FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
18-02-15 21:54  Odp: [R] MIG-25 MM+El Kalafior Design 1:40 Podróż do przeszłości.
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Problemy z wprowadzeniem nowej linii lakierniczej w jednej z fabryk w Austrii niestety spowalniają moje prace nad Mig'em 25.
Choć w teorii miało być zupełnie inaczej praca w nocy a dzień cały wolny.
Rzeczywistość jednak okazała się okrutna i pracujemy po 16 do 18h na dobę wychodzimy jednak na prostą i jutro będę mógł poświęcić nie co więcej czasu na odpoczynek przy modelu.

Aktualnie mam już wykonany cały "kadłub" samolotu i będzie to naprawdę OLBRZYMI model.
Długość całkowita wraz z rurką pitota to uwaga 69cm brzmi równie dobrze jak wygląda.

Dodałem do sklejonych elementów wloty powietrza i dysze wylotowe silników co pochłonęło sporo czasu.
Dałem jeszcze radę wyciąć całe usterzenie i skrzydła mam nadzieję jutro posklejać te części w całość choć zapewne ich nie będę wklejał bo ciężko będzie podróżować blisko 1300km z modelem.

Nie chciałbym doprowadzić swojej pracy do ruiny. Jednak zamierzam wszystko przygotować tak by w sobotę poskładać wszystko w całość.

Tak wyglądają dysze i sklejone wloty:



Cd. nastąpi.

--
Desmofan
Jak samolot to nie na kołach.

 
18-02-15 22:12  Odp: [R] MIG-25 MM+El Kalafior Design 1:40 Podróż do przeszłości.
walkiria 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 18
Galerie - 1
 

@Kalafior - z Cansona masz jeszcze 150g/m2 z linii "Colorline", 180 jest bodajże z linii "Iris". używam tego 150 i nie mam większych problemów (czasami się rozwarstwi przy ciasnym zwijaniu), ale +, bo są barwione w masie, a nie tylko na zewnątrz. dość dobre są też bloki techniczne z firmy "Jowisz" - 170g/m2 lub jeśli trzeba to nawet 250. co w tych blokach mi się podoba to, że nie są "śliskie" w dotyku, tylko kartki są takie bardziej porowate/szorstkie.

 
19-02-15 08:29  Odp: [R] MIG-25 MM+El Kalafior Design 1:40 Podróż do przeszłości.
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

No to chyba się gdzieś za...em przy obliczeniach. Jak będzie mieć 69 cm to będzie w skali 1:29 mniej więcej. W 1:33 powinien mieć 59 cm.

Zresztą ja już się pogubiłem:)

 
19-02-15 14:58  Odp: [R] MIG-25 MM+El Kalafior Design 1:40 Podróż do przeszłości.
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Kalafior nie przejmuj się nic, jest dobrze a nawet bardzo dobrze - model robi wrażenie.
Jedynie gablotka będzie wymagała powiększenia o 20cm.

W pracy rozwiązane wszystkie problemy więc o 4 rano byłem już w hotelu odrobina snu i znów można zająć się sprawami przyjemniejszymi niż oglądanie robotów lakierujących elementy motocykli.

U mnie prace postępują naprawdę szybko wyszedłem już z tych najtrudniejszych elementów i teraz wszystko jawi się dość proste do wykonania.
Dziś kilka godzin pracy zajęło mi wklejenie usterzenia teraz czas na kilka godzin schnięcia i wklejam skrzydła.

Pozostanie mi jeszcze trochę drobnicy a tym czasem tak wygląda MiG-25 z usterzeniem:




Stwierdziłem, że muszę zakończyć walkę z MiG'em przed weekendem bo tam czeka już na mnie Su-22
--

Post zmieniony (19-02-15 15:00)

 
20-02-15 19:24  Odp: [R] MIG-25 MM+El Kalafior Design 1:40 Podróż do przeszłości.
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Model czeka już tylko na gablotkę, podróż w samochodzie jakoś przeżył czas więc na małe podsumowanie.
Nim jednak napisze co mi w głowie kołacze to pozwolę sobie na krótkie usprawiedliwienie i stwierdzenie, że będzie to opinia ze wszech miar subiektywna.
Wytłumaczyłem już to co napisane będzie dalej więc czas na konkrety.

Projekt modelu MiG’a 25 ma już 30 lat ukazał się w MM w 1985r w dość nietypowej skali jak na karton 1:48. Sam model nie był bogaty w szczegóły nie był też pozbawiony błędów – zresztą jak większość modeli.
Powodów wielkich by narzekać jednak nie ma, modelarstwo byłoby mniej ekscytujące gdyby wszystko składało się samo. Model który skleiłem został przeskalowany ma 66cm długości bez rurki pitota do dysz wylotowych silników daje to skalę ok. 1:31. Otrzymał poprawioną szatę graficzną od kolegi Kalafiora.
Na koniec został wydrukowany na drukarce laserowej na papierze o gramaturze 180gr.
Przeskalowanie modelu spowodowało, że drobne niedociągnięcia pierwotnej wersji urosły do dużych wraz z wielkością modelu. – Tu pojawia się moja dygresja- nim poddamy coś przeskalowaniu należy sprawdzić gdzie są błędy i wziąć to pod uwagę bo sklejenie później segmentów może być naprawdę trudne.
Osobiście polecam wcześniejsze sklejenie oryginału lub choć jego kopii.

