FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 20Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 
29-11-15 08:48  Odp: [R] T-34/85 - WAK waloryzowany Panzer Hobby Art, skala 1:25
JSJ   

"Przedmowa". Mnie już dziś nie podnieca żaden teciakowy model tak sam w sobie i dlatego potrzebny mi impuls do mieszania się w to. Tu się złożyło całe to przemieszanie elementów i na dobitkę wybór danego pojazdu, co zapachniało "merytorycznym" modelem. Późno bo późno, ale etap budowy chyba na dużo jeszcze pozwala. Obyśmy tylko się rozumieli. Teraz widzę potrzebę wyraźnego wydzielenia spraw, a więc:

1. Duża kopułka i boczne wybrzuszenie. To akurat jest jednoznaczne, bo owa kopułka weszła w obieg po pewnym okresie produkcji wież już z wybrzuszeniem. Wybrzuszenie zaistniało gdzieś latem/jesienią 44. a nowa kopułka zimą - proste. Piszę te określenia czasu bez pewności dokładnych dat, gdyż nie znam źródła z takowymi, a spotykam dane sprzeczne. Jednak kolejność danych zmian i ich istotny rozziew czasowy są niewątpliwe.
Piter, na pewno masz więcej zdjęć "polaków", bo czynisz jakieś specjalne poszukiwania. Nie odniosę się do tych, których nie kojarzę, natomiast (bez dokładnego wnikania w przynależność) wytypowałbym np. egzemplarze oznaczone jako 211, 240, 242, 1113, 3123. Przepraszam za sformułowanie - nie każdy pokazuje tę starszo-nowszą konfigurację jak krowie na rowie - np. przy "211" musiałem zaufać swojemu wyczuciu kształtu bez możności oglądania boku jak w muzeum.

2. Jarzmo DT. Aby to ogarnąć analizą lub argumentacją, nie można zaczynać od przykładów z niepodanego czasu lub ewidentnie nie tego czasu (jak "Sniper" z lata 42.) oraz miejsca "nie w temacie"; tu chodzi o kilka zdjęć sormowskich jarzm z okresu przed tym, gdy dopiero w produkcji "85" przeszli tam na bardziej ogólny wzór odlewu (z otoczką spawaną do płyty) z całą pewnie zawartością. Wyprzedzenie uralskich zastosowań dwustopnioowo zmodyfikowanej oprawy jarzma wobec Z. 112 wydaje się ogromne; jak wspomniałem ci pierwsi to kwestia 42/43., u drugich okolice jesieni 44.
Nota bene, w odróżnieniu od całej tej produkcji uralskiej wyglądającej na konsekwentną, analogiczne zmiany w Z. 112 są albo mniej czytelne, albo sugerują czasowe powroty do starych detali, albo to, co widać jako niezbyt jednoznacznie jest wynikiem tamtejszego szczególnego podejścia do "tolerancji", inaczej mówiąc dziadostwa wykonawczego.
Zmiana zainicjowana na uralskich kadłubach wiąże się chyba z wdrażaniem zewnętrznej oslony karabinu i przegubu. Zdaje się, że porządnie skojarzone (uralskie) korekty jarzma miały taki związek: 1. likwidacja zgrubienia "lejka" przed kulą w świetle pierścienia dociskowego > 2. kompensacja ubytku powierzchni lejka na styku z kulą przez wydłużenie owego lejka o ok. 10 mm do przodu, co z kolei dało możliwość kuśrodkowego zawężenia jego krawędzi i krawędzi dociskającego go pierścienia.
Za wydłużeniem wkładu przed kulą poszło oczywiście to, o co tu poszło. Pierścień dociskowy, wnioskując z przekroju wczesnego jarzma był grubości ok. 15 mm. Uwzględniając różne tolerancje, średnio 10 mm z tego miało prawo się odsłonić w nowym wykonaniu. Dodatkowo są na zdjęciach sugestie, iż bywał stosowany grubszy pierścień.
Nie dysponuję niczym więcej, niż wspomniany przekrój, który muszę kojarzyć z tym, co widać na fotografiach. Piter - jako bywający w poznańskim muzeum masz możliwość na żywca przestudiować cały przekrój jarzma na tym powykrawanym "Rudym". Możesz też porównać to z wykonaniem na sormowskim kadłubie (tego na chodzie) z końcówki roku 44. To tak, gdybyś chciał zgłębić sprawę. Ja bodajże zrozumiałem już istotę odmiany dzięki zdjęciom i domyślaniu tego, czego na nich nie widać.
Zmiana tu opisywana jest z zakresu tych, które nie potrzebują (dla pewnego okresu od...) podpierania się "konkretnymi egzemplarzami". Taki etap w budowie pojazów i tyle. Jedno ze zdjęć reprezentatywnych dla okresu i producenta poniżej (akurat z tego linku na najważniejsze miejsce pakuje się złośliwy pasek - nie ma rady)

