FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
01-10-15 17:26  [T] Jaki powinien być model dla początkujących dzieciaków ?
JKorjat 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 31


 - 3


Od jakiegoś czasu leży mi na sercu pewna sprawa, mianowicie brak nowych modelarzy. Jest nas coraz mniej, rynek się kurczy, co zapewne czują wydawnictwa, ale i my sami . Wydawanych jest wiele modeli ale w coraz mniejszych nakładach i w coraz wyższych cenach. Polska jest wyjątkiem na skale światową jeśli chodzi o produkcje i projektowanie takich modeli, a dorównywać nam mogą jedynie nasi przyjaciele ze wschodu. No więc czy co wszystko z czasem ma zaniknąć? Oczywiście modelarstwo jest niszą i nią pozostanie, ale nawet w kategorii niszy jest nas coraz mniej. No wiec zadałem sobie pytanie co robić żeby zachęcać nowych modelarzy do klejenia?
No właśnie, pierwszy model. Rynek modeli dal początkujących. Przeglądając modele zdefiniowane jako dla początkujących przyszło mi do głowy kilka refleksji . Mówię tu jednak głównie, nie o dorosłych i ich pierwszym kontakcie bądź powrocie do modelarstwa, ale o dzieciach .

wiele z tych modeli odnosi się do konstrukcji z PRL`u polonezy kaszlaki zuki tarpany etc. I fajnie, bo sam mam kilka z nich na półce na wieczne nie sklejenie czekających ;) No właśnie a w kategorii motoryzacji są to maszyny których większość dzieciaków nigdy w swoim krótkim życiu nigdy nie widziała na oczy. A wiadomo że najchętniej skleisz to co znasz. No właśnie? Czy kto kwestia praw autorskich ( pamiętam sprawę lockheed martin vs EA w sprawie battlefielda 3) czy tak wyszło ?
w lotnictwie brakuje odrzutowców, prostych i łatwych . Wiem ze zaraz zawołacie że seria WAK w 1:50 i inne projekty w 1:50… ale czy one sa naprawdę aż tak uproszczone i miłe na pierwszy kontakt ?czy nie wydaje wam się że brakuje modeli dużych i prostych takich jak stare MM ?spójrzcie na miga 15 loku, czy w dobie doskonałych maszyn do projektowania nie brakuje właśnie czegoś takiego ? czegoś co w jeden wieczór można skleić a w drugi puścić z dymem ?

w temacie flot bida, za to znacznie lepiej w architekturze czy pojazdach pancernych ( dzieki Wak`owi)

Myślę że coś się w tym temacie dzieje, w sklepach internetowych pojawiają się kategorie dla początkujących . ale na Gpm` papa mobile.? Ja naprawdę z całym szacunkiem ale obecne dzieciaki raczej nie rzucą się na niego z zachwytem . Oczywiście nie chce urazić wydawcy ani autora, to tylko moja wizja i taka cicha analiza : )

No więc właśnie, jak według was powinien wyglądać idealny model dla początkującego modelarza? Czego brakuje ? co wasze pociechy chciały by skleić ?
Wiem też że to modele z których kasy ni ma, proste, kilku stronnicowe modele, pewnie słabo się sprzedają. Ale wydaje mi się że dla wydawców taki model to inwestycja. Zresztą dla projektanta również. Mamy wielu świetnych projektantów na forum, gdyby każdy poświecił kilka wieczorów i w swojej ulubionej kategorii rozrysował jakiś prosty projekt ;) było by już piękniej
Ja mogę powiedzieć jeszcze że w kategorii modeli dla początkujących sam jako dziecko uwielbiałem kilka modeli w jednym zeszycie. Co o tym myślicie ?

p.s. Wiem ze ktoś może pomyśleć że skoro zamiast gadać coś bym z tym zrobił sam a nie marudził, robię po cichu. Choć nie żaden ze mnie projektant modeli : )

--
Si vis pacem, para bellum

 
01-10-15 18:22  Odp: [T] Jaki powinien być model dla początkujących dzieciaków ?
SebastianGREEN 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Każde dziecko jest inne, ale w większości młodzież interesuje się maszynami, które są duże i głośne, czyli modele samolotów, statków, samochodów.. oczywiście w dużym uproszczeniu, aby miały satysfakcje z tego, że zrobiły coś same, jednak ja nie widzę problemu w tym co jest na rynku, tylko w tym, że po prostu samo modelarstwo jest przez większość młodszych nie rozumiane i wyśmiewane, czasy się zmieniły i hobby również, w podobnym wieku do mojego (18 lat) znam tylko jedną osobę, która modelarstwem się zajmuję więc zachęcić to najmłodsze pokolenie będzie bardzo trudno . Tak więc podsumowując, według mnie tematów i modeli jest bardzooo dużo i to na pewno nie jest powód braku zainteresowania modelarstwem, kartonowym czy też innym. Ale jeśli miałbym wskazać na idealny model dla młodych to oczywiście model prosty, duży z ładnymi żywymi kolorami , samą tematykę ciężko określić :)

--
Droga do sukcesu jest zawsze w budowie.

