FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
22-08-15 20:23  [G] BF 109 F-4 Trop (A. Haliński, KA 4/2005)
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 

...Niestety nie prezentuje się jak ten:
http://www.dishmodels.ru/gshow.htm?p=3216&lng=E



.
Aparat: Sony Xperia J ST26.

--

 
22-08-15 21:40  Odp: [G] BF 109 F-4 Trop (A. Haliński, KA 4/2005)
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Postaraj się robić zdjęcia na jednolitym tle, będzie więcej widać. Jako że robione telefonem, to ostrość taka sobie, ale z tego co widać to bardzo ładnie wyszedł Ci ten model! Podoba mi się, i byłbym zadowolony na Twoim miejscu. Mnie tak jeszcze żaden Hal nie wyszedł :) Gratulacje!

--
54323031

 
23-08-15 00:03  Odp: [G] BF 109 F-4 Trop (A. Haliński, KA 4/2005)
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Gratulacje! Fajny model

--
Pozdrawiam Darek

 
23-08-15 00:10  Odp: [G] BF 109 F-4 Trop (A. Haliński, KA 4/2005)
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

Super maszyna, kołpaczek baaaaardzo OK, podoba się...

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
23-08-15 14:15  Odp: [G] BF 109 F-4 Trop (A. Haliński, KA 4/2005)
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,nie narzekamy wykonałeś bardzo ładny model kołpaczek miodzio,nic nie stoi na przeszkodzie aby następny Twój model wyglądał tak jak pod linkiem,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
23-08-15 16:04  Odp: [G] BF 109 F-4 Trop (A. Haliński, KA 4/2005)
zbin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
 

Gratuluję, fajny model. Co z anteną się stało?

 
23-08-15 18:49  Odp: [G] BF 109 F-4 Trop (A. Haliński, KA 4/2005)
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 

Faktycznie najlepszy, najdokładniejszy i jedyny taki z moich modeli. Robiłem go jakieś 3 miesiące, od listopada do końca stycznia.
Retusz to akwarelki, miejscami z domieszką wikolu, plus suche pastele - także na elementach drucianych, po uprzednim zagruntowaniu zaprawką akrylową, ze sklepu auto-moto (potem jeszcze raz na to ten akryl). Tak samo arkusze, dlatego model jest ciemniejszy niż gdzie indziej w internecie można spotkać, nie przewidziałem że trochę ściemnieje.


Żeby poszycie spasować maksymalnie dokładnie, każdą krzywiznę szlifowałem na krawędziach, najpierw papierem coś 400, później 500, czy 600 i to przetartym już wstępnie - miałem w tym celu zrobione pilniczki z patyczków do lodów, rozcinanych wzdłuż. Do większych krzywizn - oklejony papierem ściernym wkład z długopisu, albo wykałaczka.
Do tego (pisałem tu kiedyś) - bardzo powolne wycinanie elementów, potem doszlifowywanie naddatków, (lepiej mieć minimalny naddatek, niż wjechać ostrzem przed linię obrysu części).
Po doszlifowaniu, kładłem część na gładkiej krawędzi stołu i przeciągałem oszlifowaną krawędź grubą igłą 2 mm. Dopiero potem formowanie i pasowanie. Po przyklejeniu elementów, krawędzie styku segmentów, też "walcowałem" - tym razem przez kalkę, również tą igłą, albo czymś innym wyoblonym.
Ubytki i nierówności warto delikatnie szlifować, po zagruntowaniu cjanoakrylem (nie wikolem), potem akwarelka, pastela i rozcieńczony lakier akrylowy - praktycznie mało odróżnia się od druku, co zresztą miejscami widać. Natomiast w paru miejscach są jednak niedociągnięcia - i tego nie widać na rozmytych zdjęciach.

Żeby wycinać delikatne, ażurowe elementy, takie jak felgi kół, albo wyposażenie kabiny, wykonałem dłutka: wykałaczka (trzeba w niej zrobić schodek) + ułamane pincetą kawałki żyletek z jednorazówek. Można je też wyginać w łuk, co umożliwia wycinanie takich drobnych, a ostrych krzywizn. Taki fragment żyletki obwiązywałem nitką i zalewałem distalem.
Nie miałem profesjonalnego skalpela, tylko zwykły nożyk do tapet, nie olfa, spęczony nad płomieniem, żeby nie latało ostrze/ Maty do cięcia też nie - tektura.

Kołpak, kształtowany na gumce Pentel (dość miękka i gruba) za pomocą metalowej kulki przyklejonej do gwoździa. Krawędzie natarcia skrzydeł - widać jakie są - można to było zrobić to na mokro, wtedy nie umiałem (i dalej niestety nie potrafię). Należało też oszlifować miejsce gdzie krawędź natarcia łączy się z końcówką skrzydła (te białe) - dokładnie tak jak na statecznikach poziomych, gdzie też zamalowałem te miejsca akwarelką (khaki), potem pastel i rozcieńczony akryl - nie odróżnia się od druku. A na skrzydle się bałem, bo "ta biel" - chyba niepotrzebnie. Nie miałem też białej farbki akrylowej, która wtarta "na suchy pędzel" chyba by zamaskowała te drobne kreski, do formowania poszycia końcówek. I podobnie kołpak.

Nie pomyślałem też aby zaszpachlować i wyretuszować "blachę" łączącą kadłub ze skrzydłem - mogłem to zrobić, skoro dobrze dobrałem kolor do malowania drutów. I to samo te dwie kroplowe osłony na spodzie - brak szlifu i retuszu.

Lufy karabinów, są skręcone z folii aluminiowej. Na to zwykła srebrzanka i pastel, plus lakier akrylowy. Wysunąłem je za bardzo do przodu, żeby wyeksponować, co jest błędem. Ale tak chciałem, bo mi ładnie wyszły. ;/

Linka anteny to cieniutka gumka ze skarpetki. Po około dwóch latach zerwała się. Ne mając dostępu do internetu uznałem, że tak napięta wygląda dobrze, i że udał mi się taki eksperyment z tą gumką.

Pasy uprzęży pilota są zrobione z papierka z pudełka po papierosach (w tamtych czasach rzucane przy drodze, sam nie palę), który ma taką chropowatą fakturę, jakby odwzorowującą parcianą tkaninę (nawet szukałem egzemplarza z jak najdrobniejszą). Podkleiłem kartką z zeszytu i przybrudziłem pastelami po ukształtowaniu.

Post zmieniony (24-02-21 19:00)

Post zmieniony (02-05-21 09:21)

 
24-08-15 05:14  Odp: [G] BF 109 F-4 Trop (A. Haliński, KA 4/2005)
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 



Post zmieniony (23-05-21 15:33)

 
24-08-15 09:30  Odp: [G] BF 109 F-4 Trop (A. Haliński, KA 4/2005)
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Przepraszam, ale nie bardzo rozumiem, czemu zostałem osobiście wywołany... Poradnią psychologiczną się nie mianowałem i nie mam zamiaru, a tym bardziej na forum publicznym... Mógłbyś mi wyjaśnić o co Ci chodzi?

--
54323031

 
24-08-15 16:49  Odp: [G] BF 109 F-4 Trop (A. Haliński, KA 4/2005)
mirosław   

Na Forum:
Galerie - 3
 



Post zmieniony (23-05-18 11:20)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024