FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
30-03-15 07:54  [INFO] MODELIK REWOLUCJA
JOL 

 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Minęło już 25 lat od czasu jak zacząłem wydawać modele kartonowe. Przez te ćwierć wieku zmieniło się prawie wszystko: ręczne kreślenie i „rozpracowywanie” kolorów zastąpiły komputerowe programy graficzne, „analogowe” metody projektowania zastąpiły programy do rozwijania siatek, a szata graficzna oraz szczegółowość opracowania modeli poszły zdecydowanie „w górę” (choć proste modele też są potrzebne). Rozwój poligrafii też nie stoi w miejscu i o ile offsetowa technika druku zmieniła się nieznacznie, to w dziedzinie druku cyfrowego obserwujemy coraz lepszą jakość przy coraz niższych cenach.
No cóż – trzeba się więc dostosować do Nowych Czasów ;-).

Niniejszym uprzejmie informuję Szanownych Modelarzy, że:
1. Od modelu nr 5/15 Wydawnictwo Modelik zmienia szatę graficzną na bardziej nowoczesną.
2. Rezygnujemy z offsetowej techniki druku i przechodzimy na druk cyfrowy w najnowszej technologii Konica-Minolta z zastosowaniem tonera polimerowego. W nowej technice druku zostały przeprowadzone próby i gwarantuję, że jakość druku jest doskonała i nie ma mowy o jakimś „odpadaniu” tonera, nawet przy kształtowaniu elementów ciasno zwijanych. Oczywiście (co jest typowe dla druku cyfrowego) wydruki będą lekko błyszczące, a niektóre gatunki klejów (np. Butapren) mogą toner rozmazywać, dlatego dobierając klej trzeba być ostrożnym i najlepiej przeprowadzić próbę, choćby na okładce. W każdym modelu będzie się znajdowała ulotka w 4 językach z taką informacją.
3. W technologii druku cyfrowego będą wznowione niektóre starsze modele których nakład jest na dziś wyczerpany (np. parowozy T-3 i Orenstein & Koppel). Ukażą się one w starej szacie graficznej, ale z wyraźnym dodatkowym oznaczeniem na okładce, że jest to druk cyfrowy.
4. Wszystkie modele pojazdów szynowych jakie ukazały się dotychczas w Modeliku w skali 1:25 zostaną sukcesywnie (do końca roku) wydane również w skali 1:45, a nowe modele "kolejowe" od razu będą się ukazywały w obu skalach jednocześnie. Dla skali 1:45 będą też dostępne zestawy wycinane laserowo, wykonane oczywiście z proporcjonalnie cieńszej tekturki. Robiłem próby i nawet drobne elementy grawerowane typu kratki pomostów wychodzą znakomicie, a „odlewane” tabliczki też wystarczająco dobrze. Przyjmuję sugestie zainteresowanych, które modele 1:45 przygotować i wydać w pierwszej kolejności.
5. Informację o zupełnie nowym modelu nr 5/15 i pierwszych trzech dostępnych już modelach „kolejowych” w skali 1:45 przedstawię na Forum jutro i od jutra modele te będą do kupienia na www.modelik.pl .

--
JOL

 
30-03-15 08:25  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

W druku cyfrowym podoba mi się ten lekki poblask .Natomiast irytyjące było to rozpadanie koloru podczas formowania przez przeciąganie. No zobaczymy czy nie będzie takich problemów.

 
30-03-15 08:41  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

po 25 latach i nawet MM z Su 2 przestaje kupowac Modelika i inne wydawnictwa cyfrowe - modele na wydruku innym niz offsetowe - nie daja sie podklejac butaprenem - przeżera i wytrawia - lub odbarwia kolory
a model wiekszy niz 70 cm rozpietosci - bez podklejania jest nie warty sklejania bo 10 lat nie wytrzyma
a moje podklejane modele maja po 25 lat i zadnych deformacji - są jak je sklelem i nic nie straciły na wygladzie .

nakupowalem modeli cyfrowych - i sa super jako ksiazeczka - ale beznadziejne w sklejaniu - cyfrowych modeli mam kilkanascie - ale juz zadnego wiecej nie kupie - niemozliwe jest usuniecie butaprenu , Polimeru ,super glue , nawet wikolu czy innego kleju np przy klejeniu oprofilowania , przy klejeniu oszklenia kabiny itd - bez zniszczenia powierzchni zadrukowanej obok - od razu sie rozmazuje , odbarwia

jak wszyscy przejda na cyfrowy to ludzie wykupia stare zapasy - ofsetowych modeli a nowosci w nowej technice - nie beda sie cieszyły popularnoscia

