FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
31-07-14 00:39  [R/G] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Miało nie być relacji a jedynie galeryjka na koniec, ale pomyślałem sobie, że skoro nie znalazłem relacji tego modelu to niech sobie będzie, może ktoś kiedyś będzie chciał go poczynić to zobaczy jak tego nie robić :)

Dlaczego ten model? Ano z sentymentu. Jest to pierwszy mój model kartonowy, który popełniłem przy moim pierwszymch podejściu do kartoniaków. Miałem wówczas jakieś 10-11 lat, znikąd rady, pomocy jak się w ogóle zabrać za sklejanie! Model wygrzebała dla mnie mama gdzieś ze strychu - tata swego czasu trochę lepił a później tylko kupował od czasu do czasu MM. To co wtedy mi wyszło... Olaboga :) Pamiętam że bodajże ogon wspomogłem taśmą klejącą (!), model oczywiście był bez retuszu, wnętrza kabiny, podwozia...

Ponadto, uważam że stare MM mają swój klimat, jest to kawał historii i mimo że teraz jest masa przeróżnych świetnych wydawnictw, to warto do starych MM wracać, żeby zmierzyć się z całkiem innymi problemami podczas sklejania, niż tymi które mamy teraz. Już po pierwszym segmencie wiedziałem, że do tych modeli trzeba podejść "inaczej" niż do współczesnych opracowań. Ale wziąłem papier ścierny 120tkę i jazda :)



o ile góra jako tako wygląda, to dół poszycia jak widać nie do końca się zgrał. Niewiele pomogłoby nawet szlifowanie, gdzieś indziej coś by nie stykło. Tu wszędzie trzeba wybierać "złoty środek" :)



Mimo że karton jest raczej średni, nie wszystko pasuje, coś się nie zgrywa, papier ścierny idzie jak toaletowy... To frajda jest ogromna :)

Post zmieniony (01-08-14 17:03)

 
31-07-14 13:16  Odp: [R] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

We wnętrzu kabiny musiałem trochę przyciąć podłogę, gdyż ząbki w jej tylnej części nie pasowały w otwory we wrędze. Ale nie rzuca się to jakoś specjalnie w oczy.



Cały kadłub pasował nawet nawet, lekko jedynie zgubiła mi się oś symetrii. Ale miałem do wyboru albo to albo szpary między segmentami...



Bałem się, że skrzydła nie będą pasować. W miejscy gdzie powinny być musiałem skorygować segment, nie wszystko tam pasowało. Ale jak się okazało, skrzydła siadły tak, że aż sam się zdziwiłem! W niejednym "dzisiejszym" modelu musiałem napocić się bardziej...



Statecznik pionowy również bez większych problemów, trochę trzeba było ponacinać lewy statecznik poziomy, ale to głupstwo...



Całość wygląda bardzo pociesznie :)



Jak wrzucę cztery tony miału i będę miał siły to może uda się wieczorem zamieścić galerię końcową :)

 
31-07-14 15:04  Odp: [R] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
MarcinS 

Na Forum:
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 8


 - 4

Bardzo efektowny staroc. Kleilem go zaraz po wydaniu I dobrze wspominam. Jak zamierzasz pokonać owiewke bo rozumiem ze dzisiaj już kopyta nie zrobisz?

--
pozdrawiam,
MarcinS

 
31-07-14 16:06  Odp: [R] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Nigdy owiewki z kopyta nie robiłem. Wydaje mi się że zrobię albo prostą, albo według szablonu.

 
31-07-14 17:51  Odp: [R] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Petrow - miły temat . Swego czasu zacząłem go przerysowywać ( próbka na zdęciach ) .
Co do spasowania zgadzam się z Tobą . Zarówno wręgi jak i elementy nie są ze sobą zgrane , występują różnice w obwodach i nie da sie poprawnie skleić bez dodatkowych zabiegów . Do zakupienia jest gotowa kabinka jakby co . Podpatruję i pozdrawiam.
PS
Wrzucam kabinkę jakbyś chciał sie wspomóc.




