MUSI być taka jak w oryginale pojazdu
- zęby kół MUSZĄ idealnie pasować w ogniwa lub w pasek gąsienicy

A tak na marginesie, niektóre (albo większość) modeli charakteryzuje się tak dużą ilością błędów że odechciewa się przy nich siedzieć. Zgadzam się z niktórymi przedmówcami, że w żadnym przypadku nie należy się z tym godzić albo usprawiedliwiać autora.
Trochę martwię się o dzieci które zaczynają zabawę z modelarstwem kartonowym.
Bardzo łatwo można się takimi wadliwymi modelami zniechęcić - czasami na całe życie.

 
29-11-03 13:43  Re: [Nowość]KET - Sdkfz 252
Witold   

Mam pytanie do zorientowanych: czym różni się zapowiadany model z GPM od omawianego tutaj. Czy jest to autoplagiat, czy niezależne opracowanie innego autora?

 
29-11-03 14:58  Re: [Nowość]KET - Sdkfz 252
Michał 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Z tego co się orientuję to są 2 inne modele - inni autorzy opracowania.
Zapewne model gpm będzie miał poprostu więcej detali wnioskując po oglądnięciu ich ostatnich modeli......

Pozdrawiam!
Michał

 
01-12-03 09:40  Re: [Nowość]KET - Sdkfz 252
maniek   

niestety pomyłka
więcej detali się nie da niż to co już jest w modelach serii 250
powiedziałbym że 252 ma mniej szczegółów

08/15

 
01-12-03 09:47  Re: [Nowość]KET - Sdkfz 252
Michał 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

maniek - czy autor opracowania 252 z gpm i 252 z ket to ta sama osoba?

Pozdrawiam!
Michał

 
01-12-03 09:59  Re: [Nowość]KET - Sdkfz 252
Zielony   

Słuchajcie - to jak to w końcu jest w tym modelu Sdkfz 252 - da się zrobić poprawnie gąsienice tak żeby pasowały na koła napędowe bez pdodatkowych przeróbek - czy trzeba dorabiać ogniwa, a jezeli tak to ile . Pytanie dla mnie ważne, bo kupiłem sobie ten model i chciałbym z góry wiedzieć co mnie czeka.....
Maciek

 
02-12-03 08:21  Re: [Nowość]KET - Sdkfz 252
maniek   

autorzy 252 z gpm-u i z ket-u to dwie różne osoby
ja w każym razie nie wiem nic o tym żebym modelu gpmowi sprzedawał

zielony problem nie jest w tym że mogą gąsienice nie pasować do koła napędowego tylko że brakuje ogniw a dokładnie 12 sztuk
jest to niewątpliwie wada nie jest ane jednak nie do przejścia elementy które brakują w ostateczności można skopiować za pomocą ołówka i linjki
jeżeli ci taka op[cja nie odpowiada daj znać

08/15

 
02-12-03 09:47  Re: [Nowość]KET - Sdkfz 252
Zielony   

Kurcze czyli gąsienica będzie za krótka - no to mam pasztet - mistrzem kopiowania to ja raczej nie jestem. Maniek jakbyś mial mozliwość przesłania mi brakujących ogniw to bym byl wdzięczny bo to właściwie moja druga gąsienicówka i zdecydowanie brak mi doświadczenia w i wykonywaniu gąsienic a model bardzo mi się podoba i jak tylko skończę Krakowiaka to biorę go na warsztat.
Maciek

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 9 z 10Strony:  <=  <-  6  7  8  9  10  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024