 
30-03-15 08:49  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Szkoda. Janusz, Twoja decyzja, ale jeśli już taki krok, to powiem, że jeśli miałbym kupić model w druku cyfrowym, to wybrałbym taki tylko z konturami. I tak wszystko maluję, a przynajmniej nie będę się obawiał o to co się z tym tonerem stanie. Cena może być taka sama, jak kolorowego. Rozważ to.

--


 
30-03-15 08:56  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
Norvik 
moderator




Na Forum:
Galerie - 25


 - 1

A ja się cieszę. Druk cyfrowy pozwoli wydawać tematy, których nigdy byśmy nie zobaczyli wydanych normalnym drukiem. Ja maluję modele, więc sposób zadruku jest mi obojętny. Jeśli w ten sposób Modelik nabierze wiatru w skrzydła to jestem za.
Przy takim zadruku fajnie byłoby wydawać modele białe - pod malowanie.

--
pozdrawiam

Norvik

-----------------------------------
Na warsztacie MIM-104B Patriot z Answeru

 
30-03-15 09:11  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
marcin2248 



Na Forum:
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Pomysł Norvika jest fajny. Ci którzy malują mogliby zakupić model bez koloru, może byłby tańszy. Warto pomyśleć.

--
Pozdrawiam.
Marcin

 
30-03-15 09:24  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
Tap-Chan 

 

A jak z tematyką? Czyżby Modelik przestawiał się bardziej na modele kolejowe?

 
30-03-15 09:26  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
Seweryn 

 

Trzymam kciuki, świetny news przy poniedziałku o skali 1/45. Co na początek do przeskalowania - oczywiście Olka ;)

--

Post zmieniony (30-03-15 09:28)

 
30-03-15 09:27  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Ciekawe, ŚzK odchodzi od wydruku cyfrowego a MODELIK wchodzi. Jak to będzie? - Czas pokaże.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
30-03-15 10:01  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
dokker 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 7


 - 3

Odważny krok, co by nie powiedzieć. Ale w przypadku modeli kolejowych to chyba nie jest większy problem - większość co by nie powiedzieć jest malowana.
Nie wiem jak okręty w tej technice. Nie kleiłem ale pierwsze obserwacje nie są zachęcające
Pzdr

 
30-03-15 10:12  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Co do elementów szkieletu, szczególnie w okrętach, może by tak drukować je na papierze samoprzylepnym? Wtedy odpada smarowanie klejem przed naklejeniem na tekturę. Kleiłem ostatnio model cyfrowy z ŚzK, makieta grodu, nie było żadnych problemów z rozmazywaniem druku, wydawca podał, jakie kleje nadają się do tego.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
30-03-15 10:19  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Pan Oleś robi ankietę co ludzie myślą o wydruku cyfrowym. A jak ankieta wypadnie niezgodnie z założeniami to powie że rewolucja to bajer na prima aprilis. Ja jeszcze raz twierdze że ogólny wygląd i żywość kolorów jest z wydruku cyfrowego lepsza niż z ofsetu. I tak powinien wyglądać model kartonowy. Ładna efektowna grafika. I jeszcze raz napiszę że w żaden sposób nie rozumię ludzi co malują kartonówki. Obłęd i tyle. To miało uzasadnienie w czasach MM i to tego kryzysowego z drugiej połowy lat 80-tych. Uważam że brudzingi , malowania, grzebanie się z jednym modelem 5 lat to widoczne objawy partaniny modelarskiej i chęć zakrycia zwykłej nieudolności wykonawczej jakimiś żenującymi sztuczkami.

 
30-03-15 10:23  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
Norvik 
moderator




Na Forum:
Galerie - 25


 - 1

ABC, nie wszyscy są tak zdolni jak Ty. Niektórzy, jak ja, muszą pomalować swoje modele, bo ledwo udało im się je skleić. Taki już jestem nieudolny i muszę z tym żyć.

