FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
19-01-15 21:22  [R/G] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Z początkiem roku rozpocząłem budowę modelu samolotu, który z całą pewnością zasłużył na miano legendy polskiego lotnictwa. Mowa oczywiście o PZL P.11c. Będzie to model maszyny , na której podczas kampanii wrześniowej latał najskuteczniejszy polski pilot II wojny światowej - Stanisław Skalski. Nie jest to moja pierwsza przygoda z tym myśliwcem - na początku mojej przygody z modelarstwem kartonowym popełniłem "jedenastkę" autorstwa P. Mistewicza wydaną w Małym Modelarzu. Tym razem na warsztat trafia opracowanie znacznie bardziej skomplikowane - P.11c z Kartonowego Arsenału.



O tym, że nie będzie łatwo wiedziałem od samego początku. Na pierwszy ogień poszła kabina. Jej szczegółowość momentami mnie przytłaczała i nie raz musiałem dłużej zastanowić się nad tym jak to poskładać. Trzeba ściśle trzymać się wytycznych zamieszczonych w instrukcji, wszystko tu jest przemyślane i ma swoją kolejność... Na przykład spód kratownicy przykleiłem za szybko i miałem później problem z wklejeniem kilku następnych elementów do środka... :-)

Na początek szkielet kabiny. Konstrukcja kratownicy jest bardzo szczegółowo odwzorowana. Ostatnie zdjęcie pochodzi z planów samolotu zamieszczonych w książce "Samoloty myśliwskie września 1939" (K.Cieślak, W. Gawrych, A. Glass), Wa-wa 1987, którą udostępnił mi ZbiG.



Fotel pilota, czyli jeden z moich ulubionych elementów każdego modelu samolotu. Na tym zdjęciu jeszcze bez przyklejonych pasów.



Kolejne zdjęcia przedstawiają już gotową kabinę. Nie miałem czasu ani warunków fotografować postępów na bieżąco. Szkielet wypełnił się masą drobnych detali, których klejenie przyniosło sporo frajdy i satysfakcji. Problemów przysporzyły jedynie podajniki amunicji do karabinów maszynowych umieszczonych po obu stronach kabiny. To były na prawdę trudne elementy i nie jestem z nich do końca zadowolony, mogły wyjść lepiej. Wprowadziłem kilka ulepszeń "od siebie", tzn. wywierciłem dziurki w skrzynkach do rakiet (na dole przed fotelem pilota), dodałem oprawki zegarów na tablicy przyrządów, uplastyczniłem gałki i dźwigienki poprzez nałożenie na nie kropli kleju (zbyt dużej w kilku przypadkach) oraz dodałem spust na drążku. Ostatnią, chyba najistotniejszą zmianą w stosunku do oryginalnego projektu jest zagłówek. Kompletnie nie spodobała mi się wersja zaproponowana przez autorów czyli sklejenie go z listków. Podjąłem co prawda próbę sklejenia tego w ten sposób, ale efekt nie był satysfakcjonujący. Ten element za mocno rzuca się w oczy, jest na wierzchu. Skleiłem go metodą taką jak koła, czyli w warstwy tektury nasączone cyjanoakrylem, odpowiednio wyszlifowane i pomalowane.









Jak do tej pory to wszystko, co udało mi się skleić. Teraz czas na zamknięcie kabiny. Wstępne przymiarki dobrze rokują, mam nadzieję że wkrótce będę mógł pokazać efekt.

--

Post zmieniony (19-12-15 17:18)

 
20-01-15 07:37  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Troche Cie Zbigu ponioslo z tymi kilkoma tysiacami czesci :)

Fajnie idzie, bede zagladal z przyjemnoscia. Jednak dwie rzeczy:
1. Troszeczke poprawilbys zdjecia, bo sa troche niewyrazne.
2. Jezeli juz dodajesz przewody, to powinienes sprawdzic ich przeznaczenie. I skad dokad sa pociagniete. Przyklad:
http://forum.asg.koszalin.pl/download/file.php?id=3503
http://elarger.perso.infonie.fr/p11_i3t.jpg

Czekam na kolejna aktualizacje!

