FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
27-07-14 12:50  [R] [Początkujący] Hawker Hurricane Mk. I wraz z pytaniami
OlmerPL 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Witam wszystkich, jest to mój pierwszy model po BARDZO długiej przerwie (jakieś 10 lat temu w gimnazjum/liceum robiłem ostatni model) w klejeniu modeli kartonowych. Wcześniejsze modele nie przetrwały, ich wykonanie było wielce wątpliwej jakości i ze względu na to traktuje siebie jako kompletnego żółtodzioba/początkującego. To co mnie nakłoniło do powrotu to po części chęć uspokojenia się, klejenie modeli zawsze mnie uspokajało (może to być też efekt oparów klejów) i straszne nudy w wolnych chwilach.

Zakupiłem raczej podstawowy sprzęt, czyli mata, skalpel (oba firmy Olfa), trzy kleje, tekturka no i to co w domu mam. Wybór modelu padł na Hurricane Mk. I wydawnictwa Kartonowy Arsenał (1/2002) w skali 1:33, wydaje się prosty, aczkolwiek wymagający precyzji. Jeśli ktoś ma opinie o nim chętnie bym posłuchał.

Jestem na początku prac i od razu mam parę pytań, zdjęcia tego co już mam zamieszczam poniżej. Widać na nich dotychczasowe elementy wycięte i poskładane, ale nie posklejane bo wole się was poradzić. Dalszy tekst postaram się podzielić na oddzielne podpunkty dla lepszej przejrzystości.

1. Wszystkie "wypustki" które później należy powsuwać w odpowiednie otwory potraktowałem wcześniej super klejem (cyjanoakrylowy) dla wzmocnienia, również niektóre krawędzie które musiałem doszlifować lub będę szlifował dla jeszcze lepszego dopasowania, potraktowałem tym klejem. Zrobiłem to bo przy użyciu zbyt dużej siły rozczepiał mi się karton. Czy dobrze to zrobiłem, albo inaczej powinienem?

2. Same otwory nie są idealne, postrzępione narożniki itp. starałem się zawsze je ładnie wykończyć ale bałem się uszkodzeń itp. (przydatny chyba byłby jakiś drut pokryty powierzchnią ścierną, widziałem kiedyś takie "wiertła" do mini wiertarki Dremela, gdzie powierzchnią boczną wiertła można było szlifować, a nawet ciąć słabsze materiały). Problemem jest to że końcówki w skalpelu (Olfa AK-3) szybko się łamią i wychodzi mi milimetrowej długości tępy koniec zamiast spiczastego ostrza które mi ułatwiało ładne wycinanie w narożnikach. Według mnie to brak wprawy mojej i zbyt dużej użytej siły przy cięciu tektury (1mm) czy może jest na to inne wytłumaczenie i rada jak na to zaradzić?

3. No i najważniejsze, co powinienem jeszcze próbować poprawić przed sklejeniem, czy jest coś co wasze wprawne oczy dostrzegają, a czego ja nie widzę? Oczywiście krawędzie elementów poziomych wymagają doszlifowania do kształtu krzywizny elementów pionowych, parę elementów ma skosy na krawędziach cięcia z winy krzywo trzymanego skalpela w czasie cięcia, swoją drogą, próbować to czymś zapełnić czy już lepiej nie próbować?



Na swoją obronę powiem że na zdjęciach paskudniej to wygląda niż w rzeczywistości, zdjęcia robione były telefonem, to że coś nie przylega to wina tego że wszystko jeszcze nie wyszlifowałem i nic tu nie jest łączone klejem ze sobą. Nierówności w cięciu to brak wprawy w operowaniu skalpelem (przynajmniej ja tak sobie to tłumaczę).

--

 
27-07-14 13:49  Odp: [R] [Początkujący] Hawker Hurricane Mk. I wraz z pytaniami
xoxsc 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Witam, powinieneś zmienić tytuł relacji na [R] Hawker Hurricane Mk. (KA 1/2002). Cieszę się że wybrałeś ten temat, bo modele ze Stegny są bardzo dobrze spasowane i nie wybaczają błędów.

