FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  -> 
23-09-14 19:23  Odp: [Galeria] RWD-6, 1:33, projekt własny.
lipa 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Jeszcze poruszmy temat barw. Uważam, że KayFranz ma rację powołując się na regulamin zawodów Challenge, odnoszący się wyraźnie do przypisania konkretnych kolorów pasów do samolotów o określonej masie. Tak więc, RWD-6 musiał mieć pasy czarno-białe w trakcie trwania zawodów. Pytanie brzmi jakie miał przed i po zawodach. Gdzieś na forum czytałem (szkoda, że nie zapisałem źródła), że usterzenie zostało przemalowane przed przylotem do Polski na kolory bardziej patriotyczne. Jest to możliwe, ale nie pewne. Jednak regulamin zawodów wyraźnie wskazuje na pasy czarno- białe.

Odnośnie tła numeru startowego, pewnie było to również określone regulaminem (tego nie wiem). Ja skłaniałbym się ku kolorowi białemu. Fotki poniżej moim zdaniem wskazują na inny odcień tła numeru startowego niż kolor samolotu:

- odcień tła numeru taki sam jak białe pasy na usterzeniu, różniący się od koloru kadłuba.

-tu też uważam, że odcień się różni.
Do końca jednak nie jesteśmy wstanie tego określić.

Co do znaków reklamowych stanavo i castrol uważam, że są wykonane poprawnie, szukałem tego dużo kiedyś i w tamtych latach tak właśnie to wyglądało:


--
Jan

W budowie: Fokker e.V

W kolejce: Hawker Hurricane od AH, P-51B od AH, PZL P.11c od AH

Skończone: I-16

 
23-09-14 19:49  Odp: [Galeria] RWD-6, 1:33, projekt własny.
lipa 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

A i jeszcze taka ciekawostka. "Oszklenie" górne, nie powinno być moim zdaniem tych trzech listew. Wszędzie w dokumentacji to widnieje, ale moim zdaniem na zdjęciach widać po prostu część konstrukcji kabiny, kratownicę. Na zdjęciu poniżej nie widać żadnego "oramowania" górnego oszklenia.



--
Jan

W budowie: Fokker e.V

W kolejce: Hawker Hurricane od AH, P-51B od AH, PZL P.11c od AH

Skończone: I-16

 
23-09-14 20:32  Odp: [Galeria] RWD-6, 1:33, projekt własny.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Na tym zdjęciu widać, że tło numeru jest takie same jak kolor kadłuba. Logo aeroklubu nie powinno być czerwone.

 
23-09-14 20:49  Odp: [Galeria] RWD-6, 1:33, projekt własny.
lipa 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Na zdjęciach, gdzie kadłub jest mocno oświetlony nie zauważymy różnicy między białym a srebrnym... Jakiego aeroklubu? Stanavo to nie jest/była firma paliwowa? Ryszard z tym logiem to masz jakiś konkret?
- jeszcze raz to zdjęcie? tu wyraźnie widać różnicę między tłem numeru a kadłubem.

--
Jan

W budowie: Fokker e.V

W kolejce: Hawker Hurricane od AH, P-51B od AH, PZL P.11c od AH

Skończone: I-16

 
23-09-14 21:03  Odp: [Galeria] RWD-6, 1:33, projekt własny.
Tomasz K. 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 6
Galerie - 55


 - 11

Jeszcze raz dzięki :)

lipa - Twój erwudziak bardzo ładnie wychodzi. Zdjęcia z budowy mojego znajdziesz w relacji OSTOI
Dosyć ciekawa uwaga odnośnie okratowania dachu. Zdjęć jak na lekarstwo, a góry tego elementu albo nie ma, albo się jeszcze nie ujawniło ;) Faktycznie sprawia wrażenie jak sugerujesz.
Co do tła numeru, moim zdaniem biel to jednak złudzenie. Sam tego doświadczyłem parę razy przy moim modelu ;)

marek1 - ja nie czuję różnicy geograficznej. Mogę powiedzieć, że sam przeoczam ciekawe imprezy na północy.

