FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 10Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 
23-08-14 12:23  Odp: [Z] Boeing B-17G "Mały Modelarz"
kari   

*Paulos*, różnice kolorów w "nose art "? ... żeby tylko takie problemy mieli klejący modele ;-)

ZbiG, jako weteran powinieneś się domyślić, że Mały Modelarz jak wszystkie inne wydawnictwa musi iść z "duchem czasu" (i idzie), droga kręta, może wyboista, ale jednak krok po kroku do przodu.
Sama nazwa to już tylko znak handlowy i nie ma nic wspólnego z celami jakim miał służyć i do kogo był kierowany.
Oczywiście zgadzam się w kwestii tzw. modeli "łikendowych" (szybkich, łatwych, przyjemnych i efektownych) do jakich niewątpliwie MM należał.
... może dobrym pomysłem byłoby aby wydawca zamieszczał na okładce info o skali trudności (np. od 1 do 3. 1-5, czy 1-10)
... na Twoje pytania z ILU :-) dodałbym jeszcze jedno:
ILU po "rozgrzebaniu" takiego dajmy na to "Halifaxa" zniechęci się totalnie do "lepienia papierków"?

modellot1, piszesz:
"Teraz wydawnictwa nie za bardzo mogą puścic coś prostego bo zaraz modelarze ... naskoczą że prymityw"

..., a czy ktoś naskakuje na WAK, że wydaje proste modele w 1/50 w serii Mikrolotnictwo?,
na WIR, który jest potentatem w wydawaniu modeli np. samolotów w 1/50 czy statków i okrętów w niepopularnej skali 1/300?,
na JSC, który specjalizuje się w okrętownictwie 1/400 i 1/250, lotnictwie 1/24 i ogólnie (jak na kartonowe modele) w niestandardowych u nas skalach )?,
czy inne wydawnictwa, których nie wymieniłem?
... nadmienię, że ogólnie rzecz biorąc nie są to modele "wymagające" a raczej należą do prostych w budowie. ;-) ... wreszcie od czegoś nieskomplikowanego trzeba zaczynać :-).
------------------------------------------------------------------------------------------------------

 
23-08-14 12:34  Odp: [Z] Boeing B-17G "Mały Modelarz"
KlejusKartonikus 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 2
Galerie - 4
 

Jeśli zrobią za prosty model będzie narzekanie, trudny to też będzie narzekanie. Nigdy wszystkim się nie dogodzi. Dla mnie myśl pt. "Mały Modelarz" zawsze znaczyła nie tyle stopień skomplikowania modeli co raczej przede wszystkim dostępność dla każdego małego modelarza (mam na myśli cenę) i czytelny, jasny opis który pozwala prawidłowo skleić model nawet osobie początkującej a także cenne porady.
Jeśli powyższe elementy są spełnione to nawet "zielony" modelarz jest w stanie w sposób satysfakcjonujący skleić każdy nawet bardzo złożony model, bo jak mówi przysłowie: nie święci garnki lepią.
Wracając do tematu, moim zdaniem B-17 robi bardzo dobre wrażenie, prawie 40 kartek kartonu, dość dokładny opis, czytelne rysunki i jeśli "pasowalność" elementów będzie w miarę dobra to jest to materiał na pierwszorzędny model. Weteran modelarski zrobi wszystkie detale i doda swoje a początkujący jeśli zechce też z tego co widzę może sporo detali pominąć bez wielkiego uszczerbku na końcowym efekcie.

 
23-08-14 12:39  Odp: [Z] Boeing B-17G
Łosiu 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 1


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Dajcie spokój. Początkujący modelarze chcą się uczyć? Przypomnijcie sobie jak sami reagowaliście na wydawane modele. Im większy, tym lepszy. Wtedy mieliśmy mały wybór, brało sie co jest. Ale jak wyszedł Ark Royal w MM, B-24, B-25 to od razu wskoczył pod nożyczki, nie zastanawiałem sie czy skleić najpierw jakiś mały model by się nauczyć. Oczywiście mniejsze też od razu kleiłem, bo po prostu innych nie było. Dopiero wraz ze zdobywaniem doświadczenia, zacząłem odkładać te lepsze, większe modele na później. Dopiero po 10-15 modelach zrozumiałem że chyba lepiej się podszkolić (po zrobieniu m.in Kronsztada - pierwszy ukonczony, Ark Royala, B-17, B-25 i Me-110 i paru innych sporych modeli). Ale na pewno nie na początku. Ale przypomnijcie sobie, początkujący chcą tanich, efektownych i dużych modeli. Wg mnie obecne MM jest dokładnie tym.

Początkujący modelarze często zaczynają od jakichś Bi-Smarków, Jamatów itp. My dopiero po latach doceniamy Wasiakowe samoloty jako dobre do nauki, ale wtedy o tym nie myśleliśmy. Kleiliśmy je bo nie mieliśmy wyboru. To po prostu było w kiosku, a im większe i bardzie efektowne tym lepsze.