 
20-01-15 08:56  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Z tymi kilkoma tysiącami to przesada, kilka drobiazgów zaledwie. Rowin, będę miał to na uwadze. Dodałem tylko te dwa przewody, bo będą widoczne po zamknięciu kabiny.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
20-01-15 09:33  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Polecam publikacje Kagero:



Dużo ciekawych zdjęć, zwłaszcza wyposażenia kabiny, którą w sumie masz już za sobą.
Powodzenia w budowie bo temat bardzo ciekawy!

--
Pozdrawiam!

 
20-01-15 10:25  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Jasiek, dzięki. Znam to opracowanie, jest bardzo fajne. Poza tym mam jeszcze trochę innej dokumentacji. Tak jak napisałeś, kabinka gotowa i tak już zostanie. Co chciałem to dodałem, ewentualnie "podłączę" te przewody inaczej ;-)

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
20-01-15 10:57  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Ech Stachu, Stachu... Znowu wymiatasz i zawstydzasz leniwych skrytolepców swoim tempem i jakością :)

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
20-01-15 15:57  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Nie mogę nie śledzić relacji z budowy mojego ulubionego samolotu. Tym bardziej w takim wykonaniu. Kibicuję.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
21-01-15 20:29  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Pięknie Stachooo, pięknie.
Jak zwykle dokładnie, czysto.
Siedzę, obserwuję i się nie wtrącam - sam wiesz najlepiej co i jak.
Oby tak dalej.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
21-01-15 20:56  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Z chęcią będę się przyglądał jak będziesz działać przy tym samolocie, choć ja czekam raczej aż wrócisz do budowy sam-wiesz-czego :)

 
23-01-15 11:13  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Powrót słonia będzie, spokojnie.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
23-01-15 12:55  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

O "słonia" nie ma się co bać, znając Stacha będzie na pewno.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
01-02-15 18:23  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Czas na aktualizację relacji z budowy "jedenastki". Okleiłem kabinę poszyciem zewnętrznym i zbudowałem większość tylnej części kadłuba. Nie jestem zadowolony z uzyskanego efektu, bo w kilku miejscach mogłem postarać się bardziej...

Po wklejeniu wnęk na lufy kadłubowych karabinów maszynowych okleiłem środkową część kadłuba. Nie jestem pewien czy dobrze wkleiłem wspomniane wnęki, bo miałem problem z dopasowaniem zewnętrznych elementów poszycia. Długo dopasowywałem, a po doklejeniu wspomnianych elementów starałem się dopieścić krawędzie wnęk. Efekt jest daleki od zadowalającego, ale tak to już jest jak się coś co chwilę poprawia.

Jak się okazało, pomysł z użyciem do retuszu koloru "polish khaki" marki Pactra nie był do końca trafiony. Kolor prosto ze słoiczka jest daleki od pożądanego, więc trochę z nim majstrowałem dodając odrobinę czerwieni, bieli i czerni.

Pierwszy raz chyba przyznam rację zwolennikom teorii, że w modelu z Kartonowego Arsenału szkielet jest na wyrost skomplikowany. Mam na myśli to, co wydawca proponuje w tylnej części kadłuba. Można to było bez problemu zaprojektować na wręgę i pasek łączący. Gdybym miał to kleić jeszcze raz, to tak właśnie bym to zrobił. Trzy elementy poszycia za kabiną skleiłem jako skorupkę, którą nasunąłem na wspomniany szkielet.

Podążając za sugestią Rowinai z forum konradusa poprawiłem przewód prowadzący od butli i teraz prowadzi tam gdzie powinien czyli do dwóch zegarów na prawej burcie kabiny. Poprawki jeszcze wymaga krawędzie otaczające kabinę, zwłaszcza w tylnej części w okolicach zagłówka. Na to jednak na razie się nie zdecydowałem, zwłaszcza, że poprawianie krawędzi wnęk km-ów nie wyszło mi na dobre.












Teraz pytanie co dalej z tym modelem, różne myśli chodzą mi po głowie i zastanawiam się czy nie powtórzyć tego etapu budowy z wykorzystaniem nowych częśći... Póki co, odczuwam co raz silniejszą potrzebę powrotu do modelu Mi-4, a "jedenastka" chyba musi chwilę odpocząć.