--
pozdrawiam

Norvik

-----------------------------------
Na warsztacie MIM-104B Patriot z Answeru

 
30-03-15 10:36  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
marcin2248 



Na Forum:
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

A czy kolego ABC wziąłeś pod uwagę, że może nie każdy chce skleić model dokładnie taki, jaki jest w wycinance.
Może niektórzy, chcą pewne elementy poprawić, zmienić, uplastycznić itd. I co wtedy? Twój kierunek rozumowania idzie niestety w złym kierunku.
Czy według Ciebie modele Janka prezentowane na forum są pomalowane by ukryć niedoróbki warsztatowe? Nie sądzę.

--
Pozdrawiam.
Marcin

 
30-03-15 10:46  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Nie byłbym takim sceptykiem.
Mam w tej chwili na warsztacie model który wydrukowałem w tej technice, polimerowej znaczy się, i jak do tej pory nie mam żadnych zastrzeżeń, oprócz tego co napisał autor, należy uważać z butaprenem.
Ale jakość wydruku... 100 lat PRZED murzynami!

 
30-03-15 10:54  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Ja także jestem zwolennikiem poprawiania jakości druku a co za tym idzie uplastycznienia modeli.
Druk cyfrowy pozwala na znacznie więcej, reszta będzie wymagała dopracowania a czasem nawet eksperymentów.
Jeżeli zaś mówimy o lakierze polecam Akryl tu od razu nadmienię, że akryl nie oznacza produktu wodorozcieńczalnego, dyspersja może zarówno być wodna jak i rozcieńczalnikowa i tę druga polecam.

Przy nadruku wykonanym laserowo odradzam stosowanie Nito-celulozy jeżeli już to syntetyk rozcieńczony PU lub AC.

--
Desmofan
Jak samolot to nie na kołach.

 
30-03-15 11:00  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
kari   

... rynek sam zweryfikuje cyfrowo-laserowe "rewolucje".
----------------------------------------------------------------------------

 
30-03-15 11:14  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Jak tylko wpadnie mi w ręce model wykonany w takim wydruku oddam go do labolatorium i sprawdzą mi szybko co i jak będzie można z tym zrobić by nie było problemów.

--
Desmofan
Jak samolot to nie na kołach.

 
30-03-15 11:19  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
JOL 

 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


To nie jest prima aprilis, pierwsze 4 modele (1 nowy i 3 przeskalowane do 1:45) są już wydrukowane i jutro trafią do oferty. Proszę pierwszych klientów którzy zdecydują się na zakup tych modeli o podzielenie się swoimi pierwszymi wrażeniami w tym wątku.
Modele kolejowe u mnie ostatnio przeważają i tak chyba będzie nadal, choć inne od czasu do czasu też będą się ukazywać - zarówno nowe jak i wznowienia. Uważam, że korzystając z właściwego kleju sklejanie modelu drukowanego cyfrowo nie jest dużym problemem, a szkielet można przecież podklejać i sklejać butaprenem bo jest później niewidoczny - co z tego że trochę się gdzieś rozmaże? Przejście na druk cyfrowy warunkuje wielkość nakładu która przy druku offsetowym musi być "konkretna" i nie zapewnia już tak jak jeszcze kilka lat temu w miarę szybkie rozprowadzenie ilości gwarantującej wydawcy zwrot poniesionych nakładów. Nie wiem ilu będzie chętnych na modele w skali 1:45, bo deklaracje zainteresowania takimi modelami wyrażane na Forum to jedno, a realne dokonanie zakupu to drugie, ale takie modele mogę drukować w minimalnym nakładzie np. po 50 sztuk i potem w miarę potrzeby dodrukowywać po 10 egzemplarzy. Przy offsecie musiałoby to być kilkaset egzemplarzy bo poniżej cena jednostkowa szybko rośnie. I wtedy co - 90% nakładu na magazyn i czekać latami żeby się koszty zwróciły? Przypuszczam, że przejście innych wydawców na druk cyfrowy jest tylko kwestią czasu.
Propozycję aby wydawać białe, konturowe wersje modeli kolejowych rozważę, ale nie wiem czy to ma sens. Kosztowałyby tyle samo co wersja normalna, a skoro ktoś to później maluje to chyba istnienie kolorowego zadruku w niczym nie przeszkadza (?).

