FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
22-09-15 13:37  [R] ORP Orkan
Broda Geodety 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Panie i Panowie, koty i psy oraz wszyscy inni którzy tu zajrzeli. Witam serdecznie w relacji z budowy pierwszego po długiej przerwie modelu kartonowego. Relacja powolna, snująca się i w ogóle, ale z założenia ma być dokończona.
Inne ważne założenia:
- na modelu ćwiczymy różne techniki
- model będzie pomalowany
- model uplastyczniamy, ale nie doktoryzujemy się z dokumentacją

Pod nóż poszedł ORP Orkan wydany przez GPM w roku 1998.



Jest to wygląd modelu z samego końca służby (w takim malowaniu zatonął).
Opracowanie ręczne, w standardzie końca lat 90-tych, ale z dodaną waloryzacją. Wiele rzeczy jest mocno uproszczonych lub nawet pominiętych. Niestety pominięte też są rysunki, a te które są tylko też nie rozwiewają wszystkich wątpliwości. Na szczęście są zdjęcia gotowego modelu, które nieco wyjaśniają.



Na początek pomęczyłem łodzie oraz jedną z rufowych wyrzutni bomb głębinowych. Ponieważ w modelu wyrzutnie są jedynie prostymi kostkami postanowiłem je trochę na czuja uplastycznić.

Post zmieniony (22-09-15 13:53)

 
22-09-15 14:38  Odp: [R] ORP Orkan
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Zasiadam z miłą chęcią w pierwszym rzędzie i kibicuję. Powodzenia!

--
Pozdrawiam Darek

 
22-09-15 14:40  Odp: [R] ORP Orkan
krzysztof   

Przy skali 1/200 i projektowaniu ręcznym pominięte są elementy,które są małe w oryginale.
Przykładem jest nr MM z modelem BATOREGO w skali 1/300.Przy skali 1/150 model jest
do b.dobrej waloryzacji.Czy jest autor który opracuje model ,tego niszczyciela?

 
22-09-15 15:09  Odp: [R] ORP Orkan
Broda Geodety 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

@krzysztof
Do końca się z Tobą nie zgodzę. Przez moje ręce przeszła ORP Burza wydana w 1996 przez MM (nie wiem czy to było nowe, czy starsze opracowanie), ale np. rufową wyrzutnię bomb głębinowych miała opracowaną jako kratownicę i to załadowaną bombami.
Brakuje też takich elementów jak np. wiosła do pontonów, czy koła ratunkowe.

Jednak te uproszczenia, to jeden z argumentów które przemawiały za modelem. Pozwoli mi to poćwiczyć ulastycznianie modelu (moim mentorem jest tu np. Art), a jednocześnie wykończy mnie ilość szczegółów. na super realistyczne modele jeszcze przyjdzie czas.

 
22-09-15 15:31  Odp: [R] ORP Orkan
pieczarek   

To i ja zasiadam na widowni. Powodzenia!

--
pozdrawiam Kuba

 
23-09-15 09:42  Odp: [R] ORP Orkan
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Nie przekonuje mnie ta zrzutnia bomb. W modelarstwie chodzi o to żeby element który wykonujemy przypominał choć trochę oryginał. Tu tego nie widzę. Na razie to kloc betonu z metalowymi obejmami ;-)
Jeżeli nie chciałeś ażurować tej zrzutni to może pokusisz się na coś w tym stylu
http://s247.photobucket.com/user/Chrisss90/media/obraz053.jpg.html
Malowaniem i cieniowaniem można osiągnąć niezłe efekty.
Zrzutnia przede wszystkim za ciemna.
Ja bym zrobił jaśniejszą. W kolorze burt i nadbudówek bo tak były malowane. Na bokach bym nakleił czarne krążki imitujące załadowane bomby i delikatniejsze paski kartonu wokół imitujące samą ażurową konstrukcję zrzutni.
Paski kartonu jak dałbyś radę to raczej nie na płasko tylko prostopadle.
U mnie tak mniej więcej to wygląda.





Ja przynajmniej tak bym zrobił w uproszczonym modelu.
Życzę powodzenia w budowie :-)

--

Post zmieniony (23-09-15 09:47)

 
23-09-15 10:56  Odp: [R] ORP Orkan
Broda Geodety 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Przez 5 lat na geodezji uczyli mnie, że generalizowanie, to tylko uproszczenie wyglądu, a nie jego zmiana. Czy to skala 1:50 000 czy 1:500 000 to Bałtyk ma wyglądać jak Bałtyk, a nie jak Morze Czerwone.
Dlatego pomimo wcześniejszych założeń, wyrzutnia poszła do zrobienia od nowa. Wzorowałem się jak ten element wyglądał na innych jednostkach, a także jakieś zdjęcie z Orkana udało się znaleźć. Dalej to nie jest w 100% zgodne z oryginałem, ale uważam że jest zdecydowanie lepiej.


od lewej: wg wycinanki, moja wariacja, moja wariacja podparta zdjęciami

[cześć techniczna]
Ponieważ lepiej niż zakładać dziesiątki tematów, będzie mi pisać w tym wątku, od czasu do czasu będę miał pytania o technikę.

1) Na klocku owiniętym paskami widać chropowatości. Sam klocek to kilka warstw tektury sklejonej i szlifowanej. Czy nasączenie klocka cyjanoakrylem wyeliminowałoby taki efekt? Po samym szlifowaniu klocek nie był chropowaty, dopiero po malowaniu to wyszło.
2) Ramka wyrzutni to klejone druty miedziane. Kleiłem klejem uniwersalnym. W miejscach łączenia powstały mniejsze lub większe gluty. Jakie są wasze doświadczenia? Ćwiczyć z klejem (może zmienić sam klej), czy lepiej lutować.

 
23-09-15 14:59  Odp: [R] ORP Orkan
kari   

Broda Geodety, przyglądałem się tym Twoim "wypocinom" i sądzę, że ORP Orkan nie jest godzien nosić na rufie ... sorry tego "czegoś" ;-)
..., a tak to mniej więcej powinno wyglądać:


... oczywiście jest to propozycja, którą można nieco uprościć, ale na pewno będzie się lepiej prezentować.
---------
ps. ostatecznie jak masz możliwość to zeskanuj zrzutnie BG np. z ORP Błyskawica MM 5-6/1981 i będą lepsze niż to "coś"
co przypomina skrzynkę na amunicję ;-)

... zobacz jak te elementy prezentują się w modelu Orkana w skali 1/400 wykonanego przez koleżankę "viltianus":



różnicę widać gołym okiem ;-)
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Post zmieniony (23-09-15 15:10)

 
23-09-15 15:58  Odp: [R] ORP Orkan
Broda Geodety 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Hmm, czyli trzeba pomyśleć nad kolejną wersją :)

Ja zasugerowałem się tym:


Jest to z planów ORP Piorun`a, który był jednostką bliźniaczą. Plany ORP Orkan`a udało mi się zakupić, poczekam co w nich zobaczę.

--edit--
Na śmierć zapomniałem, że na forum Partyzant pokazał swój model Orkana (wyd. KET) i tam jak na dłoni widać ten element.

Post zmieniony (23-09-15 16:01)

 
23-09-15 16:17  Odp: [R] ORP Orkan
kari   

... ORP Piorun (typ N) nie był okrętem bliźniaczym dla ORP Orkan (typ M), ... to, że są na pierwszy rzut oka podobne
nie czyni ich jednostkami bliźniaczymi (różne dt-t).
-------------------------------------------------------------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024