FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
20-05-15 11:22  [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Informuję, że jest dostępny model HMS Good Hope w skali 1:200:



23 arkuszy A4 z elementami plus 1 A4 na szablony
12 stron opisu i rysunków
Stan okretu na ile to możliwe odtworzony na rok 1914.

Jest to przeskalowany model z 1:300 więc podgląd taki sam:



Przykład arkuszy z elementami.




Rysunki klasyczne, może nie tak efektowne jak rendery 3D, ale powinny być bardziej czytelne:




Cena modelu 70 zł. Mimo mniejszej objętości cena taka sama jak poprzedniego krążownika Suzuya. Nie będę pisał, że kryzys, wszystko drożeje itp. Powód jest taki, że temat wydaje mi się dość niszowy, muszę kalkulować zwrot kosztów z mniejszej sprzedaży.

W ofercie są także lufy metalowe. Z tym, że będę je miał u siebie po 10 czerwca, na razie się "toczą".. Do osób, które zamówią teraz, doślę je bez dodatkowych kosztów w czerwcu.
//Edit: lufy są już dostępne.

Druk wydaje mi się, że wyszedł bardzo dobrze, z małym wyjątkiem. Uprzedzając uwagi, informuję, że burty wyszły pół tonu jaśniejsze niż komini i nadbódówki. Róznica jest minimalna, ale zauważalna. Dobra wiadomość jest taka, że wszystkie elementy burt są w jednym odcieniu, więc nie będzie rzucającego sie przejścia koloru. Jako "praktyk" mogę powiedzieć, że nie będzie to wpływało na efekt sklejonego modelu, lakierowanie wyostrzy kolory, światło padające pod różnym kątem zatrze różnice. Gdyby problem był istotny prosiłbym o dodruk erraty, ale tu nie mam żadnej pewności, że dodruk wyjdzie lepiej, moze być odwrotnie. Takie rzeczy będą zdarzały się w druku offsetowym, jest to na granicy dokładności tej technoologii. Innym wyjściem byłby druk cyfrowy, ale tego nie chcę..

Pozdrawiam

--

Post zmieniony (12-06-15 09:46)

 
20-05-15 12:00  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Fajnie, że wydajecie w dwóch skalach.
Tylko czemu pominęliście w tym zabiegu Repulse'a. Wiele osób na niego czeka w 1:200.
Dajcie się namówić:)

 
20-05-15 12:56  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Fantom, macie już jakieś konkretne plany dotyczące terminu wydania HMS Malaya?

Pozdrawiam.

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
20-05-15 15:07  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Kalafior, tak jak kiedyś pisałem, Repulse jest za mało dokładny na 1:200. Musiałbym do niego usiąść i wiele rzeczy poprawić. Może kiedyś... póki co mam większą frajdę z nowego projektu, akurat blisko Repulse-a..

Spychacz, Malaya to na tyle duży i skomplikowany model, że nie jestem w stanie w tej chwili oszacować terminu zakończenia budowy. Ale mam nadzieję, że pójdzie szybciej niż projektowanie Good Hope. GH miał pecha, trafił na dwa duże wydarzenia w moim życiu: dom budowałem i syn mi się urodził (drzewo posadziłem już wcześniej)..

--
wydawca przez małe "w"

 
20-05-15 15:38  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Fantom, nie poprzestawaj na Malaya, idź za ciosem, typ Royal Sovereign czeka nietknięty w kartonie jak dotąd;)

--
Sven

HMS Ark Royal

 
20-05-15 17:12  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Spoko chłopaki, Fantom idzie w dobrym kierunku :-)
Wykupmy tylko poprzednie nakłady co by widać było siłę naszych argumentów, że nie tylko IJN się sprzedaje :-)
Jeśli o mnie chodzi tempo jest OK
Pzdr

 
20-05-15 18:13  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Gratulacje z okazji syna i domu :-)
Fajny model, dobrze, że powstał w skali 1:200.

--
Pozdrawiam Darek

 
20-05-15 18:45  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,biorę w 300 ce z laserami http://www.fantom-model.pl/index.php?spec=budowa

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
20-05-15 18:46  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

a właśnie Fantom, w jakiej skali robisz HMS Malaya ??
Pzdr

 
21-05-15 09:46  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


dokker, chodzi o planowany model, czy surówkę ze zdjęcia? Model jak zwykle planuję w dwóch skalach 1:200 i 1:300. Natomiast surówka na razie powstaje w 1:200, chodzi o rozplanowanie głównej bryły modelu. Potem zacznę sklejać docelowy model w 1:300 "w kolorze"..

