FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
11-11-14 21:38  [technika]Jak wycinać części z arkusza względem linii?
hakirim 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam. Jako, że po 2 rocznej przerwie wracam do modelarstwa i jestem początkujący, mam do Was pytanie, mianowicie jak wycinacie części z arkusza względem linii? Po zewnętrznej czy wewnętrznej stronie? A może idealnie po linii? Dodam, że model który zaatakuję na początek to Mały Modelarz 6.2004 - Samolot Myśliwski Sopwith F.1 Camel, w którego opisie budowy nie ma na ten temat wzmianki. Przekopałem też trochę googli i forum, ale nic konkretnego nie znalazłem.Pozdrawiam.

EDIT: Przepraszam za pomylenie działów i proszę moderatorów o przeniesienie do odpowiedniego.

Post zmieniony (13-11-14 19:28)

 
11-11-14 21:51  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
air_22 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 9


 - 1

Po srodku linii, jak trafisz;)

--

Skończone:
A6M3 Zero, DH-82A Tiger Moth, DHC-1 Chipmunk, P-39N Airacobra, PWS-3, PZL-101 Gawron, Me-1101, P-51B Mustang, F4F Wildcat, PWS-3b, Westland Whirlwind Mk.I,

Na warsztacie:
Ki-43-II Kai Hayabusa

 
11-11-14 22:20  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
hakirim 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Krótka i rzeczowa odpowiedź. Dziękuję bardzo! ;)

 
12-11-14 22:13  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

To zależy od modelu, projektanta i wydawnictwa . W Tupolewie np jak chciałem sie pozbyć czarnych linii ( model jednolicie zółty ) to niestety brakło tej odrobiny poszycia co szła na kreski . W MM pewnie wystarczy :)). Hala ni kleiłem ale pewnie tam też to ma znaczenie gdzie tniesz. W modelach MPM tniesz po linii i wszystko pasuje jak ulał , nie ma prawa zabraknąć .

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
12-11-14 23:05  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
hakirim 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Będę ciął po linii. Co wyjdzie to wyjdzie z tego. Pewnie co projektant to inaczej, ale żaden nie łaska napisać w opisie budowy jak to zrobić. Pozdrawiam i dzięki za odpowiedzi.

 
13-11-14 01:32  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
Bartko28 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7


 - 6

Aktualnie "popełniam sobie" wspomnianego Camela; tnę po linii i jest ok. Ponadto zawsze warto stosować regułę, że "lepiej kijek pocieniasić niż go później pogrubasić" ;-)

--
Pozdrawiam. Bartko28

 
13-11-14 12:09  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
Yarpen Zirgin 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Najprostsza zasada:

Zawsze ciąć po zewnętrznej stronie linii. Jeżeli będzie za dużo, to zawsze można odciąć nadmiar. Nigdy nie da się za to dodać materiału, który już został odcięty.

 
13-11-14 12:21  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

^^ Teoria zacna, ale obecna grafika raczej wyklucza takie podejście ;-)

--
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem

 
13-11-14 13:00  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
zbin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
 

Kroolo słuszna racja, tniemy po środku linii. Linia w teraźniejszych modelach ma zaledwie 0,2mm i mniej, jak wytniesz po środku to jest git ;-) (trzeba potrenować). W starych wydaniach jest problem bo trzeba się domyślać co autor miał na myśli projektując model.

 
13-11-14 14:47  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
MARIUSZ 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 20
Galerie - 9


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4


 - 10

Grupa: ŁSM

Obawiam się, że demonizujecie zagadnienie ;-)
Nie jest to jedyny warunek do dobrego sklejenia modelu ;-)

--
Pozdrawiam wszystkich ! MARIUSZ

Mam profil na FB.

 
13-11-14 15:16  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
rysiu62   

Tak ,tak , cięcie z dokładnością 0,1 mm . Już to widzę.

 
13-11-14 16:20  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Zawsze staram się obcinać czarne linie konturowe.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
13-11-14 17:57  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
hakirim 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witajcie. Nie sądziłem, że dostanę tyle odpowiedzi, za które serdecznie Wam dziękuję. Postanowiłem, że jednak będę ciął po zewnętrznej stronie linii. Pozdrawiam.

 
13-11-14 18:02  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

hakirim napisał:Postanowiłem, że jednak będę ciął po zewnętrznej stronie linii.