Poniżej jeszcze muzealny przykład



3. Kołnierze na kopułce i jarzmie DT. Jedną sprawą są blaszane kołnierze dla uszczelnień (powojenne), drugą wersje danej kopułki. W modelu na 1. połowę 45. potrzebna jest kopułka, na której segmenty podzielonej pokrywy są obspawane wokół krawędzi (do boku) pierścieniem ociekowym. Na załączonym zdjęciu była wersja późna, po przeniesieniu tego okapu pod pokrywę; to wariant typowy dla powojennej produkcji o niejasnym czasie powstania. Korpusy tych finalnych kopułek w przypadku Z.183 wykazują lekkie obniżenie, logiczne wobec faktu, że pokrywa wyskoczyła ponad okap. Model wojenny (był też w linku marka1) wygląda tak:


Po moich wyjaśnieniach jeszcze komentarz do wyjaśnień nie moich.
Sprawa różnych "lepszości" jest, jak była, zupełnie nieprzekonująca. Ja mogę się jedynie domyślać, że wszyscy biorący udział w burzy mózgów mieli pod ręką wspominane modele (nawet złożone) i dlatego byli w stanie obstawiać cokolwiek. Ale mnie brakuje odniesienia do realu, w żadnym szczególe nie poruszonego. Jakieś dane może? Ani ja, ani pewnie wielu czytających te orzeczenia, nie ma możliwości nawet porównać kart wydanych modeli, nie mając ich. Akurat jestem pies na takie niekonkretne plumkanie. Może, pisząc po naszemu, należało używać ocen proporcjonalności w zakresie lokalnych konfiguracji, a nie wymiarowości, a na pewno popierać twierdzenia czymś więcej niż ogólnik. Przy sugestii, żebym sobie sobie pomierzył, podzielił i mi wyjdzie, ręce opadają. To jest takie kluczenie, jak przy zagadnieniu wystawania wieży poza krawędzie kadłuba. Były jakieś zdrowe wątpliwości i jakieś pseudo-odpowiedzi, tak sfinksowe, że dotąd nie mogę się doczekać jasnych wniosków, więc podpytuję o pasowanie części składaka. To nie wyciąganie podstępem tajnych informacji, bo ja wiem, że ma wystawać, ale co dla Was wynikło z tych dywagacji - "poniat' nie idiot", bo jakoś problemy pasowania elementów tego miszungu znikły z tapety.
No wiecie, "sorry", jak nie mamy czasu na istotne dopowiedzenia, to może nie udawajmy, że coś w ogóle ustalamy. Mnie też najwygodniej może być przyjąć taką opcję.

Post zmieniony (29-11-15 09:02)

 
29-11-15 10:34  Odp: [R] T-34/85 - WAK waloryzowany Panzer Hobby Art, skala 1:25
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Ciekawa dyskusja chociaż nie "pancerny" ze mnie modelarz.
Maciej, ja kieruję się tym co tak trafnie ujął Mariusz ;
""W modelarstwie nie wszystko musi ( i może z racji skali) wyglądać jak pomniejszony oryginał. Liczy się efekt wizualny,jaki osiągamy na koniec.
Model ma wyglądać dla oczu jak pomniejszony oryginał. Wyglądać. Nie być pomniejszonym oryginałem.
Zatem stosuje się różne techniki dla osiagnięcia konkretnego efektu.
... powinno się dążyć do maksymalnego zbliżenia do oryginału ,ale w niektórych szczegółach może po prostu się nie udać..."
Pozdrawiam,
Ryszard

 
29-11-15 11:52  Odp: [R] T-34/85 - WAK waloryzowany Panzer Hobby Art, skala 1:25
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Janie, jutro jak wrócę z pracy wyślę do Ciebie oba modele, to sobie poklumkasz nad nimi z miarką.
Mam nadzieję, że tydzień wystarczy byś osiagnął taki poziom nasycenia wymiarami, że mi je w stanie nienaruszonym odeślesz. Zgoda? Jeśli tak to poproszę adres do wysyłki na maila.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
29-11-15 12:11  Odp: [R] T-34/85 - WAK waloryzowany Panzer Hobby Art, skala 1:25
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

