FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
13-10-15 15:09  [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Przedstawiam model samolotu Ił-2 we wczesnej jego wersji, jednomiejscowej, wydany przez wydawnictwo Bumażnoje Modelirowanie. Mam jakiś sentyment do BM, to już czwarty model, a trzeci samolot z tej stajni. Mimo, że Ła-5 i Pe-2 sprawiały sporo problemów (opracowanie) to postanowiłem jeszcze raz zmierzyć się z materią. I szybko nie wrócę do BM bo model mnie po prostu „zamordował”, również psychicznie. Ale muszę przyznać, że mam sporą satysfakcję z ukończenia projektu.
Tak wyszło, że wszystkie wykonane przeze mnie samoloty zaprojektował ten sam autor. Wycinanka nie przybliża historii konkretnego samolotu, w tym malowaniu, ale jedną fotkę pierwowzoru udało mi się znaleźć w sieci:

Tak jak napisałem model przedstawia wczesną wersję samolotu, jednomiejscową, bez stanowiska tylnego strzelca a nawet bez płyty pancernej zakrywającej trzeci zbiornik paliwa umieszczony za plecami pilota. Ta wersja produkowana była do drugiej połowy 1942 roku, kiedy to, aby uchronić maszyny przed atakami z tyłu wrócono do pierwotnej koncepcji i zaczęto instalować stanowisko tylnego strzelca. O legendach typu „latający czołg” czy „czarna śmierć” nie ma się co rozpisywać bo stworzone zostały one głównie na potrzeby radzieckiej propagandy.
Zapraszam do obejrzenia galerii, a potem (jeżeli ktoś ma ochotę) na przejrzenie krótkiej relacji z budowy, w której starałem się opisać najbardziej charakterystyczne momenty z zabawy.


Model jest wg mnie najtrudniejszym z jakim miałem do tej pory do czynienia. Raz z racji słabej grafiki (brak linii konturowych w wielu miejscach co mogłoby być zaletą, ale z powodu rozjechanych kolorów stało się uciążliwą wadą), dwa - z racji detalizacji (8 arkuszy części + 3 na wręgi), trzy - z powodu zastosowanych rozwiązań konstrukcyjnych, cztery – z powodu braku instrukcji, pięć – z powodu słabych rysunków (rendery) montażowych, sześć – z powodu niekonsekwentnej numeracji części. Kiepsko jest również z kolorami: skryzdła znacząco różnią się od centropłata, a niebieski spodu samolotu ma chyba z 500 odcieni – fragmentami jest przybrudzony, a miejscami jaskrawo czysty… Ale dosyć narzekania, spróbujmy po kolei prześledzić ponad trzy miechy zabawy.
Autor proponuje rozpoczęcie budowy od skrzydeł, tak też zrobiłem. Skrzydła składają się z centropłata i płatów bocznych. Szkielet centropłata jest mocno rozbudowany aby dało się wygodnie między żeberkami ulokować wnęki bombowe i podwozia:

Nie wiem dlaczego autor zdecydował się na oddzielenie poszycia górnego i dolnego i łączenie na krawędzi natarcia, która jest linią prostą. Ciekawie zaprojektowane jest połączenie szkieletu centropłata ze szkieletem dziobu – w centropłacie jest szczelina między dwoma żeberkami, w którą wpasowuje się podłużnicę szkieletu dziobu. Kabina jest bardzo zdetalizowana, ale po sklejeniu wygląda ciekawie. Zamieszczam zdjęcie pompy paliwowej/rozdzielacza bo jestem z niej dumny ;-) Ciekawostka, orczyk jest permanentnie schowany w kabinie pod tablicą przyrządów, nikt nigdy go już nie zobaczy…


Kolejne utrudnienie to konstrukcja szkieletu kadłuba i zaprojektowane do niego poszycie. Szkielet jest typu okrętowego a poszycie zaprojektowane oddzielnie górne i dolne i to zarówno w części dziobowej jak i ogonowej. Autor nie zaprojektował ani żadnych sklejek w miejscu styku dolnego i górnego poszycia ani żadnego wzmocnienia w miejscu klejenia. Jedynym możliwym sposobem, żeby to skleić było wg mnie sklejenie tego w całość „w powietrzu” i nasunięcie na szkielet. Z okapotowaniem raczej nie było problemu:

