FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 53 z 70Strony:  <=  <-  51  52  53  54  55  ->  => 
21-08-16 21:17  Odp: Nowości wydawnictwa proArte
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

"... z udziałem pantonu srebnego".
Bardzo to mądre (!) tylko brak numeru bo to skala !

 
21-08-16 22:59  Odp: Nowości wydawnictwa proArte
proArte   

Ryszard dziękuje za pokazanie literówki.
Ale nie rozumiem uwagi z numerem co ma do tego skala.

--
wydawca Piotr Machalewski
http://polish-made.com/pl/producer/PROARTE/35

 
22-08-16 09:33  Odp: Nowości wydawnictwa proArte
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

Czytałem przed chwilą burze w relacji u Cevy. Powiem wam że zgadzam się tym co Łukasz pisze z kilku powodów.
1 sprzedajecie wregi wycinane laserowo. Nie po to się kupuje tego typu wregi żeby je jeszcze szlifować, bo wtedy takie wregi nie mają racji bytu i wystarcza te drukowane w wycinance.
2 standardowo grubość bristolu jest w granicach 0,25 mm, a nie problem by wydawca udostępnił takie arkusze projektantowi, ewentualnie projektant kupił sobie blok techniczny.
Projektant po prostu leci na łatwiznę i lenistwo. Nie chcę mu się po prostu przy projektowaniu uwzględniać grubości poszycia w stosunku do wreg. Jakoś tego problemu nie ma choćby wydawnictwo Kartonowa Kolekcja i tam praktycznie wregi nie wymagające szlifowania, a jeśli już to kosmetyczne poprawki i z tego co mi wiadomo to modele tam są ręcznie projektowane.

--
Im trudniejsza jest walka, tym większe będzie zwyciestwo!
"w życiu jest dobrze, gdy jest dobrze i nie dobrze, bo gdy jest tylko dobrze to niedobrze"

 
22-08-16 09:38  Odp: Nowości wydawnictwa proArte
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Nie chodziło o literówkę.
Określenie- "z użyciem pantonu srebrnego" wydało mi się niezrozumiałe bo:
Pantone to skala kolorów opracowana przez firmę Pantone (USA). Skala opisuje ponad 1500 kolorów.
Numery skali oznaczają kolory a dodatkowa numeracja dotyczy metaliczności, lśnienia itd.
Nie ma koloru "srebrnego pantone" a srebrny wg skali Pantone (i tu numer).
Pozdrawiam

 
22-08-16 10:40  Odp: Nowości wydawnictwa proArte
proArte   

Ryszardzie dziękuje za wyjaśnienie. Wszystko się zgadza choć w systemie Pantone jest tak naprawdę tylko jeden kolor srebrny czyli Pantone 877 - są oczywiście kolory metaliczne zbliżone do czystego srebra z domieszkami innych barw w systemie Pantone Metallic :) ale o nich nie mówiłem.

Bizon nie chodzi o grubość wręg tylko grubość papieru stosowanego do druku całości. Długość obwodu np koła to 2(Pi)R prawda - czyli przyjmująć iż błąd na wrędze wynosi 0.1mm to każda 0.1mm błędu na promieniu to około 0.63mm długości. Niby łatwa sprawa. To znaczy że Marek nie uwzględnił grubości podklejek i dlatego błąd wyniósł ponad 1mm ponieważ grubośc papieru na którym drukujemy wynosi około 0.18 mm. Dlaczego więc tego nie robi. Robi - tym razem jednak prawdopodobnie zastosował na testowe modele papier o innej grubości i nie uwzględnił tego. Błąd jest oczywisty dlatego też będziemy dokładać arkusz z poprawionymi wręgami a wszyscy którzy już kupili będą mogli je pobrać cyfrowo. Nikt tego nie kwestinował. Nie wiem ile modeli sprzedawanych na rynku ma takie błędy u nas Fiat jest pierwszym przynajmniej mam taki sygnał. Ten sam feller mają dwa fiaty wydane w lipcu. Następne jednak już poprawimy. Sprawdzamy też Beaufightery - aby nie mięć takich problemów bo modele duże. To chyba wszystko.