I jeszcze pytanie o 211, bo tu mogę z pamięci przywołać pojazd, jaką tam widzisz konfigurację?
Te z II AWP kojarzę, ale bez zdjęcia przed sobą nie podejmę się dyskusji z Tobą.
Nie mam jakiś specjalnych zdjęć polskich 85 z IBP, tych jest mało, raczej je pozbierałem i poukładałem.
Z nowości dla mnie to 217 z prawej burty + przód oraz 211 z Gdyni. To drugie zdjęcie dawno temu publikowane w książce z okresu PRL i jakości marnej.
Trochę zdjęć trafiłem o wczesnego powojnia z defilad, ale przypisane numery mogą już nie być tożsame z wojennymi.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
29-11-15 12:53  Odp: [R] T-34/85 - WAK waloryzowany Panzer Hobby Art, skala 1:25
JSJ   

Piter, nie nadawaj mi i sobie także zbędnej roboty, bo nie mam zamiaru ani kleić tych kadłubów ani recenzować odrębnie i szczegółowo "poprawności wymiarowej".
Proponuję za to prostsze i dla wątku sensowne rozwiązanie - abyś Ty lub ktoś czytający (i również mający oba lub jeden) zmierzył - to dwa ruchy - wzdłuż i wszerz ten prostokąt tworzący górną scianę pudła kadłuba i podał wyniki. To jest istotny wskaźnik dla całej reszty, w tym wieży.
Ja tam węża w kieszeni nie mam i od razu mogę podać, że te wymiary powinny wynosić ok. 146,5 mm x 73,8 mm. Nawet dorzucę szacowany wymiar podstawy wieży - ø 76 mm. Oto godzina prawdy się przybliża...

Nie wiem, o co pytasz, gdy pytasz jaką widzę konfigurację na "211". Może niejasny był ten kawałek o wieżach z wybrzuszeniem, więc prosto - wieża z wybąklem przed lewym otworem strzelniczym i z małą klasyczną kopułką. Nad główną osłoną działa osłona blaszana, więc sztuka stosunkowo późna. Nie określę innych cech wieży, np. pręgowania przy podziale po formie, bo cudów nie ma.
Nie znam przykładów "tych" polskich "85" (z. 183) bez wypuczenia na lewej ścianie; jedyny to ten perforowany poznański.

Post zmieniony (29-11-15 13:08)

 
29-11-15 13:16  Odp: [R] T-34/85 - WAK waloryzowany Panzer Hobby Art, skala 1:25
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Jako żywo zainteresowany tym tematem :) i posiadający obie wycinanki podaję wymiary (ze sklejonych kadłubów) :

Modelik - górna płyta kadłuba 145 mm, szerokość 73 mm
długość całego kadłuba 220 mm, szerokość 103 mm
WAK - górna płyta kadłuba 147 mm, szerokość 745 mm
długość całego kadłuba 228 mm, szerokość 104 mm.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
29-11-15 15:02  Odp: [R] T-34/85 - WAK waloryzowany Panzer Hobby Art, skala 1:25
JSJ   

Dzięki za szybką reakcję. Wniosek co do górnej ściany jest formalnością: Modelik ciut na minus, WAK średnio nieco mniej na plus.
Moje zaskoczenie to to, że przy tak niewielkim błędzie tej długości Modelik osiągnął duży błąd na ogólnej. Ta powinna być - dla kadłuba z walcową belką przednią i ostrym tyłem - ok. 229,4 mm (ok. 5736 mm w 1:1).
Podsumowanie - wymiarowo WAK górą i chwała Bogu.

Post zmieniony (29-11-15 15:05)

 
29-11-15 17:14  Odp: [R] T-34/85 - WAK waloryzowany Panzer Hobby Art, skala 1:25
Piterpanzer 



Na Forum:
Relacje w toku - 7
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 9

Janie, belka taranowa też wymieniona na ostrą, o czym Borowy pisał.

--
Pozdrawiam i zapraszam 1-25 SCALE ARMOR FORUM oraz akcesoria i modele pancerne
PITERPANZER

 
29-11-15 21:50  Odp: [R] T-34/85 - WAK waloryzowany Panzer Hobby Art, skala 1:25
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Wymiar całego kadłuba podałem przed dołożeniem ,,szpiciastej" belki taranowej.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
29-11-15 22:03  Odp: [R] T-34/85 - WAK waloryzowany Panzer Hobby Art, skala 1:25
JSJ   

Hm, mnie się jednak zdaje, że ani nie pisał, ani nie pokazał. Ale jeśli zamienił, to długość rzeczywistą należy przyjąć jako ok. 30 mm większą.

Ed.: Długo pisałem te kilka słów i wyszło dziwnie. Ok., tak właśnie zresztą podejrzewałem.

Post zmieniony (29-11-15 22:10)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 20Strony:  <=  <-  3  4  5  6  7  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024