Natomiast część ogonowa to już niezła łamigłówka. Nie dość, że poszycie dolne to jedna część a poszycie górne trzy, to nasunięcie tego na szkielet uniemożliwiał szkielet statecznika pionowego. Nie było rady – płetwę trzeba było odciąć i dopiero wtedy dało się nasunąć poszycie na stożkowy szkielet. I tutaj napiszę po raz pierwszy – wszystkie części są fantastycznie spasowane myślałem, że przy takim sposobie klejenia szpary będą nieuniknione ale nie, nic z tych rzeczy. Wszystko pasuje, a proszę zwrócić uwagę, że miejsce łączenia dolnego i górnego poszycia to nie jest prosta linia tylko po „krawędzi” koloru.

Kiedy miałem już opanowany kadłub zająłem się kolejnymi częściami. Chłodnica pod centropłatem, oprofilowania skrzydło-kadłub (bardzo trudne do uformowania w przedniej części, poległem) oraz sam ogon samolotu, którego szkielet to znów jazda bez trzymanki…


Następnie zrobiłem wydechy (trochę przybrudzone) oraz zabrałem się za gondole podwozia. Tak się zapamiętałem w klejeniu tych wszystkich listków, że pomyliłem wręgi kształtujące kopułkę gondoli lewa z prawą, przez co uzyskałem nierównoległe dolne krawędzie gondol:

Napisałem maila do wydawcy z prośbą o przesłanie tych kilku części (jednego arkusza) i uzyskałem obietnicę, że je dostanę. W oczekiwaniu na te części zabrałem się za elementy odkładane zawsze przeze mnie na koniec. Na pierwszy ogień poszła osłona tylnej części kabiny. Miała to być moje pierwsza wytłoczka. Matryca zrobiona wg wskazówek Mistrza Yod… tfu, Cevy i tłoczenie z folii rozgrzanej w gorącym oleju (dzięki, Ostoja) utwierdziło mnie w przekonaniu, że nie taki diabeł straszny”…

Kolejnym elementem, za który zabierałem się „pies do jeża” był, montowany w pierwszych wersjach samolotu celownik PBP-b1, zastąpiony później tzw. Wizjerem Wasiliewa (WW1), który składał się po prostu z linii wytrasowanych na szybach wiatrochronu i namalowanych na kadłubie. Zmiana nastąpiła ponieważ fabryki nie były w stanie produkować bardzo precyzyjnego PBP-b1. Nie dziwię się im, ja też nie byłem w stanie dobrze go wykonać… Potem doszło kilka produktów pani Pelagii oraz klapy, przy których zupełnie zmieniłem ożebrowanie dolnych części – wycinanka proponuje tylko płaską powierzchnię.

Model długo czekał na podwozie, ale w końcu trzeba się było za to zabrać. Wcześniej przykleiłem szkielet/kratownicę pod golenie podwozia a teraz pozostało złożenie w całość kilku części, z których składa się mechanizm chowania podwozia (kółeczka zakupione w GPM, dedykowane do ich modelu, wg mnie mają za małą średnicę):

Wyszło to moim zdaniem całkiem znośnie, przynajmniej na pobieżny rzut oka specjalnych baboli nie widać chyba?

