FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 
16-09-14 23:48  Odp: [N] WAK - ORP Iskra
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Ja nie to żebym się czepiał, poprawcie mnie jeśli się mylę... ale czy pokład na Iskrze nie jest zielony?

 
17-09-14 00:01  Odp: [N] WAK - ORP Iskra
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Petrov, to nie ta Iskra. Ta stara miała drzewniany.

 
17-09-14 00:04  Odp: [N] WAK - ORP Iskra
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

A to dziękuję za wyjaśnienie.

 
17-09-14 15:14  Odp: [N] WAK - ORP Iskra
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

THEO - tu nie chodzi o to kto jakimi umiejętnościami włada, tylko o podstawowe, obowiązkowe elementy, które KAŻDY żaglowiec posiada, np. bloczki, a w przypadku instrukcji - dokładniejsze schematy olinowania do nich.
Jak początkujący szkutnik ma się nauczyć morskiego fachu, jak przyklei liny byle gdzie, byle było? Pamiętam jak kilka lat temu ja sklejałem pierwszy żaglowiec. Każdy ruchomy element człowieka cieszył. Mogłem poznać jakie siły na co działają i dlaczego to wisi, a nie spada.
Pancerniacy jakoś mogą dostać super modele, a mam wrażenie, że my maryniści wciąż jesteśmy traktowani pobieżnie, dostając modele powiedzmy, dla początkujących.

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
17-09-14 16:33  Odp: [N] WAK - ORP Iskra
Patryk.K 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 5


 - 1

Masz rację ZbiG.
Amen.

--
Osobnik kolejowo - morski.
"Szkutnicy to ludek pracowity i dokładny"
"Pamiętaj, że to pingwin, a nie dzięcioł. Dziobek inny to i dzięciolenie wolniej idzie..."
http://kartonowakolej.pl/

Żagle: Pospeshniy 1845, Jacht holenderski 1768, Lexington 1776, HMS Alert 1777, JKM Wodnik 1623
Kolej: Ol49 1:45, Tr203 1:45, tabor "Cukrowni Kruszwica" H0e, Wagon 1Aw H0e

 
17-09-14 17:38  Odp: [N] WAK - ORP Iskra
cyrylus 

Na Forum:
Relacje w toku - 8
Relacje z galerią - 1
Galerie - 7
 

Zgodzę się z "przedmówcami" że olinowanie ważna rzecz i rysunki montażowe tegoż również.
Bardzo ubolewałem nad brakiem jakichkolwiek schematów budując "Koreańczyka". Gdyby nie pomoc w postaci podesłanej relacji nic bym nie zrobił. Teraz też mam ogromny problem robiąc takielunek do USS United States. Dobrze że znów znalazłem świetną relację. Moje umiejętności w kwestii żaglowców nie są zbyt duże i słabo mi to wychodzi ale dzięki doskonałym wzorcom jestem w stanie cokolwiek zrobić. I jakoś to idzie. Tak! Schemat olinowania powinien być możliwie jak najbardziej szczegółowy, a to jak i czy będzie w pełni wykonany to już indywidualna sprawa modelarza.
Z osobistych spostrzeżeń dodam jeszcze, że gdy przeglądałem relacje, zdjęcia i rysunki różnych żaglowców zauważyłem że powtarzają się pewne schematy mocowań i prowadzenia lin. Ci co mieli styczność z żaglowcami poradzą sobie jakoś, początkujący... to już różnie.
A model bardzo fajny, podoba mi się w tym wydaniu. Może kiedyś, się za niego wezmę .
To są spostrzeżenia POCZĄTKUJĄCEGO w materii...

 
17-09-14 18:11  Odp: [N] WAK - ORP Iskra
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Jeżeli ktoś zamierza podejść poważnie do modeli żaglowców to wpierw powinien obłożyć się literaturą fachową - postudiować, porysować, pogłówkować co i jak - jednym słowem wejść w temat takielunku stałego, ruchomego, typów ożąglowania, nazewnictwa poszczególnych elementów konstrukcji/żagli/lin etc. etc. W budowie modelu oparcie się na nie wiem jak dokładnym rysunku nic nie da, należy wpierw wiedzieć jak to działa.

 
17-09-14 19:31  Odp: [N] WAK - ORP Iskra
SZKUTNIK 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
 

Ahoj!
Rozumiem Ryszardzie, że masz na myśli zarówno sklejacza jak i PROJEKTANTA modelu kartonowego ;-).

 
17-09-14 19:50  Odp: [N] WAK - ORP Iskra
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Nie wiem na ile są fachowe, ja modele robię dla frajdy, ale żaglowce ze stajni Shipyardu są wg mnie właśnie tak wydawane jak żaglowce powinny być wydawane w kartonie. Mam kilka ich modeli i schematy olinowania, co jak i gdzie są naprawdę rewelacyjnie przedstawione. Stałe, ruchome, wszystko na osobnych rysunkach. Można te modele zrobić z wycinanki jak i wydziwiać. Są trudne. To fakt. Ale jaki żaglowiec jest łatwy? Nie trzeba od razu porywać się na ich Victory czy Mercury itp. Jest flota Kolumba, rewelacyjnie wydana, w świetnej grafice... Cena - cóż. Jest jaka jest. Ale poziom też jest wysoki.

 
17-09-14 20:22  Odp: [N] WAK - ORP Iskra
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Szkutnik - nigdy modeli żaglowców nie robiłem ale jak sądzę to one właśnie zapoczątkowały modelarstwo (vide zabytkowe, historyczne modele, np. w Dworze Artusa). Jak mamy za coś zabrać się na serio (tzn. by model w miarę był podobny do oryginału) to wiedza o ich konstrukcji tylko będzie pomocna.
Na myśli miałem sklejacza. Jak sklejacz wie o co "biega" to da sobie radę nawet z uproszczonym modelem. Wg mnie modele szkutnicze są skomplikowane, pracochłonne itd.itp. Modele powinny być wyraźnie oznaczone - dla początkujących (uproszczone) i dla zaawansowanych modelarzy ("full").
Pozdrawiam

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 3 z 4Strony:  <=  <-  1  2  3  4  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024