FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
10-06-03 10:59  [Relacja] M3A1 WHITE
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

A wszystko przez Forum Konradusa....
Spokojnie sklejałem sobie troche plastików, trochę malowałem figurki 1/72, a nawet "popełniałem" modele kartonowe (średno jeden na cztery lata), aż mnie jakieś licho poniosło i zahaczyłem o Forum Wojowników Bumażnych. No i zaczęło się, a właściwie nie zaczęło ale nastąpił nawrót nieuleczalnej choroby zwanej papierowym maniactwem.
Poniżej zamieszczam (mam nadzieję, że się uda) fotki (wybaczcie jakość, ale z fotografowaniem miałem dotąd jeszcze mniej do czynienia niż z kartonowym hobby) dokumentujące przebieg choroby.
Są to elementy transportera opancerzonego Scout car M3A1 WHITE wykonywanego w skali 1/25.
Dla osób nie mających kontaktu z matami firmy Olfa wyjaśniam, że kratka na podłożu ma wymiar "oczka" 1x1 cm
I tyle przydługiego wstepu



Post zmieniony (06-01-06 11:50)

Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

Post zmieniony (15-08-07 20:44)

 
10-06-03 11:05  Re: M3A1 WHITE
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

kolejne zdjęcia


Post zmieniony (26-06-05 16:55)

 
10-06-03 11:17  Re: M3A1 WHITE
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

OSZUSTWO!!! TO nie może być z papieru!!!!

Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
10-06-03 11:26  Re: M3A1 WHITE
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

i kolejne


Post zmieniony (26-06-05 16:59)

 
10-06-03 11:27  Re: M3A1 WHITE
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

i

Post zmieniony (26-06-05 17:05)

 
10-06-03 11:28  Re: M3A1 WHITE
Abwzdrx 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Ale zasunąłeś !

Proszę o szczegóły dotyczące podłogi i rewelacyjnego chlebaczka.

Własnie moje zęby zagrzechotały radośnie o posadzkę, mózg opryskał monitor a ja, oplątany własnymi jelitami , runąłem na ziemię.

 
10-06-03 11:29  Re: M3A1 WHITE
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

i ostatnie na dzisiaj



Post zmieniony (09-12-04 09:17)

 
10-06-03 11:31  Re: M3A1 WHITE
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Irbar, jedyna rzecz nie wykonana z papieru to uchwyt do zdejmowania lufy km-u, wykonany został z cienkiego drutu

Pozdrawiam, Rajkub

 
10-06-03 11:32  Re: M3A1 WHITE
irbar 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Kurna, niektórzy to mają talent do wpędzania w kompleksy... Już kiedyś pisałem: powinni tego zabronić....

Mów co myślisz, myśl co mówisz...

 
10-06-03 11:33  Re: M3A1 WHITE
@nioł stróż 



Na Forum:
Relacje w toku - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Jestem w szoku po mojej porażce z ostatnim modelem jestem na krawędzi popełnienia samobójstwa.

Always look on the bright side of life.

Walka z marzeniami trwa...................

 
10-06-03 11:42  Re: M3A1 WHITE
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

ten chlebaczek jest miodzio, szkoda ze w Kruszwicy go (jeszcze) nie miales.

pzdr
Kemot

 
10-06-03 11:52  Re: M3A1 WHITE
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Chlebaczek powstał w ostatnią sobotę i niedzielę;-)
o tym co i jak robiłem napiszę parę zdań jak trochę "opędzę " sie z bieżących prac.
Dziekuję za słowa uznania.
R.

Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
10-06-03 12:13  Re: M3A1 WHITE
Waldemar   

Przy okazji opisu chlebaczka, bardzo bym prosił o technikę wykonania podłogi modelu.Jak narazie cudo-gratuluję.