Dwa zdania należą się też prowadnicom osłony kabiny, które w formie zaprojektowanej przez Autora nie są możliwe do wykonania. Zrobiłem je z tektury piwnej, nasączonej SG i wyprofilowałem pilniczkiem, dopasowując do kształtu kadłuba. A do wykonania światełek pozycyjnych zainspirował mnie kolega ‘stachoo’ i jego „Rufe”:

Kolejny ciekawy, niespotykany często w naszych wydaniach element to cięgna regulacji trymerów lotek i stateczników. Zaprojektowane do wycięcia z tektury, a są wykonane z drutu 0,2 mm i pomalowane:

Pomęczyłem się trochę z wycięciami „pod korbę” na wale silnika i parę wieczorów spędziłem przy wykonaniu rakiet RS-132. Są zrobione z wałka drewnianego, nie wiem dlaczego te w wycinance zupełnie nie odpowiadają rzeczywistym gabarytom. A będą „startowały” z takich prowadnic…
.
Do końca zwlekałem z przyklejeniem kolejnych fragmentów gondol bo to w zasadzie kończyło oczekiwanie na części z wydawnictwa. Oj, sporo niecenzuralnych słów padło przy tej operacji. Okazało się, że zbyt duży jest wznios zastrzałów, które skutecznie utrudniały przyklejenie elementów gondol.
Śmigło jakimś cudem zamontowane jest obrotowo, strasznie mnie wymęczyły elementy oprofilowania skrzydło-kadłub montowane przy krawędzi natarcia od spodu (masakra) oraz pokrywy wnęk podwozia a przy montażu klap „tłoczki” sterujące wykonałem z cyny 1mm. A na koniec wykombinowałem pasy dla pilota (inwencja własna, brak w wycinance):


Ale oczywiście ta historia nie mogła się tak zakończyć, zresztą „zawsze tak jest”… W dzień po przyklejeniu ostatniego elementu – odsuwanej części owiewki… listonosz przyniósł obiecaną przez Wydawcę wycinankę. Na tym etapie nie miałem już odwagi ingerować w model, zbyt dużo do stracenia. Może kiedyś, jeżeli ten nowy zeszyt pozostanie u mnie ? A może jeszcze jeden Ił tym bardziej, że jest zdecydowanie lepiej wydrukowany (żywsze kolory, brak przesunięć, errata z innym malowaniem statecznika pionowego oraz gwiazdy na części ogonowej) ?
Teraz jednak czas na coś zdecydowanie łatwiejszego…

--

Post zmieniony (23-02-16 21:12)

 
13-10-15 15:27  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie, 1:33 + relacja w pigułce
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Piękny model!
Zawsze podobał mi się IŁ-2. Miałem sklejony model z MM w latach osiemdziesiątych.
Ale Twoje wykonanie jest jakieś 43 razy lepsze :-)) Gratulacje!

--
Pozdrawiam Darek

 
13-10-15 15:27  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie, 1:33 + relacja w pigułce
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Przeczytałem, pooglądałem. Model wyszedł świetnie - szczegóły - SUPER ! Wykonanie na najwyższym poziomie.
Gratuluję!

 
13-10-15 15:42  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie, 1:33 + relacja w pigułce
Guciu 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 18
Galerie - 78


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8
 

Z tego co napisałeś i pokazałeś model jest bardzo wymagający, ale efekt końcowy -bajka! Gratulacje.

--
Skończone: Sao Gabriel, Duyfken, HMS Alert, Carro Veloce C.V. 35, Ursus wz.29, PaK 43/41, Cristobal Colon, Voisin LA III, P-39 Q Airacobra, TKS, Kanone 18, Revenge


"Głupota ma pewien urok, ignorancja nie. " -Frank Zappa

 
13-10-15 15:49  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie, 1:33 + relacja w pigułce
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Jakos nie widac, ze sie meczyles :) U mnie tez lezy i czeka. I jak czytam opinie o tych opracowaniach, to coraz glebiej je chowam... Przymierzalem sie do Ila-4 z YG, musze sprawdzic, kto byl autorem...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
13-10-15 16:16  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie, 1:33 + relacja w pigułce
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Model może i Cię wymęczył, ale Ty wycisnąłeś z niego wszystko co się tylko dało. Bardzo podoba mi się jak go wykonałeś. Gratulacje.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
13-10-15 16:26  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie, 1:33 + relacja w pigułce
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Brawa za wykonanie !
Cieszy mnie to, że kolega myśli budując model, a nie ślepo realizuje zamierzenie autora.