--
wydawca Piotr Machalewski
http://polish-made.com/pl/producer/PROARTE/35

 
22-08-16 10:51  Odp: Nowości wydawnictwa proArte
RAVEN6   

Nie wiem, jak wygląda sprawa z tym Fiatem, ale w projekcie Bf-109E wszystkie wręgi pasują idealnie. Stosowałem wręgi wycięte laserem do tego modelu. Tu link do mojej relacji, na dowód, że piszę prawdę:
http://kartonowki.pl/index.php?mA=theMenu&wM=3&forA=theArticle&forI=2993&offsetforI=0#forum0
Co do Fiata to mam pytanie do Wydawcy - czy errata obejmie wręgi wycinane laserem? Tzn. czy obecnie sprzedawane będą już wręgi poprawione? Choć osobiście uważam, że to burza w szklance wody - jak ktoś ma z tym taki problem to informuję, że wynalazłem rozwiązanie - to cudowne urządzenie nazywa się "papier ścierny". Wystarczy delikatnie przetrzeć nim wręgę po obwodzie i będzie pasować jak ulał;-) A kosztuje parę złotych za duży arkusz (wystarczy nawet na tego Beaufightera).

 
22-08-16 11:55  Odp: Nowości wydawnictwa proArte
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Wydawca przyznał się do błędu, chwała mu za to, nie chowa głowy w piasek, tylko stara się błąd naprawić.
Jak już wiele osób napisało wcześniej w tym i w innych wątkach nie po to kupujemy w XXI wieku modele, laserowe wręgi itp, żeby je potem przerabiać. Papier ścierny ma służyć do dopieszczenia elementu,a nie przerabiania jego. Inaczej w modelu można zamieścić 10 kółek o średnicy 5cm dwadzieścia prostokątów i każdy przy pomocy papieru ściernego i szpachli zrobi sobie model jaki będzie na okładce. Nie tędy droga.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 
22-08-16 12:38  Odp: Nowości wydawnictwa proArte
RAVEN6   

Rajkub - ale chyba widzisz różnicę między koniecznością spiłowania wręgi o te około 0.15 mm wgłąb a spiłowaniem jej o np. 1mm wgłąb? Do tego pierwszego papier ścierny właśnie nadaje się idealnie - przy projekcie na pojedynczą wręgę zajmie to nie więcej niż 10 minut na cały kadłub.
Nie mówię, że to nie błąd, ale jest on po prostu tak błahy, że ta dyskusja zaczęła mnie bawić i zająłem w niej stanowisko. Może lepiej kupcie sobie Panowie, którym to przeszkadza, klocki marki Lego - tu nie trzeba nic doszlifowywać, mamy XXI wiek, te klocki kupicie sobie w każdym markecie. BTW: U Hala ponoć opracowania nie uwzględniają grubości kleju - czyli albo skleja się je bez jego używania (śliną? dymem z ogniska?) albo wręgi też trzeba szlifować żeby znalazło się miejsce na klej. A tam same ochy i achy, a tutaj wiadra pomyj.
Nie kwestionując geniuszu Cevy jako modelarza (jego Fiat będzie na pewno dużo lepszy niż mój Bf-109E-1, gdzie przesadziłem ze śladami eksploatacji) pozwolę sobie zwrócić uwagę, że pastwi się on nad chyba każdym modelem, który skleja. Pamiętam jak bodajże F-104 Pana Mistewicza zebrał cięgi i wylądował w koszu, podczas gdy znaczna część modelarzy jakoś potrafiła skleić go bez problemów. No, ale dla Cevy problemem są niespasowania rzędu 0,1-0,2 mm.... A większość tyle gubi tnąc raz po wewnętrznej a raz po zewnętrznej krawędzi linii obrysu - a model i tak wychodzi ładny... Jakbym kierował sie narzekaniami Cevy to nie kupiłbym żadnego modelu, który on skleja, bo w każdym jest coś nie tak... Przynajmniej o te 0,1mm... ;-)

 
22-08-16 12:57  Odp: Nowości wydawnictwa proArte
Fotogrimes   

Szlifowanie wręg to żaden problem i nawet w projekcie Mesia który ostatnio był wydany w MM trochę szlifowałem mimo że to projekt bardzo dobrego projektanta. To jest *******a.
Mi się w oczy rzuciła natomiast inna kwestia. Ostatnio kupiłem Mesia E "Bitwa o Anglię" z Pro Arte i mam ogromną chęć go skleić bo ma przepiękną grafikę, no i tu jest jedna boląca kwestia...
Dlaczego nie ma w wycinance wewnętrznej strony ramki oszklenia?
Trochę też mało rysunków montażowych.

 
22-08-16 12:59  Odp: Nowości wydawnictwa proArte
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

Niestety miałem do czynienia z opracowaniami tego autora i bardzo ostrożnie podchodzę do deklarowanych "0,15".
Kupuję, płacę, wymagam DOBREGO opracowania. Inaczej kartka brystolu, cyrkiel, linijka i sam sobie kreślę.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 53 z 70Strony:  <=  <-  51  52  53  54  55  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024