Na połączeniu zejdą się dwie czarne linie konturowe i będzie czarna krecha. Na ciemnym tle jeszcze jakoś ujdzie ale na jasnym ... po prostu zebra.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
13-11-14 18:10  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
hakirim 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Kurcze już sam nie wiem. :) Zobaczę jak przyjdzie model jakie ma linie to wtedy pomyślę, ale OSTOJA masz rację. Chociaż z jednej strony przy wycinaniu szkieletu sądzę, że to będzie miało znaczenie większe niż przy samych częściach np. poszycia. Najważniejsze pewnie jest to aby trzymać się jednej wersji od początku do końca budując model. Prawdopodobnie skorzystam z rad OSTOJI, dlatego możesz się w małej części czuć odpowiedzialny za jego budowę. :) Oczywiście pozdrawiam.

 
13-11-14 18:30  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
zbin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
 

hakirim co będziesz sklejał? Tak jak napisałeś - szkielet bardzo ważny jest (ale przeszlifować można) poszycia już nie skorygujesz. No i dobrze piszesz trzymaj się jednej wersji ;-).

 
13-11-14 18:37  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
FloggerB   

Temacik na doktoracik.....szczyt pustomowia.....znak czasów
Wystarczy skleić kilka modeli - zobaczyć...również swoje możliwości i chęci oraz zadecydować SAMEMU - trudniejsze od gadania.
Sorry ale trudno wytrzymać !

 
13-11-14 19:00  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
Troyt   

Nie zgadzam się :). Wbrew pozorom to jeden z podstawowych tematów. Jego opanowania pozwala początkującym - w tym mnie - uniknąć za ciasnego poszycia, za dużego szkieletu itp. Jasne że można podszlifować, ale warto mieć jakąś teorię. Skleiłem dopiero 5 modeli, w tym 2 ze skutkiem pozytywnym :) i czytam ten wątek z ciekawością.

 
13-11-14 19:24  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Jeśli chodzi o modele projektowane współcześnie, czyli za pomocą komputera, to bezwzględnie należy wycinać elementy po linii.
Bierze się to stąd że programy w których są wykreślone części np. Corel mierzą od środka konturu, czyli linii, nie ważne jaka by ona była gruba.
Tak więc jeśli projektant narysował np kwadrat o boku 1 cm to będzie miał on taki wymiar po wycięciu pośrodku linii. Jeśli wytniemy wewnątrz będzie miał wymiar 9,9mm; jesli na zewnątrz wymiar 10,1mm, zakładając grubość linii 0,1 mm.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
13-11-14 19:25  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
FloggerB   

Troyt - masz racje - podobnie jak temat "skąd wziąć tekturkę" czyli niemoty naszych czasów;)
A co do dokładności prac wykonywanych ręcznie - może ktoś sięgnie do szeregów tolerancji wykonań - chętnie przeczytam co wówczas powie - OK ?

Post zmieniony (13-11-14 19:30)

 
13-11-14 19:27  Odp: Jak wycinać części z arkusza względem linii?
hakirim 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Będę sklejał Mały Modelarz 6.2004 - Samolot Myśliwski Sopwith F.1 Camel. Na razie jedyne co mogę powiedzieć to, że będę trzymał się jednej wersji, a napewno się o tym dowiecie z mojej relacji, którą będę miał przyjemność założyć. Pozdrawiam.

 
13-11-14 19:38  Odp: [technika]Jak wycinać części z arkusza względem linii?
FloggerB   

harakirim - to mi się to podoba - KONKRET
mnie by się nie chciało, ale najlepiej byłoby wykonać ten sam model w dwu - trzech wersjach wycinania, wówczas możnaby coś powiedzieć
A może któryś z projektantów wypowie się jak tworzona jest linia konturowa - jako pogrubianie linii centralnej czy krawędzi- zewnętrznej lub wewnętrznej danej części ?
Skleiłem kilka modeli, które po prostu wycinałem najdokładniej jak potrafiłem nie auditując się nad liniami konturowymi - jeśli miałem problemy ze sklejeniem, to nie to było tego przyczyną ;)

 
13-11-14 19:39  Odp: [technika]Jak wycinać części z arkusza względem linii?
zbin 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 10
 

Camelek jest jak najbardziej wdzięcznym modelem. Nawet jak popełnisz mały błąd projekt Pawła Ci wybaczy. Jest wiele relacji i galerii ze sklejania, możesz dużo rzeczy podpatrzeć. Skleiłem go jako pierwszego po powrocie do modelirowania ;-).
Powodzenia.