 
10-06-03 12:25  Re: M3A1 WHITE
Akavel (Fur.) 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Boże drogi!!!!!
Rajkub, niby jak mam ci wierzyc, ze ledwo czasem zrobisz cos z kartonu?!?!?!?
Przeciez to sa cuda!!!!
Blagam cie, opisz jak najdokladniej robienie podlogi i tych skór - one mnie kompletnie rozwaliły!!!! jakim cudem takie coś można zrobić z papieru?!?!?!?
no i opony - czaaaaaad!
nie mówiąc o tym, że nitowania też wskazują na twoje otrzaskanie z materiałem - chyba że tego wszystkiego nauczyłeś się w plastikach?!?

aaaa! - i może dałoby się potem opisy technik wrzucić na PWM?!!!!!!!

______
. (__/-----* śmigłem do góry!!! :-)
Mateusz Cz.
członek-założyciel KKL :)
Klejady - Katalog Klejów Modelarza Kartonowego

 
10-06-03 12:35  Re: M3A1 WHITE
Ygy 

 

Niemożliwe- to jest plastyk! A jesśli jednak nie to ide se w łeb strzelić!

Ygy

 
10-06-03 12:36  Re: M3A1 WHITE
konradus 
satrapa ;>




W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Rajkub, śliczne :)
Powiedz, prosze, czy podloge czyms tloczyles np. srubokrecikiem?

Pozdr,
K.

 
10-06-03 12:37  Re: M3A1 WHITE
orinoko 



Na Forum:
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Koniecznie napisz coś o podłodze i o oponach. O ile opony jednk mogę sobie wyobrazić, jak je robiłeś, to byłem przekonany, że podłogę wziąłeś gotową z blachy.
Pozdrawiam,
Tomek

 
10-06-03 13:03  Re: M3A1 WHITE
pompier     

Suuuuuuuuuuuuuper robota. Panowie on tej podłogi nie tłoczył, on naklejał te wy[pukłości kawałek po kawałku ;))

 
10-06-03 13:14  Re: M3A1 WHITE
Gumik 

 

Jejku! Dlaczego musisz dobijać takimi modelami ludzi?! ;-)

 
10-06-03 15:59  Re: M3A1 WHITE
pompier     

Ha, już chyba wiem jak zrobiona została perforowana płyta podłogi. :))

 
10-06-03 18:31  Re: M3A1 WHITE
Ygy 

 

Może i głupie, ale czy to nie ryż?

Ygy

 
10-06-03 18:53  Re: M3A1 WHITE
Zeppelin 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 1
 

Aż miło spojrzeć , nie dotykaj więcej plastików bo jesteś stworzony do kartonu !!!!!!!!!

 
10-06-03 20:12  Re: M3A1 WHITE
JAH 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 1
 

WOW jak zrobiłeś tę ryflowaną bachę i oponki? PLEASE napisz jak to robisz.

 
10-06-03 20:24  Re: M3A1 WHITE
Michał 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Ten kawałek konstrukcji to tylko przedsmak możliwości Rajkuba.........
Jestem ciekaw czym nas teraz zaskoczy?! I jak będzie wyglądał cały model....... to dopiero będzie coś pięknego!
A praca nad nim jest jeszczę cięższa ponieważ model był wydany w skali 1:24 - więc kolejna robora z przeskalowaniem....... ale jak narazie "niesamowite"!!

