FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
03-04-15 20:43  [R/G] Su-47 Berkut - Hobby Model 4/2007, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Galeria końcowa

============================================

Nie mam w zwyczaju kleić więcej niż jednego modelu na raz, ale tym razem postanowiłem zrobić wyjątek, bo nie mogłem się już powstrzymać :-) Zacząłem budowę Su-47 Berkut, skala 1:33, wydawnictwo Hobby Model, autor anonimowy. Samolot to rosyjska konstrukcja eksperymentalna, bardzo charakterystyczna ze względu na skrzydła z przednim skosem. Niestety nie ma w sieci zbyt wielu informacji o maszynie. Wikipedia pisze o niej w czasie przeszłym, ale też jednocześnie podaje informacje jakoby Rosjanie planowali kontynuowanie programu. Nie wydaje mi się to zbyt prawdopodobne biorąc pod uwagę intensywne prace nad PAK FA i planami wprowadzenia jej do użytku w najbliższym czasie. Faktem jest, że Su-47 wykonał pierwszy lot blisko 20 lat temu, a do tej pory powstał tylko jeden egzemplarz - nie wygląda to na dynamicznie rozwijany program z planami wprowadzenia do służby.

Wycinanka składa się z kilkunastu arkuszy, które polakierowałem rozcieńczonym lakierem nitro:



Opis budowy skąpy, rysunki raczej dobre, ale nie wszystko na nich jest. Model wykreślony ręcznie, co jest dość nietypowe biorąc pod uwagę fakt że wydano go w 2007 roku. Niestety już gołym okiem widać że niektórym częściom brak symetrii, a dokładne pomiary tylko to potwierdzają:



To oczywiście nie znaczy, że modelu nie da się skleić. W sieci jest kilka relacji i galerii, które pokazują bardzo ładne efekty końcowe. Ja będę się głównie posiłkował relacją naszego forumowego kolegi.

Jest to mój pierwszy model samolotu na konstrukcji szkieletowej i trochę boję się co mi z tego wyjdzie. Zacząłem oczywiście od wręg, gdzie znowu wyszły jakieś drobne niedoróbki:



Skleiłem szkielet dorzucając od siebie wzmocnienia w tylnej części - bez nich szkieletowi brakowało sztywności:



Skleiłem nos samolotu, ale trochę pokręciłem. Ponieważ jest całkiem biały to skleiłem go zadrukowaną strona do środka, żeby ukryć krawędzie elementów. Lakierowałem wycinankę jednostronnie, więc już po sklejeniu położyłem lakier. Niestety efekt jest średni - karton nierównomiernie zmienił kolor, prawdopodobnie w wyniku reakcji z klejem którym wkleiłem podposzycie. To oznacza, że prawdopodobnie będę musiał nos pomalować, zalać cyjanoakrylem i wyszlifować, co oznacza, że zupełnie niepotrzebnie go lakierowałem, bo to tylko utrudni sprawę. Póki co wygląda to tak:



I na koniec małe ogłoszenie: nie posiadam kabinki do modelu, w GPMie jest niedostępna, a sam raczej nie dam rady wytłoczyć. W związku z tym pytanie czy ktoś ma i odsprzeda?

--

Post zmieniony (27-12-15 10:35)

 
03-04-15 22:52  Odp: [R] Su-47 Berkut - Hobby Model, skala 1:33
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Ja także poszukiwałem kabinki ale niestety nie znalazłem jednak spróbowałbym z kabiną od Su 27.

Model bardzo fajny także mam go w planach nawet mam już przygotowany szkielet i polakierowane dysze silnika ponieważ te oryginalne z wycinanki w kolorze bliżej nie określonego pomarańczu mają się nijak do stanu faktycznego.
Zrobiłem kolor chromu na który nakleję płaty dysz kierunkowych ale jeszcze nie nadszedł czas Berkuta.

Jednak bardzo chętnie prześledzę twoją relację.

--
Desmofan
Jak samolot to nie na kołach.

 
04-04-15 15:48  Odp: [R] Su-47 Berkut - Hobby Model, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Koralik, ty to w takim tempie kleisz modele, że pewnie jeszcze skończysz swojego Berkuta przed moim ;-) Ja nie planuję się spieszyć, więc kilka miesięcy pewnie zejdzie, tym bardziej że planuję ukończyć wcześniej tego niedokończonego Uboota.

