FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok rozszerzony (50 postów/stronę)  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 
20-01-11 22:28  [R/G] Hawker Hurricane mk.I /AH/ i mk.IID /orlik/ 1:33
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Witajcie
Relację prowadzę od listopada na sąsiednim forum. Tutaj nie miałem możliwości wcześniej zacząć, ponieważ po zmianie serwera forum /w październiku...../ forum po prostu mi nie chciało działać.... ciągle łączyło się ze starym i nic nie chciało pomóc. Dopiero jak niedawno zrobiłem format komputera to mi zaczęło działać ponownie:).

A teraz do rzeczy:
Jako, że jest 70lecie bitwy o Anglię (a właściwie o Wielką Brytanie...), to przydałoby się skleić Hurasia z 303 :). Przy okazji nawet wkradł się MK.IID z Orlika, bo jak już kleje to można od razu dwa ;).

Mk.IID:

Jak widać troszkę rozjechało mi się poszycie na prawej burcie(w przedniej części poszło do góry). Mam do wyboru albo je zerwać i nakleić nowe (co niekoniecznie dobrze może się skończyć dla segmentów obok), albo podretuszować/zrobić obicie/ przy przejściu kolorów (które się nie zgrały) i mieć nadzieje że owiewki skrzydła przykryją linie dla nich przeznaczoną...


MK.I:


Tak przy okazji zaczęcia modeli /jakoś chyba 3 albo 4 tygodnie temu/ zacząłem czytać tą książkę, szczegół że mam ją już przeczytaną/jeszcze tylko pokłosie/, a w modelach dopiero kadłuby ledwo są....


Oba modele skleja się bez większych problemów wszystko ładnie pasuje (ten błąd z burtą w mk.IID to moja wina...). Jak widać tył kadłuba mają oba w 3D. W jednym jest innym sposobem w drugim innym :). Bardziej podoba mi się ten w IID, ale jest troszkę za mocno wgłębiony dla tej skali.... ale jakby nie patrzeć modelarstwo to sztuka iluzji ;).
Na tych modelach uczę się kleić klejem CR o nazwie Magic.... i już zdążył mnie kilka razy zdenerwować :(. Na sucho segmenty pasowały okej, po posmarowaniu cieniutką warstwą kleju wydłużały się o ok.2mm :(. Na szczęście jak klej wysechł wracały chyba do swego poprzedniego wymiaru.... Musiałem dociskać segment do pasków łączących /poprzedniego segmentu/ raz na kilka minut.....przez prawie godzinę... za każdym razem coraz mniej odstawało poszycie. Chyba jeszcze zbyt dobrze nie opanowałem tego kleju, albo nie umiem nim kleić :(

Pozdrawiam i do następnego;).

--

Post zmieniony (10-07-14 21:37)

 
20-01-11 22:31  Odp: [R] Hawker Hurricane mk.I /AH/ i mk.IID /orlik/ 1:33
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

W dzisiejszym odcinku usterzenie i skrzydła. Kleiłem to w sumie od piątku :)/ten post był z dnia 6.1.11/, a od 3dni wrzucam aktualke, ale nie chciało mi się zabrać za wyposażenie wnęk podwozia...
Chyba z miesiąc wycinałem te części :( ot jakiś leń mnie dopadł przez cały grudzień :(:.

