FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 12Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 
17-12-14 11:28  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Art - o ile Cię dobrze zrozumiałem, to paski łączące z kalki nie przyklejasz na szkielet, tylko do wyprofilowanego elementu poszycia dna i dopiero całość do szkieletu?
No to już wiem dlaczego zawsze mi zostawały szczeliny mimo iż miałem dobrze spasowane elementy poszycia. Dziękuję za radę, człowiek całe życie się uczy;-)

--
"Si vis pacem para bellum"

 
17-12-14 11:53  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Art 



Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 4
Galerie - 27


 - 8

Dokładnie tak. To metoda "przeniesiona" z technik samolotowych, choć pieron wie co jest z czego :)
Paski muszą być mocno przyklejone (do krawędzi oklejki poszycia dna), bo to na nich będzie spoczywać sąsiednia oklejka.
Powiem jeszcze krok dalej - ja staram się w ogóle nie przyklejać oklejek do szkieletu / podposzycia, łączę krawędzie oraz styk z burtą (też na podklejce).
Dlaczego? Ponieważ nierównomierne złapanie kleju może spowodować "pofałdowania" poszycia.
Po wielokrotnym spasowaniu poszycie ma SWOBODNIE OPIERAĆ się o dobrze wyszlifowany i wyprofilowany szkielet i niekoniecznie być doń przyklejone.
Herezje? Nie, to wynik doświadczeń praktycznych.

--
W budowie: STS Lwów; Pancernik Borodino; Wodnosamolot PBY CATALINA; Czołg MERKAVA Mk II;

Zapraszam do: http://art-modele.pl/

 
17-12-14 12:29  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Najger 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 7
Galerie - 5
 

Art - dziękuję za podzielenie się techniką wykonania, wypróbuję ją na następnym modelu. Zawsze podziwiałem u niektórych modelarzy, że potrafią tak skleić dno, iż nie widać praktycznie łączeń. Samolotów już dawno nie kleiłem, a te które kleiłem były jeszcze na podwójne wręgi, więc tej techniki nie znałem.
Sorry Wojtek za zaśmiecenie relacji, ale cały czas obserwuje postępy przy budowie, generalnie wychodzi ciekawy efekt, tylko to co wymienił Andreas jest mankamentem.

--
"Si vis pacem para bellum"

 
17-12-14 20:26  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

...i ja dołączę się do podziękowań dla Art :) cenne spostrzerzenia...warto wziąść pod uwagę niewątpliwie.
Najger spoko nie masz za co przepraszać, ja też z zaciekawieniem to czytałem. O przyklejaniu podkładek bezpośrednio pod oklejki poszycia już kiedyś słyszałem, miałem jednak kilka lat przerwy w sklejaniu i zapomniało się to i owo. Po przemyśleniach itd. uważam, że ta metoda powinna być przypisana do kanonu standardowego postępowania z poszyciem. Faktycznie sąsiednia oklejka dopasuje się łatwiej do oklejki podklejonej. Myślę, też że nie należy porzucać innych metod, które nie muszą w cale przekreślać dobrego efektu wyglądu spoin między oklejkami. Uważam jednak, że kluczowe znaczenie ma prawidłowa obróbka wręg. Bez tego nic nie pomoże :)

--

Post zmieniony (17-12-14 20:28)

 
17-12-14 21:34  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Też kleiłem oklejki do wręg:)) Podstawa to wyprofilowanie okejek , najgorsze dla mnie to wypukło-wklęsłe brrrrrrrrrrrrrrrr .

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
19-12-14 00:44  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Alski - masz na myśli jeden element poszycia, który trzeba ukształtować tak aby był w jednym miejscu wypukły, a w drugim wklęsły? Noo ja tak miałem w Takao na dziobie. Na bezczela rozciąłem taką część na dwie, bo nie wiedziałem jak sobie z tym poradzić inaczej.



--

Post zmieniony (19-12-14 10:00)

 
10-09-15 05:54  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam wszystkich po ,,króciutkiej'' przerwie :)Temat Takao jak najbardziej aktualny i prace zostały wznowione. We wcześniejszych postach pisałem o błędach i moich babolach. chciałbym je poprawić. Dokupiłem extra wycinankę i wymieniłem elementy tak jak widać na zdjęciach. Białe ubytki to miejscami brak retuszu a miejscami odbicie światła. Przyznam się, że większość ubytków farby dostrzegłem dopiero na zdjęciach, bo gołym okiem nie widziałem. Także zabieram się za pracę i zachęcam do komentarzy :)




--
Zlota mysli u mnie w robocie:
Teoria jest wtedy gdy niby wszystko wiemy, ale i tak nic nie dziala. Praktyka jest wtedy, gdy wszystko dziala, ale nie wiemy dokladnie dlaczego. My laczymy teorie z praktyka tzn. nic nie dziala i nikt nie wie dlaczego.

 
10-09-15 06:44  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Na pierwszym zdjęciu z poniższych chciałem pokazać efekt moich dawnych przemyśleń z krawędzią pancerza bąbli torpedowych, wystający nad linię wodną. Pod pierwszym od lewej elemencie poszycia widoczna jest szpara.Nie dbałem o to przyklejając ten element, bo na wierzch przykleję pas pancerza lekkiego i szpara zniknie. Na drugim zdjęciu element burty rozcięty tuż pod pokładem. Powód - trudna krawędź do ukształtowania.







--

Post zmieniony (10-09-15 06:47)

 
10-09-15 13:25  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Doody 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Super, że wróciłeś do relacji. Powodzenia.

--
Pozdrawiam Darek

 
11-09-15 05:39  Odp: [Relacja]''Takao'' wyd. Military Model 1/95 - Japonski krazownik klasy I
Wojtek 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witaj Darek. Powodzenia z Yamato życzę, będę obserwował i kibicował ;)

Na zdjęciach kolejne elementy poszycia burt śródokręcia. Zrezygnowałem z wyciskania pseudo-nitów. Chyba przesadziłem,to nie ta skala. Na 1:100 no może jeszcze to ma sens :p
Pas pancerza burtowego przyłożę jako jeden element po przytwierdzeniu wszystkich 5-ciu kawałków ze śródokręcia.


--

Post zmieniony (11-09-15 06:18)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 12Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024