--
Pozdrawiam!
Po za klejeniem - malarstwo i rysunek http://sabbstone.deviantart.com/

 
23-09-14 21:12  Odp: [Galeria] RWD-6, 1:33, projekt własny.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Chodzi o logo (AE) na stateczniku pionowym.
Zdjęcia czarno-białe mało dają informacji o kolorystyce.
1. Dwa (różne) kolory np. czerwony, czarny, niebieski, mogą (i dają w większości) taki sam odcień szarości
2. Ta sama barwa (kolor) na dwóch różnych zdjęciach wykonanych w tej samej sesji zdjęciowej i warunkach może mieć różne odcienie szarości. Wpływ ma:
- zmiana barwy (jasności) w zależności od oświetlenia - pora dnia, czasu (lato, zima itd.)
- użytych mat. chemicznych do obróbki zdjęć
Na różne odcienie szarości/czerni wpływ ma także:
- rodzaj filmu (negatyw np. o różnej czułości)
- stosowania filtrów (osłabiają/wzmacniają niektóre kolory) Filtry kolorowe były w powszechnym użyciu przez fotografów w tamtych czasach.
- rodzaju obiektywu aparatu i umiejętności fotografa
- negatywny wpływ czasu na odbitkę (oryginalne zdjęcia wykonano kilkadziesiąt lat temu)
- farby/lakiery, ( polerowana blacha) stosowane na krycie powierzchni w zależności od oświetlenia daje różne efekty: błyszczące są b.jasne a powierzchnie matowe są ciemne.

Post zmieniony (23-09-14 21:13)

 
23-09-14 21:30  Odp: [Galeria] RWD-6, 1:33, projekt własny.
lipa 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 



Ryszard tu jest prawdopodobnie logo aeroklubu polskiego żółto- niebieskie. Tak więc myślę , że na ogonie RWD-6 takie nie było. Myślę, że jeżeli pasy były czarne to logo było tak namalowane, że aby wchodząc na pas czarny było widoczne... czerwony jest logiczny. Ale to nadal są przypuszczenia. I tak jak piszesz wyżej, jest wiele czynników, które mają wpływ na odcienie na zdjęciach czarno- białych. Jest to nie do rozszyfrowania. Jak kto zrobi będzie dobrze;)

A tu kratownica pod górnym "oszkleniem" w rwd- 9



Myślę, że tak samo było w RWD-6, tak więc to zdjęcie:

Przedstawia kratownicę w środku kabiny, za "oszkleniem", a nie "oramowanie" na zewnątrz.

--
Jan

W budowie: Fokker e.V

W kolejce: Hawker Hurricane od AH, P-51B od AH, PZL P.11c od AH

Skończone: I-16

 
23-09-14 22:26  Odp: [Galeria] RWD-6, 1:33, projekt własny.
Ryszard 



Na Forum:
Relacje w toku - 20
Galerie - 33


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 20


 - 9

Logo AE czerwone - przekonałeś mnie, że na czarnych pasach czerwony jest widoczny.
Poniżej przykład (już raz zamieszczałem ale powtarzam) jak myląca może być interpretacja zdjęć czarno-białych.



Zdobyty Nieuport był srebrny, gwiazdy czerwone.
NN stojący jest w mundurze lotniczym z Małopolski/Kongresówki koloru ciemno granatowego. Na zdj. odcień szarości kadłuba i kurtki jest właściwie taki sam.
Epolety, orzełek i sznur nad daszkiem czapki - srebrny: można przyjąć, że odcień szarości jest taki sam jak kadłuba samolotu, czyli srebrny. Ale:
otok czapki - czarny a daszek był granatowy czyli taki sam jak kurtka. Na zdj. szarość daszka jest inna niż kurtki !