--
wydawca przez małe "w"

 
21-05-15 10:01  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

A z którego roku będzie HMS Malaya?

--
"Si vis pacem para bellum"

 
21-05-15 10:07  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Jak dla mnie raczej 1:300, zrobiła by mi się fajna kolekcja Brytoli.
Choć to jeszcze tyle czasu.... :-)
Pzdr

 
21-05-15 10:09  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Na 1943.. Jest wiele zdjęć z tym kamuflażem.

Jest też ciekawy kamuflarz na 1941, ale istnieje tylko jedno zdjęcie na jedną burtę. Gdyby było więcej może wybrałbym tą konfiguracje..

--
wydawca przez małe "w"

 
21-05-15 10:15  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
yogi 

Na Forum:
Galerie - 10
 

zatem prosimy o jak najczęstsze aktualizacje wrzutek na stronie z budowy Malayi..

 
21-05-15 13:50  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Fantom, gratuluję syna, domu, no i drzewa, i czekam niecierpliwie na Malayę.

Pozdrawiam.

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
12-06-15 09:45  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Informuję, że dotarły do mnie lufy. Do tych, którzy zamówili wcześniej, wysłałem je dziś rano.

--

Post zmieniony (12-06-15 09:47)

 
12-06-15 10:16  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Darecki w takim tempie żadna z głównych flot WWII nie ma u Ciebie szans ;) Vanguarda też zrobiłeś? Poza tym gdyby ktoś Ci rzucił temat: Anson, Howe, Duke of York to powstałoby to niemal jednocześnie ;)

--
Sven

HMS Ark Royal

 
14-06-15 19:57  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
w_kowalik   

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Akurat jak skończę Good Hope i Suzuya będzie Malaya. Biorę w ciemno 1/300.

 
16-06-15 20:40  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


No fajnie, że wszyscy sobie popisali, niekoniecznie na temat. Ja ze swojej strony życzyłbym sobie tylko, aby te model powstały nie tylko na podstawie Profili Morskich. "British Battleships of World War Two" Ravena i Robertsa to podstawa, Profile powstały właśnie głownie na tym, dodając przy okazji kilka przekłamań niestaty. Lepiej sięgnąć do źródeł...

O planach stoczniowych nawet nie marzę...

--
wydawca przez małe "w"

 
17-06-15 14:49  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
w_kowalik   

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

HMS Malaya robiłem kiedyś z planów w "Modelarzu". To był mój pierwszy model robiony od podstaw. Do dziś pamiętam architekturę. Bardzo przyjemnie będzie go sobie z Fantom Model skleić.

 
17-06-15 15:21  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Do tego trzeba dodać coś takiego jak np. plany od Haruo Takami (ten od japońszczyzny, słynne Miyukikai), który ma min plany takiego HMS Valianta i HMS Queen Elizabeth (1944) po rekonstrukcji przedwojennej, skala 1:300, aż się prosi o modele.

--

Post zmieniony (17-06-15 15:32)

 
17-06-15 15:37  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
w_kowalik   

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Nie, nie. Malaya to świetny pomysł. Valiant w ostatecznej wersji to już nie to. Mnie te skrzynie nadbudówek, co to je Dżemojady wymyśliły na typie Nelson\Rodney i potem stawiały gdzie się dało, nigdy się jakoś nie podobały. A trójnożne pagody to co innego, sam miód.
Malaya ma do tego niesamowitą bo zarazem masywną i zwalistą (przez łączone kominy i hangary na burtach) sylwetkę ale ze staroświeckimi kazamatami i rzeczonymi wysokimi masztami - pagodami. Co tu gadać, najciekawszy wizualnie z typu Queen Elizabeth. A typ Queen Elizabeth, najciekawszy (najbardziej udany) z brytyjskich battleshipów.

