FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
31-07-15 09:32  [R/G] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
PiterCK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Witam wszystkich forumowiczów. Jest to mój pierwszy temat na tym forum i zamierzam doprowadzić go do końca. W życiu skleiłem tylko jeden model kartonowy, a mianowicie drezynę pancerną Tatra.
Burza jest moim drugim modelem. Temat zakładam ponieważ liczę na parę uwag i podpowiedzi oraz troszkę motywacji do dalszej pracy.

Nie przedłużając:
To jest model który zamierzam skleić:


Taką podstawkę roboczą wykonałem, aby mieć na czym stawiać kadłub podczas prac:


Jak na razie jedynie zacząłem szkielet:


Dodam tylko że zamierzam skleić cały kadłub, nie tylko do linii wody. Następny post dodam kiedy skleję wszystkie wręgi. Jeżeli ktoś ma jakieś sugestie albo cenne porady będę bardzo wdzięczny.
[PS] Jaki hosting zdjęć polecacie? Jak narazie wrzuciłem na wstawkę, ale nie wiem czy jest on odpowiedni do warunków forum.
Pozdrawiam.

Post zmieniony (11-07-16 10:49)

 
01-08-15 11:57  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
PiterCK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Dziękuję wszystkim za miłe słowa i porady. Wezmę je sobie do serca.
Zdaję sobie sprawę, że wręgi muszą wyjść dobrze aby cały kadłub był prosty. Właśnie skończyłem część nadwodną szkieletu i musiałem podkleić na szczycie wręg niższego pokładu kawałki kartonu bo okazały się za niskie (podłużnica wystawała do góry o jakieś 0,5mm).
W paru miejscach musiałem skrobać wręgi nożem bo troszkę wystawały na boki.
Zdaję sobie sprawę, że kadłub nie wyjdzie idealnie ale kiedyś trzeba się nauczyć :)

Przy okazji odkryłem co robiłem źle: tnąc nożykiem gruby karton nie trzymałem narzędzia idealnie pionowo i początkowe wręgi wyglądały tak: /==========/ Musiałem dokonywać poprawek. Ale dalsze wręgi wykonałem poprawnie. Od teraz będę się pilnował.

Podłużnice:


Całość:


Wręgi już po retuszu (na takim zbliżeniu krawędzie wydają się strasznie krzywe, ale to brzegi kartonu i kontur się tak pofałdował, na żywo nie wygląda to źle):


Starałem się, aby tło było w miarę jednolite i dobrze oświetlone. Kadłub jest duży więc całościowe zdjęcia trudno zrobić, za co przepraszam )

Czy zanim zacznę wycinać elementy widoczne na gotowym modelu muszę o czymś pamiętać? Przy niektórych modelach czytałem, że ludzie nasączają czymś karton przed wycinaniem, czy jest to konieczne?
Drugie pytanie, czym robić retusz krawędzi? Całego modelu nie zamierzam malować, jednak krawędzie wypadałoby czymś maznąć. Im więcej czytam tym mniej wiem. Niektórzy polecają rozpuszczone pastele, dla początkującego jak ja chyba wystarczy, prawda?

Post zmieniony (01-08-15 12:10)

 
01-08-15 13:29  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
PiterCK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Ryszard: mnie właśnie o to chodziło, że przechylałem na boki nożyk. Teraz będę się pilnował.

killy9999: Tekturka ma wg sklepu papierniczego 1,55mm a w instrukcji modelu pisało, że ma mieć 1-1,5mm. Więc jest tylko minimalnie grubsza od tego co być powinno, ale nie mogłem namierzyć takiej idealnie 1,5 więc skorzystałem z takiej.
Jak mierzę razem z kartonem z wycinanki to ma mniej niż 2mm razem.
Planuję kupić suwmiarkę, żeby móc mierzyć takie rzeczy dokładnie.

--

 
03-08-15 15:07  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
PiterCK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Mała aktualizacja.
Czekam na zamówione nożyki do skalpela, ponieważ mój stary nożyk z marketu zrobił się tępy i nie da się nim kroić. Wyciąłem nim na siłę kawałek pokładu i nie jestem zadowolony, wyszedł krzywo troszkę.
Zająłem się więc bulajami. Zrobiłem parę na próbę i wychodzą bardzo ładne:


Zwinąłem drut w sprężynkę, położyłem ją na stole i wkładając do niej nożyk odcinam po jednym oczku, taki sposób z opisanych na forum wydał mi się najprostszy:


Czekam na dostawę maty do cięcia oraz ostrzy skalpela. Wtedy wycinanka ruszy do przodu. Muszę również kupić coś do retuszu. Póki co zajmę się bulajami właśnie.

