FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 
18-09-03 10:38  Re: klejenie drutu - proszę o radę
Qrchak 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4


 - 2

Można je też wykonać jako elementy fototrawione:
http://www.modelarstwo.org.pl/technika/inne/elem_foto/index.html

Lub zgrzewane:
http://www.modelarstwo.org.pl/technika/inne/zgrzewarka/index.html

Co do zgrzewania to nie próbowałem, ale pomysł jest ciekawy, może kiedyś?

Natomiast jeśli chodzi o fototrawienie, to można wykorzystać część informacji z podanego linku, natomiast ja wykożystał bym prostszy sposób. Trzeba się przejść do sklepu dla elektroników i nabyć folię termo-transferową, o niebo prostsze niż opisana metoda. W sklepie powinni ci wszystko wytłumaczyć.

Pozdrawiam.

 
18-09-03 11:01  Re: klejenie drutu - proszę o radę
Yaris 

Na Forum:
Relacje w toku - 3
Galerie - 4
 

Dzięki irbar, ostatnio nawet znalazłem w domu jakąś igłę, więc poeksperymentuję.

Pozdrawiam

 
18-09-03 13:46  Re: klejenie drutu - proszę o radę
Konrad G.   

Dzięki za ciekawe propozycje.
Irbar - Twój sposób lutowania wydaje mi się całkiem niezły. muszę spróbować.
Moje problemy z super glue to prawdopodobnie zbyt duże krople kleju, który musi dość długo wysychać. Myślałem o zastosowaniu igły, ale bałem się zasychania w niej kleju. Podgrzewania zapalniczką , ani przechowywania tubki dozownikiem do dołu nigdy nie próbowałem, ale pomysły te wydają mi się bardzo dobre.
Dziękuje wszystkim za cenne wskazówki
Pozdrawiam
Konrad G.

 
18-09-03 14:50  Re: klejenie drutu - proszę o radę
szelmek 

 

Folia ternotransferowa jest do ..........Konrad G. napisał:

 
23-09-03 09:51  Re: klejenie drutu - proszę o radę
QN 



Na Forum:
Relacje w toku - 3
Relacje z galerią - 23
Galerie - 8


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 3

Ja robię reling trochę inaczej. Zawsze najpierw wklejam słupki. Następnie przycinam je do jednakowej wysokości (używam do tego odpowiednio szerokiego patyczka do lodów lub grubszej tektury jako szablon wysokości i nożyczek - słupki są z drutu miedzianego). Słupki relingu wykonuję zawsze razem z pokładami przed przyklejeniem poszycia burtowego (przyklejam je na superglue od spodu pokładu). Trzeba potem uważać przy klejeniu burt, ale nigdy nie mam zacieków po superglu w miejscu mocowania słupków (co w innym przypadku często mi się zdarzało). Na poziome linki używam żyłki wędkarskiej. Jak zacząć ją przyklejać? Najgorzej jest ją przykleić do kilku pierwszych. W tym celu w osi symetri kadłuba, na pokładzie, tam gdzie ma być przyklejona jakaś część wbijam szpilkę tak, aby weszła w podłużnicę. Do niej przywiązuję żyłkę, lekko naciągam i przyklejam do słupków przy pomocy superglue. Aby nie tworzyły się krople kleju w miejscach łączenia, nadmiar kleju zbieram krawędzią paska kartonu. Nie zdąży się on do słupka przykleić, a nadmiar kleju błyskawicznie wsiąka w krawędź papieru. Dodatkowo taka spoina z minimalną ilością kleju błyskawicznie "trzyma". Większy problem jest z drobnymi pokładami pod np. reflektory, czy na małych nadbudówkach. W takim wypadku najpierw wykonuję reling, a następnie przyklejam pokład.
Taki mały pokładzik kładę na płaskiej drewnianej deseczce i delikatnie przybijam 2 szpilkami, aby się nie przesuwał. Następnie wbijam szpilkę do mocowania poziomej żyłki, lekko naciągam (trzeba tylko uważać, żeby nie powyginać słupków) i kleję jak wyżej.
Nie sklejam, czy lutuję relingów na szablonach, gdyż słupki relingu z reguły nie są rozmieszczone w jednakowych odstępach. Dotyczy to szczególnie nadbudówek. Szablon informuje tylko o wysokości relingu i liczbie poziomych linek. Miejsca na słupki z reguły są zaznaczone i trudno jest tak na zewnątrz modelu zmontować reling, aby pasował do zaznaczonych na pokładzie miejsc.
Moja metoda ma tą wadę, że trzeba strasznie uważać przy dalszym montażu. Jednak ostrożność w obchodzeniu się z modelem to raczej przyzwyczajenie.

Pozdrawiam


------------------------------------------------------------------------

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 2 z 2Strony:  <-  1  2 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024