 
13-11-14 20:08  Odp: [technika]Jak wycinać części z arkusza względem linii?
OSTOJA 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 39
Galerie - 11


 - 17

Tutaj-klik możesz popatrzeć jak inni Camelka skleili.

--
STEP BY STEP
Pośpiech jest wskazany tylko przy jedzeniu ze wspólnej miski.

 
13-11-14 21:17  Odp: [technika]Jak wycinać części z arkusza względem linii?
Troyt   

FloggerB, to nie jest tak i nie wiem skąd pomysł, żeby od razu obrażać rozmówcę??

 
13-11-14 21:38  Odp: [technika]Jak wycinać części z arkusza względem linii?
hakirim 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

@zbin
Również aktualnie wracam do modelarstwa po dwóch latach przerwy i zdecydowałem się na ten model, gdyż lubię wielopłatowce no i po prostu z tego co mi wiadomo jest on łatwy.
A jeżeli chodzi o Pana Pawła to właśnie gdzieś na tym forum wyczytałem aby brać jego projekty w ciemno, gdyż jest dobrym projektantem. Stąd mój wybór. Obecnie większość egzemplarzy MM, które posiadam są właśnie jego projektami.

@FloggerB
Nie sądzę, że aż tak dokładnie tnę, aby móc wykonać POPRAWNIE ten model parę razy. Nożyk olfa gości u mnie dopiero od tygodnia. Wcześniej ciąłem zwykłymi nożyczkami i małe elementy skalpelem. W dodatku sądzę, że sklejanie w paru wersjach to strata czasu. Lepiej uczyć się na kolejnych modelach.

@OSTOJA
Dzięki bardzo, tego właśnie potrzebowałem.

Wszystkim dziękuję za odpowiedzi i pozdrawiam.

Post zmieniony (13-11-14 21:41)

 
14-11-14 17:43  Odp: [technika]Jak wycinać części z arkusza względem linii?
Propeler 

Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 1
 

Generalnie przyjmuje się zasadę, aby ciąć po linii. Niektórzy projektanci podają na samym początku opisu budowy modelu, a niektórzy projektują modele pozbawione po części linii obrysowych ( np. Wilk -Lecha Kołodziejskiego)
Ja podchodzę tak:
Poszycie wycinam po linii, a pierwszą wręgę wycinam po zewnętrznej stronie linii. Po uformowaniu poszycia i przyklejeniu paska łączącego od środka, przymierzam na sucho tę wręgę. Już po przymierzeniu pierwszej wręgi, wiem jak wycinać następne.
A teraz opiszę co mi się przytrafiło. Otóż buduję model Zlina, ale wersję gdzie górna osłona silnika jest biała, a składa się ona z kilku części. Pomyślałem... obetnę te linie, to pięknie będzie się prezentował kapotaż silnika. I co? Brakowało mi 0,5 mm. Zrobiłem drugą osłonę, a linie delikatnie zeszlifowałem. I jest git.

Pozdrawiam
Andrzej

--

Post zmieniony (14-11-14 19:16)

 
14-11-14 19:16  Odp: [technika]Jak wycinać części z arkusza względem linii?
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

> Temacik na doktoracik.....szczyt pustomowia.....znak czasów
> Sorry ale trudno wytrzymać !

No, a może jednak być się powstrzymał, co? Od kiedy pamiętam na forum panowała miła i przyjemna atmosfera. Ostatnio zaczęło się to zmieniać i zapanowała moda na wyśmiewanie pytających, posądzanie o niemyślenie itp. Ogarnijcie się ludzie. Uważacie, że pytanie jest banalnie proste? To albo na nie odpowiedzcie bez wyszydzania autora wątku albo kliknijcie w "x" w prawym górnym rogu ekranu i idźcie pokleić modele.

 
14-11-14 19:48  Odp: [technika]Jak wycinać części z arkusza względem linii?
Zorba 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 1
 

Killy - bez dwóch zdań trafna uwaga, dotycząca każdego forum :-)

 
14-11-14 19:51  Odp: [technika]Jak wycinać części z arkusza względem linii?
Troyt   

100/100 Konradus zawsze kojarzył się z przyjaznym klimatem

 
15-11-14 15:37  Odp: [technika]Jak wycinać części z arkusza względem linii?
killy9999 



Na Forum:
Relacje z galerią - 14
Galerie - 1


 - 9

A tak na temat: przy ostatnich dwóch modelach zaobserwowałem, że wycinanie wręg po wewnętrznej stronie linii daje wręgi, które są za małe. Oczywiście to zależy od opracowania, ale warto mieć na uwadze.