--

Post zmieniony (03-08-15 15:14)

 
03-08-15 17:35  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
PiterCK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Doody, to jest drucik z kabla antenowego, ale cieńszego niż ten zwykły biały.

Tak to wygląda na modelu:

Z lewej strony jest już zrobiona dziurka 3mm (bulaje mają około 2,5mm, ciężko zmierzyć bo są bardzo nieprecyzyjnie wydrukowane) i wsadzone kółeczko. Z prawej kółeczko jest tylko położone w miejscu bulaja (bulaju?)
Czy myślicie, że może zostać tak? Czy powinienem poszukać cieńszego drucika?

Aha, i najważniejsze! Przedstawiam wam mojego dzielnego pomocnika przy sklejaniu burzy:

 
03-08-15 21:19  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
PiterCK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Andreas: na pewno sporo racji jest w tym co mówisz, szczególnie o tym Sienkiewiczu.
Jednak w tym momencie wycinać nie mogę bo nie mam nożyka, więc formuję kółeczka.
Po drugie kiedy kończyłem model drezyny już myślałem co mogłem dodać we wcześniejszej fazie a co zrobić lepiej. Im więcej kleję tym większą chrapkę mam na takie detale. Nie chciałbym potem pluć sobie w brodę, że mogłem zrobić to lub tamto, ale teraz za późno. A bulaje to w sumie troszkę odpoczynku od cięcia w kartonie, dziś formowałem kółeczka i słuchałem audiobooka więc jest to raczej lekkie i przyjemne zajęcie.
Mając dopieszczony kadłub chyba będę miał większą motywację, żeby ładnie zrobić górę.

Dziękuję za Twój post, ale chyba pozostanę przy bulajach. Może będę żałował, ale to się okaże. :)

 
04-08-15 14:14  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
PiterCK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Kalafior: Czytałem jego relację na kartonworku, i właśnie pojawił się u mnie ten sam problem, czyli za długi i źle spasowany pokład:




Tylna część pokładu ogólnie pasuje do wręg, poza końcówką, która wystaje około 2mm.
Natomiast środkowa część pokładu też pasuje do wręg, poza ostatnią (na drugim zdjęciu w okolicy pola 65) no i nie pasuje do tylnej części pokładu. Trzeba będzie to dociąć, bo jak widać wycinanka naprawdę kiepsko spasowana (wystarczy zerknąć na nadruk i te czarne linie, wcale do siebie nie pasują.
Oczywiście nic jeszcze nie kleiłem, na razie przymierzam na sucho.

Edit: Przyciąłem pokład, wyszło całkiem ładnie, choć na początku się przeraziłem kształtem rufy jaki mi wyszedł. Ale udało się ładnie podpiłować.
Zrobiłem również podpórki, ponieważ połączenie pokładów wypadło "w powietrzu" i bałem się , że na rogach będzą wyginać się w dół:


Post zmieniony (04-08-15 15:01)

 
05-08-15 18:26  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
PiterCK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Niestety nie mam tyle czasu ile bym chciał na klejenie, dlatego postępy idą powoli.

Najpierw odpowiem na parę postów.
Doody: Pomysł z dyskietką rzeczywiście ciekawy, niestety wiosną robiłem w domu remont i ostatnie okazy dyskietek poszły w kosz :(

Ryszard, Kalafior: Zastanawiam się, czy przy tak małych otworach jakiekolwiek światło wpadnie do środka tak aby było widać przez okienka, czy wnętrze jest białe, szare czy różowe? Początkowo gdy ten pomysł się pojawił byłem przekonany, że nic a nic nie będzie przez nie widać. Macie może inne doświadczenia?
Problem pojawić się może tam, gdzie akurat wypadnie wręga i dlatego przemyślę sprawę dokładnie

Zbig:

Więc eksperymentowałem trochę z cieńszymi drucikami i średnicami, wybór padł na nr 2 (wcześniej był nr 5). Od razu wyjaśniam: powinny być mniejsze, takie jak nr 3, ale nie pasują mi do wybijaka, nie mam chwilowo w domu wkładu zenith ani niczego czym mógłbym zrobić mniejszy dziurkacz. Idę więc na łatwiznę, zgodnie ze zdaniem niektórych, żebym nie porywał się z motyką na słońce. Już i tak zbyt dużo czasu zmitrężyłem na te okienka. Ja będę zadowolony bo okienka będą (choć trochę za duże). W końcu jest to dla mnie nauka, więc nie będę póki co podchodził do tematu zbyt purystycznie. Dziurki w kartonie już wyciąłem, więc mleko się rozlało, trzeba sobie teraz radzić.