--
JOL

 
30-03-15 11:30  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
Sven 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 2
Galerie - 6


 - 3

Z tego co pamiętam to kleje polecane do druku cyfrowego: BCG i poliuretanowe (Dragon, szewski). Podklejałem elementy szkieletu w tym wydruku chyba klejem szewskim i nic się nie rozmazywało.

--
Sven

HMS Ark Royal

 
30-03-15 11:31  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Koralik - proszę podaj konkretny lakier akrylowy ( sprawdzony przez Ciebie) jestem w tej chwili żywotnie tym zainteresowany ) .
Z tym że nawet jak nie rozpuszcza kolorów to i tak przy malowaniu akrylem trzeba sie liczyć z falowaniem kartonu , czy przy kładzeniu cienkuch warstw można temu zapobiec ?

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
30-03-15 11:33  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Powiem tak. Pan Oleś chce się zorientować. Ale chciałem zauważyć że Modelik to nie tylko polski rynek. Bo znaczna część katalogu Fentensa to Modelik-i . A co do jakości. Niewiem co to ten system polimerowy. Mam modele cyfrowe czeskie, i polskie z SZK i jakieś chyba kserówki kolorowe z WIR. To co czeskie bez zarzutu, część SZK , jak lokomotywka plantacyjna i ten samochód dowodzenia ze świńskim ryjkiem to lux. Na Vainamonenie pokłady, wieże, nadbudówki - oki , ale cżęść podwodna czerwona to marnie, marnie. WIR-y ładne, część bardzo ładne zwłaszcza te samoloty w skali 1:33 z wojny hiszpańskiej. Ale kleiłem 50-tki to było niewesoło. Kleiłem z takiego rumuńskiego wydawnictwa Dragos, samolocik IAR i jestem bardzo zadowolony z faktury , pobłysku, żywości kolorów, i żebym jeszcze nie kleił go butaprenem to nie było by wpadki pod skrzydłem. Teraz kleję Campini - Caproni z tego wydawnictwa polimerem i uwaga świeże nadlewki bez problemu schodzą przy pocieraniu tekturką i to na bardzo jasnym kolorze. A mam nadzieję że operacja rewolucja ma na celu pewne zbicie kosztów produkcji. I liczę na pewne zjechanie z cen. Przykładowo, jest ten Oskhosh pożarniczy z Modelika , i cena bliska stówki mi się niespecjalnie podoba. A drugie , nie maluję, nie babram caponami, akrylami, tylko wyłącznie retuszuję krawędzie. I ten Oskhosh , i również ta lokomotywa i wagon z Schenkerowskim malowaniem to powinny mieć żywy czerwony z delikatnym pobłyskiem. A nie być matowe. O szkoda że rewolucja nie zaszła przed wydaniem tychże modeli.

 
30-03-15 11:34  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
Bizon 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


 - 8

No to czekam na samolot hs-123 w poprawnymi kolorami, bo ten co mam jest fatalnie wydany.
Tramwaje tez by się przydały w skali 1:45.
A co z modelami których faktura powierzchni jest srebrna?
--

Post zmieniony (30-03-15 11:41)

 
30-03-15 11:57  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
JOL 

 

Wydawnictwo: 
Zapowiedzi i nowości


Tramwaje w skali 1:45 planuję przygotować i wydać.
Koloru srebrnego niestety teraz już nie będzie, zastąpi go szary, ale sugeruję używanie srebrnej farbki do tych fragmentów. Całego modelu malować nie trzeba (tu wystarczy retusz), ale to co srebrne warto. Kolor srebrny zresztą w druku offsetowym wychodzi dobrze tylko na papierze kredowym, na kartonie offsetowym typu brystol na którym drukowane są modele kartonowe wychodził i tak słabo.

--
JOL

 
30-03-15 12:41  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Brawo. Ja zatwardziały "zerówkowiec" trzymam kciuki aż trzeszczy. W końcu będzie gama "zerówkowych" modeli u rzetelnego wydawcy/sprzedawcy.

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
30-03-15 13:20  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
stary 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 4
Galerie - 1


 - 2

Uważam że brudzingi , malowania, grzebanie się z jednym modelem 5 lat to widoczne objawy partaniny modelarskiej i chęć zakrycia zwykłej nieudolności wykonawczej jakimiś żenującymi sztuczkami

No cóż, masz prawo do swojej opinii choć żenująca jest tu tylko Twoja wypowiedź.
Kolejny "standardowiec" któremu w głowie nie może pomieścić się to że ktoś preferuje trochę inne podejście do tematu. Co dziwne taka "pogarda" ujawnia się tylko u niektórych zwolenników standardu. Modelarze "malujący i brudzący" zawsze podziwiają i tylko podziwiają dobrze wykonane modele klasyczną techniką. Bez takich obraźliwych tekstów. No cóż, widać mają bardziej otwarte umysły.
Przepraszam za wtręt nie na temat ale to nie ja zacząłem pierwszy bredzić w tym temacie.

