FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
19-01-15 21:22  [R/G] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Z początkiem roku rozpocząłem budowę modelu samolotu, który z całą pewnością zasłużył na miano legendy polskiego lotnictwa. Mowa oczywiście o PZL P.11c. Będzie to model maszyny , na której podczas kampanii wrześniowej latał najskuteczniejszy polski pilot II wojny światowej - Stanisław Skalski. Nie jest to moja pierwsza przygoda z tym myśliwcem - na początku mojej przygody z modelarstwem kartonowym popełniłem "jedenastkę" autorstwa P. Mistewicza wydaną w Małym Modelarzu. Tym razem na warsztat trafia opracowanie znacznie bardziej skomplikowane - P.11c z Kartonowego Arsenału.



O tym, że nie będzie łatwo wiedziałem od samego początku. Na pierwszy ogień poszła kabina. Jej szczegółowość momentami mnie przytłaczała i nie raz musiałem dłużej zastanowić się nad tym jak to poskładać. Trzeba ściśle trzymać się wytycznych zamieszczonych w instrukcji, wszystko tu jest przemyślane i ma swoją kolejność... Na przykład spód kratownicy przykleiłem za szybko i miałem później problem z wklejeniem kilku następnych elementów do środka... :-)

Na początek szkielet kabiny. Konstrukcja kratownicy jest bardzo szczegółowo odwzorowana. Ostatnie zdjęcie pochodzi z planów samolotu zamieszczonych w książce "Samoloty myśliwskie września 1939" (K.Cieślak, W. Gawrych, A. Glass), Wa-wa 1987, którą udostępnił mi ZbiG.



Fotel pilota, czyli jeden z moich ulubionych elementów każdego modelu samolotu. Na tym zdjęciu jeszcze bez przyklejonych pasów.



Kolejne zdjęcia przedstawiają już gotową kabinę. Nie miałem czasu ani warunków fotografować postępów na bieżąco. Szkielet wypełnił się masą drobnych detali, których klejenie przyniosło sporo frajdy i satysfakcji. Problemów przysporzyły jedynie podajniki amunicji do karabinów maszynowych umieszczonych po obu stronach kabiny. To były na prawdę trudne elementy i nie jestem z nich do końca zadowolony, mogły wyjść lepiej. Wprowadziłem kilka ulepszeń "od siebie", tzn. wywierciłem dziurki w skrzynkach do rakiet (na dole przed fotelem pilota), dodałem oprawki zegarów na tablicy przyrządów, uplastyczniłem gałki i dźwigienki poprzez nałożenie na nie kropli kleju (zbyt dużej w kilku przypadkach) oraz dodałem spust na drążku. Ostatnią, chyba najistotniejszą zmianą w stosunku do oryginalnego projektu jest zagłówek. Kompletnie nie spodobała mi się wersja zaproponowana przez autorów czyli sklejenie go z listków. Podjąłem co prawda próbę sklejenia tego w ten sposób, ale efekt nie był satysfakcjonujący. Ten element za mocno rzuca się w oczy, jest na wierzchu. Skleiłem go metodą taką jak koła, czyli w warstwy tektury nasączone cyjanoakrylem, odpowiednio wyszlifowane i pomalowane.









Jak do tej pory to wszystko, co udało mi się skleić. Teraz czas na zamknięcie kabiny. Wstępne przymiarki dobrze rokują, mam nadzieję że wkrótce będę mógł pokazać efekt.

--

Post zmieniony (19-12-15 17:18)

 
20-01-15 07:37  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
rowin 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 1
 

Troche Cie Zbigu ponioslo z tymi kilkoma tysiacami czesci :)

Fajnie idzie, bede zagladal z przyjemnoscia. Jednak dwie rzeczy:
1. Troszeczke poprawilbys zdjecia, bo sa troche niewyrazne.
2. Jezeli juz dodajesz przewody, to powinienes sprawdzic ich przeznaczenie. I skad dokad sa pociagniete. Przyklad:
http://forum.asg.koszalin.pl/download/file.php?id=3503
http://elarger.perso.infonie.fr/p11_i3t.jpg

Czekam na kolejna aktualizacje!

 
20-01-15 08:56  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Z tymi kilkoma tysiącami to przesada, kilka drobiazgów zaledwie. Rowin, będę miał to na uwadze. Dodałem tylko te dwa przewody, bo będą widoczne po zamknięciu kabiny.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
20-01-15 09:33  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
Jasiek 

Na Forum:
Relacje w toku - 7
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2
 

Polecam publikacje Kagero:



Dużo ciekawych zdjęć, zwłaszcza wyposażenia kabiny, którą w sumie masz już za sobą.
Powodzenia w budowie bo temat bardzo ciekawy!

--
Pozdrawiam!

 
20-01-15 10:25  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Jasiek, dzięki. Znam to opracowanie, jest bardzo fajne. Poza tym mam jeszcze trochę innej dokumentacji. Tak jak napisałeś, kabinka gotowa i tak już zostanie. Co chciałem to dodałem, ewentualnie "podłączę" te przewody inaczej ;-)

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
20-01-15 10:57  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
El Comandante 
moderator




Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 12
 

Ech Stachu, Stachu... Znowu wymiatasz i zawstydzasz leniwych skrytolepców swoim tempem i jakością :)

--
>> El Comandante - dla znajomych Renia <<
GEKOn

 
20-01-15 15:57  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
Borowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 13
Galerie - 3


 - 2

Witam. Nie mogę nie śledzić relacji z budowy mojego ulubionego samolotu. Tym bardziej w takim wykonaniu. Kibicuję.

--


Wykonane:
ORP Błyskawica , ORP Piorun , Torpedowce Kit i Bezszumnyj , Torpedowiec A-56 , Torpedowiec ORP Kujawiak , ORP Burza - stan na 1943 r , Pz.Kpfw. III Ausf J , T-34 , IS-2, Komuna Paryska , Sherman M4A3 , Star 25 - samochód pożarniczy , Zlin 50L/LS , Gaz AA , PzKpfw. VI Tiger I Ausf. H1, Krupp Protze OSP,

W budowie:


Pozdrowienia z krainy podziemnej pomarańczy !

 
21-01-15 20:29  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
Winek 



Na Forum:
Relacje z galerią - 8
Galerie - 16


 - 10

Pięknie Stachooo, pięknie.
Jak zwykle dokładnie, czysto.
Siedzę, obserwuję i się nie wtrącam - sam wiesz najlepiej co i jak.
Oby tak dalej.

--
Pozdrowienia dla wszystkich

Winek (WiesławK)

 
21-01-15 20:56  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
pikowski 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 13
Galerie - 1
 

Z chęcią będę się przyglądał jak będziesz działać przy tym samolocie, choć ja czekam raczej aż wrócisz do budowy sam-wiesz-czego :)

 
23-01-15 11:13  Odp: [R] PZL P.11c (Kartonowy Arsenał - numer specjalny)
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Powrót słonia będzie, spokojnie.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 6Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024