Teraz sprawa retuszu. Wiele czasu poświęciłem na szukanie złotego środka, ale go nie znalazłem. Chodzi o kolor. Jeżeli dobrze kryje krawędzie i białe pola będąc przy tym podobny do koloru części, to jest stanowczo za ciemny kiedy już wejdzie na nadruk. Jeżeli łączy się z nadrukiem to jest za jasny na krawędziach:

Tutaj zrobiłem test, biały prostokąt zamalowałem zrobioną z pasteli i terpentyny farbką. Jest minimalnie za jasny na białym, a po lewej stronie naniosłem go trochę na szary. tu pojawił się ciemniejszy placek. Może powinienem pozwolić odparować mieszance, żeby była troszkę gęstsza i lepiej kryła?
Błądzę jak dziecko po omacku, ale mówcie co chcecie, fajne to jest. :) Takie odkrywanie całkiem nowych dla mnie rzeczy i uczenie się metodą prób i błędów.

 
17-08-15 14:18  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
PiterCK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Kolejna część sklejania Burzy. Przepraszam za taki zastój, ale sklejałem z doskoku, może pół godziny dziennie i nie chciałem dodawać update'ów co każdy element, żeby nie robić spamu.
Skończyłem wręgi denne bez większych problemów, ot szlifowanie i docinanie, a gdzieniegdzie także doklejanie pasków bo wyszło za krótkie.


Później zabrałem się za poszycie dna. I tu zaczęły się schody, ponieważ dopasować to do siebie było czymś wielce brawurowym. Wydaje mi się, że wyciąłem części równiutko, więc albo wycinanka jest zwichrowana albo... "wydaje mi się" to dobre słowo :) Tutaj jeszcze bez końcowych elementów:

Generalnie tragedii nie ma, ale są miejsca gdzie poszycie nie jest dopasowane i robią się schodki. Oczywiście wyginałem elementy na nożyczkach przed formowaniem, tak aby nie powstały zagięcia jednak całkiem tego nie uniknąłem. Cóż, na czymś trzeba się nauczyć, prawda?

Aktualnie wklejam i podklejam bulaje. Niestety nie miałem dostępu do dyskietek, więc załatwiłem to tak: cienki pasek taśmy bezbarwnej śliską stroną przyklejałem butaprenem tak żeby zakrył okienka. Później taśmą izolacyjną zaklejałem całość od spodu. Minusem tego rozwiązania jest to, że gdzieniegdzie jakiś paproch przykleił się do taśmy bezbarwnej zanim ją zabezpieczyłem i go widać. Ale to detal.

"Dziurę" na kotwicę też wyciąłem, wkleiłem tam troszkę większe kółeczko z drutu a od spodu wykonałem taki cylinder, żeby było wrażenie głębi a łańcuch kotwiczny mógł wychodzić z wnętrza kadłuba.

Problem teraz powstał taki, że gdy dopasowuję poszycie burt do kadłuba tak aby równiutko pasował w miejscu gdzie pokład górny łączy się z dolnym to z przodu brakuje mi około milimetra. Akurat z części dziobowej dna jestem bardzo zadowolony, bo mi wyszła i nie chciałbym jej kroić. A przyklejałem ją cyjanopanem, więc raczej nie da rady jej odkleić, przyciąć i przykleić na nowo. :( Nie wiem jak załatwię tę sprawę. Jakieś pomysły?

 
17-08-15 15:55  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
PiterCK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

stary: ale ja nie mierzę od tyłu, tylko od połączenia wyższego i niższego pokładu. Tam gdzie burta nagle robi się niższa. Tam nie da się przesunąć poszycia do przodu.