--

Post zmieniony (30-03-15 13:23)

 
30-03-15 13:31  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

stary – proszę, nie karmić trolli ;)

Ja też jestem paprokiem, który maluje, i gdyby były same kontury, to wolałbym z cyfrówki kontur.

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
30-03-15 14:00  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

Stary,dzięki za wpis. Lepiej bym tego nie ujął. Panie Januszu czekam/y/ na listę nowości.

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
30-03-15 15:39  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Panowie kochani, o co się tu kłócić? Czy ktoś maluje czy nie - jego sprawa i zadowolenie. Jako że spod mojej ręki wyłażą wyłącznie surówki to maluję. Bywam zapraszany do prezentowania moich modeli na wystawach. Serce się kraje, kiedy wszyscy muszą je pomacać, a nawet pociągnąć za ich elementy, bo nie wierzą że to papier ;-)
Jako sędzia na konkursach nieraz aż klękam w podziwie dla tych, którzy kleją w standardzie. Zachwycają mnie też też dobra waloryzacja i malowanie. Ale najczęściej sprawia mi przyjemność po prostu rozmowa z zadowolonym ze swojej pracy modelarzem.
Jedno jest raczej pewne - to już ostatnie pokolenia modelarzy kartonowych. Państwo zainteresowane jest wyłącznie podatkami, wychowanie politechniczne dzieci i młodzieży leży. Druk cyfrowy wycinanek to ostatnia deska ratunku dla wydawców, by ze swojej pracy dali radę utrzymać siebie i oddać daniny państwu.

 
30-03-15 15:57  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Chyba żadne państwo nie ma wśród swoich celów wpisane "Popieranie rozwoju modelarstwa kartonowego" :-)

 
30-03-15 16:20  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
stanisław.z 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 163


 - 22

Dużo modeli popełniłem w druku cyfrowym stosując kleje: RED Q, Butapren oraz Polimerowy.
Trzeba uważać ale nie jest tak tragicznie, za to jakość wydruku wynagradza.
Oczywistą jest że offset jest łatwiejszy do obróbki.

No to czekam na wznowienia i nowości.


Pozdrawiam.

--

 
30-03-15 16:58  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Akra, w latach młodości już w podstawówce mieliśmy pracownię do zajęć technicznych - przedmiot nazywał się "prace ręczne". To było osobne pomieszczenie w szkole. Tak samo była modelarnia, w której spędzaliśmy popołudnia. Dziś w szkołach czegoś takiego nie ma, modelarstwo jest prowadzone niemal na zasadzie "tajnych kompletów".
Obejrzyj program "Usterka". Młode małżeństwo wzywa "fachowca" do wymiany uszczelki w kranie czy odkręcenia zamka w drzwiach. "Fachowiec" kasuje 2-3 stówki za pół godziny roboty... A wystarczyło odkręcania dwóch śrubek nauczyć w podstawówce.
Dziś chyba dopiero inżynier jest w stanie powiedzieć, jakiego wiertła należy użyć pod żądany gwint.

 
30-03-15 17:21  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Obawiam się że inżynier z młodego pokolenia bez włączenia komputera nie ma pojęcia o tym jakie otwory wierci się pod gwintowanie. A co do modeli , to kiedyś też wcale nie wszyscy kleili. MM-y w LOK-u szły na wykładanie podłóg przy remontach. Teraz jest piękny wybór modeli. Ale faktycznie modelarnie wytępione. Naszą starą modelarnię 2 x wygnali, raz zrobili szkołę tańca pod jakieś głupoty z telewizji. Drugi raz modelarnia poszła pod wynajem dla hydraulika. Ale z drugiej strony jest internet i można się spokojnie kontaktować. A młodzi mogą śledzić relacje i czerpać z cudzych doświadczeń. Tylko że plastikowcy dziś są w przewadze. Kiedyś plastiki z wyjątkiem kilku polskich i czeskich były okropnie drogie i praktycznie niedostępne.