Mk.IID
Prawie wszystko kleiło się jak powinno. Mam jedynie drobne uwagi:
W stateczniku pionowym przydałaby się na jego spodzie wręga, łatwiej było by utrzymać kształt. Tym bardziej że za mocno dosunąłem na drucie stateczniki poziome.... przez co mam lekko wklęśniety po bokach :(. Na szczęście to jest mało widoczne.
Miałem drobne problemy z zamocowaniem wnęk reflektorów /jeden bok przykleja się do żebra.. a reszta lata we wsze strony /u Hala jest wycięcie w "kesonach /nie wiem jak to nazwać.. te wypełnienie między żebrami/ u Orlika nie ma od przodu dźwigaru tego "kesonu" co troszkę utrudnia sprawę.
W przypadku wykonywania owiewek troszkę nastręczało mi ich kształtowanie z powodu grubego/albo raczej sztywnego/ kartonu. O ile w przypadku powierzchni skrzydeł i kadłuba to plus o tyle w moim przypadku gdzie mam uwypukloną tylną część kadłuba troszkę ciężko je uformować /na zdjęciach widać że raz odstaje, a ras przystaje..../
Największym problemem dla mnie było przyklejenie skrzydeł do kadłuba.... przydałyby się w przednim dźwigarze wypustki a w podłodze kabiny dziury na nie.... O wiele łatwiej byłoby zachować symetrie względem kadłuba... Musiałem niestety to robić na oko :(. Jedynie oś w widoku z przodu była w porządku, bo dźwigary w tym miejscu powinny przystawać do podłogi kabiny, w widoku od góry/boku już było gorzej.... Ale da się z tego wybrać :).


Mk.I
W tym przypadku bez większych problemów, a tych mniejszych jest niewiele...
Miałem troszkę problemów z dorobieniem "dźwigarów" tuż przed sterami /bo oczywiście odciąłem i byłaby dziura/.
Całkowicie chyba popsułem szkielet centropłatu.... i miałem troszkę szlifowania z tego powodu /głównie bo bokach/ no i musiałem skracać poszycie w miejscu jego rozcięcia od dołu /poszycie jest zaprojektowane do oklejania z 3części, u Orlika było z jednej i jak dla mnie było o wiele wygodniejsze/. Tak poza tym było jeszcze kilka wpadek, pewnie częściowo z mojej winy...
Fragmenty liter na owiewkach skrzydło kadłub są lekko przesunięte /w większości modeli które widziałem to to było.../, z jednej strony troszkę cofnąłem owiewkę /przez co i od tyłu wystaję/, a przednią część za pomocy przydatnego kleju jakim jest ślina modelarska :) wydłużyłem. Jedynie nie wiem co zrobić z wystającymi owiewkami górnymi poza dolne... czy je zaretuszować, czy obciąć. W Mk.IID też troszkę wystają poza dolne :(.
Skrzydeł nie podklejałem tak jak zakłada autor, ponieważ chciałem ten model skleić tylko za pomocą magika /tylko do podklejenia wręg budzio/ i w wyszło mi tak jak powinno.


Teraz chyba już z górki, może na następny odcinek nie będzie trzeba czekać 2 miesiące....
Pozdrawiam

--
U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

 
20-01-11 23:18  Odp: [R] Hawker Hurricane mk.I /AH/ i mk.IID /orlik/ 1:33
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Fajnie Ci idzie. Lubię ten temat, swego czasu rzutem na taśmę popełniłem te dwa i jeszcze czarnego z Answeru, też autorstwa Łukasza Fuczka. Bardzo fajne modele i mile wspominam ich budowę:) Będę tu zaglądał.

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
21-01-11 08:58  Odp: [R] Hawker Hurricane mk.I /AH/ i mk.IID /orlik/ 1:33
pol 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9
 

Witaj. Model fajny ale zdjęcia bardzo słabe. Odbłyski flesza zniekształcają obraz i mało widać. Popraw zdjęcia. . Widać plamy i przebarwienia, nie wiem czy to tak na wycinance czy efekt klejenia.
Pozdrawiam pol

--
pol / godlewskipawel@wp.pl
ukończone: TK-3 WAK, PzKpfw I Aufs.F WAK, Admirał Uszakow Pro Model,Krupp-Protze Modelik, AB 41 Autoblinda WAK, Pietropawłowsk Modelik, DODGE WC54 WAK, R-27 CYKLON PRO-MODEL,Panhard ,Oldenburg Pro-Model,Staghound Modelik, Wz 34 KK, Kfz 69 Modelik, FAI Modelik, GM C15TA WAK, T-20 WAK, MCV 80 Modelik, M16 MGMC WAK, Tatra 813 Kolos, T-37 Answer, Dragon Wagon GPM,
na warsztacie: Willys MB jepp WAK
w poczekalni:

 
21-01-11 09:37  Odp: [R] Hawker Hurricane mk.I /AH/ i mk.IID /orlik/ 1:33
stachooo 



Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 23
Galerie - 22


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 16


 - 4

Plamy i przebarwienia, zdaje się, są 'fabryczne', przynajmniej większość z nich:)

--
Pozdrawiam, Stachu

Samoloty z kartonu - mój blog modelarski

Samoloty z kartonu - Facebook

Caponowanie to jest dodawanie elementu baśniowego do modelarstwa.

 
21-01-11 10:38  Odp: [R] Hawker Hurricane mk.I /AH/ i mk.IID /orlik/ 1:33
pol 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9
 

W górnej serii zdjęć spód kadłuba czysty a w dolnej mocno pobrudzony, to albo przebarwienia kleju albo pobrudzone farbą.
Pozdrawiam pol.

--
pol / godlewskipawel@wp.pl
ukończone: TK-3 WAK, PzKpfw I Aufs.F WAK, Admirał Uszakow Pro Model,Krupp-Protze Modelik, AB 41 Autoblinda WAK, Pietropawłowsk Modelik, DODGE WC54 WAK, R-27 CYKLON PRO-MODEL,Panhard ,Oldenburg Pro-Model,Staghound Modelik, Wz 34 KK, Kfz 69 Modelik, FAI Modelik, GM C15TA WAK, T-20 WAK, MCV 80 Modelik, M16 MGMC WAK, Tatra 813 Kolos, T-37 Answer, Dragon Wagon GPM,
na warsztacie: Willys MB jepp WAK
w poczekalni:

 
21-01-11 11:33  Odp: [R] Hawker Hurricane mk.I /AH/ i mk.IID /orlik/ 1:33
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Pol- nie wiem o co Ci chodzi z tymi przebarwieniami.... Możesz mi podać na których zdjęciach je zauważyłeś? W mk.I to spodnia część płatowca faktycznie jest mocno styrana fabrycznie, w mk.IID jest raczej niemal czysta. Kleju na obu modelach na pewno nie ma, farby też nie powinno być:).
Zdjęcia robię zazwyczaj przy sztucznym oświetleniu /lampce/ i bez flesza.... Następnym razem spróbuje w dzień.... jaki mi się uda znaleźć słońce.

--

Post zmieniony (21-01-11 11:34)

 
21-01-11 11:34  Odp: [R] Hawker Hurricane mk.I /AH/ i mk.IID /orlik/ 1:33
siennia 



Na Forum:
Relacje z galerią - 4
Galerie - 5


 - 2

Bo, jak mniemam górna seria zdjęć dotyczy innego modelu, a dolna innego :)

Pozdrawiam

--
Ukończone:
Fokker E.III <> Avia S-199 <> PWS-50 <> Avia B 534 <> Lublin R-VIII bis <> PZL-P11C <> A6M2 Zero <> Fokker Dr.1
Pod nożem: ???

 
21-01-11 11:46  Odp: [R] Hawker Hurricane mk.I /AH/ i mk.IID /orlik/ 1:33
pol 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 1
Galerie - 9
 

W modelu Mk II środkowe zdjęcie od dołu. Wszystko ładnie i czyściutko. w Mk I ostatnie prawe zdjęcie w górnym rzędzie i pierwsze dolne z lewej . Ja u siebie widzę plamy na spodzie samolotu na szarych elementach. Na białym polu widać również ślady, chyba farby I nie wiem czy to sprawa wycinanki czy są inne przyczyny dlatego pytam.
Pozdrawiam pol

