FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 
25-11-14 20:44  [R] Strażak-3 (1:50 GPM)
Yarpen Zirgin 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Zasadniczo tej relacji miało nie być. Jakoś nie czuję się na siłach do pisania o tym, co robię, a zwłaszcza na forum, gdzie znajdują się relacje z takich modeli, o których wykonaniu jedynie mogę pomarzyć. Stwierdziłem jednak, że być może ktoś kiedyś może szukać pomocy w sklejeniu modelu, który właśnie buduję, więc... warto. Jeżeli bowiem nawet będzie to pokaz mojej niekompetencji i braków technicznych, to może ona pomóc komuś w wybrnięciu z własnych problemów.

Na tapetę trafia model statku pożarniczego Strażak-3 w skali 1:50 wydawnictwa GPM (mój egzemplarz to numer 8/99, a nie 14/2009):


Model został kupiony na "zamówienie" mojego taty, który chce go umieścić w Muzeum Pożarnictwa, w którym pracuje. Leżał w sumie piętnaście lat aż uznałem, że pora wreszcie chwycić byka za rogi i go wykonać.

K'woli wyjaśnienia i dla uniknięcia pytań:

1. Kleję w standardzie, ale z retuszem. Waloryzacja nie jest w planie, bo mam problemy ze znalezieniem zdjęć i brakiem doświadczenia. Tak samo nie korzystam z wypełniania szkieletu pianką czy czymkolwiek podobnym (planuje jedynie "podpokład" i prawdopodobnie podposzycie).
2. Używam prawie wyłącznie kleju introligatorskiego lub Wikolu (do montowania części metalowych pewnie użyję jakiegoś cyjanoakrylu), które uważam za idealny do klejenia modeli kartonowych. Wymusza to oczywiście stosowanie emalii do retuszu.

Tyle wstępem.



Szkielet nakleiłem zgodnie z instrukcją na tekturę 1 mm. Niestety, autor rozrysowując wręgi poprzeczne najwyraźniej zapomniał uwzględnić grubość wodnicy. Na razie jeszcze nie wiem co z tym zrobię. Na ten moment montuję więc szkielet powyżej linii wody (chwilowo zdjęcia na tle biurka, potem skombinuję coś innego):





W ramach dodatkowego usztywnienia wklejam tekturę jako coś w rodzaju "podpokładu". Głównie po to, aby właściwy pokład się nie zapadał. W planie są jeszcze dodatkowe poprzeczne usztywnienia (coś na wzór wklejonego próbnego na śródokręciu tuż przy brązowym "podpokładzie"). Na rufie widoczna jest pierwotna wersja usztywnień (cztery wklejone kawałki tektury), która zostanie usunięta.

Post zmieniony (25-11-14 21:31)

 
25-11-14 21:25  Odp: [R] Strażak-3 (1:50 GPM)
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Woooowwww- zasiadam . Ten model to duże wyzwanie ( czasami go ogladam przed snem :)) . Dodam ,że skoro to model z 99 roku to brudzing ma fabryczny z tego co wiem.
Zdjęc nie posiadam ale jesli chcesz powaloryzować ( a nie chcesz :) to mam plany z modelarza 1972. Ale moim zdaniem wydanie jest wystarczająco napakowane drobiazgami.
Może sie przyda to : http://modellbauer.forum-aktiv.com/t5485-loschboot-strazak-3-gpm-150-galerie

--

Post zmieniony (25-11-14 21:35)

 
25-11-14 23:05  Odp: [R] Strażak-3 (1:50 GPM)
Pyrrus 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 1
Galerie - 3
 

Kibicuję, bo to klasyk, kiedyś go popełniłem i nawet jako młodzik nagrody na konkursach nim pozbierałem. Pamiętam, że dobrze się go kleiło i był nawet dość dobrze spasowany.

 
26-11-14 07:20  Odp: [R] Strażak-3 (1:50 GPM)
kazek998 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Zasiadam do relacji i czekam na więcej. Zapowiada się ciekawie :D

 
26-11-14 10:57  Odp: [R] Strażak-3 (1:50 GPM)
Yarpen Zirgin 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Alski:
Dzięki za link do galerii. Przyda się na pewno. Plany, jeżeli nie zajmują zbyt wiele miejsca, to prześlij mi, proszę, spakowane na maila z profilu.

 
26-11-14 11:27  Odp: [R] Strażak-3 (1:50 GPM)
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Alski pokazał piękną galerię. Cacko z dziurką. Nic tylko robić.
Powodzenia!

 
26-11-14 12:56  Odp: [R] Strażak-3 (1:50 GPM)
sławomir kromer 

Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 19


 - 2

kiedyś skleiłem ten modelik i coś mi świta że ścianka działowa w nadbudówce wchodziła w bulaj lub okno - jak dojdziesz do tego etapu to zobacz przed sklejeniem
ja będe podglądał

 
26-11-14 18:52  Odp: [R] Strażak-3 (1:50 GPM)
Zorba 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Zawsze podobały mi się takie kadłuby, więc z przyjemnością dołączam do widzów

 
27-11-14 16:24  Odp: [R] Strażak-3 (1:50 GPM)
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Yarpen Zirgin -nie masz @ w profilu :)

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
27-11-14 16:41  Odp: [R] Strażak-3 (1:50 GPM)
Yarpen Zirgin 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Mea culpa. Zmieniałem adres e-mail i zapomniałem odhaczyć jego ukrywanie. Już jest dostępny.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 3Strony:  1  2  3  ->  => 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024