Ja oczywiście to uczyniłem ale wiele lat temu i teraz nie pamiętałem już problemów przy budowie mimo, że sklejałem ten model w kilku egzemplarzach.
Problemy tkwiły w złym wyprofilowaniu wręg i poszycia segmentów.
Ja napotkałem na ten problem przy segmencie wlotów powietrza i dwóch ostatnich segmentach, które od początku są niezbyt dobrze zaprojektowane.

Pewnie gdybym skleił wcześniej oryginał wziąłbym pod uwagę błędy i ułatwiłbym sobie życie przy sklejaniu modelu przeskalowanego.
Kolejna rada jaką miałbym dla wszystkich modelarzy to kwestia wzmacniania elementów przy modelach tej wielkości i to bez względnie.

Są tu elementy które mają naprawdę spora wielkość i oparcie ich jedynie o dwie wręgi powoduje, że dalsza praca przy modelu jest trudna. A detale już podczas sklejania możemy odkształcić a na pewno robi to czas. Polecam więc podklejanie elementów lub wstawianie dodatkowego wzmocnienia. Osobiście poszedłem w stroną wzmocnienia i dodałem do każdego segmentu kadłuba począwszy od segmentu 8 aż do 11 paski tektury o grubości 1mm i szerokości 2 cm po lewej i prawej stronie oraz na górze i dole elementu.Natomiast skrzydła przed oklejeniem wypełniłem wklejką 0,5mm.

Teraz trochę o samym druku i papierze.

Papier o tej gramaturze profiluje się dość dobrze z naciskiem na dość jednak myślę, że papier o gramaturze 160 byłby lepszy. Natomiast nie jestem przekonany co do druku laserowego mam wrażenie, że druk na atramentówce dałby lepszy efekt pod względem jakości samego druku elastyczności i trwałości.
Laser przy częściach zwijanych ciasno lub przy profilowaniu skrzydeł i usterzenia poziomego i pionowego brzydko pęka i rozwarstwia się.

Tyle moich uwag, było to mój pierwszy raz gdy sklejałem model z wydruku i jak na pierwszy raz jestem zadowolony a nawet bardzo zadowolony. Bardzo lubię ten samolot jest to jeden z tych samolotów, który jak dla mnie wygląda ponad czasowo a przy tej wielkości wydaje się być naprawdę ……. Tu szukam odpowiedniego słowa hm……… mam…… groźny.

Poniżej wklejam dwie fotografię MiG’a, galerię modelu wstawię w momencie gdy otrzymam już gablotkę i będzie gdzie i na czym model postawić.
Jest zbyt duży by robić pod niego standardowa podstawkę, która musiałaby być bardzo wysoka i wyglądałoby to pokracznie. Choć nie tak pokracznie jak taki wielki samolot na kołach.

Teraz przechodzę do sklejania modelu na który czekam od bardzo dawna i jego sklejenie traktuje jako relaks.
Sklejałem już kiedyś ten model no może nie dokładnie ten tylko wcześniejsze wydanie „szare” z MM w ilości sztuk pewnie kilkunastu, więc zamierzam się naprawdę poważnie zrelaksować.
Miejsce na ten model czeka już od dawna więc teraz na stół trafia Su-22.



--
Desmofan
Jak samolot to nie na kołach.

 
21-02-15 10:09  Odp: [R] MIG-25 MM+El Kalafior Design 1:40 Podróż do przeszłości.
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Podoba mi się Twój model, a dzięki odnowionej szacie graficznej wiele zyskało to opracowanie. Sylwetka Miga 25 ma coś w sobie i tak jak piszesz ma agresywny charakter.
Gratuluje kolejnego ukończonego modelu i to tak szybko. W takim tempie to za rok zabraknie Ci tematów do sklejania ;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
21-02-15 18:31  Odp: [R] MIG-25 MM+El Kalafior Design 1:40 Podróż do przeszłości.
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Modeli na szczęście nie brakuje w szufladzie czeka na sklejenie jeszcze kilka sztuk.
Kilka innych mam także na oku ale rozpocznę od poprawienia błędów jakie poczyniłem przy sklejaniu A4, w planach mam także flotę F4.

Co do Tempa to zaraz mi spadnie ponieważ rozpocznie się sezon wyścigowy.
Planuję trochę odpoczynku po Su-22, które aktualnie sklejam a jakby coś to wciąż chodzą za mną łodzie podwodne tylko odwagi jeszcze mi brak.

Ale taka piękna Akula wspaniale wyglądałaby w moim pokoju.

--
Desmofan
Jak samolot to nie na kołach.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024