Dlatego teraz wydawane Małe Modelarze to kwintesencja mojej młodości - coś właśnie dla małego modelarza. Duże, efektowne, ale nie drogie. Bo i tak spieprzy, a portfela aż tak nie zaboli jak spieprzenie Me-262 od HALa, czy Akagi od Answera. Byle było dobrze spasowane i miało możliwość zrobienia prostrzej wersji (np silniki, co jak piszecie tutaj jest).

--

Post zmieniony (23-08-14 12:40)

 
23-08-14 13:25  Odp: [Z] Boeing B-17G "Mały Modelarz"
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Zdecydowanie popieram poprawę starych wydań !!!!!!!!!!!!!!!!!!

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
23-08-14 14:13  Odp: [Z] Boeing B-17G "Mały Modelarz"
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

Kiedyś MM wydał kilkakrotnie numery w których było więcej niż jeden model, raz był SE 5A i Fokker DR I , a w iinym numerze Fokker E I , Nieuport i Morane Parasol, to były naprawdę piękne modele o idealnej sklejalności. Łatwe a przy tym nie "cieniutkie". O takie wznowienia w komputerowej kresce i dzisiejszej grafice to by się naprawdę przydało. Inne stare kultowe modele też by się przydały , wzór pięknego łątwego modelu to Saeta, czy pózniejszy bo już z lat 90-tych Devastator.

 
23-08-14 15:15  Odp: [Z] Boeing B-17G "Mały Modelarz"
Raziel_3 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

ja na początku kleiłem małe modele samolotów typu jakieś amerykańskie pokładowce, czy dwupłaty. Nie uczyłem się na dużych modelach.

Najważniejsze, aby model był dobrze spasowany. Na detalizację zawsze będą narzekania, ale na spasowanie nie ma kontrargumentu.

--
gotowe: Sd.Kfz 251 A WURFRAHMEN 40 | XP-61E | JAGDPANZER IV Ausf. F |StuG 40 F OSTKETTEN | | W budowie: Papegojan (40%), Kongo (95%), Pt 31 (10%),Me 262B-1a/U1 (45%)

 
23-08-14 16:25  Odp: [Z] Boeing B-17G "Mały Modelarz"
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Wszedlem do Empiku,postalem chwile kartkujac model i zakupilem. Uwazam,ze to dobrze wydane pieniadze,na plasko wyglada bardzo fajnie,brakuje mi tylko delikatnego "wybrudzenia" powierzchni,szczegolnie skrzydel,ale na upartego to mozna sobie zrobic we wlasnym zakresie. Mam wydanie z GPMu i Fly Modelu,moze w koncu ktoregos skleje :)

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
23-08-14 20:11  Odp: [Z] Boeing B-17G "Mały Modelarz"
Hator   

@Łosiu,
Napisałeś, że
Duże, efektowne, ale nie drogie. Bo i tak spieprzy, a portfela aż tak nie zaboli jak spieprzenie Me-262 od HALa, czy Akagi od Answera. Byle było dobrze spasowane i miało możliwość zrobienia prostrzej wersji (np silniki, co jak piszecie tutaj jest).


Cena za nowe wydanie B-17 mała też nie jest, jak na to czasopismo. Dawniej duże modele LOK wydawał w skali 1:50. Model był i duży i w miarę prosty, w zależności od jakości spasowania części. Małe samoloty wydawano w normalnej skali. Osobiście mam sentyment do starego wydania B-17, bo skleiłem go nieco po wydaniu. Części miał sporo. Model był gigantem na tamte czasy. Cieszył oko i zmieścił się w autobusie, jak wracałem do domu z wakacji u dziadków. :-D

--
Pozdrawiam, Marcin
KARTONOWY TUR

Plac budowy: roboty wstrzymane

 
23-08-14 20:20  Odp: [Z] Boeing B-17G "Mały Modelarz"
Chopin 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 48


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Już kilka lat temu zacząłem sygnalizować, że brakuje...



... i systematycznie byłem spuszczany na szczaw.

B-17 bardzo mi się podoba, ale prawdopodobnie nie kupię: to ponad połowa mojej dniówki. Mam inne wydatki. A na pewno już nie skleję.

--
Pozdrawiam!
Chopin

Moje galerie. Nie chce mi się już walczyć z hostingami. Nie pasuje taki układ? Nie zaglądaj.

 
23-08-14 22:08  Odp: [Z] Boeing B-17G
kari   

Rafael, do trzech razy sztuka, ... nie, do trzeciego B-17 sztuka, :-)
... wybrać najkorzystniej (z trzech posiadanych) i brać się do roboty ;-)
---------------------------------------------------------------------------------------------

Post zmieniony (23-08-14 22:34)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 6 z 10Strony:  <=  <-  4  5  6  7  8  ->  => 

 Ten wątek został zamknięty 


© konradus 2001-2024