FORUM MODELARZY KARTONOWYCH   
Regulamin i rejestracja regulamin forum  jak wstawiac grafike, linki itp do wiadomosci grafika i linki w postach

FORUM GŁÓWNE
Modele kartonowe, ich budowa, technika, problemy, recenzje, nowości oraz wszystkie tematy związane z Naszym Hobby :-)


Projekt Grupowy:  50 lat Małego Modelarza  
Na tapecie:  Akcja sprzątania forum. W czynie społecznym, bez nagród i medali :>  
Na tapecie:  Projekt 50 lat Małego Modelarza - apel o uzupełnienie brakujących zdjęć.  


 Działy  |  Tematy/Start  |  Nowy temat  |  Przejdź do wątku  |  Szukaj  |  Widok ze standardowym stronicowaniem  |  Zaloguj się   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1 
17-10-13 20:49  [Technika] Jaki butapren?
Kantek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Ostatnio używałem butaprenu produkcji Dragona i zauważyłem, że z upływem czasu (ok pół roku) się zwyczajnie rozkleja - nawet gąsienice klejone z papieru offsetowego (niczym nie impregnowane) zwyczajnie się rozeszły.

Chciałbym się spytać jakiej firmy kleju typu butapren szukać? Bo dragonowy się nie sprawdził.

PS
Kleje polimerowe typu UHU mnie nie interesują (nie lubię ich), BCG znam i lubię, wikol też :)

 
17-10-13 20:56  Odp: [Technika] Jaki butapren?
Kylo Ren 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


 - 6

Najlepiej sprawdza się klej Total Butaprem z Gustpol sam go używam, ale należy pamiętać, aby oby dwie powierzchnie smarować.

--
W fabryce: Fokker E V KK , Sopwith PUP KK, Lublin R XIII D KK,
Wz.34, Typ 5 Chi-ri

Fabrykę opuśiły:
Fokker E. V. , Mitsubishi A6M2 Zero , F-4F Wildcat , Chi-he , Sopwith F1 Camel MM , Nieuport 11c.1 "BeBe" , 4TP , F-104G Starfighter , Lokomotywa Spalinowa EMD F40PHM-2 , Spowith F1 Camel KK,

 
17-10-13 21:24  Odp: [Technika] Jaki butapren?
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Jjeśli już musi być butapren, to najlepszy obecnie wg mnie jest Clasik z Pattexu.
Ale jest sporo nowych klei winylowych o wspaniałych właściwościach. Nie śmierdzą, nie brudzą i coraz bardziej się do nich przekonuję.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
17-10-13 21:30  Odp: [Technika] Jaki butapren?
Qzek3 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Relacje z galerią - 3
Galerie - 11


 - 9

Dobry jest budapren z tesy. Nie jest może tani ale tak nie brudzi i się fajnie daje usunąć.

--

{Nie ma rzeczy nie możliwych do zrobienia. Należy tylko znaleźć sposób ich realizcji.}
pozdrowienia Qzek3.



 
17-10-13 21:33  Odp: [Technika] Jaki butapren?
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

Romanie- mógłbyś rozwinąć myśl o tych klejach nieśmierdzących?? Nazwy, firmy, specyfika klejenia. Przy mocno marudzącej żonie taka wiedza chyba by mi się przydała...

 
17-10-13 21:34  Odp: [Technika] Jaki butapren?
Maruda 

 

A czy używasz butaprenu z tubki czy z puszki? Do tej pory nie miałem problemu z Dragonem. Być może wadliwa parta, lub stosowałeś butapren z puszki. Jeżeli jest źle wymieszany to takie rzeczy jak opisujesz mogą sie zdarzyć.

 
17-10-13 21:46  Odp: [Technika] Jaki butapren?
Kantek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Z puszki, kupiony w Castoramie.

 
17-10-13 21:52  Odp: [Technika] Jaki butapren?
Wiśniowy 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 4
 

Najlepszy jest budyń z firmy DOREX!!!