Pozdrawiam!
Michał

 
10-06-03 22:48  Re: M3A1 WHITE
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Korzystając z chwili wolnego parę słów o moim eksperymentowaniu.
Podłoga (a właściwie płyty ją pokrywające) została wykonana z papieru milimetrowego. Najpierw naniosłem orientacyjny wzór za pomocą pióra żelowego (równie dobrze może być każde inne pisadło, byle w miarę cienkie i zarazem wyraźne), a następnie za pomocą cieniutkiego wkrętaka zegarmistrzowskiego (szer.1,2 mm)( miałeś rację Konradusie ;-) ) korzystając z cienkiej tekturki jako podkładki bez używania linijek itp. precyzyjnych przyrządów wycisnąłem wzór. Sam deseń jest obrócony o 45 stopni w stosunku do osi pojazdu. Po wytłoczeniu całość zagruntowałem od spodu cyjanopanem. Następnie poszczególne płyty przykleiłem do podłogi i pomalowałem farbką "kolor stali" firmy Revell nr 91. Ciąg dalszy eksperymentu to pomalowanie całej podłogi dość rzadką mieszanką Humbrola i szybkie przetarcie papierem do wiadomych celów, żeby uzyskać efekt starcia farby z wystających elementów i tu jak widac w niektórych miejscach przedobrzyłem.
Nity na oblachowaniu transportera zostały wytłoczone widocznym na zdjęciu szpikulcem z lekko zaokrąglonym końcem.
Szkielet chlebaka został wykonany z kartonu ( coś w rodzaju kartonowej ramki) a następnie oklejony chusteczką higieniczną nasączaną wikolem. Klamry wyciąłem z resztek papieru milimetrowego nasączonego cyjanopanem. Troki, to chusteczka nasączona wikolem.
Malowanie przebiegało w trzech etapach:
- najpierw całość kolorem bazowym;
- następnie pokryłem dość szczodrze rozcieńczalnikiem zabrudzonym ciemniejszą farbką, usuwając zaraz nadmiar rozcieńczalnika resztkami chusteczki i wysuszonym pedzlem;
- i na koniec przetarłem wystające fragmenty jasną farbką używając praktycznie całkiem suchego pędzla.

Post zmieniony (26-06-05 17:09)

 
10-06-03 23:15  Re: M3A1 WHITE
pompier     

AAAAA Myślałem, że zrobiłeś to jednak bardziej "automatycznie"

 
11-06-03 07:09  Re: M3A1 WHITE
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Skoro pierwszą poradę mamy już za sobą, to teraz bardzo bym prosił o sposób na wykonanie taaaakich opon : )

 
11-06-03 08:16  Re: M3A1 WHITE
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Wtrace sie nieco Rajkubowi w watek, gdyz na ostatniej fotce widac oprawke nozyka. Ostatnio bawilem sie troszke w tworzenie blach ryflowanych, ale dla skali 1/200 (Prinz Eugen) Ciekawe efekty mozna uzyskac tloczac w zakrywkach od jugurtow, margaryn itp. wlasnie taka koncowka noza. Po dosyć mocnym przewalkowaniu po blaszce na miekkiej powierzchni uzyskuje sie calkiem ciekawa fakturke. Inny sposob to rozwalkowanie "blaszki" na pilniku do metalu. rowniez pojawiaja sie delikatne "górki" imitujace ryflowanie. Obecnie jestem na etapie dalszych prob, jesli wszystkopojdzi OK to opisze dokladniej cala metode w osobnym watku.

pzdr
Kemot

 
11-06-03 08:37  Re: M3A1 WHITE
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Kemot: to ja Ci coś spróbuję podpowiedzieć. Jakiś czas temu robiłem testy nablachy ryflowane na różnego rodzaje pomosty, balkoniki i inne na sreberkach z papierosów. Mają one właśnie tłoczenia podobne jak blacha ryflowana, i po pomalowaniu żadką farbką dawała efekt takiej właśnie blachy.

 
11-06-03 08:48  Re: M3A1 WHITE
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

dzieki Demon, poniewaz nie pale to pewnie nigdy nie znalazl bym takiego materialu (a szukalem dosyc dlugo)

pzdr
Kemot

 
11-06-03 09:33  Re: M3A1 WHITE
Demon 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 50
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Ja też nie palę a to jakoś mi kiedyś w ręce wpadło przez przypadek.

 
11-06-03 10:07  Re: M3A1 WHITE
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Kemot, dostałem parę lat temu folie aluminiowe w arkuszach z perforacją jak do drukarki. Świetne, podobno służyły do drukowania jakichś matryc, może koledzy informatycy będą mogli coś bliżej na ten temat powiedzieć. Mam też stosik folii z serków homogenizowanych, ale scouta chcę zrobić maksymalnie z papieru. A pomysł z wykorzystaniem oprawki nożyka do ryflowania blaszki prosty a zarazem genialny.
Nietety wykorzystanie kółek zębatych ( z usunietą częścią ząbków) przy wzorze blachy jaki występuje w moim modelu nie powiodło się - ząbki muszą być w odpowiedniej odległości od siebie.
R.

Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
11-06-03 11:12  Re: M3A1 WHITE
pompier     

Doskonała matrycą do tłoczenia blach ryflowanych jest odwrotna strona twardej płyty pilśniowej.

 
11-06-03 12:38  Re: M3A1 WHITE
Kemot 



Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 6


 - 6

Jeszcze slowo o ryflowaniu, przypomnialem sobie ze po wizycie w sklepie z papierem wizytowkowym nabylem 2 kartki z pieknym, drobniutkim wzorkiem.
Jeden to kratka (a w zasadzie to pochylone nieco kwadraty czyli romby) o boku 1mm
Na drugiej sa wygniecione jakby nity, czy malo koleczka o srednicy ok 1mm (nieco mniej). Byc moze jest wiecej takich wzorow przypominajacych blachy ryflowane. Warto zajrzec do takiego sklepu i sie porozgladac. Cena kartki A4 w granicach 50 groszy.

pzdr
Kemot

 
11-06-03 13:18  Re: M3A1 WHITE
Saburo 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Rajkub, już wiesz co o tym myślę bo rozmawialiśmy.
Jak go sfotografujesz na jakimś ciekawym tle - to będzie problem stwierdzić czy to prawdziwy transporter czy model. Powiem więcej: bez punktu odniesienia ciężko jest uwierzyć, że to jest takie małe bo wygląda jak prawdziwe.
Gratulacje, dałeś czadu na maksa...

Pancernik Nagato
Superpancernik GrossDeutschland
Pancernik Bismarck

 
11-06-03 14:18  Re: M3A1 WHITE
Akavel (Fur.) 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

chusteczka do nosa!!!.... no, no, no!.... sam to wymyśliłeś?!!!!
i szkielet z tektury......!....... hmmm.........
a, przypomnialo mi sie, ze kiedys jakies szmaty usilowalem nasladowac strzepkami papieru toaletowego nasaczonymi cyjanoakrylem - tez ciekawe efekty, ale raczej dla mniejszych modeli......... gdyby ktos kiedys chcial probowac (ostrzegam tylko niedoswiadczonych - takie ilosci cyjanoakrylu strasznie wyciskają łzy z oczu takim dziwnym smrodkiem).
Blagam Cie Rajkub, wrzuc to na PWM!!!
co do malowania, to tak wlasnie cos podejrzewalem - ze najpierw podklad, potem ciemniejszy tzw. "wash" potem jasny suchy pedzel - tak sie tez robi w figurkach, i to jest bardzo fajna technika). Czyli coś choć troszkę podobnego mógłbym spróbować zrobić... :]
W ogóle - piękności!!!
o płytce już komentowałem w "testach" :-)
tak czy siak - widać, że Cię to cieszy i że potrafisz z radością, profesjonalizmem i sercem włożyć w to kupę pracy!!! Takie podejście jest dla mnie czymś najpiękniejszym na świecie!
No i czekam z fascynacją na opis opon!!! :-)))
i pełnometrażowe zdjęcia "zmyłkowe" w krajobrazie jak i porównawcze z np. monetą jeśli byś mógł (wg mnie to bardziej obrazowe niż "kratka 1cm").

______
. (__/-----* śmigłem do góry!!! :-)
Mateusz Cz.
członek-założyciel KKL :)
Klejady - Katalog Klejów Modelarza Kartonowego

 
11-06-03 16:06  Re: M3A1 WHITE
izz_miniatures 

Na Forum:
Galerie - 3
 

A ile czasu zajmuje średnio wykonanie takiej blaszki na podłogę...

Mój kanał na YouTube: IzzMiniatures
Mój blog: IzzMiniatures
Moja kolekcja zdjęć graffiti

 
11-06-03 16:44  Re: M3A1 WHITE
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Ramzes, zależy od stopnia komplikacji wzoru, ja wytłaczałem to z przerwami, jako przerywnik w innych pracach. Początkowo potrzebny był rozrysowany wzór, ale po nabraniu wprawy wystarczyło odliczanie kratek.
R.

