FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
16-09-03 21:04  P-51B Mustang Mk.III - Pokrywy podwozia głównego
Leeon 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Chciałbym zwrócić uwagę szanownych kolegów na pewien dość istotny błąd merytoryczny który zaistniał w wydanych ostatnio modelach MUSTANGA : w KŚ 3/2003 i MM 1-2/2003. Uświadomiłem sobie jego istnienie oglądając świeżutkie zdjęcia z Porąbki ; na jednym ze zdjęć Mustang z MM wygląda jakoś tak "nietypowo". Chodzi o pokrywy osłaniające koła podwozia głównego - w modelu MM oznaczone jako elementy nr 137.
Mechanizm otwierania podwozia w Mustangu B działał tak , że klapy te otwierały się tylko na czas "wyjścia" kół z wnęk skrzydłowych i w momencie zatrzaśnięcia się goleni w zamkach, w pozycji "wypuszczone" były już spowrotem zamknięte.
Niestety, nigdzie w opisie budowy w MM nie znajduje się informacja o tym że pokrywy te należy przykleić w pozycji zamkniętej, mało tego - na rysunku zestawieniowym pokrywy kół smętnie zwisają.
Jest to błąd zmieniający wygląd stojącego na kołach modelu i choć szkoda że tak ładnie odwzorowane przestrzennie pokrywy nie będą widoczne, to gwoli zachowania prawdy historyczno-technicznej należy przyklejać je w pozycji zamkniętej.

Pozdrawiam
Leon

 
16-09-03 21:33  Re: P-51B Mustang Mk.III - Pokrywy podwozia głównego
RAV 

 

Pokrywy te były rzeczywiście zamykane za pomocą instalacji hydraulicznej lub pneumatycznej (nie pamiętam, sprawdź sobie), ale nie były blokowane w pozycji zamkniętej. Podczas kołowania i w locie były zamknięte. Jednak na postoju, kiedy ciśnienie w instalacji powoli spadało, pokrywy mogły stopniowo opadać, i to niekoniecznie symetrycznie.

 
16-09-03 22:07  Re: P-51B Mustang Mk.III - Pokrywy podwozia głównego
Leeon 

Na Forum:
Galerie - 1
 

RAV
Przyznam się że oglądałem mnóstwo zdjęć Mustangów i nigdy nie widziałem pokryw opuszczonych lub tylko częściowo opuszczonych. Kiedy wiele lat temu "doktoryzowa-łem" się nad Mustangiem przygotowując się do budowy modelu 1/72 Airfixa, w jakiejś publikacji znalazłem dość obszerny opis techniczny i ta przypadłość z klapami podwozia była dość dokładnie opisana. Niestety, moje zbiory literatury musiałem z braku miejsca nieco odchudzić i teraz nawet nie wiem w czym o tym czytałem ...

Pozdr
Leon

 
17-09-03 09:01  Re: P-51B Mustang Mk.III - Pokrywy podwozia głównego
*Paulos* 



Na Forum:
Relacje w toku - 7


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
na postoju kiedy obsluga techniczna miala cos do roboty to chyba byly otwarte

-------------

Jaki będzie następny model??? ... L E P S Z Y !!!!!!!

 
18-09-03 19:05  Re: P-51B Mustang Mk.III - Pokrywy podwozia głównego
Leeon 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Pawel (nowicjusz)

Mój post dotyczy Mustanga "B" [ Mk. III ] - "garbatego."

Zamieszczone zdjęcie przedstawia wersję "D" w której podwozie było nieco uproszczone i działało tak jak opisał to trochę wcześniej RAV

Pozdrawiam
Leon

 
18-09-03 22:57  Re: P-51B Mustang Mk.III - Pokrywy podwozia głównego
RAV 

 


http://www.p51.mustangsmustangs.com/survivors/p51/picfiles/42-103645/42-103645_07_st1.jpg

 
18-09-03 23:26  Re: P-51B Mustang Mk.III - Pokrywy podwozia głównego
RAV 

 
() - kliknij dopiero po wczytaniu całego wątku
A tutaj jest zdjęcie P-51A (z błędnym podpisem) z częściowo i asymetrycznie opuszczonymi pokrywami. Podobnie zrobiłem w swoim modelu Mustanga (1:72)

 
21-09-03 08:22  Re: P-51B Mustang Mk.III - Pokrywy podwozia głównego
Leeon 

Na Forum:
Galerie - 1
 

RAV
Chyba nie zrozumiałeś INTENCJI mojego postu. Mnie nie chodzi o to by kogoś przekonywać do swoich racji. Ja mogę wrzucić tu setkę ARCHIWALNYCH zdjęć
ORYGINALNYCH Mustangów Mk. III z zamkniętymi pokrywami podwozia. A ponieważ zdjęcia tak właśnie "skonfigurowanych" Mustangów występują najczęściej w najróżniejszych publikacjach, przeto wygląd takiego samolotu jest najbardziej zbliżony do rzeczywistości, sylwetka TAKIEGO samolotu jest najbardziej znana i wydaje mi się że jego model TEŻ POWINIEN TAK WYGLĄDAĆ !
To wszystko co mam do powiedzenia w tej sprawie, polemizować dalej nie mam zamiaru a modelarze mogą ale nie muszą skorzystać z mojej uwagi.

