FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 41Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 
16-12-14 18:36  [R/G] KZB 3B Vistula (1-25) od podstaw.
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 

Jako,że padła WSTAWKA i wszystkie moje zdjęcia zniknęły,wstawiam link do filmiku na na YouTube.



Witam Wszystkich. Tym razem,chcę Was pomęczyć budową modelu wyjątkowej maszyny. teraz trochę historii.

Tytułowy kombajn zbożowy KZB 3B Vistula był następcą wcześniejszej jego wersji noszącej nazwę KZB 3A,którego produkcję rozpoczęto w 1959r. W roku 1962 wykonano serię informacyjną kombajnu KZB 3B Vistula,a już w roku następnym zakład rozpoczął produkcję seryjną (budowa wersji 3A trwała nadal), trwającą do września 1971r . Kombajny KZB 3B , szybko zdobywały sobie uznanie wśród odbiorców krajowych i zagranicznych. Wzrost zapotrzebowania ze strony rolnictwa spowodował znaczne zwiększenie produkcji tych maszyn przy końcu lat sześćdziesiątych do około 2200 sztuk rocznie.Aby sprostać tym zadaniom, fabryka była zmuszona zrezygnować z produkcji innych maszyn. Wiosną 1963 r. „Vistula" była eksponowana na wystawie maszyn rolniczych w Weronie.Uznano ją za jedną z lepszych maszyn rolniczych pod względem technicznym. Mankamentem była tylko sylwetka - mało nowoczesna. Zakończenie produkcji związane było z przestarzałą konstrukcją i małą wydajnością kombajnu. "Vistula" została zastąpiona przez kombajny serii "Bizon".
A teraz trochę o tym na co musicie się przygotować.Przy budowie Bizona,odebrałem ważną lekcję - pokory:( Kombajn to nie traktor,więc buduję obecnie JEDEN (1szt) model.Będzie to wersja ze zbiornikiem na ziarno,a cały model będzie w kolorze czerwonym. Jeżeli budowa będzie przebiegać sprawnie nie zarzekam się,że nie dokleję drugiego modelu z "doczyszczaczem ziarna" nazywanym też "workownicą" - ale to niepewna przyszłość. Sama budowa modelu (nie repliki) będzie przebiegać raczej w tempie "ślimaczym". A w pewnym momencie może nastąpić przerwa techniczna spowodowana tym,że nie zrobiłem jeszcze całej dokumentacji modelu (mam około 50%). Teraz temat materiałów z których "czerpałem wiedzę". Część z nich (bardzo cenna) zdobył dla mnie przyjaciel (jak będzie chciał to sam się przedstawi) dzięki uprzejmości i zrozumieniu osób,których też nie wymienię (chyba,że tego zechcą). Jednak materiały te były niewystarczające i musiałem posiłkować się zdjęciami z neta - tak w 80 %.
No ale dość ględzenia,czas na zdjęcia.

- Elementy ramy i obudowy młocarni.


- Zastanawiałem się jak zrobić blachę falistą z której wykonano pomosty. Natchnął mnie Boguś (siemanko) gdy pokazywał jak tłoczył boczki opon do Liaza. Więc wymodziłem sobie takie cóś z kartonu 1mm i wyciągnąłem z zasobów "magicznego pudełka" wybijak - od kałasznikowa.


- A tak wygląda pomost pod zbiornikiem ziarna,zrobiony z tej "falistej tekturki".


Przepraszam za kiepskie fotki,ale nadal robię komórką i coś nie mogę sobie ustawić oświetlenia.

--

Post zmieniony (31-08-18 06:15)

 
16-12-14 18:48  Odp: [R] KZB 3B Vistula (1-25) od podstaw.
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 24


 - 3
 
16-12-14 19:26  Odp: [R] KZB 3B Vistula (1-25) od podstaw.
chicken 1 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 3
 

Rodrus,niezły z Ciebie mechanizator rolnictwa ; ).

 
16-12-14 19:38  Odp: [R] KZB 3B Vistula (1-25) od podstaw.
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Trzymam kciuki ale nie cały czas, bo przecież muszę lepić czasami swoje modele. :-)))

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
16-12-14 20:14  Odp: [R] KZB 3B Vistula (1-25) od podstaw.
Viking_BB 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 6
Galerie - 14
 

Vistula kosi, vistula młóci, vistula chłopa przewróci!!!

Rodrusie ajlowju Cię!!!

--
Pozdrowienia z Czech
Marcin
---------------------------------------
Dumny właściciel: kartonowakolej.pl
Dumny członek: Bielska Strefa Modelarska

 
16-12-14 20:15  Odp: [R] KZB 3B Vistula (1-25) od podstaw.
yogi 

Na Forum:
Galerie - 10
 

piękny temat wziąłeś na warsztat!

 
16-12-14 20:41  Odp: [R] KZB 3B Vistula (1-25) od podstaw.
Duźgu 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 2
Galerie - 13


 - 4

Mój tata (rocznik 47) pracował na takim grzmocie, także nasłuchałem się opowieści o tym kombajnie, że hoho.
W lecie 1963, spółdzielnia rolnicza we wsi, gdzie mój tata mieszkał, otrzymała fabrycznie nową maszynę i która to maszyna w czasie swego debiutanckiego wyjazdu w pole stanęła w płomieniach. Szczęśliwie ogień udało się ugasić, a wóz wyremontować. :D

--
Syn ciężkostrawny.

 
16-12-14 21:00  Odp: [R] KZB 3B Vistula (1-25) od podstaw.
kazek998 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Nie no super model wiziołeś na warsztat! U mnie w mieście (miasto 5000 mieszkańców) jeden rolnik ma jeszcze Vistule. Gdy inni naprawiają swoje New Hollandy, John Deery to on i inni gospodarze ze swoimi bizonami koszą pola. Jak ja kocham polską grospodarke rolną. Trzymam kciuki.

--
Początkujący. Pierwszy model, a już z relacją :D

 
16-12-14 21:22  Odp: [R] KZB 3B Vistula (1-25) od podstaw.
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

" Ciekawe, co jeszcze w zanadrzu RADRUS jeszcze chowa..."


Pewnie całą resztę kałasznikowa... ;) Ciekawy model się zapowiada!!

 
16-12-14 21:38  Odp: [R] KZB 3B Vistula (1-25) od podstaw.
rodrus 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 11


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 23
 


Witam Koledzy.
- ZbiGu,niestety obecnie to mój ostatni as w rękawie.Nie mam zbytnio pomysłów na kolejne wypociny.Ale Vistula zajmie mi trochę czasu,więc jest nadzieja :)
- Boguś,widocznie za mało efektownie się wgryzłem :)))
- Jarku puść kciuki,ja chcę jeszcze trochę (dużo) modeli w Twoim wykonaniu popodziwiać !!!
- Iras,a jak tam fotele,skleiłeś? Pilot musi na czymś siedzieć,no i jakieś podstawowe przyrządy :))) I kiedy będzie relacja?!!!
- Viking,bije od Ciebie Wielki Entuzjazm !!!
- Vansen,reszta kałasza została na kompanii (po prawie 15 latach nadal znam na pamięć jego numer seryjny),a szkoda,tyle tu dzików :)) Czasami pod dom podchodzą !

--
Modele rolnicze od podstaw
KZB 3B Vistula,DUTRA Ue 28,BIZON Z056,DUTRA D4K-B,Ursusy w natarciu,ZETOR ZTS 16245,John Deere 6150M,Ursusy C-385

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 41Strony:  1  2  3  4  5  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024