Pozdrawiam
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
13-10-15 16:45  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie, 1:33 + relacja w pigułce
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Gratuluje pięknego modelu. Czasem te trudne modele lub sprawiające trudność dają na koniec o wiele większą satysfakcję niż jak by szło wszystko jak po maśle. I tu chyba tak jest.
Ta wersja jednomiejscowa wygląda dziwacznie, dodanie tylnego strzelca poprawiło nie tylko obronę samolotu ale też i wygląd.

--
"Si vis pacem para bellum"

 
13-10-15 16:49  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie, 1:33 + relacja w pigułce
IJN Łukasz 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 1
Galerie - 18


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Bardzo ciekawe projektowanie. łączenie poszycia na linii przejścia kolorów mnie powaliło. Nie jestem samolociarzem i nie znam trendów i ten patent widzę pierwszy raz i bardzo mi zaimponował.

Bardzo dobre wykonanie, które pochwali nawet okręciarz.
Powodzonka,

BTW z czego są klosiki światełek? Nie lubię biegać po innych relacjach.

--
Optymista myśli, że świat stoi do niego otworem,
Pesymista wie co to za otwór ...


W stoczni:
IJN Fuyuzuki

Galerie :

IJN Chikuma ,
IJN Ise , IJN Akagi , IJN Yahagi , IJN Yugumo , IJN Hiei , IJN Ishigaki , IJN Shimushu , IJN Tama , IJN Kiji ,
IJN Kitakami , IJN Akitsushima , IJN Akizuki , IJN Hiburi ,
IJN Hatsushimo , IJN Isuzu .

 
13-10-15 17:08  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie, 1:33 + relacja w pigułce
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

A tu fotka pokazująca trochę więcej szczegółów samolotu.

 
13-10-15 17:18  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie, 1:33 + relacja w pigułce
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

'Ryszard' - to jakby druga część tego samego zdjęcia. Zastanawia mnie, że na szybkach wytrasowane są linie celownika WW1, a w kabinie mimo to widoczny jest ten niebezpieczny (podobno tak było) dla życia pilota precyzyjny celownik.
'IJN Łukasz' - światełka pozycyjne wykonane z zielonej i czerwonej okładek do dokumentów, uformowane po podgrzaniu nad świeczką na takim malutkim "kopytku" z nasączonej SG tektury. Powtórzę, że pomysł zaczerpnąłem od Kolegi "stachoo".

Dzięki Wszystkim za pozytywne przyjęcie.

--

Post zmieniony (13-10-15 17:18)

 
13-10-15 20:41  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie, 1:33 + relacja w pigułce
messer 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 20
Galerie - 26


 - 46

Chylę czoła za wykonanie modelu. Byłem nim mocno zainteresowany, jak i innymi projektami tego autora, jednak informacje zawarte w Twojej relacji, jak i Wojtka z klejenia Jak-a 7 trochę ostudziły mój zapał. Ale może gdzieś, kiedyś przy nadarzającej okazji spróbuję coś skleić z tej serii.

--
http://messer.cba.pl

 
13-10-15 21:27  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie, 1:33 + relacja w pigułce
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9



Na rosyjskich stronach jest szczegółowy opis konstrukcji w tym o celownikach.

Post zmieniony (13-10-15 21:29)

 
13-10-15 22:08  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie, 1:33 + relacja w pigułce
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Boguś,jesteś Wielki !!! Model wspaniały !!!

--
Modele rolnicze od podstaw
KZB 3B Vistula,DUTRA Ue 28,BIZON Z056,DUTRA D4K-B,Ursusy w natarciu,ZETOR ZTS 16245,John Deere 6150M,Ursusy C-385

 
13-10-15 22:28  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie, 1:33 + relacja w pigułce
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Ciekawe fotki z tymi celownikami, nie udało mi się ich wyszukać mimo zerkania na rosyjskie strony. Z "Monografii Lotniczych" nr 22 wynika, że te skomplikowane, niebezpieczne (podobno były przypadki śmiertelnych zranień o celownik) ustrojstwa zostały zastąpione przez WW1, zdjęcia pokazują, że funkcjonowały równolegle.