--
Pozdrawiam! Piotr

 
17-10-13 22:36  Odp: [Technika] Jaki butapren?
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Co do Dragona to wolałbym się nawet nie wypowiadać. Najtańszy, chłam pod każdym względem. Śmierdzi, ciągnie się, jak na mój gust bardzo długo schnie, ogólnie tani gniot.

GUST POL polecam z pełną odpowiedzialnością. Tani - tubka 2 zł. Nie ciągnie się prawie w ogóle. Zapach prawie jak fiołki;) Przez minutę trzyma płynną konsystencję ułatwiając pasowanie. Po dłuższej chwili chwyta pewnie i solidnie. Daje się łatwo usunąć z gładkiej powierzchni papieru poprzez potraktowanie kolejną porcją kleju i zebranie na palec lub drucik, nawet po kilku godzinach. Przyjmuje na siebie retusz. Krawaty wiąże. Usuwa ciąże.

 
17-10-13 22:49  Odp: [Technika] Jaki butapren?
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

A gdzie tego GUSTPOLA można kupić ?? Używam Butaprenu z Pattexu , jest doskonały.
UHU - klej uniwersalny nie jest klejem polimerowym, strukturą bardziej przypomina stary Hermol, ale tak nie śmierdzi.

 
17-10-13 23:02  Odp: [Technika] Jaki butapren?
Kantek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

Mam wrażenie, że Gustpolowy występuje wszędzie, podobnie jak BCG - czyli w każdym sklepie, na każdym rogu. Ale pod warunkiem, że już się go posiada. Po prostu tubka wydaje się bardzo znajoma, jakbym ją już wielokrotnie mijał w sklepach.

 
17-10-13 23:09  Odp: [Technika] Jaki butapren?
RomanC 

Na Forum:
Relacje w toku - 6
Relacje z galerią - 21
Galerie - 24


 - 9

Kleje winylowe to np:

kupiony w Empiku. Konsystencja podobna do wikolu, jednak nie marszczy tak bardzo papieru jak wikol, przy oszczędnym dozowaniu praktycznie bezpieczny dla papieru, Po wyschnięciu spoina jest przezroczysta.
Ostatnio namierzyłem w papierniczym takie coś

Wydaje mi się że jest jeszcze lepszy. Trochę dłużej wiąże, ale za to po zrobieniu kropelki na podkłądce można z niej bardzo długo pobierać klej. ma znakomite samoczyszczące zamknięcie. spokojnie używam go tam gdzie do tej pory stosowałem kleje CA. Oczywiście do klejenia papieru, nie drutu.

--
Pozdrawiam.
-----------------

 
17-10-13 23:39  Odp: [Technika] Jaki butapren?
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

doreź mieszam z patexem wytrzymuje wiele lat i nie wyżółca się tak pod wpływem swiata i czasu modele niektóre trzymają się od lat 80 tych reszta to chłam - a dorex raz lepszy raz gorszy zależy jaka partia się trafi

 
18-10-13 08:32  Odp: [Technika] Jaki butapren?
dweler 



Na Forum:
Relacje z galerią - 6
Galerie - 10
 

U mnie to samo z Dragonem w tubce. Efekt to odłażące burty i pofalowany pokład. Przestrzegam również przed najtańszym i niesprawdzonym BCG. U mnie w ogóle nie zasycha, elementy się poruszają a na burtach po paru miesiącach powstały przesiąknięcia w postaci brzydkich plam.

 
18-10-13 09:40  Odp: [Technika] Jaki butapren?
Kefas93 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4


 - 2

Kiedyś w Centrum Chińskim zakupiłem za 2,50 coś podobnego do butaprenu. Mianowicie MAGIC FIX CONTACT CEMENT (40ml) firmy Furore napisy na tubce po włosku (?!) Ale co najważniejsze jest dosc rzadki , łatwo się nakłada, szybko zasycha dla mnie zaleta, trzyma strasznie mocno prędzej papier się potarga niz coś oderwiemy. Nie nadaje sie do podklejania duzych elementów. Jest jedna wada ale krótkotrwała, przy pierwszym otwarciu tubki aż mnie odrzuciło :P śmierdzi dwa razy mocniej niż ten z GustPolu (też używam) ale gdy zaschnie nie czuć go wcale. No i nie wiem jak się zachowa po dłuższym czasie testuje dopiero przez miesiąc.