P.S. ZbiG, nie przydałby Ci się taki szkielet do kolekcji? :-)))

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
01-02-15 19:27  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Nie chodzi o brnięcie w szczegóły, bo ten model nie wymaga ich dodawania. Problem polega na tym, że zlepiłem fajną kabinkę, ale spaprałem, wymęczyłem te wnęki km-ów nieodpowiednim dopasowaniem i retuszem. Fakt, że tam jeszcze dojdą jakieś skrzydła, zastrzały, duperele i pewnie trochę zasłonią, odciągną uwagę od babola, ale nie o to chodzi.

Słonia ostatnio znowu z karnego kartonu wyjąłem i oglądałem. Może słonia wypuszczę, a jedenastkę tam wtrącę na jakiś czas? Foce karny karton dobrze zrobił.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
01-02-15 20:00  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
xoxsc 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Z tym szkieletem muszę się przyznać, że jest skomplikowany a tym bardziej że nie ma miejsca na klej. Miałem niezłe problemy z P-40 Tomahawk IIb od Kartonowego Arsenału. Nie dość że skleiłem skorupke osłony silnika, to cały szkielet okazał się za długi i za duże były wręgi. Pomogło tylko mocne piłowanie pilnikiem wręg aby skorupka pasowała.

Post zmieniony (01-02-15 20:13)

 
03-02-15 20:10  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Cześć Stasiu
To ma być radocha a nie męczarnia.
Z drugiej strony nie jest tak źle jak mówisz.
Nie wyrzucaj, schowaj na lepsze czasy aż chęć powróci.

A Mi-4 też będzie fajnie podglądać. Tak więc dawaj!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
04-02-15 11:43  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Tak jak mówią Koledzy: odpocznij,odetchnij świeżym powietrzem i wróć do modelu.
Modelarskich wpadek nie zalicza tylko ten,co nic nie skleja ;-)
A te w Twojej "jedenastce" nie są takie duże,dyskwalifikujące.
Po zakończeniu model będzie z pewnością cieszył oko nawet wybrednych oglądaczy ;-)
Thumbs up!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
22-02-15 17:59  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Postanowiłem nie odkładać modelu na bok i mimo kilku niepowodzeń przy kadłubie kontynuować budowę. P.11c doczekał się więc części ogonowej wraz z usterzeniem i teraz, kiedy ten etap został zakończony, zajmę się pewnie dla odmiany czymś innym na kilka chwil... :-)


Napotkałem pewien problem. Sposób w jaki autorzy zaprojektowali statecznik poziomy bardzo dokładnie odwzorowuje jego konstrukcję w prawdziwym P.11c. Statecznik lewy i prawy stanowi po sklejeniu wraz ze środkowym elementem jedną dużą część, którą nakłada się na "półkę" (zaznaczyłem na zdjęciu o co mi chodzi), znajdującą się na górze ostatniego elementu kadłuba. Co prawda jest tam wpust, ale tylko jeden i miałem problem z tym, żeby równo to wszystko ustawić. Pomocne w odpowiednim ustawieniu okazały się zastrzały pod statecznikami. Myślę, że nie zawsze rozwiązania konstrukcyjne wzorowane na prawdziwej maszynie sprawdzają się w 33 razy mniejszym modelu.










Tak poza tym to model "Jedenastki" po dodaniu ogonka zyskał ten charakterystyczny, znany wszystkim pasjonatom lotnictwa kształt i cieszy oko biało-czerwoną szachownicą. Myślę, że ciąg dalszy budowy nastąpi prędzej niż później. Najpierw jednak zamierzam odgrzać kotleta zwanego Mi-4.

--

Post zmieniony (22-02-15 18:00)

 
27-09-15 17:54  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

"Myślę, że ciąg dalszy budowy nastąpi prędzej niż później." (22.02.15) ... chyba jednak wyszło później, ale lepiej późno niż wcale :-)

Jedenastka odleżała swoje w pudle,a temat Rufe został zakończony. Czas więc na powrót do pezetela. Posiedziałem trochę nad nim w ten weekend, zbudowałem szkielet skrzydeł, wyciąłem kilka elementów z przodu kadłuba i przygotowałem koła. Poniższe zdjęcie przedstawia aktualny stan prac nad P.11, to co zostało do tej pory zrobione. Zapał do budowy tego modelu wrócił, więc jeśli nic nie stanie na przeszkodzie to powinienem go skończyć.