 
30-03-15 19:10  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
darko79 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7
 

JOL -> Rozumiem że ceny też będą na poziomie wydruku cyfrowego czyli ok 15-20 PLN bo wiadomo że nie ma wymogu ilościowego jak drukarni offsetowej czyli nakład może być dużo niższy i w miarę potrzeb dodrukowywany?
Jeśli tak to każdego coś dobrego - modele droższe w offsecie i tańsze w laserze.
Jeśli nie to czarno to widzę. O wiele bardziej rozumiem ruch ŚzK przejścia w offset niż w drugą stronę. Większość klei jednak butaprenem - dużo łatwiej i dłużej trzyma. Do klei na wodzie - czyli nie rozpuszczających druku cyfrowego - to trzeba jednak więcej umiejętności, więc na pewno nie są one (i takie modele) dla wszystkich.

P.S. Przy klejach na bazie wody trzeba uważać bo potrafią przewymiarować elementy, papier jest bardzo wrażliwy na wodę, chyba nie trzeba tego udowadniać nikomu?

Pozdrawiam
darko79

Post zmieniony (30-03-15 19:13)

 
30-03-15 19:20  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Co do klejów, to jest jednak dobry klej. Ja używam "Klej polimerowy" firmy Dragon, niewiem na czym on jest ale nie rozmiękcza i rozcieńcza się denaturatem. Nie rozmiękcza. Nie sądze żeby modele kartonowe poza starymi MM na grubym kartonie da radę kleić bez problemów klejem wodnym. A z cenami to zobaczymy . Prawdę mówiąc to najdroższe pepikowe pojazdy w druku cyfrowym to 65 zeta , a takie na 4 arkusze to góra 25 zł. Nie jestem takim optymistą co do polskich realiów.

 
30-03-15 19:50  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

W druku offsetowym nie ma żadnego "wymogu ilościowego". Albo kosztem klisz jest obciążany jeden egzemplarz, albo 500 czy ile tam sobie klient życzy. Proste.
15-20PLN to kosztuje dobra gazeta z nakładem pół miliona.
Z nakładu 100 egzemplarzy modelu trzeba zapłacić drukarni, odprowadzić podatek VAT, zapłacić ZUS-y, pokryć koszty własne i oczywiście zarobić na swoje utrzymanie i zapłacić honorarium autorowi.

 
30-03-15 20:56  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

ABC - polimerowy dragon jest na... spirytusie!!! I spirytusem się go rozcieńcza, gdy jest za gęsty. Tylko nie tym fioletowym!

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
30-03-15 21:37  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
frezzo 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Miałem okazję sklejać kilka modeli drukowanych na drukarkach laserowych (w mojej galerii jest Tu 154, w galerii Lim-6 w tle jest budowany kadłub Tu-104, pod sufitem w domu wiszą Tu 114 i Ił-62, Yak 42 i ił 86 w ok 1:50 - czekają na swoją kolej- również laserowe wydruki). Do wydruku używam papieru 300 gram.

Sprawdziłem testowo na dwóch wydrukach: na papierze 160 i 300 gram- (wydruki z różnych drukarni) kleje:
- Hemol Wamodu
- klej do butów - Dragona (zapach i właściwości zbliżone do Hemolu).
- BCG
Wyniki:
-Hemol nie powodował zmian na obu wydrukach, można był spokojnie pocierać palcem i wykałaczką i druk nie schodził.
- klej do butów - wystarczyło posmarować fragment wydruku i delikatnie przetrzeć palcem i druk się rozpuszczał.
- BCG - rzeczy oczywistych się nie sprawdza,

Druk laserowy był mniej odporny na wilgoć (zwijanie części). Dobrze w tym wypadku sprawdził się lekko odparowany BCG zamiast wody/śliny.

Do druku laserowego trzeba się przekonać. Chcą budować samoloty pasażerskie nie było innego wyjścia niż druk laserowy na A3 (jeszcze nie było Ił 18, B 767 i Tu 154 w offsecie - a ze względu na pełne wnętrze ich cena jest wysoka, ale Ił 18 i B 767 też czekają w kolejce - wraz elementami wycinanymi laserowo). Tylko sufitu brakuje.