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
13-10-15 23:00  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie, 1:33 + relacja w pigułce
Krystian 



Na Forum:
Relacje z galerią - 38
Galerie - 31


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7


 - 3

Świetny model.Brawo.

--
First comes smiles, then comes lies. Last is gunfire

ŁSM

 
14-10-15 05:31  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie, 1:33 + relacja w pigułce
Sturmovik 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Grupa: WLKP

Taki drobiazg: statecznik pionowy miałeś wydrukowany prawidłowo? Ja mam chyba wczesną serię, u mnie trójka jest w lustrzanym odbiciu...

--
Adam - ffulmar2@gmail.com ==== Skype: adams-1970 ==== GG: 2629637 <--- uprzedź mailowo, nie przyjmuję wiad. od nieznajomych
Ostatni skończony: dorożka Hansom'a z fragmentem Baker Street (CSSH, 1:24)
Obecnie na warsztacie: PZL M-18 Dromader (GPM) i inne

 
14-10-15 07:43  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie, 1:33 + relacja w pigułce
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

I cóż rzec? Jak zwykle świetna robota.

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
14-10-15 08:25  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie, 1:33 + relacja w pigułce
Lesio73 

 

Piekna robota - gratuluję i zazdroszczę :-)

 
14-10-15 09:03  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie, 1:33 + relacja w pigułce
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

"Sturmovik' - na arkuszu trójka jest rzeczywiście źle wydrukowana, ale w moim egzemplarzu była errata nie tylko z właściwą "3", ale również z grzbietem tego statecznika nie jako oddzielne części, ale po prostu do uformowania, jako calość. Mało tego, drugi egzemplarz, który otrzymałem od wydawcy też zawiera erratę, ale inną. "3" jest OK, ale gwiazda jest większa - połowa jest na stateczniku a połowa na sterze kierunku. Gwiazdy są też "pod napisem" na części ogonowej. To w erracie natomiast na arkuszach jest w dalszym ciągu wadliwie. Na erracie znajduje się też oprofilowanie skrzydło kadłub (przedni fragment) w jednym a nie w 6 kawałkach, ale wg mnie bardzo trudny do ukształtowania...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
14-10-15 10:04  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie, 1:33 + relacja w pigułce
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Fajny model.
Wydawnictwo ma problem ze sklejalnością swoich produktów, jak pokazują kolejne relacje z budowy i wrażenia modelarzy...
Rafał: Oglądałem (z nadzieją) relację z budowy Iła-4 na Kartonbau. Tamtejsi modelarze nie sa tak wrażliwi na jakość wycinanek jak nasi, ale i tak doszło do poddania się...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
14-10-15 10:05  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie, 1:33 + relacja w pigułce
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Bardzo fajny model.
Grafika chyba najładniejsza spośród wydanych w kartonie opracowań tego samolotu.

Do tego stopnia mnie zachęciłeś, że zacząłem go intensywnie szukać :) Niestety, nigdzie nie ma.
Gratulacje.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
14-10-15 15:57  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie, 1:33 + relacja w pigułce
Tomek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5
 

Wspaniały model. Szczere gratulacje! Przeczytałam też skrótową relacje i widać po opisie że była walka. Pozdrawiam.

--

 
15-10-15 11:43  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie, 1:33 + relacja w pigułce
slawekd 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

I ja przyłączam się do gratulacji ukończenia modelu mimo problemów. Wart poświęconego czasu i kombinowania!