Post zmieniony (17-06-15 15:45)

 
17-06-15 15:52  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Svenie, Haruo Takami pozostawmy okrety japońskie, dla brytyjczyków trzeba szukać materiałów w UK. Takie moje zdanie :-) Jak wspomniałem najlepiej sięgać do źródeł. A źródła są w planach stoczniowych. Raven, Roberts też z nich korzystali, bo większość detali, które rozrysowali nie da się odtworzyć na podstawie zdjęć. Tylko, że umieścili 1/50 tego co na stoczniówkach.. Kolejne wcielenia, na przykład PM, dodaja tylko swoje uproszczenia, czasem błędy. Podejrzewam, że podobnie jest z Haruo Takami.

Tak więc dla okrętów brytyjskich są tylko jedne słuszne materiały :-)

--
wydawca przez małe "w"

 
17-06-15 16:03  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
w_kowalik   

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Czasem lepiej tych materiałów nie oglądać. Kiedyś Answer wydał "Fuso" a ja kupiłem sobie "Anatomy of Fuso" Skulskiego. I jak porównywałem model z "Anatomią" to wpadłem w depresję. Starczyło mi siły na pagodę. Ale do poprawy było wszystko.

 
17-06-15 16:05  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

W planach stoczniowych mamy tylko tzw. "koncert życzeń" a po zbudowaniu okręt róznił się. Poza tym w planach stoczniowych nie ma detali wyposażenia. Więc pomijając astronomiczne koszty tych planów mamy tylko teoretyczny materiał dla bryły kadłuba i nadbudówek. Raven I Roberts może mieli dostęp do stoczniowych planów po każdej modernizacji, a na pewno do zdjęć na których te detale widać.

Poza tym można sobie kupić niemiecką werrsję:

http://www.amazon.ca/Die-britischen-Schlachtschiffe-Zweiten-Weltkrieges/dp/3763762299

--
Sven

HMS Ark Royal

 
17-06-15 16:14  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
w_kowalik   

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

To ja jeszcze pospamuję:




--

Post zmieniony (17-06-15 16:19)

 
17-06-15 16:27  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
w_kowalik   

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

I coś na temat:


 
17-06-15 16:30  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


I tu się Svenie mylisz .. Na planach Malaya które mam są zaznaczone modernizacje z 1943 z odpowiednimi komentarzami :-)

Co do detali to racja, nie ma ich na stoczniówkach. Ale jest opis co gdzie stało, i wtedy można szukac gdzie indziej.. Oerlikany czy pom-pomy były przeciez wszędzie te same..

Jezeli Raven czy Roberts mieli dostęp do takich zdjęć to nikt inny poza nimi ich do tej pory nie widział...

Cena stoczniówek nie jest aż taka astronomiczna. 1000 zł za komplet dla pancernika to moim zdaniem nie jest duzo, o ile podchodzi się poważnie do roboty. Nie buduję modelu tylko dla siebie (wtedy i PM pewnie by wystarczyły), chodzi o poważne potraktowanie ludzi, którzy mają to kupić. Przecież to jest (prawie) normalny biznes, a ja sprzedaję dorosłym ludziom swój produkt..

--
wydawca przez małe "w"

 
17-06-15 16:39  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Tu Raven, Roberts w cywilizowanym języku:
http://www.amazon.co.uk/gp/offer-listing/0853681414/ref=sr_1_1_twi_1_har_olp?ie=UTF8&qid=1434551838&sr=8-1&keywords=british+battleships+of+world+war+two

Tak na oko 300 zł. Nie wiem czy to dużo. Przecież zawiera materiały do wszystkich BB..

--
wydawca przez małe "w"

 
17-06-15 17:35  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!

FANTOM MODEL napisal: Cena stoczniówek nie jest aż taka astronomiczna. 1000 zł za komplet dla pancernika to moim zdaniem nie jest duzo, o ile podchodzi się poważnie do roboty. Nie buduję modelu tylko dla siebie (wtedy i PM pewnie by wystarczyły), chodzi o poważne potraktowanie ludzi, którzy mają to kupić. Przecież to jest (prawie) normalny biznes, a ja sprzedaję dorosłym ludziom swój produkt.

ARTUR: tak trzymac. W koncu powazne podejscie do tematu od strony wydawcy/projektanta - szukanie dokumentacji u zrodel. 1000zl za dokumentacje to jest raczej skromna cena.