--
pol / godlewskipawel@wp.pl
ukończone: TK-3 WAK, PzKpfw I Aufs.F WAK, Admirał Uszakow Pro Model,Krupp-Protze Modelik, AB 41 Autoblinda WAK, Pietropawłowsk Modelik, DODGE WC54 WAK, R-27 CYKLON PRO-MODEL,Panhard ,Oldenburg Pro-Model,Staghound Modelik, Wz 34 KK, Kfz 69 Modelik, FAI Modelik, GM C15TA WAK, T-20 WAK, MCV 80 Modelik, M16 MGMC WAK, Tatra 813 Kolos, T-37 Answer, Dragon Wagon GPM,
na warsztacie: Willys MB jepp WAK
w poczekalni:

 
10-07-14 21:34  Odp: [R] Hawker Hurricane mk.I /AH/ i mk.IID /orlik/ 1:33
krystian 



Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 6
Galerie - 19
 

Dawno mnie tu z niczym nie było więc powracam :wink:. Nie kleiłem od dawien dawna ale od jesieni coś tam przy okazji udaje mi się pokleić na "wygnaniu".

Po 3 latach od ostatniej aktualizacji i niemal prawie 4 od rozpoczęcia Hurasie są wreszcie od miesiąca skończone, ale dopiero teraz udało mi się porobić im fotki. Wreszcie są lepszej jakości a to za sprawą lustrzanki, a nie starej poczciwej praktiki. Minusami są to że lepiej widać wszystkie niedokładności i to że w makro to są moje pierwsze zdjęcia, więc muszę jeszcze popracować nad odpowiednimi ustawieniami.

Pokrótce jeszcze kilka słów do relacji:
Mk.IID:
Kompletnie mi nie wyszła osłonka głównie za sprawą, że wykorzystałem gotową od modelu Halińskiego... niestety była za niska o kilka milimetrów, wykorzystałem jedynie górną część i przednią szybkę, a boczne szyby w środkowej i przedniej części są docinane z folii "płaskiej" [tzn nieukształtowanej"]. Z początku obawiałem się osłon działek z powodu skomplikowanego kształtu i braku wręg (jedynie na styku ze skrzydłem jest jedna kroplowa), ale ładnie się uformowały i skleiły. Drugim skomplikowanym elementem był wlot pod dziobem, który nie miał żadnej prócz tej z przodu wręgi- wszystko trzeba było kształtować w powietrzu, co jak widać wyszło mi chyba najgorzej w tym modelu, a i miejsce styku tego wlotu z kadłubem wypadało na kilku poszyciach, co jeszcze bardziej utrudniało doklejenie jego na styk pod dziób.
Lufy działek zrobiłem z igły 1,2mm owiniętej oryginalną częścią z wycinanki, oczywiście skróconej, ale i tak chyba mają za dużą średnice jak na działka 40mm.

Mk.I:
Tu nie przypominam sobie o jakichś większych problemach, prócz tych z dorabianiem oddzielnych powierzchni sterowych, więcej chyba nie będę się w to bawił, a jak już to nie wten sposób [tylko tak jak chyba to RomanC kiedyś pokazał, tak w skrócie: odcięcie powierzchni sterowej pomniejszenie ją o ok.1mm i przyklejenie do poszycia za pomocą sklejki z czarnego papieru- efekt 3D jakiś tam jest a i jest znacznie łatwiej bo nie trzeba przerabiać/dorabiać szkieletu]. Wręgi i żeberka po prostu "pożyczyłem" z wersji Orlikowej jedynie oprócz podklejenia a tekturę, podkleiłem również na poszycie resztek skrzydła z drugiego egzemplarza AH, dzięki czemu nie musiałem malować żeberek lotek/sterów wysokości.
Trudnością dla mnie [zresztą jak zawsze] było wykonanie wydechów (tak w jednym jak i w drugim) i niestety ale każdy wydech ma inny przekrój... może kiedyś się nauczę je kleić, bo póki co zostają mi samoloty z silnikami gwiazdowymi, które o wiele bardziej lubię kleić i co najważniejsze znacznie lepiej mi wychodzą.

--
U sąsiadów: Bismarck (AH)
Wspólna: LZ-129 Hindenburg 1:200

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 2Strony:  1  2  -> 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024