--

 
15-10-15 20:24  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie, 1:33 + relacja w pigułce
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Gratulacje i wielkie słowa uznania za trud włożony w tak ciężki model.
Efekt rewelacyjny.
Bardzo ładny model i pięknie sklejony budzi podziw i zazdrość dla umięjętności.
Brawo Kolego Kilminster.
Życzę dalszych, równie udanych projektów.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
15-10-15 23:07  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie, 1:33 + relacja w pigułce
Miskowski 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Wyczesany, cudny, miodny (...) , uczta dla oczu. Piękne koła. Uchwyt pod korbę niesamowity. Pasy i sprzączki eleganckie, niby nic a jak dużo robi.
Jest radość z oglądania. Można dodać ten płat blachy na szczycie odsuwanej osłony kabiny.
Patent autora co do łączenia elementów na linii kolorów wart uwagi, unika się tych odwiecznych krech w miejscach, gdzie było gładko. Różnice odcieni kolorów mnie nie kłują, w warunkach wojennych a zwłaszcza u Sowietów tak to mogło wyglądać w rzeczywistości.
Czad Komando Baburiba. Znaczy, gratuluję!

 
22-07-16 11:06  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie (1:33)
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Nie wiem jak mi ta relacja umknęła.

A model pięknie sklejony.

Coraz bardziej mnie ciekawią te modele ze wschodu. Pewne rozwiązania są naprawdę ciekawe (brak linii na krawędziach elementów, inna konstrukcja siatek). Będę musiał się im nieco bliżej przyjrzeć.

--
Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 
24-07-16 11:45  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie (1:33)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Piękny model z piękną wytłoczką oszklenia. Gratulacje. :-)

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
24-07-16 12:00  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie (1:33)
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,mnie tu nie było?standardowo pięknie sklejony model,wielokrotnie chciałem się za niego zabrać ,ma to coś,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
05-08-16 06:47  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie (1:33)
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

Trochę spóźniony, ale mocny uścisk dłoni, mistrzu.

--
serwusik

 
05-08-16 06:53  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie (1:33)
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Ił-4 nie był z BM lecz z innego ukraińskiego wydawnictwa (które już chyba obecnie nie istnieje). To drugie wydawnictwo wydawało tylko modele samolotów , niektóre bardzo ciekawe tematy. Kilka czeka w rosnącej kolejce. Nie wiem jak z pasowalnością tego wydawnictwa bo jeszcze nie kleiłem. Ale tam pewnym problemem jest za cienki karton wymagający bankowo podklejania. A z pasowalnością być może nie jest tak tragicznie bo ktoś tu kiedyś kleił taki pociski rakietowy na srebrnej kredzie Bell z tego wydawnictwa.

 
09-10-16 17:33  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie (1:33)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Sorry za odgrzewanie starego kotleta, ale niespodziewanie spotkało mnie małe, aczkolwiek sympatyczne uznanie:

Piszę "małe" ponieważ z przykrością stwierdzam, że Częstochowa stała się zupełną białą plama na mapie wydarzeń z kategorii "Wystawa/konkurs modelarski". Zakończony właśnie Modelikarz nr 4 to zaledwie kilkanaście (chyba nie przesadzam) modeli kartonowych, a stoły przeznaczone na modele plastikowe też nie grzeszyły, delikatnie mówiąc nadmiarem eksponatów. Nie wiem dlaczego, ale modelarze z innych miejscowości omijają "miasto Świetej Wieży", naprawdę nie było na czym oka zawiesić. Nawet nie próbuję pokazywać zdjęć. Jakkolwiek wyróżnienie zawsze jest sympatyczne, to konkurencji naprawdę baaaardzo brakowało....

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
09-10-16 17:35  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie (1:33)
Tommy T.B. 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5
 

Moje gratulacje, a i sam model zacny :-)

 
09-10-16 17:46  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie (1:33)
Sławek 

Na Forum:
Galerie - 37


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2


 - 3

P. Kilminster , gratulacje mimo wszystko. Mi sie wydaje, że zbyt wielka ilość jest konkursów itd. i nie wszyscy chcą wystawiać modele. Wiąże sie to też z kosztami. Ja mieszkam prawie nad morzem i do jechać na jakikolwiek konkurs to jak dla mnie jest spore obciążenie i pewnie dla większości . Pozdrawiam

 
09-10-16 17:52  Odp: [G] Ił-2 Sturmovik - Bumażnoje Modelirowanie (1:33)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Gratulacje!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024