--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
27-09-15 19:55  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 17


 - 7

Stachooo , proszę Cię abyś zwrócił szczególną uwagę na geometrię skrzydel bo w tym wydaniu jest z tym problem . Za krótkie zastrzały powodują ujemny wznios a jedenastka z opadającymi skrzydłami wygląda paskudnie .


Pozdrawiam


Jańcio



HEY HEY !

 
27-09-15 20:08  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Jańcio - dzięki, postaram się zmontować to w taki sposób żeby nie uzyskać ujemnego wzniosu. Kształtownik do szkieletu centropłata zamieszczony w wycinance można sobie rozbić o kant, bo wprowadza w błąd.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
29-09-15 18:47  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Brawo Stachooo!
Już zacieram ręce na koniec.
Długo czekałem na wznowienie, podpowiadałem, dopingowałem a tu już szkielet skrzydeł zrobiony.
Stasiu - znalazłem swój wzornik skrzydeł i zapasowy środek dźwigara z laserków.
Jeśli wytrzymasz, w piątek będą Twoje.
Masz dużo za sobą, więc jest szansa pociągnąć do końca.
Powodzenia!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
29-09-15 19:02  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Stachu,dalej działaj, a ja za Ciebie będę trzymał kciuki.

Pozdrawiam
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
29-09-15 22:28  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Winek - bardzo mi się przyda ten wzornik, wytrzymam do piątku :-)

Dzięki za doping!

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
30-09-15 08:51  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Z tego co pamietam z planów, to P 11c miał dolne poszycie skrzydeł idealnie w poziomie...
http://www.the-blueprints.com/blueprints-depot/ww2planes/various/pzl-p11c.png

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
30-09-15 09:52  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Nie, Mariusz. Płaszczyzna pozioma przechodziła przez końcówki skrzydeł i przez środki najgrubszych żeber skrzydeł (tam gdzie km-y ).

Pozdrawiam
Andrzej

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
30-09-15 10:49  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Acha.
To mamy jasność ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
30-09-15 18:37  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

To wiele wyjaśnia i będę to miał na uwadze montując skrzydła. Dzięki! Swoją drogą, to nie rozumiem dlaczego dźwigar skrzydeł jest podzielony na trzy elementy (lewy i prawy płat + centropłat). To niesamowicie komplikuje poprawne ustawienie geometrii skrzydeł.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
30-09-15 21:22  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 17


 - 7

Panowie , z tego co pamietam to wznios skrzydel w P-11 c wynosił przy kadłubie 16 stopni a platów 2 i to w osi czyli dolne powierzchnie skrzydeł będą miały więcej niż te 2 stopnie a więc powinno to widać . Do góry skrzydełka ! ;-)

Pozdrawiam .


HEY HEY !

 
30-09-15 22:51  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Cytuję z Monografii Lotniczych Nr 36 wyd. AJ-PRES, cyt. ,, Wznios przykadłubowych części płata 16 stopni, wznios części zewnętrznych 1 stopień.''

Pozdrawiam

--
Nie ma modeli trudnych, są tylko pracochłonne.

 
05-11-15 19:40  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Wykonanie skrzydeł w tym modelu to na prawdę karkołomne zadanie. Dodatkowym utrudnieniem jest rozwiązanie zastosowane przez autorów w szkielecie. Główny dźwigar jest podzielony na trzy części co skutecznie utrudnia to ustawienie jakiejkolwiek, a co dopiero poprawnej geometrii skrzydła. U mnie powstały dwa szkielety - jeden w myśl tego co oferuje wycinanka oraz drugi - zmodyfikowany. Ten pierwszy poszedł do kosza. Zmiany w drugim polegały na poprawieniu głównego dźwigara i wycięciu go jako jednego elementu. Starałem się uzyskać odpowiednią geometrię skrzydeł, ale sądzę, że i tak to się nie udało. Zależy z jakiego kąta spojrzeć :)

Poszycie skrzydeł pasuje ładnie, ale ma tendencję do zapadania się. Dwa elementy poszycia (te najbliżej kadłuba) delikatnie się zapadły na spodzie. W kolejnych fragmentach poszycia zapobiegłem temu poprzez wstawienie dodatkowych usztywnień w szkielecie oraz podklejeniu dolnych powierzchni poszycia podklejką.

