FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
11-04-16 11:09  Odp: [R] Pantera 1:25, Modelik
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Zdjęcia z soboty. Niedoróbki widoczne na zdjęciach makro (m.in. szpary i niedociągnięcia w retuszu – np. na kołach ) zostaną skorygowane. Zacząłem również szykować gąsienice (także z Modelika). Lufę od Piterpanzera pokryłem już podkładem, teraz czeka ją malowanie. Na ostatnim zdjęciu mój bałagan :-)

, , , , , ,

A przez całą niedziele niczego nie skleiłem, bo pisałem kolejną Opowieść do Karton Kafe.

--

 
12-04-16 08:13  Odp: [R] Pantera 1:25, Modelik
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

No cóż, zostanie jak zostanie. I tak mi się podoba :-)

Oto moje stanowisko w całej okazałości


--

 
06-05-17 18:57  Odp: [R] Pantera 1:25, Modelik
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Z chwila kiedy (prawie) zawiesiłem pisanie kolejnych Opowieści, znalazłem wreszcie czas na dokończenie Pantery. Dopiero na makro widzę że jeszcze tu i ówdzie trzeba dać trochę retuszu.

Wszystko pięknie pasowało i bardzo przyjemnie się kleiło, ale mam dwie uwagi do autora modelu, pana Waldemara Rycharda:

Była spora grupa części, które musiałem kleić niezgodnie z instrukcją. Chodzi o mnóstwo wąskich paseczków, które według autora należało zwijać na pręcikach odpowiedniej średnicy. Okazało się jednak, że prawie każdy pasek zwinięty na pręciku o zalecanej średnicy tworzy walec o zbyt wielkiej średnicy, co w rezultacie powodowało iż kolorowy końcowy fragment paska był za krótki i na obwodzie gotowej części znajdował się biały kawałek. Sądzę że poniższy szkic wszystko wyjaśnia:



Od razu zatem machnąłem ręką na zalecenia i albo używałem dużo cieńszych pręcików niż podano w instrukcji, albo po prostu smarowałem klejem jedynie pasek na początku jego zwijania oraz na końcu tak, aby kolorowa końcówka paska pokrywała cały obwód gotowego walca. Mam nadzieję że zrozumieliście, o co mi chodzi.

Druga uwaga to bardzo „bolesny” niekiedy brak w instrukcji rysunków 3-D. Pomimo modelarskiego doświadczenia i wyobraźni przestrzennej, przy niektórych elementach miałem duże problemy, aby jedynie na podstawie płaskich rzutów dojść co jak i z czym trzeba skleić. W końcu w każdym przypadku doszedłem co i jak, ale od tak znakomitego autora modeli jakim jest pan Rychard chyba można wymagać paru-parunastu rysunków 3-D, zwłaszcza dla elementów składających się z wielu drobnych często części. Panie Waldemarze, bez urazy :-)

, , , , , , ,

--

 
07-05-17 08:27  Odp: [R/G] Pantera 1:25, Modelik
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

W rzeczywistości zgięcie rur wyglądają całkiem dobrze - odbite na zgięciu światło tworzy przerysowany obraz.

 
07-05-17 13:20  Odp: [R/G] Pantera 1:25, Modelik
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Halogen:

1. To prawda, że rysunki instruktażowe u pana Rycharda wyglądają bardzo elegancko, ale niestety są one mocno "inżynierskie", a nie modelarskie. Inżynierowie przywykli chyba rysować w 2-D, co w przypadku instrukcji klejenia modelu akurat nie jest najlepszym rozwiązaniem. O moich pierwszych kłopotach w związku z brakiem rysunków 3-D napisałem w tym wątku 30.3.2016 i dotyczyło to noktowizora. Załączyłem tam także wzięte z instrukcji rzuty 2-D (bo oczywiście tylko takie tam były) aby pokazać, o co mi chodzi.

2. Piszesz o „uporządkowanych, bardzo czytelnych” itd. rysunkach montażowych oraz o czytelności ułożenia części na arkuszach – ale czy ja zgłaszałem w tej mierze jakiekolwiek pretensje? Tak jakbyś nie dojrzał że jedynie dwie zupełnie inne (i drobne w gruncie rzeczy) sprawy mi się nie spodobały.

3. „…ostatni model tego autora jaki ukazał się w wydawnictwie Modelik jest datowany na rok 2011 … Oczekiwanie rysunków 3D w związku z powyższym jest troszkę nie na czasie”. Po pierwsze nie miałem pojęcia, kiedy Autor wydał swój ostatni model – bo nie mam chyba obowiązku o tym wiedzieć? – a po drugie moja uwaga nie była napisana w stylu „Panie Rychard, w kolejnych modelach nie zapomnij Pan o rysunkach 3-D”. Tym samym Twój komentarz w tej sprawie jest bezprzedmiotowy.