 
01-10-15 18:28  Odp: [T] Jaki powinien być model dla początkujących dzieciaków ?
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Idealny model dla początkującego to SE 5A z Małego Modelarza z lat chyba 70-tych. Model prosty do sklejenia ale po sklejeniu nie prezentuje się prymitywnie. Robiłem ten model kilka razy. Raz nawet minimalnie zwaloryzowanym i pomalowanym wbiłem się na pudło w seniorach. A w tym samym numerze był też Fokker DR I. A tak to praktycznie 100% Wasiaków, łatwe i naprawdę nie są to prymitywy typu sylwetkowce.

 
01-10-15 18:52  Odp: [T] Jaki powinien być model dla początkujących dzieciaków ?
Adam Cook - bomb 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 62


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10


 - 25

Ja ze swojej strony uważam, że pierwszy model powinien być bardzo pudełkowo/walcowy. Dlaczego tak? Aby nasz młody sklejacz nauczył się najpierw sklejać podstawowe bryły, nacinać papier przed sklejenie, zwijać oraz złączyć to wszytko razem.
Potem może robić coś jak wszystkie modele Pana Wasiaka i inne tego typu.
Swego czasu zaprojektowałem wydany w WAK-u zestaw towarowy z Tkt48 i tam zastosowałem wszystkie powyższe pomysły.
Fajne są wszystkie modele ze strony Canona czy Paper-replika. Myślę, że właśnie tam powinno się szukać początku zabawy z modelami kartonowymi.
Adam

--
<<<Wszystko co jeździ , a w szczególności po szynach , RULEZZZ>>>

 
01-10-15 19:42  Odp: [T] Jaki powinien być model dla początkujących dzieciaków ?
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Pudełkowe modele samochodów z Orlika.
Jeśli już musi być coś bardziej "męskiego", to mogą być proste czołgi z "Wektor'a" ( Pantera,Tygrys).

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
01-10-15 19:58  Odp: [T] Jaki powinien być model dla początkujących dzieciaków ?
LuZaK 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 16


 - 0

Czołgi z WOPT ;)

--
Pozdrawiam.Andrzej.

Moja strona. https://www.facebook.com/modelarstwoluzaka

 
01-10-15 20:22  Odp: [T] Jaki powinien być model dla początkujących dzieciaków ?
TLB 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 13


 - 3

Właśnie w szkole chciał bym dzieci zaszczepić trochę szeroko pojmowanym modelarstwem. Nie wiem czy mi się uda bo dzieci są trochę upośledzone ale właśnie dla nich kupiłem z Orlika bryły-samochody za grosze. Uważam, że dzieci nie zależnie od wieku powinny najpierw oswoić się z nożyczkami. Tak więc uważam, że powinno zaczynać sie od takich modeli.

--
Feci quod potui faciant meliora potentes...

 
01-10-15 20:29  Odp: [T] Jaki powinien być model dla początkujących dzieciaków ?
Zajonc Poziomka 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 2

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


modele dla dzieci powinny mieć atrakcyjną grafikę , ciekawe malowania, powinny mieć sklejki, czytelne rysunki a przede wszystkim powinny być sklejalne.
Prowadzę modelarnię na którą przychodzą dzieciaki i muszę stwierdzić , że nie wszystkie modele dla dzieci nadają się dla nich. ale większość jest ok.

--
Każdy kilogram obywatela z wyższym wykształceniem szczególnym dobrem narodu.

 
01-10-15 21:11  Odp: [T] Jaki powinien być model dla początkujących dzieciaków ?
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Jacek - myślę, że modeliki takie jak "Adaś", czy Twój "podnośnik" to modele akuratne dla dzieci. Proste bryły, proste patenty, ale mocno kolorowe. Jeśli ktoś sklei taki model, albo "kanciaste" autka z Orlika, to może przejść nieco wyżej.

Ja myślę, że można zrobić "modę na bycie oryginalnym". Tu wielką pracę robi choćby Marcin "Chudzma". Propagujmy też modelarstwo na fejsbukach i tym podobnych. Niech młodzież wie, że jest coś takiego jak modelarsto z mediów, które zna i kocha. Niech sie w tych mediach chwali swoimi "analogowymi" dziełami.

Ty rób dalej to, co ostatnio podesłałeś. W weekend będzie sklejony egzemplarz próbny, a modelik wstawimy na stronę ku dobru przyszłych pokoleń.

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
01-10-15 21:51  Odp: [T] Jaki powinien być model dla początkujących dzieciaków ?
LuZaK 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 16
Galerie - 16


 - 0

Viking, Czy możesz podać link do Twojej/Waszej strony na fejsbukach?

--
Pozdrawiam.Andrzej.

Moja strona. https://www.facebook.com/modelarstwoluzaka

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 5Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024