Oprócz skrzydeł powstało też podwozie, tutaj bez żadnych rewelacji i łamania karku. Skleiło się i tyle. Do zrobienia pozostało już niewiele :)










--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
05-11-15 21:18  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 17


 - 7

No i niestety tak jak się obawiałem , smutno wygląda ta P11 z tymi lekko opuszczonymi skrzydłami chociaż poza tym model bez zarzutu . Sprawdź sobie choćby w ,,Samoloty myśliwskie PZL P.11 ,PZL P24 . Polskie konstrukcje lotnicze" autora Pana A. Glassa .Wystarczy przyłożyć linijkę do rysunków i do Twojego ostatniego zdjęcia , zobaczysz o czy mówiłem .Jeżeli masz możliwość to poprawić to spróbuj .

Pozdrawiam i śledzę .


Jańcio


HEY HEY !

Post zmieniony (05-11-15 21:30)

 
05-11-15 21:48  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

No nie da się ukryć, że opadło i nie jest poprawnie. Co ciekawe - trzy elementy, na które składał się dźwigar nakleiłem na tekturę i wyciąłem jako jeden długi element. Przykleiłem je korzystając ze wzornika, który miał poprawne wzniosy. Po oklejeniu poszyciem przyłożyłem skrzydło do tego wzornika i też było dobrze. Dopiero po złożeniu całości zauważyłem że wznios jest ujemny. Zastrzały musiały ściągnąć je do dołu, innego wytłumaczenia nie widzę. Niestety nie będę już tego poprawiał - zbyt duże ryzyko, a chciałbym ten model skończyć, bo mimo wszystko mi się podoba.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
05-11-15 22:11  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Model wychodzi super, chociaż te skrzydła...?
Porozmawiamy osobiście na wyjeździe.
Powodzenia Stasiu!

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
05-11-15 22:30  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
Jańcio 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 17


 - 7

Na pocieszenie mogę tylko powiedzieć że chyba wszyscy którzy bawili się tym wydanie P11c
mieli z tym kłopoty .Tak że nie jesteś tu osamotniony.


Pozdrawiam .


Jańcio


HEY HEY !

 
22-11-15 14:57  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Witam!

Mimo tego, że skrzydła nie są takie jakie powinny być i poległem w nierównej walce z niedoskonałościami opracowania budowa modelu trwa i trwać będzie aż go skończę i postawię na półce.

Model wylądował w pudełku i leżał tam przez ostatnie dwa tygodnie. W tym czasie zająłem się tym co najlepsze - silnikiem. Makieta jednostki napędowej wykonana jest w standardzie, początkowo chciałem bawić się w owijanie drutem, ale odpuściłem tym razem.



Silnik opracowany jest bardzo szczegółowo, nie jest trudny, ale za to piekielnie czasochłonny. Budowę, jak zwykle, podzieliłem sobie na etapy, montowałem kolejne podzespoły i odkładałem do pudełka. Kiedy już wszystkie elementy były sklejone zabrałem się za montaż. Nie wkleiłem tylko rurek prowadzących z cylindrów do pierścienia w osłonie silnika, to później.





Oprócz cylindrów skleiłem chłodnicę oleju. Ten element zabrał mi najwięcej czasu, pieściłem się z nim potwornie, ale za to z efektu jestem bardzo zadowolony. O ile cylinderki będą w większości zakryte przez osłonę, to chłodnica sterczy na wierzchu, z prawej strony kadłuba. Aby uniknąć sklejenia się ze sobą listków każdy z nich (28 szt.) został osobno pomalowany mieszanką gunmetalu i czarnego. po wyschnięciu osadzałem listki pojedynczo w podstawie. Kleiłem to na bcg, więc niektóre listki się trochę zwichrowały. Po wyschnięciu całości wstawiłem pomiędzy listki paski papieru takiej samej grubości. Odłożyłem to na kilka dni do pudełka żeby się uleżało. Efekt na zdjęciach :-)





Do końca budowy pozostało już niewiele. Osłona silnika, śmigło, kołpak i kilka drobiazgów. Teraz to już z górki :-)

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
22-11-15 19:40  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

No chłodnica wyszła pierwszoklaśnie! Pozostaje czekać na galerię!

