FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
24-02-15 02:56  [R] Ł-34 Renova-model 1:25
spinkilla 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Witam.
Ciężko to teraz nazwać relacją. Przez kilka miesięcy w 2013 kleiłem pierwszy w życiu model kartonowy Ł-34 wydawnictwa Renova-model. Modelu nie ukończyłem, ostatnio zacząłem inny, ale wciąż sobie obiecuję, że tego żółtego dokończę. Szanse na to wzrosły, bo poczytałem trochę przez ostatnie dwa lata i zgromadziłem specyfiki do brudzenia i rdzewienia modeli. Wcześniej próbowałem wykorzystywać np. suche pastele, ale wynik był marny. Żeby jeszcze zwiększyć szanse na ukończenie tego modelu postanowiłem założyć ten wątek. Wątek hańby. ;)
Od tego miejsca będę relacjonował dalsze postępy w budowie i malowaniu/szpeceniu tego modelu. Mam nadzieję, że to forum będzie jeszcze istniało nim to nastąpi... Strona Renova-model, której baner się wyświetla na tym forum już chyba umarła.

Oto dotychczasowy postęp prac:



Post zmieniony (24-02-15 14:00)

 
24-02-15 07:54  Odp: [R] Ł-34 Renova-model 1:25
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

To ja siadam i podpatruję:) Ogólnie to masz już ponad połowę pracy zrobione.I wygląda to znakomicie.Tylko zrób coś ze zdjęciami,bo te w odróżnieniu od modelu wyszły tragicznie.

 
24-02-15 12:59  Odp: [R] Ł-34 Renova-model 1:25
Edekyogi 

 

cyt.: "Wątek hańby"
Czy kleisz ten model w więzieniu - bo i jakiś cień od krat na fotkach? ;-)
A tak na poważnie - ty model wychodzi ci bardzo fajnie :-))

 
24-02-15 14:35  Odp: [R] Ł-34 Renova-model 1:25
spinkilla 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Poprawiłem te zdjęcia - mam nadzieję na plus... ;)

Co do samego modelu:
Na podedastach i zbiornikach zrobiłem imitację blachy "ryflowanej" (chyba tak się to nazywa), z pomocą sklejonych brzegami plastikowych taśm służacych do bindowania towaru na paletach. Musiałem je przyciąć wzdłuż żeby wyrównać wzór. Nakleiłem je na kawałek kartonu żeby się nie rozpadały. Na to naklejam zwilżony w wodzie z BCG w miarę cieńki papier i dociskam do wzornika np. palcami. Jak tekstura już jest do przyjęcia, to zostawiam do wyschnięcia. Osobiście malowałem akrylami więc malowanie przeprowadzałem przed zdjęciem z wzornika. Na nim również docinałem elementy. Po zdjęciu taką warstwę z fakturą naklejam na docelowy element.

Tak wygląda taki wzornik:


Nie podobają mi się "rdzenniki" w siłownikach. Pomalowałem je metalizerem takim jak kilka elementów w silniku licząc na cud, który się nie wydarzył. Powinny być wręcz chromowe.
Możliwe, że sprawdził by się Alclad II 107 albo 114, ale podobno działa to tylko przy użyciu aerografu. Metalowe pręciki też by się mogły sprawdzić. Najgorsze, że dwa z siłowników wklejone są już w ramę, tam pozostaje uwalić je błotem.

--

 
24-02-15 14:42  Odp: [R] Ł-34 Renova-model 1:25
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Ja bym powiedział,że na dwa plusy :) O niebo lepiej :) A "blacha" ryflowa całkiem całkiem :)

 
24-02-15 16:51  Odp: [R] Ł-34 Renova-model 1:25
spinkilla 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Nie wrzuciłem zdjęcia okładki zeszytu z modelem, bo nie mogę jej znaleźć, ale uzupełnie to jak tylko ją znajdę.
Mam też gdzieś nr seryjny.

Muszę też wspomnieć coś na temat samego wydania modelu.
Zanim w ogóle podszedłem do tematu "kartonówek" miałem okazję przejrzeć kilka innych wydań i muszę powiedzieć, że w przypadku Ł-34 opis tekstowy budowy jest bardzo dokładny. Chyba to przeważyło w wyborze pierwszego modelu, mimo że do prostych nie należy.

W zeszycie znajdował się dodatkowo model Ł-34 w wersji dziecięcej - bardzo prosty.
Skleiłem go żeby zobaczyć czy w ogóle umiem się posługiwać skalpelem. Wyszedł parszywie. Zjadł go kot, więc się nie pochwalę zdjęciami. ;)
Na stronie renovy był swojego czasu link do .iso z setkami zdjęć oryginału po remoncie.
Moim zdaniem takie podejście do wydania modelu jest godne naśladownictwa.
Mimo że nie ukończyłem modelu, to nauczyłem się bardzo dużo klejąc go.
Wielu modelarzy uważa, że powinno się zaczynać od czegoś prostego typu sześcian, walec, czy uproszczone modele i wałkować to aż będą idealne, zanim zabierze się za coś trudniejszego. Chyba mają rację. Ja zabrałem się na starcie za Ł-34 i nie żałuję.
Model na długi czas zaspokoił moją potrzebę dłubania, cięcia, klejenia i bazgrania.
Nie mam potrzeby postawienia go w gablotce dlatego leży i czeka.
W gablotce chciałbym mieć Tatre 813, ale obecne wydania są po prostu słabo zdetalizowane, a na robienie od zera jestem za cieńki.
Teraz wyżywam się na Mazie 537 jako, że mu wg mnie najbliżej do brzydactwa tatry, ale gdybym od niego zaczął, a nie od Ł-34, to już bym się poddał.
Maz jest super, żeby mnie ktoś źle nie zrozumiał, ale opis budowy jest dość lakoniczny w porównaniu do Ł-34 i skierowany stanowczo dla zaawansowanych hobbystów.
Z modeli, które nie mają opisu słownego widziałem ostatnio darmowy traktor Staliniec-65 V. Melnikova - uważam, że instrukcja montażu w tym modelu jest idealna, w każdym razie moim zdaniem.


To były takie moje przemyślenia ogólnie, a wracając do wykonania Ł-34, to na wykładzinie w kabinie i na chłodnicy wykonałem "rowki" za pomocą szpilki i linijki. Uważam że w obu przypadkach efekt jest ok. Na wykładzinie w kabinie są trochę rzadziej i głębiej niż w chłodnicy.

Gałki dźwigni w kabinie są z koralików.

Tylne światła są z takiej samej folii jak szyby i są pomalowane od wewnątrz.

Stopień malowania chciałbym osiągnąć taki jak na przeciwwadze, czyli trochę nadżerki trochę czystej stali, rdza i łuszcząca się farba.

W trakcie klejenia Ł-34 głównie używałem kleju BCG, nawet do drobnych elementów, nakładanego wykałaczką albo szpilką. Obecnie używam głównie cyjanoakrylu. Oba kleje CA i BCG mam w strzykawkach ze ściętymi i zeszlifowanymi(!) igłami.

Jeśli coś mi się przypomni jeszcze, to będę dopisywał.

Post zmieniony (24-02-15 16:59)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024