Modele popularne, których nakład się szybko rozchodzi (czyli pewnie koło 2 lat) mogą przetrwać jako druk offsetowy (zamrożenie kilku do kilkunastu tysięcy złotych na magazynie na kilka lat) . Modele bardziej niszowe mogą egzystować jako wydruk laserowy (chęć sklejenia danej konstrukcji jest większa niż strach przed innym wydrukiem).
Trzeba czekać na relacje/ galerie modeli z wydruku laserowego i opinie. Rynek zweryfikuje.

 
30-03-15 21:38  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Bywa tak, że trzeba przykleić do modelu kawałek druta, zazwyczaj klejem z grupy CA. Jak ten nowy rodzaj tonera znosi kleje CA?

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
30-03-15 21:55  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
frezzo 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Swoje pasażery kleję Hemolem i cyjanoakrylem. I zrobiłem na szybko teraz test.
Też na dwóch wydrukach. Jeśli damy na wydruk kroplę cyjanoakrylu (powierzchnia 1 x 1 mm), poczekamy chwilę druk się może przebarwić, jeśli zetrzemy palcem/wykałaczką druk schodzi (ale dalej mówimy o kropli). Natomiast jeśli posmarujemy drut kropelką i przyłożymy do elementu (i nie będziemy tym przesuwać) nic złego się nie stanie.
Tylko nie wiem czy moje wydruki są jakości wydruków MODELIKa. Swoje modele drukuje w agencji reklamowej na zwykłym papierze do wydruku plakatów A3. Te jakości druków mogą się sporo różnić.

Post zmieniony (30-03-15 22:34)

 
30-03-15 22:02  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Dzięki Frezzo za szybką reakcję i zrobienie doświadczenia. Swego czasu próbowałem przyklejać do wydruków cyfrowych klejem CA i pamiętam że były problemy. Ciekaw jestem czym charakteryzuje się ten nowy "toner polimerowy". Czy to jest nowy rodzaj kartidża czy też musi być zupełnie nowa drukarka.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
30-03-15 22:08  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
bogdii   

Ale dyskusja rozpala Wasze umysły. A w środę dowiemy się że to "pryma - aprylis"

--
pozdrówka bogdii58

 
30-03-15 22:10  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

A od kiedy to Prima Aprilis tydzień przed i tydzień po. Przecież to nie imieniny.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
30-03-15 22:35  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Specjalista nie jestem, ale druk polimerowy kojarzy mi sie z wydrukami posterow, jakie robie od czasu do czasu na roznego rodzaju konferencje naukowe. Na pewnie nie jest to taki sam wydruk, jak z typowych laserowek...

I w sumie wydruk samych kontorow powinien byc tanszy, bo brak koloru to raz, a dwa, znikoma ilosc tonera idzie :) Ciekaw jestem, jak beda sie ceny kalkulowac... Poczekajmy do jutra

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
30-03-15 22:43  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
Mario 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

A jak taki wydruk przetrwa wyoblanie części? Na przykład osłony silnika w samolocie? Wydaje mi się, że to się nie uda.

--


 
30-03-15 23:23  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
zeus   

Norvik - masz rację przy takim zadruku fajnie byłoby wydawać modele białe - pod malowanie.

Jestem za + info malowania coś jak w plastikowych modelach .

Bo ja bym chętnie nabył model star 266 + działko nowsza wersja ale czarno biała ciekawe jaki koszt by był tego modelu .

:)

 
30-03-15 23:37  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
frezzo 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Można to uznać za zaśmiecanie informacji MODELIKa, ale padło kilka pytań o druk laserowy.Kilka zdjęć ma większą wartość niż 1000 słów.

Ukształtowana osłona silnika (na szybko) - brak odpadania tonera (papier ok 160 gram)
Osłona silnika to skan dość leciwego modelu.

Test:- osłona silnika
założenia do testu: ubrudzenie powierzchni (ok 3 x 3 mm), oddziaływanie na druk ok 5 sekund, delikatne zmazanie palcem.
kwadrat 1: Hemol (został ślad po kleju- nie było widocznego rozpuszczenia druku)
kwadrat 2 - klej do butów Dragon - widać przebarwienia (dodatkowo zrobiona pionowa linia przebarwienia pod wlotami powietrza na osłonie zdj. nr 3)
kwadrat 3: cyjanoakryl - delikatne zmiany.