--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
31-07-14 18:36  Odp: [R] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Dzięki za materiały! Świetnie wygląda ten przerysowany projekt, godny wydania uważam. Orlik bodajże jeszcze wydał ten model o ile się nie mylę, ale w innym malowaniu... Z zegarów na pewno bym skorzystał, bardzo fajnie zrobione, tylko że po pierwsze gdybym wrzucił je do wnętrza z wycinanki wyglądałoby to raczej zabawnie - może jedynie naskrobię jakieś kreseczki na częściach z wycinanki, a po drugie założeniem moim jest zrobienie modelu jak najbardziej z oryginału. Myślałem o skserowaniu białych części, żeby były białe rzeczywiście a nie żółte :) ale chciałbym oddać jak najwięcej "tamtych czasów" w modelu. Taka moja fanaberia :) Niemniej jeszcze raz dzięki za materiały!

 
31-07-14 19:26  Odp: [R] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
struna 

Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 1
Galerie - 10


 - 3

Alski akurat kabina którą prezentujesz nie należy to tej wersji. Akurat PZL-130 Orlik Turbo (prototypowy z silnikiem tłokowym).
Jak już to Orlik Turbo miał taką deskę:

To co ty pokazałeś to już jest wersja TC.
Więcej można znaleźć Aeroplanie 5/6-07.

--
pozdro.


 
31-07-14 20:23  Odp: [R] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Odezwij sie a specjalisci sie odezwą i dobrze :)))). Ja szukałem czegos na podobieństwo .PS
Orlik nie jest przerysowany ,jedynie poprawione kolory , wybielony. Nie nadaje sie do wydania ani nawet nie śmiałbym o tym myśleć. Moge każdemu służyć plikami.

--

Post zmieniony (31-07-14 20:38)

 
31-07-14 20:58  Odp: [R] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Tak tak ja wiem że poprawione kolory. Chodziło mi bardziej o "wydanie" w sensie udostępnienia w pierwotnej wersji tylko z poprawionymi kolorami.

 
31-07-14 21:06  Odp: [R] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Pytanie brzmi gdzie ,moge gdzies wrzucić.

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
31-07-14 22:07  Odp: [R] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
Rafael 
moderator




Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 12
Galerie - 6


 - 2

Przydaloby sie opracowanie tej wersji, ale na miare tego z Orlika...

--
Pozdrowienia
Rafael
LSM member ;)

Dobry modelarz sklei model każdego, nawet najgorszego projektanta.
Dobry projektant zaprojektuje model który sklei każdy, nawet najgorszy modelarz.
Kat
_____________________
Warsztat: kraciaste cos ;)

 
31-07-14 22:28  Odp: [R] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Fakt , ja sie tylko bawiłem kolorami , sory za of top . Klej dalej :)

--
Douglas Preston, Lincoln Child- seria Pendergast, Jo Nesbo seria Harry Hole , Lee Child

Wiem jak się robi modele doskonałe ... ino nie umiem :)

 
01-08-14 07:55  Odp: [R] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
FloggerB   

Alski
- mam oryginały tego MM, czy mógłbyś udostępnić tego przemalowanego ORLIKA ?
mam tez wersję wydana przez Modelika i Orlika, ale ta wersja podoba mi się najbardziej i szkoda, że nie umiem przemalować w barwy jakie miała makieta albo piąty prototyp, bo też były świetne.

 
01-08-14 09:19  Odp: [R] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
Majkel 91 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 24


 - 14

Podglądam z ciekawością, choć widać że zaraz skończysz :-)

--

Pozdrawiam! Michał
Łódzka Sjesta Modelarska

Fw-190F, Hien,MiG-21MF, Trident II, Zero, PZL-50A, Saturn V, Jak-1000
671 RTM, USS Sturgeon, 670, ORP "Orzeł" III, 971 B, 971 M, USS North Dakota
Schleswig- Holstein 406mm, Wrocław Ratusz, Inowłódz
Hetzer

"(...) wiesz, jaki jest najbardziej tragiczny moment w życiu mężczyzny? Kiedy towarzysząca mu na plaży kobieta mówi: "Wciągnij brzuch!", a on to właśnie już przed chwilą zrobił."- por. Sławomir Borewicz

 
01-08-14 10:04  Odp: [R] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
Alski 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Relacje z galerią - 11
Galerie - 2


 - 2

Proszę :
https://drive.google.com/file/d/0B8oQMocK7hYbMU1EU1RSOWVZM0U/edit?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B8oQMocK7hYbcUw4RnhiVnNzLTg/edit?usp=sharing
https://drive.google.com/file/d/0B8oQMocK7hYbdkY0bnV3OHRIelk/edit?usp=sharing
Przerobione kolory ze skanu oryginalnego MM bedącego w moim posiadaniu + bonus poprawione ( symetryczne wręgi )
WAŻNE - Drukować na papierze A3 !!!!