--
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem

 
22-11-15 20:39  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Miło się ogląda tak wykonywany model. Podziwiam.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
22-11-15 20:52  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
mario9 



Na Forum:
Relacje z galerią - 18
Galerie - 72


 - 12

Stachooo masz po prostu talent w palcach.
Czekam na galerię:)

--

Pozdrawiam Mariusz

Ostatnie wypociny ;)

Powietrze:
Su-27UBM, MiG-29MU, Saab J28A Vampire

Heavy metal:
D-350 Mazur, Vk 4501


 
23-11-15 00:06  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
Miskowski 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Opony muszą być matowe.
Ciemnoszaromatowe.
Elegancko Ci idzie :)

 
23-11-15 05:59  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Bardzo ciekawie się zapowiada :-)

--
Pozdrawiam Darek

 
23-11-15 08:17  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Dzięki Panowie!

Na koniec i tak model będzie pryskany bezbarwnym matem więc połysk z kół zniknie. Zostaną natomiast w takim kolorze w jakim są.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
23-11-15 16:13  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Bardzo ładnie!
No to wkrótce galeria...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
23-11-15 20:21  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Może macie jakiś pomysł jak to skleić? :-) Chodzi mi o element 54e, czyli tzw. pierścień Townenda. Dla niewtajemniczonych - przednia część osłony silnika.



W wycinance są dwie opcje wykonania tego pierścienia - z wąskich pasków (ta metoda przemawia do mnie najbardziej, na instrukcji po dwa rysunki po prawej stronie) oraz z tego jednego długiego elementu (w instrukcji rys. po lewej).

Jeden pomysł tylko przychodzi mi do głowy - rozciąć wzdłuż i zrobić z tego dwa elementy. Ale i tak jestem sceptycznie nastawiony do tego rozwiązania i raczej zdecyduję się na sprawdzone paseczki. Nie mniej jednak ciekawy jestem co o tym sądzicie :-)

--

Post zmieniony (23-11-15 21:49)

 
24-11-15 16:45  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Nie mam tego modelu.
Wydaje mi się,że ten długi element należy ponacinać we wskazanych miejscach, uformować w rurkę nacięciami do środka , lekko spłaszczyć i uformować w pierścień.
W mojej 11-tce z MM ( projekt Pawła Mistewicza) typowe pierścienie po przetłoczeniu skleiłem razem, lekko przeszlifowałem i pomalowałem.
Wykonanie w standardzie tego elementu może być bardzo trudne...

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
24-11-15 18:57  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

"Ponacinać we wskazanych miejscach, uformować w rurkę nacięciami do środka , lekko spłaszczyć i uformować w pierścień."

No właśnie, mało prawdopodobne żeby to się udało :-)

Skłaniam się ku wykonaniu tego pierścienia z paseczków, większa szansa że wyjdzie ładnie. A jak nie to zawsze można wyszlifować i pomalować.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
25-11-15 11:41  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
cyrylus 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 7
 

A ja sklejałem ten model dawno temu i robiłem ten pierścień z jednego kawałka (cz. 54e). Nie wyszło mi zbyt dobrze bo mam dwie lewe ręce ale jest to do zrobienia żeby dobrze było.
Wytnij podłużne otwory, złóż pasek wzdłuż na pół tak żeby uzyskać kroplowy profil, a na koniec zaginając lekko element w łuk sklejaj krawędzie otworów ze sobą.
Jak Ci nie wyjdzie to masz drugą opcję :)

 
30-11-15 12:18  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Stachooo, przeglądnij pocztę e-mail, wysłałem liścik :)

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
19-12-15 16:11  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Nareszcie udało mi się dokończyć ten model. Pod koniec już mi się trochę nie chciało - motywacja upadła kiedy okazało się, że skrzydła mają nieprawidłowy wznios. Nie mniej jednak gotowy model cieszy oko. Nie jest rewelacyjny, bo potknąłem się w kilku miejscach, przy niektórych elementach mogłem bardziej się postarać, a pod koniec jak już wspomniałem - trochę mnie męczył (co też przełożyło się na końcowy efekt). Zapraszam do obejrzenia skromnej galerii.



[



Mam już też coś nowego na warsztacie :-)



--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
19-12-15 16:23  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
Cordel 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 3
Galerie - 2
 

Bardzo ładny model wykonałeś, gratuluję ;)
Czekam na relację z Ju 87 :P
Pozdrawiam

--

 
19-12-15 16:37  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Bardzo piękna jedenastka.
Gratulacje!

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024