Test 2. Kontrolny - na "płaskim"
założenia: duża, celowa kropla (ok 6 x 6 mm), czas działania ok 10 sekund, przetarcie palcem.
kwadrat 1: Hemol (został ślad po kleju- nie było widocznego rozpuszczenia druku)
kwadrat 2 - klej do butów Dragon - rozpuszczony druk
kwadrat 3: cyjanoakryl - rozpuszczony druk.

Dodatkowo- wklejona na styk "antena" na cyjanoakryl. drut 0,50 mm

,

Pozostaje poczekać na modele MODELIKa i sprawdzić druk.
Przed rozpoczęciem klejenia obowiązkowo należy sprawdzić jak zachowuje się wydruk.

Post zmieniony (31-03-15 06:41)

 
31-03-15 07:07  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
ABC 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Czy was porąbało z tą koncepcją wydruków konturowych. To takie coś jak za komuny nie można było kupić MM-a (bo prawie wszystko szło do LOK-u gdzie potem szło na wykłądanie podłóg podczas remontów). W wycinance ważny jest efekt wizualny, ładna kolorowa okładka, ładny papier i ładne kolory na arkuszach. Takiego czarno białego to darmo bym nie wziął. Jak ktoś już lubi się babrać w malowaniu kartonowego modelu to co mu przeszkadza nadruk. Bardziej w tej całej rewolucji bym zwrócił uwagę na pewną rzecz taką że , przeważnie każdy modelarz to ma spore stosiki wycinanek bo wydawcy nas co rusz zasypują nowościami których nie sposób nie kupić . Ale do czasu, do czasu w którym stosiki są już napradę duże, a ceny nowych wycinanek nie należą do groszowych. Powiem szczerze że bym z najnowszych modeli więcej kupował jak by były tańsze. Bo co tu owijać , jak się nazbiera dużo modeli to następne kupuje się w zasadzie do zbioru. Ale przy takim zbieraniu z niewiadomym terminem sklejenia to niechętnie się płaci drogie ceny.

 
31-03-15 08:30  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
gramaton 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Wg mnie (jako że produkuje tylko modele malowane) to rozmazujący się druk nie jest kwestią istotną, ale rozumiem że dla niektórych co kleją w standardzie ma to duże znaczenie. Dlatego skoro wydawca wychodzi z taką inicjatywą kierując się własną oszczędnością, a część modelarzy musi dostosowywać swój warsztat do zmian, to rozumiem, że modele wydane przez wydawnictwo Modelik będą od teraz tańsze ?

Nie rozumiem jak to możliwe że wycinanka kolorowa jest w tej samej cenie co konturowa (oczywiście myślę o druku cyfrowym) w końcu to tylko czarne cienkie linie konturowe elementów, bez koloru i wypełnienia.

Może skoro nie ma chęci współpracy w temacie modeli konturowych to może wycinanki w formacie pdf (oczywiście płatne) do samodzielnego wydruku?

ABC - czy Ty nie możesz zrozumieć, że każdy ma swoje preferencje w klejeniu modeli, nie od dzisiaj ludzie malują i szpachlują modele, bo tak po prostu chcą je robić i jeśli nie masz nic konstruktywnego do napisania na ten temat to zaprzestań udzielania swoich jadowitych wypowiedzi, bo nikogo tu nie porąbało. Twierdzisz, że za komuny były problemy z wycinankami? Wtedy właśnie był najbardziej kreatywny okres dla majsterkowiczów, a komuną wieje z Twoich wypowiedzi, brakiem tolerancji i akceptacji odmiennych niż Twoje poglądów. Dla Twoje wiadomości ludziom nie przeszkadzają kolorowe wycinanki tylko skoro malują modele to liczymy na to że model konturowy będzie tańszy.

--
Kubelwagen
Bn2t Freudenstein
Faros

 
31-03-15 08:42  Odp: [INFO] MODELIK REWOLUCJA
Rajkub 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 9
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

Grupa: WAK

ABC Czy Ciebie porąbało z tym pouczaniem wszystkich i zmuszaniem do akceptowania jedynie słusznych Twoich poglądów?
Każdy ma prawo mieć swoje zdanie i odczep się od tego w końcu.

--
Pozdrawiam, Rajkub
__________________
niedokończona opowieść M3A1WHITE

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Ten wątek został zamknięty 


© konradus 2001-2024