RomanC:
> Jeśli wytniemy wewnątrz będzie miał wymiar 9,9mm; jesli na zewnątrz wymiar 10,1mm, zakładając grubość linii 0,1 mm.

Nie. Jak linia ma 0,1mm to będzie odpowiedni 9,95mm i 10,05mm. Ale to raczej bez znaczenia - zwykli śmiertelnicy raczej nie tną z dokładnością 1/20 mm :-)

 
15-11-14 18:48  Odp: [technika]Jak wycinać części z arkusza względem linii?
Kroolo 



Na Forum:
Relacje z galerią - 7
Galerie - 28


 - 2

Grupa: LKMD

killy9999, kwadrat ma więcej niż jeden bok :-)

--
na macie: B-17G | T-27 | Liebherr LTM-1040 | OS2U Kingfisher
za mną: <-- linki pod nickiem

 
15-11-14 21:16  Odp: [technika]Jak wycinać części z arkusza względem linii?
air_22 



Na Forum:
Relacje z galerią - 2
Galerie - 9


 - 1

--

Post zmieniony (15-11-14 21:17)

 
01-12-14 11:57  Odp: [technika]Jak wycinać części z arkusza względem linii?
awa1105   

RomanC napisał:

> Jeśli chodzi o modele projektowane współcześnie, czyli za pomocą komputera, to bezwzględnie należy
> wycinać elementy po linii.
> Bierze się to stąd że programy w których są wykreślone części np. Corel mierzą od środka konturu,
> czyli linii, nie ważne jaka by ona była gruba.
> Tak więc jeśli projektant narysował np kwadrat o boku 1 cm to będzie miał on taki wymiar po wycięciu
> pośrodku linii. Jeśli wytniemy wewnątrz będzie miał wymiar 9,9mm; jesli na zewnątrz wymiar 10,1mm,
> zakładając grubość linii 0,1 mm.
>
> --
Witajcie. Powracam do modelarstwa po wielu latach i teraz czytam na forach o nowych technikach. Używam różnych programów graficznych. Jeśli chodzi o COREL'a to sposób rysowania o którym pisze RomanC jest ustawieniem "domyślnym". W ustawieniach "Linia" można je zmienić na ustawienie "za obiektem", wtedy widoczna będzie tylko połowa linii po stronie zewnętrznej.Pozdrawiam

 
01-12-14 14:41  Odp: [technika]Jak wycinać części z arkusza względem linii?
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

A ja niedowidzę i mam problem z linią gr 1mm , więc co mi 0,1 czy 0,2 :)))) a nawet 0.05 :)

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
01-12-14 14:55  Odp: [technika]Jak wycinać części z arkusza względem linii?
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

awa 1105 - masz rację jest taka opcja w ustawieniach konturu. Myślę że dla pojedynczej figury mogła by mieć zastosowanie, spróbuj jednak narysować tym sposobem chociażby siatkę sześcianu, a zobaczysz co będzie się działo na łączeniach ścianek.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
01-12-14 15:52  Odp: [technika]Jak wycinać części z arkusza względem linii?
FloggerB   

No i filozofy nie odpuszczą - zamiast po prostu zajmować sklejaniem, co każdemu dałoby właściwą odpowiedź - będą rzeźbić jak w rzeźni !

Proponuję kolejny chodliwy temat:
- zgodność doboru kolorów w modelach samolotów radzieckich w II WW
- kolorystyka pokładów w średniowiecznych żaglowcach w oparciu o zdjęcia i relacje świadków
- skąd wziąć tekturkę w cywilizacji produkującej wszelkiego rodzaju odpady ?!?

wdzięczny będę za kolejne konkretne tematy będące istotą modelarstwa, wędkarstwa i innych morskich opowieści

Alski - gratuluję - ująłeś ten temat idealnie !

Post zmieniony (02-12-14 12:45)

 
01-12-14 22:06  Odp: [technika]Jak wycinać części z arkusza względem linii?
awa1105   

RomanC - są jeszcze inne metody, jeśli nie minimalizowania linii, to np. zmiana jej koloru. Są to jednak decyzje które należy podjąć na etapie projektowania. pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024