--

Post zmieniony (01-08-14 11:13)

 
01-08-14 11:05  Odp: [R] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
FloggerB   

w domu zedrę - dziękuję !

 
01-08-14 17:01  Odp: [R] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Wczoraj niestety nie udało mi się dokończyć modelu, przerzuciłem te cztery tony miału, ale wieczorem jeszcze kumpel wyciągnął mnie na mały lans po mieście motorami więc nie mogłem odmówić ;)

Dziś od rana usiadłem i skończyłem modelik. Niestety owiewka dała mi w kość. Nie wyszła kompletnie i spaprała obraz całości i to poważnie... Nie pasowała, tam za krótkie, tam za długie. Trzeba było sztukować, malować... W pewnym momencie przeszło mi przez myśl wyrzucić ją w cholerę i zakryć całość... Ale mówię NIE. Jak będzie tak będzie ale niech będzie. Na zdjęciach nie widać tak bardzo chociażby zaparowanej owiewki - tylko CA był w stanie przymocować ją do kadłuba - oraz kilku innych niedoróbek - wynikających nie tylko z opracowania, ale i z mojego warsztatu, choć nie ukrywajmy że instrukcja i rysunki są dość średnie... Mimo to model przyniósł wiele radości i doświadczenia. Na pewno mogę powiedzieć, że na tym nie koniec jeśli chodzi o stare wydawnictwa MM :)



Kilka innych zdjęć w 50leciu MM - zapraszam :)

I jeszcze na koniec taka moja mała refleksja... Można zadać sobie pytanie, po co sklejać te stare MM, skoro na rynku jest pełno lepszych, dokładniejszych, efektowniejszych wydawnictw, oferujących o wiele bardziej szczeółowe i precyzyjne opracowania. Projekty starszych MM nie wyglądają - nie ukrywajmy - rewelacyjnie jeśli postawimy je na półce obok modeli z KK, KA czy Answera (oczywiście nie mam tu na myśli kiedy wycinanka jest tylko podstawą do udoskonalenia modelu, wtedy bowiem powstają cuda - niejeden z Was pokazał to na forum. Mam na myśli mniejszy lub większy szeroko pojęty standard w klejeniu, którym zajmuję się póki co osobiście). Dodajmy do tego słabej jakości karton i często mętne instrukcje. Otóż uważam że jak najbardziej WARTO sięgać po stare MM. Wychowałem się na MM z lat 90tych - już nieco lepszych, ale pierwsze kroki to pozostałe po tacie MM z lat 70tych i 80tych. Dziś do nich mam zamiar wrócić. Dlaczego? Po pierwsze to kawał historii. Sentyment. Klejąc te opracowania, można się naprawdę wiele nauczyć, trzeba podejść do tych modeli inaczej niż do dzisiejszych. Z lekkim przymrużeniem oka, ze zrozumieniem ale i z szacunkiem i swego rodzaju pokorą. A efekt wówczas będzie naprawdę pozytywny, co udowodniłem sobie niniejszym modelem Orlika. Tak więc młode pokolenie - sięgajcie po stare MM bo naprawdę warto :)

Jeśli ktoś doczytał to dzięki za uwagę :)

KONIEC

 
01-08-14 23:17  Odp: [R/G] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
marek1 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 13
Galerie - 5


 - 14

Witam,standard, ładny,a można było przedrukować na nowym kartoniku,pozdrawiam Marek

--
W budowie | R17 Halny Błyskawica 44 | IJN Hiei

Ostatni obiekt westchnieńWarspite] Modele pozaregulaminoweŻaglowce
Garland

Trałowceproj 254
Ostatnie moje zabawy starym 'RC"Prdro Gual

R/G Kuter Elko 80 I Statek Ewa I Czołg T55A I Statek Ratowniczy R 27 Cyklon I Schnellboot S132 WAK I Ścigacz S2 I ORP Dragon i ORP Dzik I ORP Grom 1940 I kuter Vosper 72 I ORP Garland

 
02-08-14 00:35  Odp: [R/G] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Tak jak napisałem wcześniej, chciałem zachować jak najwięcej "tamtych czasów" w modelu. Żadnych przedruków. Taka moja mała fanaberia...

 
02-08-14 11:31  Odp: [R/G] Powrót do przeszłości - Orlik z MM 3/88
Ramolot 

Na Forum:
Galerie - 1
 

--

Post zmieniony (02-08-14 20:41)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024