 
26-08-15 08:27  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
PiterCK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Każdego dnia coś tam sklejam, prace idą do przodu, zapał pozostaje na bezpiecznym poziomie.

Ostatnie dni uświadomiły mnie, jak dziwnie opracowany jest model. Numery części w instrukcji różnią się od tych na wycinance. Ba! Na wycinance znalazłem też białe pole gdzie numer części do przyklejenia w tym miejscu także się nie zgadzał. Ale korzystam ze zdjęć innych modeli i dzięki temu jakoś idę do przodu.

Przy wałach napędowych użyłem drutu średnicy 2mm zamiast 1-1,5 jak jest w instrukcji do tej wersji, ponieważ w nowszym opracowaniu Burzy z Małego Modelarza 12/2002 (mam PDF) tak jest napisane. Uznałem że grubszy bardziej mi się podoba, a nowsze opracowanie powinno być dokładniejsze. Oczywiście poza opisem na częściach dennych nie było żadnego zaznaczenia w którym miejscu wały powinny wchodzić w pokład i gzie przykleić wsporniki. Musiałem improwizować na podstawie zdjęć.


Przy budowie nadbudówek kotłowni większych problemów nie było, jedynie przednia część była za nisko i musiałem dokleić tekturę żeby "dach" równo pasował.

Komin główny nastręczył mi problemów, ponieważ źle dopasowałem górną i dolną część przez co powstało takie brzydkie przejście. Chciałem je załatać, a że szpachli nie mam to postanowiłem użyć plakatówki. Wyszło tragicznie. Dlatego poszedłem na całość i pomalowałem cały komin.



Myślę, że wyszło nie najgorzej. Są widoczne smugi po pędzlu, jednak kolor na żywo jest identyczny jak na kartonie. Generalnie nie rzuca się w oczy, że komin jest inny niż reszta, a to chyba dobrze.

 
20-09-15 19:26  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
PiterCK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Bardzo dawno nic nie wrzucałem ale w sumie nie chcę spamować. Prace powoli bo powoli ale idą do przodu.
Podstawowa rzecz: zakupiłem za 5zł szarą farbkę Pactra i to był strzał w dziesiątkę. Teraz jak mogę malować takie rzeczy jak np. druciki widzę dużo więcej możliwości w tworzeniu detali.

Po kolei. Komin przedni, przewód parowy, syrena itp. Jeszcze nie miałem farbki jak to kleiłem, ale chyba zostawię tak jak jest. W tle widać okienka "świetliki" zrobione naprawdę cieniutkim drucikiem.


Potem przyszedł czas na przednią nadbudówkę. Tu już miałem farbkę i spróbowałem zrobić reling. Wyszło całkiem ładnie jak na mój gust.


A tutaj wersja ulepszona. Dolna część to dwa cieniutkie druciki skręcone razem i pomalowane. Ma to wyglądać jak stalowa linka, i chyba tak wygląda.


Tylna część nadbudówki


Tutaj dodane tylne schodki i gniazda na szczycie. Barierki przy schodkach zrobione z siatki do docierania gładzi, tak samo jak drabinka.

Nadbudówka jeszcze nie jest przyklejona, dlatego te podpory nie przylegają tak jak powinny. Prace będę powoli pchał do przodu bo cały czas mi się chce i się nie poddam, ale nie oszukujmy się, mój model nie jest tak ciekawy jak starych wyjadaczy, dlatego nie będę spamował i pisał posta po każdym ukończonym elemencie. Pozdrawiam.

 
08-01-16 16:27  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
PiterCK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Wracamy do relacji. Po prawie czterech miesiącach przerwy. Przerwa spowodowana jest tym, że w międzyczasie będąc na urlopie zacząłem sklejać Focke-Wulfa 190 z Małego Modelarza, i uparłem się że skończę najpierw jego, zanim wrócę do burzy. Gdybym go zostawił, już by tak został bo strasznie źle mi się go sklejało.
Sprawca zamieszania:


Więc w tym roku zacząłem ubierać pokład w ozdoby :)
Bomby głębinowe i zrzutnia:



Nadbudówka kuchenna:




Całość wygląda w tym momencie tak:


Przepraszam za niską jakość zdjęć zmuszony jestem robić je telefonem :(

Działa i obronę przeciwlotniczą zamierzam zrobić na samym końcu, już po omasztowaniu i relingach, gdyż uzbrojenie statku zrobi z niego pełnoprawny okręt wojenny i ma to być ostatni akcent. Tak to sobie przynajmniej wymyśliłem.