Co do kabiny od Su-27 to to jest mój Plan B. Tak w ogóle to Su-47 ma taki przekrój osłony kabiny, że właściwie nie jest możliwe jej wytłoczenie na kopycie. Tzn. może i wytłoczyć by się dało, ale nie dałoby się wyjąć potem kopyta :-)

Plan na dzisiaj był taki:



Ale udało się zrealizować tylko część z tego. Niestety póki co niewiele w tym modelu pasuje tak jak powinno. Ot, jeden z kwiatków:



A tutaj wnętrze kabiny - lewa krawędź podestu powinna przebiegać po linii przerywanej:



To na szczęście nie jest większym problemem i kabinę udało się skleić tak, że nie widać żadnych niedokładności:



Gorzej jest z wnęką podwozia. Raz, że znowu jest niesymetrycznie:



Dwa, że krzywizna tylnej ścianki nijak ma się do krzywizny wręgi, do której ma przylegać:



Trzy, że komora jest o jakieś 2mm za wąska:



Oby na długość się zgadzało.

Ostatecznie poza kabiną i wnęką podwozia skleiłem tylko jeden segment:



--

Post zmieniony (04-04-15 15:48)

 
05-04-15 10:15  Odp: [R] Su-47 Berkut - Hobby Model, skala 1:33
darek71 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Cz 11g ma odwrotnie podany kierunek przyklejania. Pamiętaj o tym. Mój model możesz obejrzeć w galerii na kartonówkach.

--
PZDR!!

 
05-04-15 10:38  Odp: [R] Su-47 Berkut - Hobby Model, skala 1:33
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17



Powodzenia, kibicuję.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
05-04-15 18:00  Odp: [R] Su-47 Berkut - Hobby Model, skala 1:33
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2
 
06-04-15 00:24  Odp: [R] Su-47 Berkut - Hobby Model, skala 1:33
Lelum Polelum 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 3
Galerie - 3


 - 10

I znowu OSTOJA zarobił na flaszkę.

--
serwusik

 
07-04-15 09:50  Odp: [R] Su-47 Berkut - Hobby Model, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

darek71, dzięki za cynk z tą częścią. Pewnie bym się kapnął jak by przyszło co do czego, ale oszczędziłeś mi czasu :-)

Ostoja, no jasne że tak zrobię. Po prostu chciałem pokazać niedoróbki w projekcie.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 
07-04-15 10:19  Odp: [R] Su-47 Berkut - Hobby Model, skala 1:33
ennww   

Bardzo ładny model, widać, że będzie czasochłonny:)

--
http://www.zespol-mariachi.pl

 
11-04-15 20:10  Odp: [R] Su-47 Berkut - Hobby Model, skala 1:33
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

Miało być zadanie na jeden dzień, wyszło na tydzień.



Jak widać zdecydowałem się na wklejenie ciężarka w nosie samolotu. Nie ma nic o tym w opisie budowy i nie spotkałem się w innych relacjach z informacją żeby ktoś wklejał, ale postanowiłem nie ryzykować. We wszystkich segmentach robię podposzycie i planuję je zrobić także w poszyciu oklejonym na szkielecie. Częściom brakuje symetrii, ale najważniejsze że obwód segmentów się zgadza. Papier jest bardzo dobry, ale niestety druk jest delikatny i w kilku miejscach nieco go starłem:



Jak widać pomiędzy segmentami 6 i 7 wyszła mi spora szczelina, którą zakleiłem wikolem i zamalowałem. Ostatecznie wygląda to tak:



Dopiero na zdjęciu zobaczyłem przybrudzenia na ostatnim segmencie. Na żywo nie rzucają się w oczy, a pod lakierem prawdopodobnie znikną.

--
Ukończone: Bristol Beaufighter TF Mk.X, Hawker Tempest Mk. V, CR.714 C1 Cyclone, F4F Wildcat, Hawker Hurricane Mk I, DH-82A Tiger Moth, Curtiss Tomahawk Mk. IIB, P-38H Lightning, P-47 D-11 Thunderbolt, A-10 Thunderbolt II, Su-47 Berkut, PW-5 Smyk, Bachem Ba 349 Natter, M5A1 Stuart VI, U-boot Seehund

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024