 
23-09-14 23:42  Odp: [Galeria] RWD-6, 1:33, projekt własny.
lipa 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
 

Pewne jest jedno, po zdjęciach czarno- białych nie odróżnimy czy dany kolor jest biały, czy srebrny... Ja sugerowałbym przyjęcie tła pod numer startowy jako białe, traktując to jako wymóg regulaminowy (patrząc na inne samoloty biorące udział w zawodach)...

--
Jan

W budowie: Fokker e.V

W kolejce: Hawker Hurricane od AH, P-51B od AH, PZL P.11c od AH

Skończone: I-16

 
24-09-14 08:32  Odp: [Galeria] RWD-6, 1:33, projekt własny.
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

Nie ma żadnych podstaw na dzień dzisiejszy ,żeby przesądzać kolorystykę samolotu na 100%
w żródłach i polskich i niemieckich jest zbyt wiele sprzeczności - a ja kiedyś byłem za obecnymi popularnie uznawanymi kolorami .
a regulamin ścisły do wymagań technicznych stawianych samolotom ,nie musiał być tak ściśle przestrzegany w sprawie oznaczeń - czego dowodem jest np: niepewność i spór o kolor tła w ramkach z numerami i inne przytaczane przykłady .- jak zródła wyrażnie mówią o białym tle.i takim ono było bezsprzecznie za Luftfahrt international 11/81

- i długotrwały spór - proponuję zatrzymnać się przy popularnym i powielanym schematem - który już utrwalił się w świadomości np: za Schierem - mimo jego więcej niż 55% stopnia niepewności -a to dlatego ,że - tak samo niemieckie żródła są sprzeczne co ukazałem np bialo czerwone pasy - usterzenia w samolocie Oscara Dinorta ,który startował w klasie wagowej RWD 6

http://konradus.net/foto.php?scr=http://konradus.com/forum/img_upl/karton/rupieciarnia_5.jpg /m/2014/08/30/M29_D-2309_Side_profile_jpg_750x750_q85.jpg

i czerwone cyfry i obramowania za Swiatowidem z 1932 - co autor zdjecia kazał pomalować na czerwono - bo robiąc zdjecie czarnobiałe - taki właśnie kolor musiał zapamiętać.- a czerwone cyfry startowe sugeruja czewono białe barwy Statecznika RWD 6
- a im więcej lat mija , im mniej świadków - a raczej obecnie ich brak - tym prawda trudniejsza do wyjaśnienia.
Zajmowałem się długo fotografią czarnobiałą (barwna też )i kolory w czarno-białym zależne są od tak wielu czynników ,że to jest zupełnie bezpodstawne wnioskowanie kolorów i szukanie podobieństw . Wszystko ma znaczenie - na każdym etapie obróbki w ciemni fotograficznej i także przy wykonywaniu odbitek - z jednego negatywu - można na papierze fotograficznym wykonać praktycznie nieograniczoną ilość odbitek o różnych odcieniach szarości .od głębokiej czerni aż po jasny szary
ma na to wszystko wpływ , papier , czas naświetlania , rodzaj papieru praktyka i umiejetności , flitry nakładane na obiektyw powiększalnika , ,marka papieru rodzaj kąpieli , długość kąpieli w wywoływaczu ,jego stężenie i skład itd i itd
Pewni jesteście kolorystyki sterów a nawet,nie macie pewności co do tła numerów startowych.

a przykłady zródeł i to co uczą w szkołach

Latopis diaka z Dubkowa , z 1494 podaje ,że Cyryl i Metody apostołowali w Polsce ,że Swiety Wojciech , zniszczył wiarę prawdziwa i pismo słowiańskie odrzucił (cyrylicę ) i zaprowadził obrządek łaciński i obrazy wiary prawdziwej , biskupów i księży jednych pozabijał , drugich rozegnał i poszedł do Prus i był ubity Wojciech , biskup łaciński
i jak to ma się do jedynej prawdy objawionej podawanej w szkołach i TVP

Post zmieniony (24-09-14 22:08)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 5 z 6Strony:  <=  <-  2  3  4  5  6  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024