Mam pytanie, czy impregnowałeś karton przed pocięciem ?. Pamiętaj że taki zaimpregnowany karton lepiej się formuje, dobrze zabezpieczony chroni przed ścieraniem się farby drukarskiej i pamięta kształt po formowaniu.

Tekturę o grubości (1mm,2mm) staraj się ciąć stopniowo, to znaczy delikatnie prowadzisz po linii cięcia do momentu przebicia ostrzem skalpela wręgi. Często zaglądaj relacje tego modelu, i do samej instrukcji aby uniknąć błędów.

Post zmieniony (27-07-14 13:59)

 
27-07-14 13:57  Odp: [R] [Początkujący] Hawker Hurricane Mk. I wraz z pytaniami
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Cześć! Fajnie, że wróciłeś do tego wspaniałego hobby.

Zakup maty i nożyka olfy to strzał w 10tke. Nie będziesz żałował zakupu.

Odnośnie rad i uwag na przyszłość - Według mnie użyta przez Ciebie tektura nie nadaje się na tego typu prace. Podejrzewam, że jest to tektura "piwna" - dosyć wątła, łatwa w obróbce, ale nie trzymająca sztywności. Poszukaj tektury o większej gramaturze, najlepiej w kolorze szarym - jest bardziej sprasowana, przez co sztywniejsza, a jej krawędzie nie strzępią się tak łatwo.

Wypustki - staraj wycinać je wraz z otworami tak, by po wsunięciu elementu jeden w drugi nie używać siły. Na zdjęciach widać, że w niektórych miejscach wypustki były dużo szersze niż otwory i po wsunięciu rozepchał Ci się karton (powstały nieładne wybrzuszenia). Wystarczyło powiększyć otwory, albo skrócić minimalnie wypustki tak, żeby elementy wchodziły na siebie "gładko". Zwróć na to uwagę.

Ostrza olfy nie powinny łamać się tak szybko jak mówisz. Nie tnij kartonu "na jedno cięcie". Włóż w to mniej siły i przejedź po krawędzi nawet kilkukrotnie, aż do przecięcia kartonu. Nie trzymaj też nożyka pionowo, ale pochyl go pod kątem 30-45 stopni w kierunku cięcia. Ostrza powinny zwiększyć swoją żywotność.

I najważniejsze - baw się dobrze :D. Sprawdzaj, testuj, ucz się a efekty przyjdą same. Życzę powodzenia przy budowie :)

 
27-07-14 14:02  Odp: [R] [Początkujący] Hawker Hurricane Mk. I wraz z pytaniami
xoxsc 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Technick, ta tektura też się nadaje, tylko musi potem brzegi cięcia nasączać CA i jest sztywna. Taka tektura jest używana przy laserach.

 
27-07-14 14:44  Odp: [R] [Początkujący] Hawker Hurricane Mk. I wraz z pytaniami
Technick 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 3
 

Podejrzewam, że to kwestia preferencji. Osobiście nie lubię pracować na tego typu tekturze. Przy wycinaniu elementów mam wrażenie, że tektura lekko się zapada co negatywnie wpływa na komfort pracy. Druga sprawa to właśnie konieczność wzmacniania krawędzi cyjanoakrylem. Staram się unikać korzystania z tego specyfiku, a wizja użycia CA na wszystkich krawędziach elementów szkieletu do mnie nie przemawia. Nie porównujmy wypalonych laserowo szkieletów do konieczności samodzielnej obróbki tego typu tektury, która notabene (według mnie) jest dużo mniej komfortowa niż praca na zwykłej szarej tekturze.

 
27-07-14 18:44  Odp: [R] [Początkujący] Hawker Hurricane Mk. I wraz z pytaniami
OlmerPL 

Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Odpowiadając na pytania:

xoxsc:
nie impregnowałem, zastanawiałem się nad tym lecz doszedłem do wniosku że za pierwszym razem skupie się na poprawnym sklejeniu modelu bo pamiętam że miałem z tym największe problemy.