Sven: W zyciu nie spotkalem planow stoczniowych, w ktorych by nie bylo rozrysowanych detali wyposazenia. Nie wiem co rozumiesz pod pojeciem planow stoczniowych. W dokumentacji zdawczo-odbiorczej ze stoczni masz rozrysowane wszystkie detale wyposazenia jakie znajduja sie na statku lacznie z wielkoscia srubek czy nitow za pomoca ktorych to wszystko jest polaczone. Dokumentacja taka sklada sie zazwyczaj z kilku tysiecy stron. Oczywiscie nie wszystko jest potrzebne dla celow modelarskich

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
17-06-15 17:45  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Szkutnik, akurat pełna dokumantacja to przegięcie w druga stronę. Taki komplet to pewnie trzebaby dołożyć jedno 0 na końcu. Za ten 1k to taki minimum tego co przydatne dla modelarzy. Czyli górne decki, profile, sections... I wtedy rzeczywiście wszystkich detali może tu nie być.

--
wydawca przez małe "w"

 
17-06-15 18:30  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Szkutnik, mam na myśli plany projektowe, które są tym koncertem życzeń. Plany po zbudowaniu okrętu to oczywiście pełna dokumentacja, łącznie z rysunkami wyposażenia i uzbrojenia dostarczonego od podwykonawców, bo przecież nie wszystko stocznia wykonuje, nie ma sensu żeby projektanci stoczniowi rysowali coś co wykonuje nie stocznia a zakłady zbrojeniowe (uzbrojenie, systemy kierowania ogniem), oraz wyposażenie, które przychodzi gotowe z zewnątrz od podwykonawców. Plany/dokumentacja po modernizacji także to już inna rzecz bo można zebrać wszystkie rysunki, także detali wyposażenia i uzbrojenia które dostarczają pewnie też podwykonawcy.

Suma summarum trzeba zneleźć rozsądne podejście by nie popaść w paranoję i wypośrodkować materiały do zaprojektowania modelu. Wiele rzeczy dla okrętów nieistniejących nie da się w 100% wyjaśnić, zawsze są białe plamy, nieścisłości. Inna sprawa, że aż takie wnikanie w "zgodność historyczną" aż do bólu wiekszość modelarzy ma gdzieś, jedynie garstka wnika w to i dzieli włos na czworo.

Żur, podałeś link to wydania z 1976 r., ja znalazłem do co prawda do wydania niemieckiego ale z 2002 r., pewnie wznowienie, może jakieś uzupełnienie, nie wiem.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
17-06-15 18:42  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Agand 

 

Sven - dokumentacja stoczniowa to już nie jest koncert życzeń. Koncert życzeń to jest tylko ofertówka. Pełna dokumentacja stoczniowa zwykłego masowca zajmuje 2 szafy. Więc o okręcie nawet nie wspomnę :P, a dokumentacja 'modernizacyjna' to już zupełnie inna bajka.

--

Post zmieniony (17-06-15 18:43)

 
17-06-15 18:59  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Gdyby liczyć na taką "rzetelność" w projektowaniu modeli kartonowych okrętów, czyli na podstawie już nie rysunków projektowych danej jednostki (koncert życzeń) ale kompletu dokumentacji wykonawczo/zdawczo/modernizacyjnej to pewnie zbyt dużo tych modeli nie powstałoby, być może kilka w kilka dziesięcioleci przy wsparciu multimilionerów;) I tu jest to zatracenie kontaktu z rzeczywistością ;)

--
Sven

HMS Ark Royal

 
18-06-15 00:27  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Spychacz 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Fantom, szacunek za podejście do tematów. Tym bardziej niecierpliwie czekam na Malayę. Oby jak najwięcej takich wydawców na naszym rynku.

Pozdrawiam.

--
Relacja: MAYA
Relacja z galerią: ARIZONA , NAGATO , FUSO
Galeria: RICHELIEU , KING GEORGE V
Slayer \m/

 
18-06-15 08:20  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
w_kowalik   

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Dzielnie staram się nie komentować dyskusji o wartości dokumentacji technicznej, żeby kogoś nie urazić. Powiem tylko, że jest zbędna, czego żadnemu inżynierowi nie trzeba tłumaczyć.
Natomiast jako zawzięty fan Fantom Modela, wyrażam wielki szacunek i przywiązanie do tej firmy (zawsze poparte zakupami) za podejście do w sumie wspólnego hobby .