Post zmieniony (08-01-16 16:30)

 
24-01-16 18:57  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
PiterCK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

@Halogen: Fakt, moje przeoczenie.

Do stoczni przyszła inspekcja BHP i zalecili wyposażenie okrętu w szalupy. Łapówki dać nie mogłem, więc przystąpiłem do pracy nad sprzętem ratunkowym.
Na pierwszy ogień poszły łódki:




Dałem do porównania szalupę oryginalną, oraz tę z plandeką dorobioną dodatkowo. Zrobiłem je z torebki po herbacie. Najpierw odrysowałem kształt szalupy ołówkiem, potem wybijakiem do dziur zrobiłem krawędzie. Następnie pomalowałem plakatówką, a w końcu te wystające w dół elementy za pomocą SuperGlue przykleiłem do burt. Co sądzicie o takim efekcie? Dźwig do spuszczania szalupy na wodę jest ze spinacza, a linki z cienkiego drucika oplotowego.

Dziś zrobiłem pontony:


Powiem tak: zoom w aparacie jest bezlitosny. Na żywo wyglądają całkiem fajnie i równo pomalowane. Tutaj to jakaś masakra. Wiem, że mogłem porobić paseczki z taśmy malarskiej i zrobić to o wiele równiej, ale mimo wszystko jestem zadowolony z efektu.

Teraz pytanie: czy jest jakiś dobry sposób na zrobienie kół ratunkowych? Myślałem nad wykonaniem ich z cienkich kabelków z czerwoną izolacją, zwiniętych w kółko i z namalowanymi paseczkami tippexem. Nie wiem tylko czy znajdę odpowiedni kabelek i czy da się to wykonać tym sposobem.

Post zmieniony (24-01-16 18:59)

 
08-06-16 21:04  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
PiterCK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Miło jest mi oznajmić, że model został ukończony. Muszę tylko zabrać go w plener i porobić fotki aparatem.

Póki co czas na małe podsumowanie.
Wykonanie modelu zajęło mi 11 miesięcy. Jednak gdyby nie długie przerwy w klejeniu to myślę, że uwinął bym się w jakieś 4-5 miesięcy.
Był to drugi model który w życiu rozpocząłem (trzeci, który skończyłem gdyż w międzyczasie wykonałem Fw-190).
Z uwagi na moje nikłe doświadczenie jestem bardzo zadowolony z efektu, mimo iż wiele błędów rzuca się w oczy. Brakło mi jednak umiejętności, aby zrobić je poprawnie za pierwszym razem, oraz cierpliwości aby je poprawić ;)
Dziękuję tym ludziom, którzy zerkali od czasu do czasu na relację, a szczególnie tym nielicznym, którzy pisali swoje wrażenia oraz porady. Mam nadzieję, że moje kolejne relacje będą prowadzone z większą regularnością i skrupulatnością.

Umieszczę tylko jedno zdjęcie całości, mam nadzieję, że w Niedzielę zrobię porządną sesję i zamknę relację galerią.




--

 
09-06-16 05:22  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
PiterCK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Dziękuję Panie Mucha za rady, wszystkie są dla mnie cenne na tym etapie doświadczenia.

Jednak musisz poczekać na lepsze zdjęcia, ponieważ olinowanie jest, jednak go nie widać. Bandera będzie, ale musi mi ja brat wydrukować :-)
Co do dział, to są zrobione właśnie z igieł :-) grubość jest oczywiście zbyt duża, ponieważ żeby zachować skalę musiałbym zrobić je prawie tak cienkie jak działka plot. Jednak jest to uproszczenie, którego dokonałem świadomie aby dodać pazura burzy :-) Wiem wiem, nie powinienem...

Pozdrawiam.

 
11-07-16 10:48  Odp: [R] ORP Burza, Mały Modelarz 6/96 1:200
PiterCK 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Trochę później niż obiecywałem ,ale w końcu jest galeria końcowa:

LINK DO GALERII BUDOWY




Teraz rozpocząłem budowę radzieckiej ciężarówki ZIS 6, której relację będę również prowadził na forum.
Dziękuję za oglądanie, komentowanie i pomoc.
Piotrek.

Post zmieniony (11-07-16 11:00)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024