FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
13-02-15 19:30  [T] Mata do cięcia
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Szukam opinii o macie prod. niemieckiej MAX BRINGMANN Folia - Gigant.

 
14-02-15 21:49  Odp: [P] Mata do cięcia
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Opini brak ale cena zachęcająca http://archiwum.allegro.pl/oferta/mata-do-ciecia-samoregenerujaca-samogojaca-a3-i3855312514.html

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
14-02-15 23:24  Odp: [P] Mata do cięcia
tofiki 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10
 

Dobrze się spisuje ale do OLFY jej daleko OLFE mam 5 lat jest systematycznie eksploatowane i nie wygląda źle a MAX BRINGMANN nie wytrzymała 2 lata Nadaje się do wymiany. Ale cena naprawdę zachęcająca.

--
IN-NY Dom Kultury Ruda Ślaska

 
15-02-15 10:17  Odp: [P] Mata do cięcia
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Tofiki - dziękuję.
Czyli wszystko przemawia za Olfą.
Najtańsze oferty (z przesyłką) A3:
- Bergmann : 33,- PLN
- Olfa: 54,50 PLN

 
15-02-15 11:22  Odp: [P] Mata do cięcia
amz20 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Podobno te maty http://www.swiatmodeli.eu/pl/p/Mata-do-ciecia-MODEL-CRAFT-max-A3/490 są też dobre . A wybór mat jest ogromny http://www.twenga.pl/mata-do-ciecia.html

Post zmieniony (15-02-15 11:34)

 
16-02-15 11:51  Odp: [P] Mata do cięcia
Krystian 



Na Forum:
Relacje z galerią - 38
Galerie - 31


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 7


 - 3

Ja stosuję tą cieńszą i jest ok RM-IC-C

--
First comes smiles, then comes lies. Last is gunfire

ŁSM

 
16-02-15 13:02  Odp: [P] Mata do cięcia
MRP Seweryn   

Ja używam Olfa CM-A4, polecam wszystkie produkty tej firmy, sprawdzają się doskonale.

 
16-02-15 13:15  Odp: [P] Mata do cięcia
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Też miałem Olfę ale niestety pod moją nieobecność córka (jak się przyznała potem) przybijała na niej listewki, no i oczywiści pełno w niej dziur po gwoździach.
Szukam więc trochę tańszej ale wszystko wskazuje, że zakupię Olfę - co przy moim wieku i tempie prac modelarskich wystarczy jak sądzę do grobowej deski. ;-)))

 
16-02-15 13:25  Odp: [P] Mata do cięcia
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Dlatego czasem warto zapłacić więcej i mieć coś na lata niż zaoszczędzić trochę i kupować nową za dwa trzy lata.

--
Desmofan
Jak samolot to nie na kołach.

 
16-02-15 15:23  Odp: [P] Mata do cięcia
hpro   

Fajna mata, dobrze się sprawdza:)

--
http://www.hupro.pl/sport/

 
18-02-15 18:39  Odp: [P] Mata do cięcia
jowisz32 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Olfa jest droższa,to prawda ale jaj jakość jest nie do przebicia.Kupiłem kiedyś inną polecaną w sklepie dla plastyków jakiejś francuskiej firmy i poza tym,że jest ładna to jej jakość jest mniej niż przeciętna.Po ośmiu latach użytkowania Olfy,następna też będzie tej firmy.Warto zapłacić więcej i mieć przyjemność z jej użytkowania niż kupić taniej i być rozczarowanym.Wyboru dokonuje jednak kupujący.Pozdrawiam.

--
jowisz32

 
21-02-15 11:49  Odp: [T] Mata do cięcia
OzzY 

 

ta MAX BRINGMANN to nic innego jak dawna mata z rossmana tylko rozmiar inny...

 
21-02-15 17:27  Odp: [T] Mata do cięcia
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Różni próbują podrabiać japońskie tworzywo maty, ale im nie wychodzi. Te podróbki są po prostu zbyt twarde, w dodatku w miarę starzenia ich twardość rośnie.
Ciekawi mnie ta oferta, nie wiadomo jakiej produkcji:
http://www.leniar.pl/shop,category,PRODUKTY_KRESLARSKIE,45.html

edit: Leniar jest dystrybutorem Olfy, więc te maty to chyba japońskie.

Post zmieniony (21-02-15 17:33)

 
21-02-15 18:07  Odp: [T] Mata do cięcia
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Może i japońskie - cenowo zbliżone do OLFY. Nie dopatrzyłem się żadnego logo firmy.