4. Z wycinania części jestem zadowolony, natomiast zdjęcia makro pokazały mi wyraźnie, gdzie pokpiłem z retuszem (także druciki) i zostało to już skorygowane. Jak wiesz, fotki makro pokazują często rzeczy, które gołym okiem łatwo przegapić, a to ze względu na bardzo małe fragmenty które są nie takie, jak powinny być.

5. Sprawa kolorystyki: skleiłem dwa czołgi (także IS-2) dla mojego wnuka i tylko dlatego się za nie zabrałem, bo mnie o to poprosił. Nie znam się na broni innej niż okręty i dlatego nie mnie oceniać czy użyte w modelu kolory nie powinny być o ćwierć tonu ciemniejsze lub jaśniejsze. Modele kleję takie jakie są i nie mam wyrzutów sumienia – ani chęci samodzielnego wprowadzania korekt - jeśli kształt jakiegoś elementu lub kolor nie odpowiadają historycznej rzeczywistości.

6. Ślady eksploatacji: Tobie się one podobają, mi niespecjalnie. I niech tak już pozostanie :-)

--

 
07-05-17 21:47  Odp: [R/G] Pantera 1:25, Modelik
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

ad 1. „Niestety rysowania takich rysunków z ręki raczej się nie nauczy, a nie każdy ma taki dar jaki miał śp. Tadeusz Grzelczak”.
No cóż, inżynier powinien to umieć. I nie tylko pan Grzelczak to potrafił. Dla przykładu we wszystkich (licznych) opracowanych przeze mnie modelach – a opublikowanych w MM i Fly Model - praktycznie 100 % części (tak!) przedstawiałem na rysunkach 3-D, z całą pewnością ku wdzięczności sklejających te modele. I nie były to zamazane rendery, tylko bardzo czytelne rysunki „z ręki”.

ad.2 Nie pytałem co się komu w twórczości pana Rychtera podoba, więc Twoje uwagi wykraczały poza poruszane przeze mnie zastrzeżenia. To samo dotyczy punktu 5 i 6.

ad 3. Niezrozumiałe.

ad 4. To jest Twoja opinia, być może poparta obserwacją z lupą powiększonych zdjęć makro. W rzeczywistości model wygląda bardzo dobrze.

Na tym proponuję zakończyć dyskusję, która do niczego sensownego już nie doprowadzi. Pozdrawiam Cię serdecznie :-)

--

 
08-05-17 19:48  Odp: [R/G] Pantera 1:25, Modelik
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Już rozumiem, dlaczego tak wielu modelarzy ma na Ciebie uczulenie. Bądź tak uprzejmy i nie wchodź na moje wątki. NIGDY.

 
09-05-17 08:08  Odp: [R/G] Pantera 1:25, Modelik
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Jestem gotów przyjąć każdą krytykę, ale ty jesteś zwykłym HEJTEREM, nieprzypadkowo zresztą powszechnie nielubianym na forum Konradusa.

Nie oczekuję porcji zachwytów, oczekuję jedynie że przestaniesz zaśmiecać mój wątek swoimi hejtami. Mam nadzieję że po raz wtóry jasno się wyraziłem, ale że tym razem starczy ci honoru żeby nie wchodzić oknem po wyproszeniu za drzwi - i w konsekwencji przestaniesz się tutaj produkować!

Bez odbioru i ŻEGNAM - idź hejtować gdzie indziej.

 
09-05-17 09:13  Odp: [R/G] Pantera 1:25, Modelik
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Rafaelu, dla mnie NAPASTLIWOŚĆ, tak charakterystyczna dla Halogena nie jest krytyką, tylko właśnie NAPASTLIWOŚCIĄ. Przykro mi, że nie dostrzegasz tego, że Halogen uwielbia zaogniać najprostsze nawet dyskusje - nie tylko w tym wątku. Ten typ tak ma.

Na wszelki wypadek od tej chwili moją jedyną aktywnością na Szacownym Forum Konradusa będzie zamieszczanie od czasu do czasu jakiejś Opowieści :-)

 
09-05-17 10:57  Odp: [R/G] Pantera 1:25, Modelik
Akra 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 5


 - 2

Rafaelu, wystarczy przeczytać w jaki sposób zareagował Halogen na zwykłą literówkę (!) w nazwisku pana Rychtera...

W tejże chwili definitywnie żegnam się z forum (poza Opowieściami), co oczywiście nikim - i bardzo słusznie!!! - nie wstrząśnie ;-)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024