Z zamieszczeniem opisu wykonania kół proszę o odrobinę cierpliwości.
Jeszcze raz wszystkim dziękuje za życzliwe słowa, muszę przyznać, że bardzo mnie podbudowały :-)

 
21-06-03 18:40  Re: M3A1 WHITE
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Zgodnie z obietnicą parę słów o wykonaniu opon.
Na pierwszym zdjęciu pokazałem kolejne etapy:
-w najwyższym rzędzie komplet kółek z tektury niezbędny do wykonania jednej opony;
-w drugim rzędzie kółka o mniejszej średnicy ( imitujące później wyoblenie opony) są już wstępnie obrobione i zagruntowane klejem, skrajne kółka o dużej średnicy mają naniesione kreski podziału ułatwiające później dokonanie nacięć pionowych;
-w trzecim rzędzie ( i na drugim zdjęciu) cztery koła o dużej średnicy są już sklejone w jeden blok, na którym zaznaczyłem miejsca dokonania ukośnych nacięć bieżnika, nanosząc je flamasterm po przyłożeniu kólka zewnętrznego z wykonanymi już nacięciami pionowymi, widać też (mam nadzieję) zrobione pierwsze nacięcia ukośne;
-w ostatnim rzędzie i na trzecim zdjęciu całość sklejona i wstępnie pomalowana.
R.

Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

Post zmieniony (26-06-05 17:22)

 
21-06-03 19:16  Re: M3A1 WHITE
pompier     

Jak to prosto wygląda na zdjęciach i opisie. Ciekawe czy tak samo prosto się to robi?

 
21-06-03 19:35  Re: M3A1 WHITE
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

No to jeszcze jedno zdjęcie

Post zmieniony (26-06-05 17:26)

 
21-06-03 20:34  Re: M3A1 WHITE
Krzys   

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Gdyby nie ta mata dłabym se ręke uciąć że to prawdziwa opona!!!!

 
22-06-03 12:31  Re: M3A1 WHITE
=Kondzik= 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Dokładnie. Podziwiam i nadziwić się nie mogę.

 
22-06-03 14:50  Re: M3A1 WHITE
voytek 

 

Rajkub, Ty sie przyznaj, Ty po prostu powiekszyles mate :-)
A tak powaznie: dla mnie to jest MISTRZOSTWO SWIATA.
Pozdrawiam
Voytek

 
22-06-03 20:28  Re: M3A1 WHITE
CRS 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Nieno ja proponuje dla TAKICH modeli osobny dzial zalozyc. Na przykład "Depresja Modelarza" albo "Poczatkujacym wstep wzbroniony" Co wy na to?
A ON, Ten no ma jeszcze czelnosc mowic ze od niedawna klei kartonowki...klamca i oszust to po prostu widac! :)

Krzysiek P. aka CRS
---------------------------------------------------
Construct Responsible for Sabotage
---------------------------------------------------

 
23-06-03 13:57  Re: M3A1 WHITE
Akavel (Fur.) 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Cuuuuudoooo!!!
Rajkub - mam jeszcze gorącą prośbę o parę wyjaśnień dla kompletnie początkującego kartoniarza:
czy mógłbyś przybliżyć sposób wykonywania nacięć? - w sensie: jak to się robi, żeby się nie strzępiło, nie zgniatało - czy może zależy to od tektury, a nie od nacinania?
dalej: czym sklejałeś te krążki i dlaczego akurat tym? :)
oraz: jak (i jakim klejem) wyoblałeś te małe krążki? (tzn. prosiłbym o rozwinięcie sformułowania "wstępnie obrobione i zagruntowane klejem", a zwłaszcza jego pierwszej części :] )

Dzięki bardzo z góry i z dołu :) i czekam ze zżerającą niecierpliwością na ciąg dalszy........ :)
Aha - i jak wreszcie Konradus ruszy poczekalnię, to koniecznie trzeba przyfilować, żeby To tam trafiło!!!

