FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 6Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 
04-05-15 08:42  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Kolego ertman176, ciężko zrozumieć intencję twojego wpisu, jest jak efekt po otwarciu wstrząśniętej butelki piwa.

Wracając do relacji przedstawiam efekt piankowania kadłuba. Jak obiecywałem, nie pieściłem się z glancowaniem na wysoki połysk. Ma być tylko podporą dla uniknięcia krowich żeber. Taki stan jak na poniższych zdjęciach mnie zadowala. Uwaga co do szpachli do drewna firmy dragon. Nie polecam. Bardzo krucha i przy schnięciu pęka.

Jedyny minus całej metody, mnóstwo kurzu i bałagan w piwnicy.



Po sklejeniu obu połówek w całość nie stwierdziłem jakiegokolwiek zwichrowania szkieletu, więc metodę uważam za jak najbardziej poprawną. Polecam zatem wszystkim.

 
04-05-15 23:53  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Lukee 

 

Jak jesteś na takim etapie to może pokusisz się o skorygowanie kształtu burty i dna?
Pozdrawiam

 
05-05-15 07:11  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Niestety, mam tylko plany modelarskie na podstawie których Pan Mistewicz zaprojektował wycinankę, więc nie mam skąd wziąć prawidłowych wymiarów. Zresztą wątpię abym temu podołał. Mogłaby wyjść niezła kaka;)



Pytanie, czy jeśli wykonam niektóre powierzchnie na pokładzie z takich ryfli to będzie to poważny błąd?
http://www.answer.pl/pl/statki-detale/2628-ryfle.html
Przejrzałem trochę zdjęć ale niestety niewiele z nich można wydedukować. Coś tam niby jest na nich, jakaś faktura ale nie sposób to ocenić.
Chodzi mi o te obszary.
Na planach modelarskich opisane są one jako vertex(nie jestem pewien czy dobrze zapamiętałem nazwę) i zaznaczone w podobny sposób jak faktura ryfli.

Post zmieniony (05-05-15 08:01)

 
05-05-15 08:25  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Lukee 

 

Żadnych ryfli, w tych miejscach pokład wyłożony był czymś na kształt linoleum. Z różnymi nazwami się spotkałem. Na poniższych zdjęciach zobacz, że pokłady są gładkie a na zdjęciu z bombami głębinowymi wręcz elegancko widać co i jak :-)

, , ,

A rufę wystarczy lekko ściąć by nie była tak okrągła z kolei dno lekko wyprofilować tak by kil był bardziej widoczny i dno nie było płaskie. Jak znajdę takie zdjęcia (gdzieś je mam) to wstawię jeżeli będziesz zainteresowany :-)

Pozdrawiam

PS
Gwoli ścisłości to z wyjątkiem drugiego zdjęcia z plotką to są zdjęcia HMS Javelin, ale na Piorunie powinno być to samo...

Post zmieniony (05-05-15 08:59)

 
05-05-15 08:34  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Dzięki za pomoc. Tego zdjęcia z bombami nie miałem okazji oglądać. Ono faktycznie rozwiewa wątpliwości.
W takim razie wydrukuję sobie tylko jeszcze raz pokłady na cienkim papierze i te obszary które zaznaczyłem nakleję jako drugą warstwę. Trochę się to dzięki temu uplastyczni.

Chociaż na ostatnim twoim zdjęciu, w lewym dolnym rogu jakaś blacha ryflowana rombowa leży;)

 
05-05-15 09:01  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Lukee 

 

Bo to jest pewnie jakiś podeścik przy działkach plot...

Pozdrawiam

 
05-05-15 19:50  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Ramm 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

@ Luke to co niefortunnie nazwałeś linoleum na pokładzie Piorunia nie było.

Kalafior zaznaczył semtex czyli materiał antypoślizgowy który wylewano wzdłuż ścieżek na pokładach. Na początku wojny było kilku producentów tego specyfiku i kolory mogły między sobą się różnić. Potem już tylko jeden, kolor zielony był kolorem standardowym.

Linoleum to mata antypoślizgowa coś na kształt takiej stosowanej pod prysznicem. Była mocowana mosiężnymi paskami do pokładu. Miała kolor brązowy.

--

Post zmieniony (05-05-15 20:02)

 
05-05-15 20:01  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Lukee 

 

Ooo właśnie tego słowa mi brakowało: semtex ! A że nie był "wykładany" a "wylewany" to nie wiedziałem. Dzięki Ramm :-)

--

 
06-05-15 12:18  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
ertman176   

Witam

O takich szczegółach właśnie pisałem. Może powiecie skąd bierzecie te informacje ? Chodzi mi o źródła. Niestety plany modelarskie nie mają zaznaczonej stępki a zdjęć jak na ten moment nie upolowałem. Czy może ktoś spotkał się z planami stoczniowymi albo opracowaniem do niszczycieli J ?

Pozdrawiam

 
06-05-15 14:15  Odp: [R]ORP Piorun MM 12/2001 ale 1:100
Lukee 

 

Dzisiaj wieczorem wstawię zdjęcia. A ciekawa wymiana zdań na temat semtexu / corticene była swego czasu na forum Worldnavalships.com: http://www.worldnavalships.com/forums/showthread.php?t=6040

Myślę, że Ramm z tego czerpał do swojej wypowiedzi...

Jeżeli chodzi o opracowania niszczycieli typu J to jest książka (oczywiście w języku angielskim) o niszczycielach J, K, N. Niestety jest głównie o historii operacyjnej tych jednostek z niewielką ilością zdjęć szczegółowych i planów (chociaż tych troszkę jest) a głównie ze zdjęciami sylwetkowymi okrętów (za to wszystkich :-) )
Tytuł: The Kellys: 'J', 'K' and 'N' Class Destroyers of World War II; autor Chris Langtree

Pozdrawiam

PS
Obiecane zdjęcie przedstawiające rufę HMS Javelin w trakcie prac stoczniowych. Piorun miał ten sam kadłub, zresztą ładne zdjęcie rufy Pioruna jest w monografii Mariusza Borowiaka, którą warto kupić.
Niestety przekroju na wrędze głównej nie mam - gdzieś na jakimś forum widziałem ale nie mogę znaleźć.



Widać, że rufa jest spłaszczona - inaczej niż w projekcie p. Mistewicza. To co ujdzie w 1:200 będzie już widoczne w 1:100.

Post zmieniony (06-05-15 18:26)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 6Strony:  <=  <-  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024