 
18-06-15 08:47  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Ze swojej strony też chciałem wyrazić wsparcie dla wszystkich inicjatyw projektowania nowych kartonowych modeli okrętów. Rzetelnie ale z rozsądkiem i z poczuciem rzeczywistości. Rysunki rysunkami, jakie by one nie były ale najcenniejsze są zdjęcia, rysunki to dopiero punkt wyjściowy. Zwłaszcza w przypadku okrętów wojennych zmieniamych dynamicznie w toku działań wojennych, gdzie najlepszą dokumentacją było np. takie coś:

http://www.navsource.org/archives/04/033/0403319.jpg

Jakiekolwiek plany okrętu wojennego z czasów wojny weryfikowane bogatym materiałem zdjęciowym pozwolą na zaprojektowanie rzetelnego modelu, którego rzetelność i tak zweryfikuje tylko garstka modelarzy. Jeśli np. plany PM sa kreślone czy to z Ravena/Robertsa plus zdjęcia czy to plany z floatingdrydock plus zdjęcia to jeśli projektant chce niech korzysta z tych źródeł. Jeśli nie to niech przynajmniej poświecą siły i środki na weryfikacji zdjęciowej. To powinno wystarczyć. Poza tym PM można kupić jako pdf w dowolnej skali, gdzie ilość pokazanych detali jest znacznie większa niż w ubogich papierowych wydaniach małych książeczek.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
18-06-15 11:30  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Svenie, jezeli znajdziesz takie zdjęcia dla okretów brytyjskich to daj znać.. To by była kosa.. jeżeli istnieją. Malaya była remontowana w USA, więc szansa jakaś jest.

>>Poza tym PM można kupić jako pdf w dowolnej skali, gdzie ilość pokazanych detali jest znacznie większa niż w ubogich papierowych wydaniach małych książeczek.

Ależ przecież to są te same plany z książeczek, tylko przeskalowane. I do tego podzielone "na pałę", czasami podział strony przechodzi przez części. Wiem , bo mam. Mam prawe wszystki do czasu wprowadzenia "rewolucji" z dołączaniem planów na CD... Jak w końcu nie dotarło do mnie pewne zapłacone zamówienie i nie było odpowiedzi na kilka moich maili to sobie darowałem..

Plany PM Malaya rzeczywiście są tworzone na podstawie Ravena, Robertsa, ale jak napisałem dodają swoje uproszczenia, przekłamania czy błędy.
Konkretnie przykłady:
Uproszczenia: komin narysowany jest tak, jakby był "ucięty" i postawiony na hangarze. W rzeczywistości komin był tylko obudowany hangarami, pod spodem był ciagle taki sam. Inna sprawa, że rzeczywiscie był obstawiony bardzo szczelnie i tej podstawy prawie nie widać (minimalnie tylko od strony dziobu)
Przekłamania: proporcje wieży są zupełnie skopane. W PM jest węższa i dłuższa. Jak nie nałoży się na kształy z stoczniówek czy Ravena to tego nie zauważysz. Ale jest jeszcze błąd w rzutach: skoro bok wieży ma załamanie, to czemu tego załamania nie ma na rzucie z góry? Nie trzeba zdjęć aby to zauważyć, wystarczy wiedza z rzutów technicznych.
Błąd: Zginął jeden uskok (ten najmniejszy) w kształcie bąbla. Widac ten uskok nawet na zdjęciach, które są umieszzcone w tych samych PM.

Co do tworzenia planów ze zdjęć: na przykładzie Malaya: czy jesteś w stanie odtworzyć kształ tej galeryjki pod dwa pom-pomy ustawionej po bokach nadbódówki rufowej w 1943? Są dwa zdjęcia na których jako tako to widać, ale na zadnym nie ma kształtu z góry.. Na planach stoczniowych jest za to szkic po przebudowie i na tym bazuję.

Ale ogólnie : plany stoczniowe , Ravena, Rebertsa i Profile Morskie są bardzo spójne. Z tym, że najwięcej detali jest na stoczniówkach. Roberts większosć detali pominął (i taka jest konwencja, w tej książce nie ma kompletnych planów tylko raczej szkic..), w Profilach szkic z Ravena został rozbudowany do pełnych planów wraz z analizą zdjęć (czasami na plus, na przykład podstawy pod Oerlikany na wieży rufowej są odtworzone dobrze, co widać na zdjęciach, stoczniówki tu się mylą). Ja mam wszystkie te materiały. I wybieram to co mi wydaje się najlepsze.. Czy słusznie, pewnie wyjdzie za kilka lat, gdy wypłyną jakieś nieznane teraz zdjęcia..