PS. Na zamieszczonym zdjęciu czerwonego Mustanga wyraźnie widać ODPIĘTY
POPYCHACZ zamykający zwisającą klapę ...

Pozdrawiam
Leon

 
22-09-03 11:49  Re: P-51B Mustang Mk.III - Pokrywy podwozia głównego
RAV 

 

Leeon napisał:
>
> Ja mogę wrzucić tu setkę ARCHIWALNYCH zdjęć ORYGINALNYCH Mustangów Mk. III
> z zamkniętymi pokrywami podwozia.

Pewnego Cygana oskarżono o kradzież konia. Przed sądem wystąpiło trzech niezależnych i wiarygodnych świadków, którzy widzieli, jak Cygan tego konia kradł. Na to Cygan poprosił o odroczenie rozprawy i zobowiązał się do przedstawienia sądowi 30 niezależnych i wiarygodnych świadków, którzy tego nie widzieli. ;-)

> Chyba nie zrozumiałeś INTENCJI mojego postu.

Zrozumiałem. Jednak w przypadku Mustanga rzeczywiście zachodzi "sprzeczność interesów" między pokazaniem możliwie dużej liczby szczegółów modelu (w tym wewnętrznych stron klap podwozia i całych ich komór) a wyglądem samolotu gotowego do lotu (z zamkniętymi klapami). Nie mogę jednak się zgodzić z Twoimi słowami, iż "pokrywy te należy przykleić w pozycji zamkniętej", ponieważ znane są zdjęcia, na których samolot stoi z otwartymi klapami, czyli nieprawdziwe są Twoje słowa, że "klapy te otwierały się tylko na czas "wyjścia" kół z wnęk skrzydłowych". Z tą "sprzecznością interesów" modelarz poradzi sobie sam i nie widzę powodu, żeby nakazywać mu zamknięcie komór. W swoim modelu poszedłem na kompromis i wykonałem pokrywy jako częściowo uchylone, co nie zakłóca zbytnio sylwetki, ale pozwala zajrzeć tu i ówdzie.

> Na zamieszczonym zdjęciu czerwonego Mustanga wyraźnie widać ODPIĘTY
> POPYCHACZ zamykający zwisającą klapę ...

To nie jest popychacz, bo ten akurat jest widoczny zamontowany prawidłowo przy przednim narożu klapy. Szczerze mówiąc, nie wiem co to jest, ale wygląda na jakiś niestandardowy element (jakaś linka czy co?).

 
23-09-03 21:22  Re: P-51B Mustang Mk.III - Pokrywy podwozia głównego
bedrzich 

 

Pozwólcie, że wtrącę swoje trzy grosze. Najśmieszniejsze, że WSZYSCY macie częściowo rację! Prawdą jest, że fabryczny standard był taki, że osłony kół były zamykane po wypuszczeniu podwozia (hydraulicznie). Prawdą jest też to, że nie miały zamków i po wyłączeniu silnika i stopniowej stracie ciśnienia w instalacji opadały pod własnym ciężarem. Prawdą jest też fakt, że pod koniec wojny większość Mustangów różnych wersji na postoju miały osłony kół głównych opuszczone całkowicie ponieważ okazało się że mechanizm zamykania osłon był zbędną (w opinii załóg i mechaników zwłaszcza!) komplikacją i często w warunkach warsztatowych zmieniano instalację tak, że osłony po otwarciu podwozia pozostawały otwarte całkowicie - w paru opracowaniach spotkałem się z taką informacją (a poza tym chyba w którymś z nich było info, że stało się to standardem produkcyjnym, ale głowy nie dam). Najlepszy dowodem na to jest fakt że chyba wszystkie współcześnie jeszcze latające Mustangi mają taki system zamykania osłon podwozia - po co zapytacie? Ano dla uproszczenia obsługi!! A parę mustangów widziałem...
I nie ma sensu spierać się czy ma być tak czy inaczej - ZAWSZE trzeba podeprzeć się przy wykonaniu modelu zdjęciem KONKRETNEGO EGZEMPLARZA samolotu - wtedy będzie wszystko jasne!!

Pozdrawiam!
-------------------------------------------
PAPIERU!

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024