--
"Życie to odrobina więcej niż ta woda,
chleb.
Mamy marzenia, którym tylko śmierć
może położyć kres." Bob One

 
18-10-13 09:56  Odp: [Technika] Jaki butapren?
Kylo Ren 



Na Forum:
Relacje w toku - 5
Relacje z galerią - 7
Galerie - 4


 - 6

Ten butaprem z gustola można kupić w kauflandzie i kioskach.

--
W fabryce: Fokker E V KK , Sopwith PUP KK, Lublin R XIII D KK,
Wz.34, Typ 5 Chi-ri

Fabrykę opuśiły:
Fokker E. V. , Mitsubishi A6M2 Zero , F-4F Wildcat , Chi-he , Sopwith F1 Camel MM , Nieuport 11c.1 "BeBe" , 4TP , F-104G Starfighter , Lokomotywa Spalinowa EMD F40PHM-2 , Spowith F1 Camel KK,

 
18-10-13 10:34  Odp: [Technika] Jaki butapren?
DARECKI IV 



W Rupieciarni:
Do poprawienia - 4
 

A ja popieram Wiśnowego, Dorex jest jak dla mnie najlepszy(sam go używam), o Dragonie gdzieś kiedyś pisałem -śmierdzi jak g... zmieszane z benzyną jest po prostu porażający.

 
18-10-13 10:47  Odp: [Technika] Jaki butapren?
vansen 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
 

RomanC- thnx :)

 
18-10-13 10:50  Odp: [Technika] Jaki butapren?
yogi 

Na Forum:
Galerie - 10
 

Okazuje się, że Kaufland sprzyja modelarzom. BCG - w głównej mierze tam się dostanie, w/w Gustpol z tego co koledzy piszą to też w tej sieci jest szansa dostać. Dziś mam w planach uzupełnić u nich zapas BCG to i zerknę czy ten butapren będzie i przetestuje. Dotychczas używałem Pattex Universal i dawał radę.

 
18-10-13 13:36  Odp: [Technika] Jaki butapren?
Kefas93 



Na Forum:
Relacje w toku - 1
Galerie - 4


 - 2

GustPola można praktycznie wszędzie dostać. Nawet u mnie w sklepie na wiosce, gdzie główny obrót to wino marki wino i piwo marki piwo ;)

A czy może mi ktoś wyjaśnić dlaczego w TEJ SAMEJ tubce raz trafiam na "złoty" przezroczysty a raz na żółtą gęstą maź? Czyżby nie świeży?

--
"Życie to odrobina więcej niż ta woda,
chleb.
Mamy marzenia, którym tylko śmierć
może położyć kres." Bob One

 
18-10-13 14:56  Odp: [Technika] Jaki butapren?
Kalafior 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Relacje z galerią - 9
Galerie - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1


 - 5

Zleżały po prostu.

 
18-10-13 15:04  Odp: [Technika] Jaki butapren?
tommy-79 



Na Forum:
Relacje z galerią - 1
Galerie - 5


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 2
 

Od kilku lat używam butaprenu firmy ANSER. Najstarszy model nim klejony ma ok. 10 lat i nie zauważyłem problem z rozklejaniem się.

--
w produkcji: ferrum
w arsenale: to i owo
w planach: Leopard 2A5, TY-23, Bułgar, ST-44,
na rowerze: 24 000km

 
18-10-13 21:25  Odp: [Technika] Jaki butapren?
Halogen 

Na Forum:
Galerie - 1
 

Używam takiego butaprenu http://www.papierniczy.net.pl/klej-butapren-40ml-42453-76483.html nie jest to może ten Pronikol OBT III, ale daje radę. Ja pamiętam sprzed wieków butapren o tej nazwie, który miał kolor szarobiały i to było to.