--
wydawca przez małe "w"

 
18-06-15 11:54  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Widzisz, to wszystko w zakresie rozsądnej dostępności. Obecne pdfy PM to nie ucięte rzuty ale całe arkusze, które możesz sobie wydrukować na A1, rzuty generalne nie pocięte ale wielkie, całe.

Wszystkie nieścisłości, jedne można skorygować na podstawie zdjęć (najwięcej ze zdjęć jest detali: nawet kable, żarówki, puszki elektryczne), inne na podstawie źródła w postaci książki bazowej, a jeśli nie ma dostępu do rysunków technicznych powykonawczych/modernizacyjnych to posiłkowanie się analogią innych okrętów. Oczywiście chodzi tu głównie o wyposażenie, ale porównując z bliźniakami można też coś wyciągnąć.

Co do zdjęć Malaya to wcale nie zdziwię się gdy kiedyś Steve Wiper powyciąga z NARA te zdjęcia i opublikuje je w jednym ze swoich WP. Można też oprócz trudnej próby sprawdzenia zdjęć/rysunków w brytyjskim National Archive spróbowac to samo w NARA ale wiadomo: koszty takiego przedsięwzięcia to już właśnie wkroczenie w oderwanie od rzeczywistości. Takie zdjęcia o których piszesz być może ma któryś z bogatych pasjonatów okrętów, może ktoś u nas w kraju, może ktoś za granicą. Można docierać, pytać, jeśli masz jakieś kontakty.

Jeśli dysponujesz takimi materiałami które masz to super, ale wiesz pewnie że uzyskanie czegoś takiego oprócz koleżeńskiej uprzejmości zasobnego w portfel pasjonata samodzielnie jako standard dla wiekszości projektantów modeli okrętów nie wchodzi w grę. Normalnie projektant co najwyżej kupi/pożyczy książkę źródłową, kupi/skseruje plany z floatingdrydock/marylandsilver a na pewno weźmie PM. Oprócz tego zbierze jak najwięcej zdjęć. Czy to źle? Czy takich projektantów trzeba utożsamiać jako partaczy i kreślarzy misiowych wycinanek? Rzeczywistość sama nasuwa odpowiedź.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
18-06-15 12:02  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!

Sven: Takich projektantow NIE NALEZY utozsamiac z partaczami i kreslarzami misiowych wycinanek.
To WYDAWCY powinni wspomoc finansowo projektanta. Pomoc w zakupie odpowiedniej dokumentacji by projektant mogl spokojnie pracowac nad projektem. Wydawca rowniez ponosi odpowiedzialnosc za wyglad modelu.

--
Pozdrawiam SZKUTNIK
szkutnik-model@wp.pl
Tel. 728 103 661

 
18-06-15 12:05  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


>>Czy takich projektantów trzeba utożsamiać jako partaczy i kreślarzy misiowych wycinanek?

Nie. Ale to projektant projektuje dla jakiś wydawców. I to wydawca powinien wyłozyć na takie materiały... Robi to przecież w celach zarobkowych. Teraz odpowiedz sobie jak nazwać wydawców dla których plany za 30 zł są ok.

--
wydawca przez małe "w"

 
18-06-15 12:07  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Właśnie.
Ciekaw jestem innej rzeczy: jak to wygląda za granicą u producentów i projektantów plastikowych modeli okrętów. Czy ci producenci też penetrują państwowe/prywatne archiwa, wydają pieniądze na dokumentacje i zdjęcia? Tym bardziej, że model plastikowy jest wielokrotnie droższy od kartonowego. Może my w Polsce możemy się od nich czegoś nauczyć? A może oni od nas?

PS: gdybym miał coś zaprojektowac dla wydawcy to na pewno zainwestowałbym kilkaset złotych w projekt. Wydawca też powinien przynajmniej tyle samo, ale to już jego sprawa.