______
. (__/-----* śmigłem do góry!!! :-)
Mateusz Cz.
członek-założyciel KKL :)
Klejady - Katalog Klejów Modelarza Kartonowego

 
23-06-03 14:37  Re: M3A1 WHITE
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Nacięcia poprzeczne robiłem w krążkach nie impregnowanych. Mam ten luksus, że posiadam miniwiertarkę, tak więc mogłem sobie ułatwić sprawę wstępnie robiąc nacięcia złożonymi razem trzema tarczami korundowymi, a następnie w ruch poszedł pilnik "iglak". Tarcze kół są sklejane razem klejem typu wikol (ponal). Małe krążki nie są tłoczone, tylko szlifowane z płaskich krążków głównie za pomocą papieru ściernego o różnej granulacji naklejonego na wąskie patyczki. Próbowałem też tłoczyć ( podkładka od myszki drugą stroną, na to krążek kartonu zwilżony śliną i "wytłaczanie" drugą stroną pędzelka) ale efekt mnie nie zadowolił. Natomiast blok sklejony z czterech dużych krążków nasączony jest po obwodzie cyjanopanem, gdyż karton "od czoła" jest bardzo miękki i nacinanie ukośnych rowków bieżnika tylko go strzępi i ugniata, dlatego tutaj musiałem użyć "utwardzacza".
Kompletna opona została potraktowana jeszcze raz cyjanopanem po bokach bieżnika i wtedy szlifowałem już całość "na okrągło" na papierze ściernym przyklejonym do deseczki,
Napis wykonany jest z wyciętych nożykiem liter i następnie pojedynczo naklejony naa oponę.
Pomalowałem całość czarnym kolorem i troszeczkę przetarłem szarym.
R.

Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
23-06-03 15:08  Re: M3A1 WHITE
Akavel (Fur.) 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Spoko! Dzięki!
Jeśli jeszcze wolno dopytać: to nacinanie poprzeczne - to rozumiem na pojedynczych zewnętrznych krążkach; przy tym się karton nie strzępi? Dwa: przy szlifowaniu małych krążków "po wierzchu" też rozumiem się nie strzępią? [ze szlifowaniem nie mam doświadczenia - kiedyś coś usiłowałem kształtować papierem ściernym, chyba nieutwardzone wręgi po brzegach, i jak mi się zaczęło strzępić, tak mnie szlag trafił i się zraziłem; teraz widzę, że trzeba pokropić superglutem - dzięki!] Trzy: ten papier ścierny to czemu na patyczkach?!? nie widzę korzyści z owijania go na wykałaczkach? (tak mam rozumieć "wąski patyczek"?)

______
. (__/-----* śmigłem do góry!!! :-)
Mateusz Cz.
członek-założyciel KKL :)
Klejady - Katalog Klejów Modelarza Kartonowego

 
23-06-03 15:25  Re: M3A1 WHITE
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Tak, nacięcia poprzeczne robione są na pojedynczych krążkach ( tak jak na zdjęciach), gdyby bieżnik cały był w formie prostopadłych nacięć, to można nacinać na całym sklejonym bloku. Żeby zminimalizować strzępienie kartonu próbuj używać papier ścierny o różnej granulacji. A szerokość patyczków (deseczek) jest różna od paru mm do kilku cm. Naklejając na nie papier masz najtańsze pilniczki o dowolnej szerokości i ziarnistości. A małe kółka profilując od wewnątrz używałem kawałków papieru ściernego dociskanego palcem. Uważaj też z impregnowaniem cyjanopanem, czasami tak utwardzi, że są problemy ze szlifowaniem. Dlatego nacięcia poprzeczne robiłem na kartonie nie utwardzonym. Kiedy próbowałem najpierw utwardzić, a potem dopiero szlifować, to szlifierka ześlizgiwała się i miałem problemy z dokonaniem nacięć we właściwych miejscach.
Powodzenia w próbach , pozdrawiam Rajkub.

Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
24-06-03 19:24  Re: M3A1 WHITE
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Oponki przepiękne.Uważam,że takie dopieszczone szczegóły podnoszą znaczne efekt końcowy pracy nad modelem.A jeśli takich dopieszczonych "momentów" jest więcej - to model wychodzi fantastycznie.
Pozwolę sobie za chwilę pokazać kółeczka w moim modelu ZIS-a 5 MKF. Co prawda nie są może aż tak piękne jak te Rajkubowe , ale są robione prosto z wycinanki i nieco ulepszone przy malowaniu...

Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024