Technick:
tektura jak dla mnie jest dobra, rozwarstwianie wystąpiło może z trzy razy przy zbyt mocnym szlifowaniu w poprzek arkusza (takie miejsce że nie dało się wzdłuż) więc postanowiłem pokrywać cyjanoakrylem większość krawędzi choćby z względu jaki ZbiG przytoczył, ułatwia samą obróbkę i przez wzmocnienie czuje się pewniej. Co do wielkości otworów, staram się.

To ja teraz sobie posiedzę z pilniczkiem/papierem ściernym i powolutku wyrównuje krawędzie.

 
27-07-14 18:47  Odp: [R] [Początkujący] Hawker Hurricane Mk. I wraz z pytaniami
xoxsc 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 1
 

Impregnować możesz lakierem bezbarwnym w sprayu lub caponem prosto z puszki. Pamiętaj że jak chcesz kleić BCG to tylko jedną warstwę od strony zadrukowanej.

Dobrze, czekam na więcej.

Post zmieniony (27-07-14 18:52)

 
27-07-14 19:15  Odp: [R] [Początkujący] Hawker Hurricane Mk. I wraz z pytaniami
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Co do impregnowania, polecam aerograf i lakier. Aerograf równomiernie rozprowadzi lakier po arkuszach, nawet kilka naniesionych warstw wysycha bardzo szybko. Co do lakieru używam Humbrola. Jest to lakier średniej jakości do plastikowych modeli, raczej taki podstawowy. Śmierdziuch, ale do impregnowania uważam że się nadaje jak najbardziej. Dopiero sklejony model pokrywam lakierem lepszej jakości. Co do aerografu - używam takiego podstawowego, taniego za 30 zł - nadaje się idealnie. Nie posiada on wielu regulacji, ale mgiełka jest dość konkretna, a pokrywa lakieru równomierna. Oczywiście kładę kilka warstw z obydwu stron.

 
27-07-14 20:20  Odp: [R] [Początkujący] Hawker Hurricane Mk. I wraz z pytaniami
Kilmister 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 9
Galerie - 25


 - 3

A ja po prostu powtórzę za Zbig'iem - OSTRE narzędzia, prowadzenie ostrz z wyczuciem i nic się nie ma prawa strzępić. Proponuję również do cięcia tektury - jakiejkolwiek - zakupić nóż "do tapet" z porządnym uchwytem i tym oto ustrojstwem ciąć proste krawędzie, jest to o wiele łatwiejsze niż przy pomocy Olfy. I metalowa linijka, koniecznie. Nie wiem, czy aerograf to konieczny sprzęt na początek, szczególnie do impregnacji tektury...
Nie miałem w rękach Hurricane z KA - ale, że wydaje się prosty, to ciekawe mimo, że z 2002 roku. Mam wrażenie, że jest wiele prostszych, nie mniej efektownych modeli na początek (polecam Kartonową Kolekcję).

Powodzenia, B.

--
Born to lose - Lived to win

Ukończone: Kirovec K-700A, Biełaz-7555, LIAZ 100.55D, Mercedes GP 1908, Wall-e, Spit Mk. Vb Trop, Pe-3, F6F-3 Hellcat, Tomahawk Mk. IIb, Ła-5, Hurricane Mk. I, Westland Whirlwind Mk.I, A6M2 "Zero", Ił-2 Sturmovik, B-25 Mitchell Mk.II, PZL 50A "Jastrząb", Bf 109G-6, Bf 109F-4, SB2U-2 Vindicator, B5N2 Kate, Ki-61 HIEN, Ju88C-6, Ki-43 Oskar, Reggiane Re-2000, KRAZ-260, Spit Mk Vb

 
27-07-14 20:47  Odp: [R] [Początkujący] Hawker Hurricane Mk. I wraz z pytaniami
Petrov 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 24
Galerie - 19


 - 16

Nie mówię że konieczny, ale podałem propozycję bardzo prostą, szybką a jednocześnie moim zdaniem efektywną. Próbowałem z pędzla, próbowałem nawet z wałka impregnować, różnymi lakierami. Aero DLA MNIE OSOBIŚCIE jest najłatwiejszym i najbardziej MI odpowiadającym sposobem. No offence :)

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024