PS2: wracajac do Malaya (mam sentyment do tego okrętu, kiedyś powiekszyłem sobie plany z Modelarza i planowałem budowę modelu od podstaw): czy można wziąć sobie nieco analogii z Barhama? Wiem, wiem, eksplodował storpedowany w 1941 a ty robisz Malayę wg stanu na 1943 ale może jednak coś się wyciągnie?

--

Post zmieniony (18-06-15 12:15)

 
18-06-15 12:24  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Co do Brahama - sięgam do czego się da. Na przykład podział blach na burtach - odtwarzałem z całej piątki, do 1935 były mniej więcej podobne..

--
wydawca przez małe "w"

 
18-06-15 12:33  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

No i pewnie anatomia Warspite, gdzie też jest dobrze rozrysowana wersja z zabudowanym trójmasztem wieży dowodzenia, przed całkowitą rekonstrukcją okrętu.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
18-06-15 12:38  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Agand 

 

To że pełna dokumentacja stoczniowa zajmuje parę szaf, nie znaczy wcale że wszystko nam jest potrzebne do zaprojektowania modelu. Natomiast - jak najbardziej przydatne są oryginalne body lines, general arangement, deck arangements, framing cut aways, bulkhedas, shell plating arrangements i wszelkie detalizacje wyposażenia zewnętrznego. Przy budowie modelu w skali 1:200 ten stopień detalizacji by się przydał, a w rysunkach książkowych czy planach modelarskich te rzeczy bywają upraszczane albo ze względu na konwencję wydawnictwa, albo ze względu na brak dostępu do źródeł właśnie.
A to co wymieniłem powyżej zajmuje kilkadziesiąt arkuszy A0 (najwięcej - to właśnie rysunki wyposażenia jak mocowanie steru, dławice wałów śrubowych, urządzenia kotwiczne, różnego rodzaju sponsony pod artylerię, maszty i inne duperele które widać - a skoro widać powinny mniej więcej odpowiadać rzeczywistości (lepiej więcej jak mniej :D). I jak znam życie jest mocno kosztowne.

@Włodek - jako że akurat jestem inżynierem to wiem :D

--
Pozdrówka
Agand

 
18-06-15 12:39  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Anatomy Warspite też mam, tak jak Hood-a i Dreadnought-a. Z tym że tu liczę bardziej na detale wyposażenia, właśnie to czego nie ma na stoczniówkach.

--
wydawca przez małe "w"

 
18-06-15 12:41  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Agand, moja wiedza o dokumentacji stoczniowej kończy się na 1945. Nie wiem jak to wygląda teraz. A wydział okrętowy na polibudzie to był obok :-)

--
wydawca przez małe "w"

 
18-06-15 12:52  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Agand 

 

Fantom - to co piszę odnosi się do planów papierowych czyli de facto od 'przedwojnia' do plus minus lat 90tych ubiegłego wieku. Teraz to to wszystko jest w jakichś CADach porobione i siedzi w komputerze cały statek (pewnie okręt tak samo) - wyciąga się i ewentualnie drukuje to co jest akurat potrzebne tu i teraz.

Przyjrzyj się dokumentacji okrętów francuskich, która krąży po sieci (po żabojady zamknęły dostęp do archiwów jak im się serwery zaczęły palić :D). Tam to wszystko o czym pisałem wcześniej jest, tylko po francusku nazwane i niekompletne :D

--
Pozdrówka
Agand

 
18-06-15 13:22  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

A czy to sie przyda?

http://maritime.org/doc/pdf/br257.pdf
http://maritime.org/doc/indicator/pl07.htm

--
Sven

HMS Ark Royal

 
18-06-15 14:08  Odp: [N] Brytyjski krążownik pancerny HMS Good Hope 1:200
Fantom Model   

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Zapisane, dzięki :-) Te elementy sa też w jakimś Anatomy, ale w razie wątpliwości i to sie przyda.

Agand, anglicy to chyb trochę inaczej zapisują. Body lines - ok, general arangement - to zwykle nazywany profile, deck arangements - tu podział na decki upper, main itd, framing cut aways - ?, bulkhedas -? , shell plating arrangements - o , to bym chciał, ale rzadko jest..

Można sobie poszperać tu:
http://collections.rmg.co.uk/collections.html#!csearch;authority=subject-90352;browseBy=collection

--
wydawca przez małe "w"

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024