 
18-10-13 23:14  Odp: [Technika] Jaki butapren?
THEO 

Na Forum:
Relacje w toku - 2


W Rupieciarni:
Do poprawienia - 1
 

Pronikol OBT III pamiętam doskonale. W słoiczkach, z czarnymi zakrętkami i jeszcze były oblane stearyną, by zapewnić szczelność. A słoik kleju kosztował 5,50 zł. Akurat jeden MM plus słoik dawał dyszkę. Ale ten klej ostro dawał pod berecik !!!
Poszukam tego Gustpola, w Szczecinie jest Kaufland i tam zajrzę. Z kolei do Tesco zaglądam, by kupić klej introligatorski ( taki wikolowy ). To dobry klej.

 
18-10-13 23:30  Odp: [Technika] Jaki butapren?
Koszałek 

Na Forum:
Relacje w toku - 4
Galerie - 2
 

Dla tych którzy tęsknią za dawnym mam dobrą informację !!! http://www.flek.pl/szczegoly/109/klej_pronikol_obtiii_1_l
Z Poważaniem
Koszałek

 
15-05-14 09:43  Odp: [Technika] Jaki butapren?
OzzY 

 

Legenda PRL-u, jedyny prawdziwy, Qltowy.... Pronikol OBT III Butapren z Pionek wciaz dostepny :)

Wczoraj kupilem sloiczek na pl. Grzybowskim w Wwie :)

 
01-07-14 10:31  Odp: [Technika] Jaki butapren?
Dawid   

Wracam do modelarstwa po bardzo długiej przerwie, ale po tym co zobaczyłem na tym forum mogę powiedzieć, że zaczynam od początku. Kiedyś kleiłem butaprenem wszystko jak leci. Trafiały się takie, które nic a nic nie chciały kleić. Teraz szukałem czegoś do podklejania na tekturę i stwierdziłem że zaryzykuję takie coś:



Z zakupu jestem zadowolony - próby wypadły pomyślnie, klej nie przebarwia nawet zwykłego cienkiego papieru do drukarek i co najważniejsze: klei.

 
01-07-14 11:07  Odp: [Technika] Jaki butapren?
Kantek 

Na Forum:
Relacje w toku - 2
Galerie - 1
 

O, to dokładnie ten sam butapren który mnie zawiódł :) Przerzuciłem się na BCG, tego butaprenu od czasu do czasu używam do naklejania części na tekturę (dopóki nie znajdę czegoś, co się lepiej sprawdzi w tej roli - myślałem o jakimś kleju polimerowym w stylu UHU.

 
01-07-14 11:11  Odp: [Technika] Jaki butapren?
Dawid   

Tak jak napisałem: do podklejania arkuszy tekturą działa wystarczająco dobrze :). Do klejenia butaprenem segmentów, elementów formowanych itp. już nie wrócę, teraz będę próbował innych (o których przeczytałem na tym forum).

 
03-07-14 12:22  Odp: [Technika] Jaki butapren?
modellot1 

W Rupieciarni:
Do poprawienia - 47
 

Najlepszy Botox to Dorex z Dorotowa mieszany z Pattexem - sprawdzone i nie ma wad obu tych śmierdzideł

 
03-07-14 20:23  Odp: [Technika] Jaki butapren?
alzawia   

Zdecydowanie butapren f-my Dorex do podklejania a do sklejania stary poczciwy klej Magic i oczywiście wg. starej dobrej zasady -smarujemy dwie powierzchnie chwilkę czekamy i sklejamy.

 Tematy/Start  |  Wyświetlaj drzewo   Nowszy wątek  |  Starszy wątek 
 Strona 1 z 1Strony:  1 

 Działy  |  Chcesz sie zalogowac? Zarejestruj się 
 Logowanie
Wpisz Login:
Wpisz Hasło:
Pamiętaj:
   
 Zapomniałeś swoje hasło?
Wpisz swój adres e-mail lub login, a nowe hasło zostanie wysłane na adres e-mail zapisany w Twoim profilu.


© konradus 2001-2024