 
21-02-15 20:14  Odp: [T] Mata do cięcia
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Rozczaruję was trochę Panowie. Te maty z czasem, jak kierownik zauważył, "twardnieją". Jest to naturalny proces starzenia się tego tworzywa. Przerobiłem już kilka mat do ciecia różnych producentów i rozmiarów. Niestety po 3-4latach te maty zaczynają się kruszyć ;-( Niektóre szybciej, inne później ale zawsze z tym samym skutkiem: odłazi ta zielona warstwa od nośnej. W pierwszej kolejności, w miejscach narażonych na wysiloną eksploatację. Na to nie mam mocnych i cena tu nie gra roli. Do tego im starsza mata, tym łatwiej chwyta brud, i trudniej ją doczyścić. A sama bardzo chętnie oddaje go na cięte elementy ;-( Chciał, nie chciał po jakimś czasie trzeba ją wymienić. Ja bym bardziej się skupił na oddziaływaniu takowej na ostrza i ich szybkość tępienia się. To ważny parametr. Bo w innym wypadku, najtaniej będzie się zaopatrzyć w kawałek szyby, jako podkładkę do cięcia ;-)

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
21-02-15 21:47  Odp: [T] Mata do cięcia
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

A czy nie byłoby taniej, zamiast maty kupić tekturę 2 mm, i co jakiś czas wymieniać ją na nową?

Pozdrawiam

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
21-02-15 23:22  Odp: [T] Mata do cięcia
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

Taniej na pewno, ale prowadzenie ostrza jednak zupełnie inne...

--
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem

 
22-02-15 15:48  Odp: [T] Mata do cięcia
szad 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 5
Galerie - 16


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Panowie jaki problem?
Codziennie jak siadasz do klejenia-cięcia wrzuć do skarbonki złotówkę i po3-4 latach masz nową matę.

 
22-02-15 19:09  Odp: [T] Mata do cięcia
kierownik 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 2
Galerie - 3
 

Dość dobre oferty na komplet:
http://allegro.pl/zestaw-mata-cm-a3-noz-ak-3-cyrkiel-cmp-1-olfa-i4954827529.html

 
22-02-15 21:52  Odp: [T] Mata do cięcia
Andrzej Px48 



Na Forum:
Galerie - 5


 - 1

Tylko nie stawiać nic gorącego.Jak tak odkształciłem nieodwracalnie duży kawałek szklanką z kawą.

--

Jak czytać skrót PKP---Poczekaj Kiedyś Przyjadę.

 
23-02-15 13:45  Odp: [T] Mata do cięcia
Bolek 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

A ja z uporem maniaka stosuję giętkie deski do krojenia. Różne rozmiary, grubości, kolory. Ostrze "wchodzi" znakomicie, dobrze się prowadzi. Wystarcza mi co najmniej na pół roku a i tak wymieniam raczej z powodu tzw."upaćkania" niż zużycia. I ta cena... np. http://allegro.pl/plast-team-deska-do-krojenia-24x17cm-promocja-hit-i5019552385.html Do kupienia w każdym sklepie z AGD. Miałem też matę do cięcia i nie ma porównania.

 
23-02-15 14:10  Odp: [T] Mata do cięcia
Koralik 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 3
Galerie - 5


 - 4

Przez długi czas podobnie jak kolega von Robertus używałem giętkie deski do krojenia która kosztują grosze i wymieniać można je co jakiś czas bez ruinowania portfela.
Jednak jakiś czas temu byłem u swojego znajomego który od lat zajmuje się modelarstwem i miałem okazję podglądać go przy pracy.
Największe wrażenie na mnie zrobiło to jak posługiwał się skalpelem i jakie detale nim wycinał.
Ja w większości wypadków używam nożyczek kolega skalpela.

Zapytałem go czy nie udzieli mi kilku wskazówek - usiadłem przy stole i po kilku ruchach nożem zorientowałem się, że może nie w takim stopniu ale cięcie wychodzi mi nie wiele gorzej a tajemnica sukcesu tkwi właśnie w macie.
Kupiłem matę Olfy i muszę przyznać że nie da się porównać sposobu cięcia.
W giętką deskę nóż się delikatnie zagłębia co utrudnia cięcie po łuku a na macie Olfy mogę to robić bez problemu.
Zapewne też istnieją inne maty niż Olfa- tańsze etc. więc można poszukać czegoś.

Moim zdaniem giętka deska do krojenia nie nadaje się do precyzyjnego cięcia nożem - proponuję spróbować wycinać detale na szkle i na desce do krojenia i tu i tu się da ale to co można wyciąć za pomocą skalpela na szybie to inny wymiar pracy.

--
Desmofan
Jak samolot to nie na kołach.

 
23-02-15 21:39  Odp: [T] Mata do cięcia
tofiki 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 10
 

Zestaw który zaproponował Kierownik i kilka innych na allegro są dobrym starterem dla początkujących. Ktoś kto już dysponuje jakimś zapleczem nie jest potrzebny drugi cyrkiel i kolejny skalpel. Ale cenowo dobra oferta

--
IN-NY Dom Kultury Ruda Ślaska

 
24-02-15 18:01  Odp: [T] Mata do cięcia
OzzY 

 

Prezes włóż to mate do wanny z goraca woda... niech troche polezy.. nagrzeje sie...a potem niech stygnie na rownej podlodze - ja tak jedna mate odratowalem

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024